Varvalas: Šio sezono klystkeliuose

komanda

Ponas Pop: Dabar prasideda sunkioji artilerija. Nepaprastai džiaugiuosi, kad vienas labiausiai rafinuotų šio blogo komentatorių, ponas Varvalas, nepasididžiavo ir gavęs iš manęs pasiūlymą sudėlioti savo sezono įvertinimą, tą ir padarė. Kaip visada – argumentuotai ir su polėkiu. O kad matau, jog visiems nagai niežti ne paskutines Sūduvos rungtynes aptarinėti, o visą sezoną, tai skubu šį Varvalo raštą paskelbti prieš visas savo litanijas. Ir leidžiu sau iliustruoti šį tekstą fotografija iš sekmadienio rungtynių. Gero skaitymo!

>>>

Sena futbolininkų tautos patarlė sako: įvarčius skaičiuojame rudenį. Aš nelaukiu paskutiniųjų rungtynių ir tuos įvarčius-kiaušinius suskaičiavau šiek tiek anksčiau. Dar pavasarį matėme, kiek turime vištų, todėl jau tuomet buvo galima apytiksliai buhalteriauti. Derlius visiškai apčiuopiamu tapo birželio mėnesio pabaigoje, keičiant perėjimo vietą. Kuo labiau artėjome Šešupės, tuo daugiau vilčių ir nuplaukė jos vandenėliu.

Manau, kad įvyko tai, kas ir turėjo įvykti: komanda nepaskendo, o klubo vadai pastatė stadioną. Matyt, buvo planuojama, kad kaip nors iš inercijos pavyks plaukioti priziniu paviršiumi ir tuo pačiu metu sėkmingai įsisavinti Pašešupio gabalą. Deja, deja.

Nesėkmių priežastis galima skirstyti į dvi grupes: objektyvias ir subjektyvias. Kartais jų krantai net susiliesdavo ir sunku buvo jas atpažinti. Galbūt, nuo komandos ir jos vadovų nepriklausė „mėnesinės“ pertraukos vasaros metu, kai iš žaidimo ritmo iškrito net ir FBK Kaunas. Niekas negalėjo pasakyti, kam bus naudingos į sezono pabaigą nukeltų rungtynių baigtys (pavyzdžiui, sukeiskime vietomis FBK Kauno rungtynių su Sūduva ir Vėtra laiką). Į kitą stadioną Sūduva irgi kėlėsi kaip į svetimą. Net ir Žalgirio griūtis paskatino jo žaidėjų migraciją.

Daugelis kalba apie klaidas, padarytas komplektuojant komandos sudėtį. Atrodo, kad buvo elgiamasi labai atsargiai ir į komandą kviečiami žinomi žaidėjai. Šįkart neišvydome komandoje nei krepšininkų, nei egzotika dvelkiančių geltonodžių. Kalbos apie paslaptingus Paragvajaus rinktinės žaidėjus taip ir liko kalbomis. Va, tik landus, vokiškai kalbantis futbolo agentas, puikiai iškišo Thiago. Treneris D.Vencevičius dar nuo pernai pažinojo buvusį vėtrietį Pedro ir jį paskutiniu metu pasikvietė į komandą. Nežinau, ar kam rūpėjo, kad gynyboje žais 169 cm aukščio (su n*iolikos cm aukščio šukuosena) vyrukas, kuris Brazilijos paplūdimio komandose buvo mokomas saugų žaidimo subtilybių. Ir tik Sūduvoje šis žaidėjas išsilaikė visą sezoną – kitur per metus pakeisdavo dvi ar tris komandas. Klubo vadovybė jam jau buvo paruošusi „vilko bilietą“, bet tuomet advokatauti ėmėsi I.Pankratjevas, kuris pasakė: „aš su šituo dar padirbėsiu“.

Sūduva noriai priglaudė ir P.Lukšį, likusį be komandos. Rezultatai parodė, kad nė vieni, nė kiti nieko nelaimėjo ir nieko nepralošė. Povilas mušė įvarčius, o komandos gerbėjai jo neišrinko net į geriausių žaidėjų dešimtuką. Ir tikrai žaidėjui geriausiai sekėsi būti … dvyliktu, t.y. pasirodyti aikštėje antrajame kėlinyje. Povilo „maitintojas“ M.Gardzijauskas pirmoje sezono pusėje puikiai atliko šias pareigas, bet paskui buvo pamrštas, nors jo žaidimo lygis ir nebangavo.

G.Barevičius lyg tai ir turėjo tapti kraštiniu „skrajojančiu olandu“. Deja, šio žaidėjo geriausi skraidymo laikai jau seniai seniai praeityje.

„Miegantysis brazilas“ Negreirosas privalėjo tapti slapčiausiu ginklu – komandoje atsirado paskutinę dieną (ne jis vienas). Niekas nenorėjo prisiminti, kaip jis pernai tuos įvarčius sumušė Šiauliams ir A.Breikšto vaikams iš dviejų vienos šeimos komandų. Atrodo, kad niekas nenorėjo suprasti, jog vidurio puolėjas aikštėje ir už jos ribų buvo labai priklausomas nuo Oliweiros. Kai klubo vadovai pamatė abiejų ragus – ožys jau ganėsi po pievą (atsiprašau, aikštę).  Tiesa, Sūduva paskutinėmis minutėmis pusvelčiui įsigijo ir dar vieną brazilą, visomis prasmėmis invalidą.

Sezono viduryje Sūduvą papildė trys žaidėjai (apie dublerius nekalbu): R.Radavičius, I. Lukjanovs ir K.Gnedojus. Buvęs žalgirietis puikiai užsirekomendavo per … visas ankstesnias rungtynes su Sūduva ir „europines“ su Velso profesionaliais mėgėjais. Lietuvos komandos šį žaidėją perprato ir neutralizavo. Vis tik R. Radavičiaus indėlį į komandos žaidimą reikia vertinti teigiamai, nes be jo Sūduva būtų atrodžiusi dar nykiau. Prisipažinsiu, kad pradžioje labai atsargiai vertinau I.Lukjanovo pasirinkimą. Ir iš tikrųjų, žaidėjas pernelyg skubėjo įmušti pirmąjį įvartį: smūgiavo pasitaikius menkiausiai progai. Netrukus šis žaidėjas tapo vieninteliu šviesiu spindulėliu komandoje. Visur jo buvo pilna: ir puolime, ir ginantis.

