Futbolas ir kapitalizmas II: Bulius prieš Austriją

 

Gali juoktis, gali stebėtis, bet tai, kad Sūduvai teko Raudono buliaus komanda iš Austrijos yra Dievo Piršto darbai. Kai rašiau savo pirmą pasaką apie futbolo likimą kapitalistiniame pasaulyje, maniau, kad antra arba trečia pasaka bus būtent apie šį klubą. Nors dauguma ultrų Raudonojo buliaus istoriją gerai žino, tačiau eiliniams futbolo mėgėjams visos peripetijos gali būti visai įdomios. Nesu tikras, tačiau man susidarė toks įspūdis, kad būtent Raudonojo buliaus istorija buvo vienu iš svarbesnių judėjimo prieš modernųjį futbolą priežasčių. Kapitalistinio požiūrio į futbolą dievai atvažiuoja į Marijampolę. Tad verta su jais rimčiau susipažinti.

>>

Jei pažiūrėsite oficialiame Raudono buliaus komandos tinklapyje šios komandos istoriją, galėsite susidaryti įspūdį, kad ji prasidėjo tik tuomet, kai komandos savininku tapo Raudono buliaus gėralų kompanija. Viskam, kas buvo iki tol, paskirta po vieną eilutę ir tai, tik kas 5-10 metų. Tačiau, kiek pagavau šmirinėdamas internete, ir tau jau yra neblogai. Dar ne taip seniai klubo istoriją apskritai mėginta ištrinti – tačiau įsikišo Austrų federacija, uždraudusi naujiems komandos savininkams teigti, jog šis klubas buvo įkurtas ne 1933, o 2005, kai Raudonas bulius nusipirko ant bankroto ribos užstrigusią komandą. Mat jei tai yra nauja komanda, ji turi pradėt nuo žemiausios tos šalies lygos.

Štai taip SV Austria gerbėjai atrodė prieš kokią savaitę. Foto iš čia.

O istorija yra štai kokia. Klubas, kurį 2005 įsigijo Raudonas bulius iš tikro buvo įkurtas 1933 metais ir jau nuo tada vadinosi Zalcburgo Austrija. Kažkur skaičiau, kad šis klubas gimė susijungus dviems klubams, tuomet atstovavusiems dvi prieštaraujančias vienas kitai politines jėgas – socialdemokratus ir konservatorius. O taikos ir bendro tikslo vardan buvo parinktos jungtinės klubo spalvos – violetinė ir balta. Juokinga, ane – įsivaizduokit Brazauską su Kubilium futbolo klubą įkuriant! Kaip bebūtų, tai ko gero buvo vienas seniausių, gilias tradicijas turinčių Austrijos klubų. Jo gulbės giesmė – 1994-ieji, kai klubas nusikapstė iki UEFA taurės finalo, kuriame pralaimėjo italų Milanui. Tačiau jau 2000 Austriją (klubą, ne šalį) ištiko finansinis krachas, o dar po penkerių metų jo savininku tapo Raudonas bulius. Visi tuo džiaugėsi – klubas buvo išgelbėtas. Tačiau greitai paaiškėjo, kad Raudonas bulius nieko negelbėjo. Jis tiesiog nusipirko nuleipusį UAB‘ą ir to UAB‘o istorija ir tradicijos jo nė trupučio nedomino.

Verslas dažniausiai taip elgiasi. Tiksliau, taip elgiasi tuomet, kai įsigytos įmonės įvaizdžio ir tradicijų išsaugojimas negarantuoja jokio ypatingesnio pelno. Kai yra atvirkščiai – saugomas ir vardas, ir istorija (Pvz., Nike jau senokai nusipirko sportbačių firmą Converse. Tik mažai, kas apie tai žino ir vis dar perka jos sportbačius, galvodami, kad perka „undergroundinę“ alternatyvą tokiems verslo monstrams, kaip Nike ar Adidas).

Taigi, prasidėjus naujam sezonui paaiškėjo, kad „legendinės komandos gelbėtojo“ kepurė Raudonam buliui buvo uždėta per anksti. Išnyko senasis pavadinimas, liko tik Raudonas bulius iš Zalcburgo. Neliko tradicinių violetinės ir baltos spalvų. Jos buvo pakeistos Raudono buliaus prekės ženklo spalvomis – raudona, balta ir mėlyna. Apie norą klubo istoriją pradėti nuo 2005-ųjų jau rašiau. O klubo gerbėjai, atėję vilkėdami įprastinėmis klubo spalvomis, paprasčiausiai buvo neįleisti į stadioną. Tradicinė stovima ultrų tribūna buvo paversta sėdima, o visai krūvai organizuotų gerbėjų buvo uždrausta apskritai lankytis stadione – pasinaudota rungtynių metu nutikusiu incidentu ir iškeltas begalinis chuliganizmo pavojus.

