Knyga: Lietuvos futbolas 2008

Kadangi fotoaparatą pamečiau, naujo dar neįsigijau, o ieškoti skanerio tingiu – vaizdelį pasiskolinau iš futbolas.lt

Nusipirkau ir aš daiktą, vardu „Lietuvos futbolas 2008″. Aš sakyčiau, kad tai yra žurnalas, nors leidėjai išdidžiai šį leidinį vadina „Metų knyga“. Į knygą jis tikrai nepanašus ir jei „žurnalas“ skamba nepagarbiai, tai kokiu nors metraščiu jį vadinti tikrai galima. Šis žurnalas, kuriame pristatomos svarbiausiuose Lietuvos čempionatuose dalyvaujančios komandos, rinktinė, įvairūs turnyrai (LFF taurė, Baltijos taurė, Europinės taurės ir net Sekmadienio lyga) nėra dviračio išradimas. Pamenu dar tarybiniais laikais pirkdavau panašias knygutes apie Vilniaus Žalgirį ir sovietų čempionatą. Natūralu, kad jų ko gero yra visur, kur futbolas bent šio to vertas. O va Nepriklausomoje Lietuvoje, kaip supratau iš vyr. redaktoriaus žodžio, tai nutiko pirmą kartą.

Bendrai paėmus – leidinys puikus, seniai lauktas ir daug naudos duodantis. Smagu, kad yra surinktas toks kalnas statistikos. Įsivaizduoju, kaip vargo tie žmonės, kurie šį darbą darė – akys gali išvarvėt. Net įdomu, kokiu būdu viskas surinkta – ar čia komandos buvo įpareigotos duomenis pateikt, ar patys leidėjai kiekvieno žaidėjo klausinėjo. Turint mūsų komandų vangius apsisukimus, galima tik įsivaizduot, kiek energijos kainavo tą informaciją išpešt. Kiek supratau iš kažkur skaitytų komentarų, tai ir buvo priežastis, dėl kurios šis leidinys taip vėlavo.

Aišku, Lietuvoje tai netgi į gerą išeina – nes per pusę sezono nemažai komandų taip pasikeitė, kad sezono pradžioje spausdintas leidinys realybės visiškai neatspindėtų. Reikia bent tokius per metus leist, kad galutinai matytųsi komandų konfigūracijos. Dabar gi kai kurie pasikeitimai jau atsispindėjo. Gaila tik, kad apie juos nebuvo dorai informuota. Nes po daugelio metų, naudojantis šiuo leidiniu, ir bus padaryta išvada, kad Gabrys šiemet Sūduvos netreniravo.

Galų gale, įdomu ne tik kiekvieno žaidėjo biografiją matyt, bet ir į kiekvieną veidą pažvelgt. Bent jau aš nuo vaikystės tas pasines žaidėjų nuotraukas mėgdavau. Gerai, palandžiokim detaliau.

Formatas. Man žurnalinis formatas nepatiko. Suprantu, kad taip yra prašmatniau ir rėmėjams maloniau savo logotipus didesnius matyti, bet normalios knygos dydžio leidinukas būtų žymiai parankesnis. Gal net ir užrašų knygutės dydžio jis galėjo būt. Nes jo paskirtis nėra būti kur nors užkištam gulėti. Jo paskirtis yra būti naudojamam nuolat sezono metu (jei formatas leistų, netgi į rungtynes galėtų atsinešt jį detales mėgstantis žiūrovas). O vėliau jis galėtų garbingai sėdėti knygų lentynoj kartu su ateinančių metų leidiniais. Aš didžiai viliuosi, kad kitais metais būs išleistas to paties formato leidinys kaip ir šiemet, nors garantuoti tuo būti jokiais būdais negalime.

Informacija. Statistika yra puiku. Jos yra per akis. Daugiau mažiau surinkta viskas, ko reikia apie A lygą, nemažai apie I lygą (čia ypač didelis žingsnis į priekį, nes praktiškai tik šiemet šiai lygai daugiau dėmesio imta skirt), daug apie Lietuvos klubų pasirodymus Europoje ir apie rinktinę. Tiesa, pamiršau dar Federacijos taurę ir Baltijos lygą. Ir apie Sekmadienio lygą šiek tiek. Idealu būtų, jei čia plačiau atsispindėtų ir visos likusios lietuviškos lygos, o ne tik lentelės. Tai daryti tikrai yra prasmės. Netgi žvelgiant iš verslo perspektyvos. Juk tokį leidinį, bent vieną jo egzempliorių, nusipirks kiekvienas kiekvienos jame paminėtos komandos narys. Jau vien taip koks tūkstantis žmonių susidarys. Ir parduot tą daiktą galima ne už penkis, o kad ir už dešimt litų. Jis tikrai bus perkamas, nes bent jau kol kas yra unikalus. O jei dar būtų išleistas prieš sezoną… Kai žmonės futbolo išsiilgę – dešimties litų tikrai nepagailės.