Maždaug 2006 – aisiais metais K.Gnedojus žaidė labai neblogai ir vos neatsidūrė FBK Kaunas komandoje. Po to jį užklupo trauma ir žaidėjas formos neatgavo. Kai Sūduva paslaptingai bandė šį gynėją, maniau, kad jis taps atsarginiu M. Skinderiui ar T. Mikuckiui pakeisti. Pasirodo, kažkas (prisiminkite, kas minėtais metais buvo Atlanto treneriu!) manė priešingai. Ir taip Sūduva įsigijo sagą, kuri netiko nė vienam turimam švarkui. Juk reikėjo „pirkinį“ jaukinti prie komandos, o ne iškart mesti žaisti į svarbią poziciją ir leisti „susidirbti“. Abejoju, ar žaidėjas, nekoordinuojantis savo kūno judesių ir neturėdamas pozicinės nuovokos, gali sėkmingai įsitvirtinti A lygos komandose. Net Atlanto gynyboje jis išsiskyrė tik ūgiu.

Komandos naujokų pasirinkimo ir jų pasirodymo niuansus apžvelgiau. A.Vitkauską lyg ir reikėtų laikyti savu – jis atėjo ne iš kitur. Turime perspektyvų vartininką, kurio žaidimas džiugino, kol komandai sekėsi. Vėliau ir jam turėta nemažai priekaištų, bet geresnio pasirinkimo neturėjome. Vartininkas įsidrąsino ir pagaliau retkarčiais įspėdavo komandos draugus, kad eina iš vartų perimti kamuolį. Jam šiose situacijose reikėjo būti griežtesniu ir pamiršti savo jaunatvišką amžių. Na, jei austrai jo nesuvilios, kitąmet turėsime gerą vartininką – jų pastaraisiais metais ir netrūko. Apie Sūduvos senbuvius atskirai nekalbėsiu – jų pasirodymą paminėsiu, kalbant apie komandos žaidimą.

Jau sezono pradžioje vyr. treneris A.Gabrys įsitikino, kad nėra dar darnos nei gynimo linijoje, nei puolime. Na, ne treneris kaltas, kad Negreirosas ir dar kelios „plaštakės“ pasirodė paskutinę dieną. Komandos vadovus reikia kaltinti tik tuo, kad per pernykštį pusmetį neįžiūrėjo brazilo „nuogumo“ir anas išvis neturėjo atsirasti komandoje. O vyriausiasis treneris aklai laukė stebuklo iš Pedro ir Thiago, nors kaip nebūtų keista – pats 2007 m. rudenį leido gynime atsiskleisti V.Slavickui ir P.Leimonui. Jeigu tuos brazilus į startinę sutartį negrūdo A.Gabrys (šito tai nežinau), tai jam jokių priekaištų ir neturėčiau.

I.Pankratjevas pakeitė labai nedaug ir daug – abu brazilus gynėjus jaunais marijampoliečiais. Ir nors iš pradžių buvo laimima tik minimaliais rezultatais, bet per mėnesį išaugo ir rezultatai ir žaidimas tapo labai maloniu akiai. Va, tuomet ir prasidėjo. Treneris pajuto, kad galima tapti čempionais ir ėmė tam ruošti komandą. Juk vien kontraatakuojant aukso medalių nelaimėsi! Buvo tiek susižavėta totalitariniu (kaip norite, taip vadinkite) futbolu. Treneris, net nepastebėjo, kad komandoje neliko tokiam futbolui kurti abiejų dirigentų – Oliweiros ir D. Maciulevičiaus. Beje, pastarąjį vieno klubo užsakymu traumavo šilutiškis iš Kauno. Neatsargiai teigiama, kad pagal tą patį pageidavimą iš rikiuotės išėjo ir Oliweira. Nežinau dėl kokių priežasčių pastarasis, ir išsigydęs traumą, ją toliau simuliavo. Ir ne tik simuliavo, bet dar ir mėgino visiems brazilams advokatauti. Ypač jis norėjo išsaugoti Negreirosą, kurio dienos buvo suskaičiuotos.

Vyr. treneris neįvertino ir tai, kad Sūduva kelis mėnesius žais tik svetimose aikštėse … Naujajame stadione Sūduva nesitreniravo. Na, gavo „paravėti“ žolę prieš stadiono atidarymo rungtynes. Žaidėjai, žinodami, kad žaidžia daug didesnių matmenų aikštėje, kamuolį spirdavo daug toliau, negu reikėtų. To reikalingo spyrio nuotolio buvo ieškoma gana ilgai. Komandoje neliko žaidėjų, kurie greitai pralėktų su kamuoliu pusę aikštės: vienintelė maloni išimtis gynėjas V.Slavickas. Tiesa, jo reidai sukeldavo daugybę problemų gynyboje. Na, ir kas, kad T.Mikuckis ar M.Skinderis pasitraukdavo į kraštą – spragų atsirasdavo kitur, nes saugai patys save eliminavo iš gynimosi proceso. Saugas G.Slavickas 2008 buvo tik saugo G.Slavicko 2001 šešėlis: jei iš ketvirto bandymo ir prasiverždavo kraštu, tai nesugebėdavo skersuoti kiek aukštesnio ir tolimesnio perdavimo – kamuoliai „smigdavo“ už dešimties metrų. Na, vienas ar pusantrų rungtynių kraštuose „paskraidė“ R. Radavičius. Viskas. Tokių greitakojų, kaip A.Larčenka, T.Kavolis, M.Choružij ar pagaliau Oliweira komandoje neliko. Sūduva tapo kamuolio „badytojų“ komanda. Tokį labai vienpusišką žaidimą greitai „perskaitė“ kitų komandų treneriai. Garsios užsienio komandos irgi „pabado“, bet tai daro dviem akimirksniais greičiau ir tiksliau. Komandoje neliko ir žaidėjų, galinčių realizuoti standartines pozicijas (dar pernai tai darydavo ne kartą čia minėtas Oliweira ar T.Miklinevičius). Teisėjas retai „pastatydavo“ kamuolį į tašką, iš kurio D.Maciulevičius spirti gali ir užrištomis akimis. Na, K.Jasaitis „įkalti“ gali tik kartą per metus. Kitų toliašaudžių šioje eilutėje neliko. Taškas. Va, tada ir tapo aišku, kad ji Sūduva risis atgal. Tik Žalgirio „byrėjimas“ leido apčiuopti to ritimosi pabaigą.