 

Aktyviausi gerbėjai pradėjo su klubo savininkais derybas, reikalaudami išsaugoti klubo identitetą. Tačiau pasiekė tik tiek, kad jiems buvo pasiūlytas violetinis kapitono raištis ir violetinės vartininko kojinės. Diskusijos tuo ir baigėsi.

Tuomet gerbėjai, sakyčiau, priėmė gan retai futbolo pasaulyje pasitaikantį sprendimą – palikti nežinia kuo pavirtusį klubą ir įkurti naują, kuris toliau tęstų ką tik užrauktos komandos istoriją ir tradicijas. Nebesigilinau į technologiją, kuri leido žmonėms ne tik oficialiai sukurti klubą, bet ir perimti nebeegzistuojančio klubo spalvas ir vardą. Esmė ta, kad tas klubas egzistuoja ko gero jau ketvirtą sezoną ir pernai sėkmingai persikėlė iš 6 Austrijos lygos į 5. Tačiau dar svarbiau yra tai, kad į tos lygos rungtynes vis dar renkasi iki 2000 ištikimų būtent klubo SV Austria Salzburg gerbėjų! Skaičius, kuris nepadarytų gėdos jokioms mūsų A lygos komandoms!

Tuomet, kai Raudonas bulius mindė vargšę Austriją, komandos suporterių pastangas išgelbėt klubo identitetą parėmė kolegos visame pasaulyje. Štai keletas vaizdelių iš Vokietijos, Kroatijos ir Švedijos, kuriuos pešiau šio klubo palaikytojų svetainėje.

Tai tiek trumpai apie Raudono buliaus nelabai malonią pusę. Jaučiu, kad daugumai SV Austria suporterių yra giliai nusišvilpt, kaip žaidžia ir kokias vietas šiandien užima Raudono buliaus komanda. Bet vis tiek tikiu, kad jei Sūduvai raudoną bulių pavyks patvarkyt, ne tik Austrijoj, bet ir visoj Europoj draugiškai paplos ne vienas futbolo pasaulio gyventojas.

Keletas įdomių nuorodų:

Oficialus SV Austria tinklapis. Angliška versija – viršuje, šalia logotipo.

Šio klubo videoblogas.

Klubo nuotraukos. Dar daugiau nuotraukų.

Mielas buliaus veidelis UEFA tinklapyje.

Lengva SV Austria istorija.

Protingas ir vertas dėmesio tekstas, trumpai paaiškinantis esminius skirtumus tarp šiuolaikinio ir tikrojo futbolo.

AFC Wibledon – labai panašaus likimo klubas.

Apie gerbėjų mėginimą nusipirkt klubą, ne taip seniai rašė ir Futbolo analitikas.

Reklama

11 Responses to “Futbolas ir kapitalizmas II: Bulius prieš Austriją”


 1. 1 Anonimas 2008-08-02 04:12

  Tik vat kyla klausimas kam tam Raudonajam Buliui išvis reikėjo tos “Austrijos“? Ir prie to patie klausimas: kaip ten, chebryte, Marijampolėj su bilietais naujam stadione? Ketinu lankytis Rugpjūčio 14, tai norėčiau ir futbola pažiūrėt za odno

 2. 2 nitro 2008-08-02 12:02

  Na ir Lietuvoje turim panašų atvejį, kaip Kauno banga pavirto beisbolo klubu…

 3. 3 Jotvingis 2008-08-02 12:59

  O ko tu ponaspop stebiesi.. Kapitalizmas, vartotojiska visuomene… Ziurek kiek pridygo Lietuvoj prekybos centru (kad taip stadionai but statomi), kai pagrindine pramoga zmogeliui is provincijos atvaziavusiam i didesny miesta yra nueiti i Akropoly.. Kaip daininkais – “zvaigzdemis“ tampa vaikai, pora menesiu padainave pasaulinius hitus isverstus i lietuviu kalba ir daznai rodomi per tv. Tas pats ir futbole.. ir nieko cia nepakeis..

 4. 4 ponas pop 2008-08-02 14:03

  pirmiausia tai anonimui patarčiau pasistengt bilietą įsigyt iš anksto , nes paskui gali būt sunku. per rungtynes su velsu vietų laisvų ne tiek jau daug buvo – galima spėti kad šį kartą jų bus dar mažiau.

  Jotvingi – aš truputį kitus dalykus omeny turėjau. kad viską valdo pinigas, čia ir taip aišku. svarbu tai, kad tas pinigas, jeigu jam tai bus naudinga, iš tavęs atims viską – istoriją, tradicijas, simbolius. todėl reikia jį stebėti ir nepasiduoti. antras dalykas – kad tam pinigui pasipriešinti vis tik įmanoma – nors daugeliui post-sovietų šiandien atrodo kaip tik priešingai. ir čia aptarto klubo istorija tai tik įrodo. nors ir nebuvau, bet vis tik manau, kad penktoje austrijos lygoje žaidžiančios Austrijos rungtynėse atmosfera yra keliskart smagesnė, nei medalius nuolat renkančio Raudono buliaus. taigi, kai labai nori, pakeisti galima labai daug.