O dabar – apie tai, ko labiausiai pritrūkau. Aišku, stebėtis tuo nereikėtų. Nes pritrūkau to, ko lietuviškame futbolo pasaulyje labiausiai ir trūksta – analitinių pamąstymų. Bet kas gali surinkt statistiką – be abejo, tai yra sunkus ir gerbtinas darbas, tačiau reikalaujantis daugiau laiko, nei išminties. Tačiau gryna statistika mažai ką duoda. Ypač, kai galvoji apie tokio leidinio išliekamąją vertę. Kodėl negalima buvo paprašyt, kad protingi žmonės pasvarstytų apie lietuviško futbolo praeitį, dabartį ir ateitį? Kodėl nebuvo galima (mažų mažiausiai) apžvelgt rimčiau praeitų metų lietuviškus čempionatus? Rinktinės pasirodymą? Kartų su tokiais tekstais šio leidinio vertė būtų keliskart didesnės.

Informacinė skylė. Gal jų yra ir daugiau, tačiau labiausiai mane užkabino viena. Tai, kaip pateikiamos komandų aprangos. Štai atsiverčiu Ekrano puslapį. Ir matau jame – namuose Ekranas žaidžia raudona apranga, svečiuose – mėlyna. Bet juk visai neseniai Ekranas lošė Marijampolėje ir lošė raudona apranga. O kada Žalgirio apranga išvykoje buvo tiesiog balta, o namie – tiesiog kiaurai žalia? Lyg ir pamenu, neseniai mačiau nuotraukų iš Žalgirio rungtynių, kur žaidėjai vilkėjo baltais marškinėliais. Bet juk kiekvienas vaikas Lietuvoj žino, kad tikroji Žalgirio apranga yra žaliai balta. Ir namuose, ir svečiuose. Nes ne taip jau dažnai pasitaiko pasaulyje komandų, kurios vilkėtų panašiai. Žodžiu, gaunasi taip, kad pagal šį leidinį Žalgirio ir Šilutės aprangos yra identiškos.

Ir, galų gale, Sūduva. Anot šio leidinio, namuose Sūduvos apranga yra balta, svečiuose – juoda. Ir iš tikro – virš komandos pristatymo esančioje nuotraukoje Sūduva vilki juoda apranga su raudonomis ir baltomis detalėmis. Tačiau ar kas yra matęs Sūduvą šiemet tokia apranga lošiant? Nebent pačioje sezono pradžioje. Aišku, Sūduvos bėda ta, kad komandos spalvos niekada taip ir nebuvo aiškiai įvardintos, tačiau visais laikais jos mainėsi tarp baltos, raudonos ir juodos. Paskutinės spalvos visuomet buvo mažiausia.

Tai štai ir iškyla klausimas. Kaip nutiko, kad aprangos ir jų spalvos pateikiamos taip netiksliai? Ar klubai yra užsižymėję formaliai tam tikras spalvas, tačiau žaidžia per daug nekreipdamos dėmesio į tas formalias spalvas? O kad leidėjai paprašė oficialios informacijos, tai ją ir pateikė. O leidėjai – nepasistengė patikrinti. Galbūt bėda yra tame, kad piešinukuose nepateiktos kelnės. Kodėl nepateiktos? Juk komandos spalvos dažniausiai ir komponuojamos naudojant visas detales.

Dizainas. Na ir paskutinis punktas, kurį dar labai norėjosi paminėti. Ko gero pats liūdniausias. Prastas šio leidinio dizainas, labai prastas. Nesileisiu aš čia į gilią formų ir spalvų analizę. Tepasiūlysiu palyginti „Lietuvos futbolas 2008″ su bet kokio padoraus Lietuvoj leidžiamo žurnalo viršeliu. Tas pats galioja ir vidiniams puslapiams – tik lyginti yra sunkiau, nes šiame leidinyje dauguma vidinių puslapių yra identiški.

Be abejo, mums yra nusispjaut ir į viršelio, ir į leidinio apskritai dizainą. Mums jis nerūpi. Mes džiaugiamės informacija. Man ir Sūduvos „programėlė“ prieš rungtynes – sumaketuota Wordu ir, kaip gerais Sąjūdžio laikais, atšviesta pavargusiu Xeroxu yra gera bei naudinga.