Treneriai ėmė elgtis nesuprantamai ir aikštėje, ir už jos ribų. Net keliolikos valstybių žurnalistai „apako“, kai komandos, pirmąkart Zalcburge įveikusios jos numylėtinius, treneriai neatvyko į spaudos konferenciją. Nesakau, kad jie „pasikėlė“, bet pasielgė labai netoliaregiškai. Ir tik atmestinai teisinosi, kad skuba į lėktuvą. Žurnalistai suspėjo į tą patį lėktuvą, o va, treneriai galėjo likti „po sparnu“. Nors visi komandos vadovai nedviprasmiškai įvardijo, kad prasto žaidimo „Europoje“ priežastimi yra ir K.Gnedojaus žaidimas, vyr. treneris  norėjo įrodyti kitaip. Po kamuolio „badymų“ prieš dešimtį Vėtros žaidėjų, I.Pankratjevas buvo pelnytai atleistas iš vyr. trenerio pareigų. Su Atlantu tik „atidirbo“ – tai pačios prasčiausios komandos rungtynės per visą sezoną. Tądien pirmąkart nuoširdžiai norėjau, kad komanda pralaimėtų… Turbūt, dėsninga buvo ir tai, kad abu komandos „dirigentai“ batutą padėjo po rungtynių su Vėtra.

G.Jarmalavičius treneriu tapo ir todėl, jog komandos vadovai suprato: vadovauti skęstančiam laivui niekas nuo kranto neateis. Gaila, kad naujasis vyr. treneris  nepatikėjo, kad jis reikalingas tik sezonui pabaigti. Laivo skendimą buvo galima tik atitolinti. Aš jau nemačiau jokių galimybių ką nors pakeisti į gerąja pusę. Keisti – buvo galima, o pakeisti – ne. Va, su keitimais (tiesiogine ta žodžio prasme) treneris labiausiai ir susidirbo. Niekaip negalėjau suprasti, ką turėjo atlikti apie 80 – ąją minutę aikštėje vis pasirodantis lėtaeigis K.Jasaitis. Įsitikinau, kad treneris žaidimo strategiją sumąstydavo autobuse ar pašešupyje ir rungtynių metu, nežiūrint į jų eigą, griežtai laikydavosi susikurto plano.

Nei I.Pankratjevas, nei G.Jarmalavičius treniruočių metu beveik neskyrė dėmesio gynybos spragoms ištaisyti. Sūduvos gynėjai, užmiršti saugų, visiškai prarasdavo erdvės suvokimą priešininko greitų kontraatakų metu. Kas antras skersuotas kamuolys „nutūpdavo“ ant priešininko galvų ar kojų. Jeigu to nesugebama padaryti galvomis ir kojomis, tai komandos vadovai tegul nuperka futbolo patranką (tai seniai taikoma net ir Europos „vidutiniokų“ treniruočių praktikoje)… Manau, kad treneriai nesuprato, kaip šią „ligą“ gydyti.

Nepaminėjau dar vieno trenerio D.Vencevičiaus. Jį galiu pagirti už B.Božinovskio atsivedimą. Tą pliusą „sunaikino“ minusas – Pedro atitempimas į komandą paskutinę minutę. Ne pirmosios jaunystės Sūduvos saugai beveik nedalyvaudavo gynyboje: nesakau, kad juos visus dar buvo galima „pripompuoti“ energijos, bet atsakomybė už saugų neveiksnumą krinta ir jam. Treneris A.Ramonas dirbo gerai ir buvo įvertintas rinktinės vadovybės.

Pagaliau fizinio pasiruošimo pritrūko komandos gerbėjams: ir tribūnose ir kitose erdvėse. Niekuo įspūdingiau sudėtimi neatrodęs Ekranas pasipuošė aukso medaliais. Kodėl? Jie nedarė to, ko nereikia. O tai jau labai daug – išmokti nedaryti. Supratus tai, jau nereikėtų komandos formuoti pagal pavardes ar tautybes, keliskart keisti trenerius, vengti žiniasklaidos dėmesio ir komandos gerbėjų. Pailsėkime.

65 Responses to “Varvalas: Šio sezono klystkeliuose”


 1. 1 rimvill 2008-11-17 10:00

  žiūrint į rungtynes naujame stadione aš nieko blogo nematau. Pralaimėtas tik vienas A lygos mačas (Kaunui), o kas liečia gabaritų nejautimą tai juk treniruočių reikalas. Treniruočių aikštynai (esantys šalia stadiono) duoda puikias sąlygas treniruotis – nors imk ir skersuok skersai ar išilgai…

 2. 2 kilas 2008-11-17 12:52

  po tokiu rasiniu komentaru nebus. nera ka beprideti. ir tersht nesinori.

  pailsekim.

 3. 3 rimvill 2008-11-17 13:12

  Atkreipkim dėmesį į Gnedojų nuotraukoje, jo “futbolke“ išsiskiria iš kitų, o tai reiškia kad jis negalėjo geriau šį sezoną sužaiste nes buvo taip užprogramuotas. Pamatysit ką jis parodys kitą sezoną. Aš juo tikiu…

 4. 4 Lukas 2008-11-17 13:46

  jo fotke gera :) pop cia foto sita tu darei ?