 5. 5 Niekas 2008-08-02 14:36

  Prie tu plakatu,reiketu prisidet ir Suduvos sakalam – galbut kazkiek ismustu is veziu varovus,kad net tokioj provincioj zino apie SV Austria ,manau,graziai atrodytu :)

 6. 6 ponas pop 2008-08-02 14:51

  bet kokiu atveju mes jiems ne patarėjai – kaip nores, taip ir padarys. o provincija yra tokia vieta, kurioje gyvenantys žmonės galvoja, kad jie gyvena provincijoje:)) ir jei austrų treneris leptelėjo, kad nežino kur lietuva yra, dar nereiškia, kad mes turime pradėti rūpintis ir stengtis praplėsti jo geografines žinias

 7. 7 UCCM 2008-08-02 17:47

  Jotvingiui: pirmas tapimo tik vartotoju etapas – fraze: “ir nieko cia nepakeis..“ Susirupink savimi, jeigu nenori buti toks, kokius zmones aprasei.

 8. 8 ponas pop 2008-08-04 13:51

  UCCM’ai – jei netingi – gal gali pora žodžių apie red bull supporterių santykius su kitų klubų ultromis? kažkur mačiau nuotraukų, kurios lyg ir rodo, kad tokių yra (kad ir kaip keistai beskambėtų). tiesiog smalsu kaip ten viskas vyksta – nes, logiškai galvojant, kur jie bekeliautų, visur turėtų didelės nemeilės susilaukt???? šiaip žiūrovų pas juos daug renkasi – bet tuo stebėtis nėra reikalo, nes kai komanda gerai lošia, žiūrovų visada bus.

 9. 9 UCCM 2008-08-04 21:54

  Taip del ziurovu buvimo – visiskai teisinga. LR sunaikines statyba Lietuvos krepsinyje irgi tai irode. Niekuo ir futbolas nesiskiria, tereikia pagerinti zaidima ir prideti daug marketingo, kas neabejotinai Raudonos Karves ir buvo padaryta.
  Kaip ir LR ultru, taip ir RB ultru susikurimas nebutu manau kazkoks superparadoksas. Aisku tu RB ultru vardas nelabai gerai turetu kvepeti visiems ju kolegoms visoje Europoje po tokios Violetiniu sukurtos antreklamos.
  Siaip kiek dabar perziurejau bent jau oficialiu RB fanklubu pavadinimus, neradau zodzio ultras (nors tai dar nieko nereiskia, pvz – Pirmoji Armada pavadinime taip pat zodzio ultras nevartoja).
  nemeiles siaip manau praktiskai visur sulaukia, tik manau ta nemeile vakaruose daugiau demonstruojama baneriais, o rytuose dar ir ‘veidu medziotoju’ turetu atsirasti. Labai siaip butu keista, kad lenkai, kroatai ar bulgarai pasitaikius progai nepabandytu RB gerbejams stuktelti.
  galbut del to nelabai noriai jie ir keliauja. Ventspilyje, pasak gandu, ju tebuvo 10.
  O apskritai, tai ne vien ultros, kaip suprantu sukure ta naujaja violetine Austria. Tiesiog Karvei atlikus savo juoda darba Austria gerbejai skilo i kelias dalis: nesutaikomuosius (dabartiniai Austria is zemesnes lygos gerbejai), parsidavelius (palaikiusius nauja kluba ar is gloryhunterizmo ar is nevilties, kad nieko nepakeisi) ir nedideli (veikaiusiai) sluoksni norinciu kompromiso (bandanciu teigti, kad RB – austrijos tesinys ir pripazistancius ir senas ir naujas spalvas).
  P.S. Siaip sio klausimo zinovu Lietuvoje yra uz mane kur kas daugiau ismananciu, palaikanciu ir rysius su zalcburgo violetiniais. Manau, kad jie uz mane galetu daug daugiau ir teisingiau apie tai papasakoti.

 10. 10 ponas pop 2008-08-04 22:47

  dėkui, klausiau daugiau iš asmeninio smalsumo. suprantu, kad šitas blogas nėra pati geriausia vieta tokiems dalykams svarstyti.


 1. 1 Futbolo Analitikas » Blog Archive » A lygos 16-asis turas Citata 2008-08-03 12:42
Comments are currently closed.Adresas

ponaspop@yahoo.com

Archyvas

Sūduva Flickr'e

Statistika

 • 1,185,717 hits
Reklama