Tačiau ką tokį viršelį pamatęs apie lietuvišką futbolą pagalvotų žmogus, lietuvišku futbolu nesidomintis? Jis pagalvotų, kad lietuviškas futbolas yra nuobodi sraigtelių sistema, užtrigusi kokiuose 1996 metuose. Tokius iš kvadratėlių sudėliotus dizainus labai mėgsta visokios Žemės ūkio ministerijos. O jei į šį leidinį pažiūrėsi iš toliau, tai apskritai be skaičiaus “2008“ nedaug ką ir bepamatysi. Kaip reikia padaryt padorų leidinio apie futbolą viršelį galima pamatyt, kad ir pasiėmus Ekrano šiemet leistus žurnalus.

Taigi, apibendrinu.

Aktualumas: 5 (kad ir kokios būtų priežastys, vidury sezono tokį leidinį leist yra keistoka)

Informacija: 9 (už statistiką, nors sudėčių pokyčiai galėjo atsispindėti) ir 0 (už analizę)

Dizainas: 2 (už futbolui visai nederantį biurokratinį stilių)

Reklama

16 Responses to “Knyga: Lietuvos futbolas 2008”


 1. 1 Artūras_Salda 2008-09-09 16:41

  Ačiū už pastabas, visada malonu perskaityti argumentuotą kritiką.

  Nematau prasmės teisintis dėl kažko, tiesiog pasistengsime kitais metais daugumą trūkumų pašalinti.

  Nesutinku tik dėl vieno dalyko – dizaino. Grožis visuomet yra skonio reikalas, o pats dizainas, bent mano nuomone, yra profesionalus – sulygiavimas padarytas gerai, nuotraukos neblogos, grafinių “kliurkų“ kaip ir nėra.

 2. 2 lukas 2008-09-09 16:54

  man dizainas irgi nekoks pasirode
  siuo metu londone, pats maciau cia leidziamas futbolo knygas.
  zinoma, lyginti nera ka, bet dziaugiuosi, jog lietuvoj pagaliau irgi kazkas vyksta sia linkme

  pop – “Reikia bent tokius per metus leist“ – turbut praleidai zodi “kelis“?

  “Aš didžiai viliuosi, kad kitais metais būs išleistas to paties formato leidinys kaip ir šiemet, nors garantuoti tuo būti jokiais būdais negalime.“ – kiek nesupratau. tau formatas nepatiko, bet tikiesi, kad kita met ji leis tokio paties formato?

 3. 3 ponas pop 2008-09-09 17:25

  Artūrai – kartais net nepatogiai jaučiuosi kritikuodamas nuolat, bet tokia jau čia ta mūsų misija:)

  Šiaip jau dizainas nėra vien skonio reikalas. Kadangi reklamos bizny krūvą metų sukuosi, tai galiu garantuoti, kad dizainą taip pat galima argumentuoti, kaip ir bet kokią strategiją ar teoriją. Tiesiog nesinori čia pernelyg giliai leistis į šią temą, nes čia nėr dizaino blogas. Už tai ir siūlau pasiimt bet kokį padorų šiuolaikinį leidinį ir bus iškart aišku, kad LF2008 geru dešimtmečiu atsilieka.

  Yra du dalykai, du esminiai priekaištai, kurie ateina iš visiškai priešingų krypčių.

  Viena – stilius. Būtent stilius – ne grožis. Nes gražu gali būti viskas, tačiau stilių apibrėžti yra žymiai lengviau. Jis yra senoviškas. Dizaino stilius gali suteikti papildomos emocijos, o čia jis – toks biurokratiški ministeriškas.

  Antra, tokio leidinio dizainas turi pagelbėti susivokti didžiulio info kiekio sistemoje. Šiuo atveju, vidinių puslapių dizainas yra pernelyg aktyvus – ryškios spalvos, itin aktyvios formos. Tam, kad suprastum apie ką kalbu – pakanka pasiimti padorios šiuolaikiškos korporacijos metinę ataskaitą – ten paprastai tokios pat problemos sprendžiamos.

  Lukai – jo klaidų vis dar darau:))) o kito mano teiginio paradoksas yra tame, kad aš esu pasiryžęs susitaikyti su nepatinkančiu formatu – kad tik jis būtų tas pats metai iš metų. Bet šitas noras svarbus tik tiems, kurie neketina šio leidinio išmest pasibaigus sezonui

 4. 4 Mykolas 2008-09-09 19:58

  Labai geras tekstas tik su aprangom nusišnekėjai. Matai, išvykos apranga yra naudojama tada, kada jos reikalauja teisėjas. Jeigu FBK Kaunas Šiauliuose žaidžia – jie turi žaisti žalia apranga, nes Šiauliai namie visuomet išsirenka apranga ( dažniausiai buna geltona). Bet ir Panevežyje ir Kaune, FBK žaidžia Geltona apranga. Kodėl? Todėl kad geltona ir raudona aikštėje nesimaišo :)