 5. 5 ponas pop 2008-11-17 13:50

  geras, tik dabar pamačiau tą kitokią maikę:) juokingai čia gavosi. o fotkę aš dariau, bet dariau iš tribūnos. turiu omeny, kad ne aš buvau tas personažas, kuris komandą aikštėje surikiavo ir fotkino:)

 6. 6 Lukas 2008-11-17 15:19

  pas kaziuka gal cia naujo modelio maike, kuria matysime kitais metais :)

 7. 7 kampinio_veliavele 2008-11-17 15:34

  ale kazi kas su fksuduva.lt atsitiko? kiba ponas M. nusprende kad gal geriau reik taupyt puslapio lankytoju trafica, bo vien tik titulinis sveria keleta MB :) o daba juk krize arteja :) o gal komanda paleido ir puslapis tapo nereikalingas? :)

 8. 8 Kuzmičius 2008-11-17 16:07

  Pagarba visiems netingintiems taip išsamiai ir argumentuotai pateikt apžvalgas. Tikiuos tiek tarpsezoniu, tiek, žinoma, kitais metais neprarasit entuziazmo. Gal bent dalis jo persiduos ir tiems žaidėjams, kurie atrodo žaidžia tik tam, kad atlyginimą pasiimt :)
  Sėkmės visiems, o labiausia – vadovybei formuojant komandą

 9. 9 Lukas 2008-11-17 17:05

  Kuzmiciau, vadovybei visu pirma reikia pakeisti poziuri i komanda ir sirgalius. Taip, kaip tai siemet labai sekmingai dare Ekranas.

 10. 10 Lukas 2008-11-17 17:10

  komanda, tokia kokia as jo noreciau matyti (kalbu apie poziuri i sirgalius ir apskritai i komanda, apie jos nusiteikima) buvo prie Breiksto. Atejus naujiem vadovams visa tai baigesi. Tada buvo prieita prie politikos “kuo jie maziau kisis ir zinos, tuo geriau“. V.Europoje tokia komanda tokia jau seniai butu pasmerkta.

 11. 11 Anonimas 2008-11-17 18:10

  Pagaliau pasirode oficiali klubo nuomone del sezono pabaigos rezultatu. Tiesa ji neoficiali ir netiesiogine. Is fk suduva.lt dingo komentru skiltis. Klubui nervai neatlaike…

 12. 12 nagerai 2008-11-17 19:03

  jo… dar vakar taip stengiausi ir tokį nuoširdų komentarą parašiau… bumpt šiandien nebėra…

 13. 13 ponaspop 2008-11-17 19:10

  nieko kito nebelieka, kaip pasiūlyti jį tau čia pakartot:) o oficialiam tinklapy gal kokia techninė profilaktika ar kas? sunku patikėt, kad komentarų būtų tiesiog šiaip sau atsisakyta. juolab, kad pastaruoju metu jų ir nebūdavo tiek daug… bet pats komentavimo galimybės arba jos nebuvimo faktas jau daug ką pasako apie klubą.

 14. 14 nagerai 2008-11-17 19:21

  kogero du mėnesius net nosies nebuvau įkišęs į oficialų puslapį, nes čia būdavo daugiau tikslesnės informacijos, ji atsirazdavo greičiau, o ir dizainas čia žymiai malonesnis :) plius komentarų niekas netrina čia :)

  dar rašiau kad PIETŲ-IV vyrukai nepasivargino vakar aplankyt FK Sūduva puslapio ir visi jie smagiai pasijuokė kad Sūduva finišavo ketvirtadienį…

 15. 15 Varvalas 2008-11-17 19:44

  Paaiškinsiu, kodėl Sūduva nugalėjo Žalgirį. Taigi, tuo metu marijampolski žaidė dešimtyje. Jei teisėjas būtų išvaręs žalgirinį – Sūduvai būtų chana. Gerai, kad dar spėjau iki švilpuko paskambinti Božinovskiui :)

 16. 16 A. 2008-11-17 20:02

  Beje, ne į temą

 17. 17 A.T. 2008-11-17 20:03

  Beje, ne į temą, bet dubleriai šiandien manieže 5-0 sumušė Žalgirio dublerius, jei taip juos galima pavadint. Keturis mušė Brokas. Vieną pridėjo Urbšys.

 18. 18 Varvalas 2008-11-17 20:15

  Beje, Oliweira vienoje baltarusiu svetaineje šiek tiek apie Sūduvą pašnekėjo. Nieko pritrenkiančio nepasakė, bet … Niekaip neužfiksuoju slaviško teksto – vis pabėga. Jei “pagausiu“ – tai informuosiu.

 19. 19 axsel 2008-11-17 20:51

  Kokia svetaine.Kaip supratau tai Negreiros kartu su Wiler zaidzia

 20. 20 dMx 2008-11-17 20:57

  o kam idomu galiu pasakyt kad kitam sezonui is komandos liks beveik tik jaunimas…siandien sutarciu nepratese su maciulevicium, bozinovskiu, koziuberda, jasaiciu, mikuckiu, barevicium, lukjanovu(turbut), luksi bandys parduot( berods i kazachstana)…..tuom kart tiek naujienu:))))))) cia ne viskas 100% bet greiciausiai taip bus…ai viso to priezastis murausko bankrotas….pats sake kad neturi jau saibu, todel visus atleidzia(tiksliau nepratesia sutarciu)…….

 21. 21 A.T. 2008-11-17 21:33

  Jei dėl jaunimo tiesa, tai šis sezonas – prizinė vieta “iš inercijos“, nepavykęs. O kas tada bus kitam sezone? Blogai.

 22. 22 Varvalas 2008-11-17 21:33

  negaliu tos svetaines nurodyti, nes atidaro ne straipsni. Po to dar reikia kokius penkis kartus spragtelėti. Oliweira ten kalba nekonkreciai. Mini, kad komandoje vasarą formavosi dvi stovyklos: tų, kurie turėjo didelius šansus patekti į startinę sudėtį ir tų, kurie neturėjo, ar į aikštę galėdavo patekti tik antrajame kėlinyje. Tvirtina, kad “nuskriaustieji“ buvo nė kiek ne prastesni už pirmuosius. Pereiti iš “nuskriaustųjų“ stovyklos į kitą buvo neįmanoma. Taip ir nesuprato, kas suskirstė žaidėjus į tas dvi grupes. Trenerio niekuo nekaltina.

 23. 23 Auditas 2008-11-17 21:50

  Bankroto negali būti. Nebent lėšų iššvaistymas. Tada kokių galų stadionus stato ir dar medaliais apsidovanoja? Jei dMx nemeluoja, tai pasaulinė gėda ateina į Suvalkija. Krachas

 24. 24 diletantas 2008-11-17 23:02

  cia dMx’as ir suklydo taktishkai.parashe toki komentara, po kurio imu abejoti jo informacijos patikimumu…gerai zinau, kad Bozinovskis kitiems metams kontrakta kapsuke turi (priesh shi sezona pasirashe dvieju metu kontrakta), tad ir tekstas apie kitus zaidejus jo (dMx) komentare- nieko vertas.kol nebus oficialios info is klubo (be pavasario turbut ir nebus:) ), tol nieko ir nebus aisku.sekmes.

 25. 25 axsel 2008-11-17 23:03

  koks jaunimas , kat to jaunimo kaip ir nera

 26. 26 ponas pop 2008-11-18 01:48

  pritariu diletantui. šios temos tikrai tęsti neverta, kol nebus aiškesnių žinių. jei tai tiesa – pavasario tikrai laukt nereikės. kažkaip su visais gandais šiemet istorija būdavo labai panaši – pirmiausia kas nors meta akmenį čia, paskui, po poros dienų pasirodo jau labiau argumentuotas tekstas futbolas.lt. tada tas pats futbolas.lt paskelbia jau patvirtintą žinia, o tada, dar po kelių dienų, ji pasirodo ir oficialiam tinklapyje. kam gadint sau nuotaiką anksčiau laiko?

 27. 27 nagerai 2008-11-18 04:12

  pradingo iš oficialaus puslapio ne tik galimybė komentuoti, bet ir fotogalerija… :( šūds…

 28. 28 restart 2008-11-18 10:39

  dMx komentaras visai nenustebino, nes jau praeito šį sezono pabaigoj vadovybė svarstė gal vien jaunimu remtis, bet kadangi pakliuvo į uefa, tai investavo į šį turnyrą, tikėdamiesi praeit bent du etapus, kas gavosi visi žinome ir taip gali atsitikti…gal ir teisinga krizės metu šiek tiek pataupyti, nes pagrindiniams rėmėjams ne patys geriausi laikai finansine prasme nusimato-statybų biznis dėl objektyvių priežasčių stringa.Nematau nieko blogo jei kurį laiką jaunimėlis apsitrins, tuo labiau, kad ir kitoms a lygos komandoms ne patys geriausi laikai nusimato.

 29. 29 UCCM 2008-11-18 11:14

  Zmones, kuo stebites? Visos komandos gaus susimazinti geriokai biudzetus, ne tik Suduva. Cia taip, kaip man aiskino – krize i teks atsisakyti daugumai klubu brangiasuiu zaideju. Bijau, kad ne Suduva susilpnes, o visa lyga.

 30. 30 kampinio_veliavele 2008-11-18 11:16

  lrytas.lt paskaitykit vaciaus interviu :)

 31. 31 Lukas 2008-11-18 11:21

  Del pernai metu komandos tai faktas – tikrai zinau, kad buvo planuojama remtis beveik vietiniu jaunimu ir garbingai kovoti del 5-8 vietu, taciau to neivyko. Panasu, kad tai gali nutikti kita sezona.

 32. 32 ponas pop 2008-11-18 12:05

  visiškai pritariu UCCMui. Silpnės visa lyga. Nebent įvyks koks nors antikrizinis stebuklas. tačiau tam priežasčių kol kas nesimato.

  tačiau lygos silpnėjimas nebūtinai reiškia tai, kad žais vien jaunimas. nelabai tikiu, kad visi be išimties brangieji šio sezono a lygos žaidėjai susiras vietas užsienyje. juk į kokį užsienį pretenduojam? į artimąjį. O artimasis greičiausiai taip pat tos pačios krizės bus ištiktas. todėl visai, manau, realu, kad nemažai žaidėjų liks a lygoje už mažesnius atlyginimus vien dėl to, kad nelabai turės iš ko rinktis.

  kaip bebūtų, jei šios prognozės vis tik išsipildys, šio sezono trenerių nenoras labiau panaudoti pagrindinėj komandoj dublerius duos per galvą kitu lazdos galu. ir geriausiai bus toms komandoms, kurios šiemet buvo priverstos daugiau jaunimo į aikštę leist (kad ir tas pats žalgiris, jeigu tik išliks).

 33. 33 ponas pop 2008-11-18 12:07

  šiaip tai, sakyčiau, visai įdomu galėtų būti – jei sūduva grįš į kokių 2002-04 metų formatą. jei dauguma vietiniai vaikiai loš, šiek tiek pasistengus galima gerokai pakelt pačios komandos bendruomeninę vertę. nes dabar, kai žaidžia legionieriai plačiąją šio žodžio prasme, meilę komandai garantuoja tik sėkmingas žaidimas

 34. 36 Anonimas 2008-11-18 12:33

  uz tokius pasisakymus, kaip Vacio, europoje bauduoja. ten garbingi-sportiniai principai auksciau visko. pasitaiko, kad sezono gale kazkas antra sudeti isleidzia, bet niekada neduoda nurodymu apie motyvacijas kurios, suprask, nesulaukem. kaip buves suduvietis, Vacys visai susimove. bet zinoma, niekas jo nebaus ir net nekritikuos. visiems taip patogiau

 35. 37 jotvingis 2008-11-18 13:18

  Net nepagalvojau, kad Sūduvai gali būti blogai su finansais. Dabar net pačiam keista, kad tokios įmonės nežinojau (Sumeda), kuo ji užsiima ir pan. Žinojau, kad klubo prezidentui priklauso ir kad užrašas ant Sūduvos marškinelių yra. Tarp Sūduvos rėmėjų – 4 statybomis užsiimančios firmos, ir viena is ju pagrindinis remejas. Tai nėr ko stebėtis, kad kitais metais remsimės jaunimu, tik keista kad šiais metais buvom tokie “bagoti“, nes apie tolimesne statybų plėtra jau turėjo buti aisku pradzioj sezono. Suvalkiecio pagrindinis bruozas ne taupumas, o noras pasirodyti prieš kaimynus. Kazin ar su ketvirta vieta pasirodem, gerai, kad spejo stadiona pastatyti, dabar teks taupyti.

 36. 38 Remis 2008-11-18 14:03

  Anonymous, paskutinis Vacio interviu palyginus su pernai metų bajeriais apie perkamus teisėjus yra vaikų baikos. praėjusiais metais už tai buvo tik pagrūmota, šiemet niekas net piršto neiškels.
  jotvingi, “Sūduvos“ rėmėjų indėlis į stadiono ir maniežo statyba nėra didelis. iš 31 milijono litų 19,7 mln. buvo iš ES struktūrinių fondų (tai yra iš visos Lietuvos pinigų :)). likusią sumą lygiomis dalimis skyrė Marijampolės savivaldybė ir “Sūduvos“ klubas.