  Jeigu reikės įrodymo, pažiūrėk futbolas.lt fotoreportažus ir pasiskaityt knygelėje LFF Nuostatus 177 punktą :)

  Pagarbiai,
  Mykolas

 5. 5 Varvalas 2008-09-09 20:58

  Žinau, kad Ponas pop dirba dalykus, susijusius su dizainu, tai manau, kad jis turi teisę kritikuoti.
  Leidinį turiu, bet neskaitysiu. Gal, suvalkietiškai žvelgiant, kada nors (pvz. kūrenimo sezonu) pravers.
  Aišku, kad džiaugiuosi tokio leidinio buvimu, bet nebūtina visus “džiaugsmus“ vartoti.

 6. 6 ponas pop 2008-09-09 21:08

  ačiū:) taip pat pagarbiai. klaidų darau, jų nesiginu, dėkavoju už pataisymus. manau, kad ir ateity darysiu, nes maksimaliam tikslumui tiesiog nėra laiko.

  tačiau, nesakyk, apranga vis tiek lievai pavaizduota. ar namų, ar svečių. jau geriau būtų paprašę, kad iš kiekvienos komandos po komplektą atsiųstų ir nusifotkinę. Tai bent jau su realybe šioks toks ryšys būtų buvęs.

 7. 7 lukas 2008-09-09 22:01

  pop, tai esi dizaineris?
  as ir siame biznyje sukuosi daugiau nei trejus metus :)

  siaip sulau arturuo paziureti angliskus football yearbook’us ir paziureti, kaip ten sprendziamas dizainas.
  matyt dizaina dare spaudos dizaineris, dirbantis su skrajutem, plakatais ir pan, taciau ne dizaineris, kuris turi usability patirties.
  skonio reikalas yra muzika ir merginos :) o pop teisingai pasake, dizainas, nors tam tikra prasme skonio reikalas, jam vis tiek galioja tam tikri principai.

 8. 8 Varvalas 2008-09-09 22:15

  as gi nerasiau, kad Ponas pop yra dizaineris … Chebra, kalbekime apie nauja leidini ir maziau aiskinkimes, kas ka veikia, nes as pasiskusiu savo svogeriui, t.y. premjerui :)

 9. 9 nagerai 2008-09-10 08:31

  Sūduva su kaunu pirmose rungtynėse žaidė juoda apranga :)

 10. 10 pupo 2008-09-10 08:38

  ir beroc zalcburge :)

 11. 11 diletantas 2008-09-10 10:17

  pastebejimas apie aprangas.ponas pop minejo, kad (citata) “Aišku, Sūduvos bėda ta, kad komandos spalvos niekada taip ir nebuvo aiškiai įvardintos, tačiau visais laikais jos mainėsi tarp baltos, raudonos ir juodos.“kiek pamenu dar nuo LTSR laiku, nors buvau visishkas “bamblys“, ir Suduvos zaidima pirmoje LT lygoje, tai tikrai buvo laikotarpiai, kai Sūduva lošė ne balta-raudona-juoda apranga, o….geltona-mėlyna.

 12. 12 čelovekas 2008-09-10 11:29

  “Ekranas“ jokių dizainerių nesamdė, patys savom jėgom susimaketavo savo žurnalą ir tikrai kur kas solidžiau už tą metų knygą viskas atrodo. Respect jiems.

 13. 13 Artūras_Salda 2008-09-10 11:56

  Čelovekas, nevisiškai tiesa – “Ekranas“ tiesiog įsidarbino profesionalų dizainerį, kas jaučiasi tiek žiūrint į puslapį, tiek į žurnalą, tiek į kitus dalykus.

  Na o rengdami šitą leidinį analizavomės vienokius ar kitokius “Yearbook`us“ iš Ispanijos, Norvegijos, Šveicarijos, Vokietijos, Prancūzijos.

 14. 14 Tadasas 2008-09-10 13:54

  Maziau zyzkime ir visi kartu pasidziaukime, kad viskas juda i prieki. :) Sekmes LT rinktinei snd!!!

 15. 15 Mykolas 2008-09-10 16:51

  Hmm.. pagaminti vektorines (atrodo kaip knygoje bet su visom detalemis ir logo) aprangas, nesunku, situos reikaluose tikrai gerai nusimanau.

 16. 16 fdgfv 2009-03-05 18:12

  nx ce nikas neskaitys dx


Comments are currently closed.Adresas

ponaspop@yahoo.com

Archyvas

Sūduva Flickr'e

Statistika

 • 1,185,885 hits
Reklama