 37. 39 kilas 2008-11-18 14:13

  norint remeju visada galima rasti. zinoma, tas ieskojimas bjaurus darbas. ir ne visi nori buti remeju Nr.7 ar 17

  ateina geri laikai juristams. gal stadionuos dominuos “kontoru“ reklamos?

 38. 40 1:14 pm 2008-11-18 14:15

  ogi Sumeda (tarybiniais laikais buvusi MSV) uzsiima tuo, kam siuo metu sunkiausia, tai statybomis ir transportu, kiti remejei irgi stybininkai arba furistai, todel visiskai nestebina tokios kalbos apie taupyma ateinanciame sezone… savivaldybe velgi, prasiskolinus iki ausu, todel is ju tiketis tokios paramos kaip siame sezone yra per dauk optimistiska…

 39. 41 2:28 pm 2008-11-18 14:27

  o ir smukus is 2 y 4 bus sunkiau prisikalbint ka nors kisht savo pinigus negu is 4 pakilus y 2….

 40. 42 Varvalas 2008-11-18 14:30

  Šiaip dabar mano klebonija neblogai laikosi. Parapijiečiai užlopė stogą. Moterėlės atneša šviežių produktų. Turime pora vežimų ir vieną arklį – būtų galima futbolininkus į rungtynes vežioti. Kuro kainos nerūpi. Už laidotuves moka neblogai ir dažnai. Reikės pasiskaičiuoti šio savaitgalio pajamas. Manau, kad mes JAMAM šią komandą.

 41. 43 griezhtas 2008-11-18 14:57

  Jaunimas nera blogai, ypac jei bus su teisingu poziuriu ir draskysis iki paskutiniu, nes siu metu zaideju poziuris “mokekit kaip, kad ronaldo’ui moka tai ir lakstysiu, kaip jis“ kniso juodai.

  O del klubo biudzeto, tai visi turim 2% nuo pajamu mokesciu, kurio atsimti negalim, bet jais galim papildyt klubo biudzeta…
  Aisku liko piktumu ir nuoskaudu del tu “strigusiu kompu“ ir stumdymusiu prie vartu, ale suduva yr sventas reikalas ir anai turi but negaila valstybiniu pinigu. :)

 42. 44 jotvingis 2008-11-18 15:54

  Pirmuju keturiu komandų remejai :

  FK Ekranas – ERC (didmeninė prekyba el. energija), adidas, Fortis Energy (irgi kazkas su el. energija), TELE2, Sanitas (didziausias vaistu gamintojas Lietuvoje), Panev. saviv.,Luktarna , FlyLAL, BTA draudimas, “Maistas Sportui“, FHM, L. rytas (TV ir laikraštis), “Medicina practica“, “Medea diagnostika“, “Tropikų saulė“

  FBK – ŪB ir jos įmonių grupė (finansai, bankininkystė, investicijos), Dujotekana (didmeninė gam. dujų prekyba), Kauno diena, Kauno fonas, Katos grupė, Rodiklis, Bosca, Aqville, Horn,Yakata, “Verslo dovanos“, klubas “Siena“, Stihl ir net gi Vytauto Did jėgerių batalionas :)

  FK Vėtra – Nike, UAB “Salove“ (tarpt. pervežimai), Nutrend, Audio comas, Vilniaus diena, Geras fm.

  FK Sūduva – Sumeda, Budsava, Mavista, Statybos ritmas (visos vietinės su statyboms susijusios įmonės), Hertransus (“tralistai“ vietines reiksmes), Piko valanda (klubo atstovo spaudai vietines reikšmės įmonėlė). Informaciniai rėmėjai – automobil.lt (?!, “tralistų“ internetinis puslapis), “Miesto laikraštis“ (spėju, tik trečias pagal populiarumą vietinis laikraštis), Kapsai fm.

  Nesakau, kad klubui skiriami pinigai susiję su rėmėjų skaičiumi, ar žymiais vardais (kompanijų). Bet geriau kartais turėti daug rėmėjų, rimtų kompanijų iš skirtingų verslo šakų, kurios būtų atsparios ekonomikos svyravimams. Pažvelgus į įmones, kurios padeda FK Ekranui, ir eiliny kartą ima didelis pavydas, dėl klube dirbančio personalo, nes dauguma tų įmonių ne pačios sugalvojo remt Ekraną. Ir kas svarbiausia tarp jų dauguma “nevietinės“ reikšmės firmos. Likusias išvadas darykit patys.

  Įsivaizduoju situaciją – skambina kas nors is Suduvos klubo darbuotojų potencialiam rimtam rėmėjui, kuris apie FK Suduva mažai žino. Tas šiek tiek susidomėjęs susiranda internete of. Sūduvos puslapį ir žvengt pradeda :)))))

 43. 45 restart 2008-11-18 16:00

  Visai neblogas straipsnis miesto laikraštyje

 44. 46 M0PSAS 2008-11-18 16:14

  Nepatiko straipsnio autorius, kuris mato vien tik neigiamus dalykus ir jokio optimizmo. Ir galvoja, kad visi blogi ir blogai daro, o 4 vieta tai nepasiekimas? ir siaip su siuo autoriu daug kuom nesutikciau.

 45. 47 Lukas 2008-11-18 16:40

  ar yra straipsnis internete ?

 46. 48 ponas pop 2008-11-18 17:18

  Lukai – taigi linkas aukščiau įmestas yr:)

 47. 49 ponas pop 2008-11-18 17:33

  jotvingi – tu ir teisus, ir ne. didelės kompanijos yra, be abejo, gerai, tačiau ištikus bėdai jos tikrai bus pirmos, kurios pabėgs. pvz., kauno žalgirio atvejis. tuo tarpu vietinės įmonės, net jei jos ir nėra tokios galingos, yra šansas, kad jos bus komandai ištikimesnės, tiek dėl asmeninių santykių, tiek ir dėl “bendro reikalo“. ir jiems nelabai rūpi komandos įvaizdis, nes komandos reikšmę marijampolei jie ir taip žino.

  šiuo atveju, koks ekranas ar vėtra tiesiog mąsto plačiau. nemanau, kad tele du ar nike jiems daug pinigų duoda. greičiausiai vienu atveju apmoka telefonus, kitu atveju – duoda maikių. tai gal ir nedidelis indėlis bendram komandos biudžete, tačiau pinigai bet kokiu atveju taupomi. tik jei nori tokių rėmėjų turėt – įvaizdį tikrai reikia susitvarkyt.

 48. 50 jotvingis 2008-11-18 18:21

  Sutinku, kad Nike, Adidas, Tele2 ir informaciniai rėmėjai remia “natūra“, bet ta jų “natūra“ prisideda prie komandos populiarinimo, įvaizdžio formavimo. Gražesnė apranga:) mobiliosios paslaugos fanams (Mobile FKE) internetinė tv, straipsniai rimtuose žurnaluose ar laikraščiuose. Visa tai didina komandos populiaruma. O ko kitiems rėmėjams reikia? – kad jų remiama komanda būtų populiari, būtų tinkamas “reklamos veidas“.

  Nesutinku su palyginimu su BC Žalgiriu, krepsinyje Lietuvoj kitokie pinigai vaiksto.Spėju FK Sūduvos biudžeto metinio užtektų tik kelių žalgieriečių algoms.
  Pagrindine mintis mano praejusio komentaro buvo, kad kuo daugiau rėmėjų (rimtų) būtų, o ne vienas stambus, kad vieno pasitraukimas iš rėmėjų (ar sumazintas finansavimas dėl pablogėjusios situacijos rinkoje) neturėtų didelės įtakos komandos biudžetui.

  Pakeitę ivaizdį komandos, daugiau viešindami informaciją, populiarindami savo komandą, prisiviliodami kitas stambias vietines įmones (Alga, Mantinga, GnG, Arvi, Kapratas), Sūduva kasmet galėtų išsilaikyti tarp prizininkų.

 49. 51 Remis 2008-11-18 18:41

  kadaise teko su vienu veikėju diskutuoti, kas yra geriau – ar vienas remėjas su 600 tūkst. litų ar šimtas rėmėjų po 6 tūkst. litų. pirmasis variantas klubams yra “patogesnis“ – trumpesnės derybos, lengvesnis komunikacijos užtikrinimas, tačiau antrasis visai piramidei suteikia stabilesnį pagrindą, nes niekada nebus taip, jog visi išsibėgios ar bankrutuos vienu metu. tačiau, perfrazuojant didį proletariato vadą, antruoju atveju klubui reikia “dirbti, dirbti ir dar kartą dirbti“ :)

 50. 52 axel 2008-11-18 19:03

  GNG galima pamirst jiem ir jau ragai tralai stovi

 51. 53 ponas pop 2008-11-18 19:17

  nesu didelis sporto marketingo žinovas, tačiau man atrodo, kad “daug didelių rėmėjų“ yra tobula fantazija, kuri realybėje nelabai įmanoma. Joks didelis rėmėjas nenorės būti vienas iš dešimties.

  paralelė su krepšinio žalgiriu gal ir ne visai teisinga, gal ten yra ir kitų niuansų (prasta vadyba ir t.t.), bet, kiek suprantu, didžiosios problemos komandą ištiko tuomet, kai prieš pat sezoną pasitraukė vienas iš kelių didžiųjų rėmėjų. taip, kad nesuvarbu kokią sumą rėmėjas duoda, svarbu kokį procentą ta suma sudaro komandos biudžete.

  mano manymu, yra du esminiai keliai. arba ieškai vieno-dviejų didelių rėmėjų, ką galima padaryti tik tampan “globaliu klubu“. tuo keliu eina, man atrodo, dauguma didžiųjų europos klubų. LT atveju pakanka, kad klubas būtų “viso lietuvos“ (plačiąją prasme), o ne tik vieno miesto ar regiono reprezentantas. nors krepšinio žalgiris gyvena konkrečiam mieste ir labiausiai ten yra palaikomas, tačiau, sutik, kad tai yra “visos lietuvos klubas“.

  futbole tai įmanoma tik tuomet, jeigu klubas iš tikro pasiekia kažką konkretaus tarptautinėje arenoje – tik tuomet jis gali tapti “visos lietuvos klubu“. net jei “šilutė“ žaistų čempionų lygos grupiniame turnyre, ją palaikytų ne tik šilutės gyventojai, bet ir visa lietuva. lygiai kaip ir visa lietuva džiaugėsi fbk pergale prie rangerius.

  antras kelias – regiono reprezentavimas (turiu omeny, tiek regioną, tiek miestą). neabejoju, kad yra didelių klubų tokią misiją atliekančių (berods, barseloną tokiu galima laikyti), bet tai yra labiau mažesnio klubo kelias. šiuo atveju, klubo išlaikymas tampa “regiono“ principiniu reikalu. ir tuomet gali būti tų rėmėjų nors ir šimtas – net ir pačius gyventojus galima įtraukt į klubo išlaikymą ir valdymą. pataisykit, jei klystų, bet man rods tauratės tauras eina būtent šiuo keliu. aišku, pamatysim kaip tas klubas su krize tvarkysis, bet man atrodo, kad tai yra optimalesnis kelias LT futbolo klubams, ypač tiems, kurie “gyvena“ ne vilniuje ir ne kaune.

 52. 54 ponas pop 2008-11-18 19:23

  na o kas liečia sūduvos įvaizdį ir jo plėtojimą – visą diskusiją galima kol kas pabaigti apžiūrėjus tos pačios ‘sumedos’ svetainę. kaip suprantu, ta ir yra komandos prezidento įmonė, pagrindinė komandos finansinė maitintoja. pamėginkite toje svetainėje rasti nors sakinį apie sūduvos rėmimą…. man nepavyko, nors, galėtum sakyti, tai yra nuostabi tema plėtojant pačios įmonės įvaizdį. juk super – jei statybinė ir transporto įmonė yra pagrindinė visai padoraus klubo rėmėja. šiedu dalykai puikiai dera. ypač kalbantis su potencialiais partneriais ar užsakovais tiek vakariniame užsienyje, tiek ir rusijoje.

  na bet į sūduvos įvaizdžio klausimus ketinu artimiausiu metu rimčiau pasigilinti ir su jumis, be abejo pasidalinti:)

 53. 55 Varvalas 2008-11-18 19:26

  Pamiršti galima ne tik minėtą įmonę, bet ir dar kai kurias. Neturiu džiaugsmo jas įvardinti. Mūsų šnekos apie rėmėjus – jų nepritrauks. Beje, ir marijampoliečiai dažnai remia natūra. Pavyzdžiui, ta pati “Piko valanda“ klubui atsiskaito popieriumi ir trintukais (kaip kokiems Seimo nariams). Na, Arūnas dar gauna teisę veltui padirbėti spaudos atstovu. Jo, kaip eilinio Sūduvos gerbėjo, požiūris į klubą irgi niekuo perdaug nesiskiria nuo mūsų šnektų. Oficialiai jis turi kalbėti daug sausiau ir santūriau. Nepamirškime, kad yra ir neoficialių rėmėjų, kurie ne trintukais atsiskaito … Ateitų ir daugiau rėmėjų, bet nenori “užsiimti“ su įstaiga, kuri vengia viešumo, nenori bendrauti su potencialiais tos reklamos priėmėjais. Beje, FK Ekrane šioje srityje dirba vienas žmogus ir dar bent du asmenys talkina ne už ačiū.

 54. 56 ponas pop 2008-11-18 19:30

  beje, vilką minim – vilkas čia. kaip ir sakiau, futbolas.lt jau įmetė straipsnį apie galimus biudžeto mažėjimus ir atsisveikinimu su kai kuriais žaidėjais. kaip ir derėjo laukti, žinios miglotos – žaidėjai lyg ir kalba apie tai, komandos atstovai – lyg ir neigia: http://www.futbolas.lt/lt/naujienos/,nid.1764

  o labiausiai džiuginantys dalykas, manau, yra straipsnio pabaigoje, kur, anot švedkausko, komandos sudėtis jau bus žinoma sausio mėnesį ir vėliau nebent minimaliai pildoma. būtų gražu, jeigu taip ir nutiktų – kuo anskčiau žinosi savo pajėgumą, tuo geriau galėsi pasirengti. net jei komanda ir bus teoriškai silpnesnė už šiemetinę. šis sezonas, manau įrodė – svarbiausia, kad kertiniai žmonės neatsirastų komandoje paskutinę akimirką.

  nežinau, manęs tas biudžeto mažinimas ko tai negąsdina. atvirkščiai – žada įdomių dalykų:)

 55. 57 axel 2008-11-18 19:31

  “Sūduva“ gali mažinti biudžetą ir atsisakyti kelių žaidėjų
  paskaitykit cia futbolas.lt raso

 56. 58 ponas pop 2008-11-18 19:41

  Varvalai – manau, kad Arūno nieks ir neturi teisės kaltint. faktas, kad marketingo, viešųjų ryšių ar reklamos paslaugos yra labai brangios. ir tam, kad tai būtų ne vienkartiniai “švarkelio“ lopymai, o planingas ilgalaikės strategijos įgyvendinimas, reikia ir profesionalų, kurie, faktas, pigiai nekainuoja.

  tačiau yra dar du esminiai dalykai.

  futbolo klubas nėra eilinis uabas. tai yra uabas su didžiule emocine, energetine potencija ir trauka. gražiai paprašius, manau, tikrai atsirastų tarp gerbėjų žmonių, kurie nemokamai galėtų sudalyvauti vienam kitam projekte. tik nuolatinio nemokamo darbo iš jų tikėtis neverta, bet, gerai sukordinavus, nuveikti galima daug. juolab, kad tiems žmonėms greičiausiai pakaktų padėkos oficialioj sūduvos svetainėj arba kokio nors simbolinio diplomo, liudijančio apie jo ir klubo draugystę.

  antra ant lietuvos sporto marketingo ir reklamos beveik nėra (krepšinio rėmimo kampanijų aš nelabai skaičiuoju, nes paprastai tai yra labiau klubus ar rinktinę remiančių bendrovių savireklama, nei klubo ar sporto šakos populiarinimas). todėl manau ne viena LT reklamos agentūra mielai pasirašytų ant padoraus pasiūlymo sukurti ir įgyvendinti futbolo klubo strategija. “padoraus“ – turiu omeny atviro ir bendradarbiauti linkusio. ir pinigai čia galėtų eiti į antrą planą, jei agentūrai būtų suteikta daugiau laisvės. juk praktiškai kiekviena padoresnė agentūra užsiima “socialine“ reklama, kurią daro labiau savo malonumui, nei pinigams uždirbti.

 57. 59 Varvalas 2008-11-18 19:42

  Jie ir pernai sausį “žinojo“ sudėtį, bet penkis žaidėjus nusipirko per dvi paskutines dienas. O paskui, imk Gabry, ir duok rezultatą.
  Blogiausia, kad iš tų pačių marijampolinių, kokius penkis reikia vyti kuo toliau nuo komandos.

 58. 60 jotvingis 2008-11-18 20:09

  Ponaspop, šitas blog’as vienas iš tų projektų, tik jam prašymo nereikėjo:) Manyčiau reiktų vienytis (kaip jau kazkada anksciau minejau) visiems, kas neabejingi FK Sūduvai, ir padėti tau, gal net ikurti neof. Suduvos svetaine. Tik ar to reikia klubui, jei pat įstaiga vengia viešumo.

 59. 61 Varvalas 2008-11-18 20:17

  prieš pora dienų kažkas juokėsi iš mano pasakymo, kad kitą sezoną A lygoje gali žaisti a la nevėžiai ir mažeikiai. Šiandien jau to nepaneigia ir pats p. Liutauras (žr. futbolas.lt). Jau dabar nuspręsta, kad federacija žiūrės, kaip futbolo visuomenė žiūrės į reakciją šitoms kalboms.

 60. 62 TV 2008-11-18 20:29

  Tai dMx pasirodo yra barevicius :) ir futbolas.lt viska ispliurpiai ;)

 61. 63 Remis 2008-11-18 21:13

  Varvalas, sukonkretinkim: juokiausi dėl “Mažeikių“, o dėl I lygos klubų galimybės atsidurti A lygoje nesiginčijau. bet kuriuo atveju pirmiausia nuleis licencijavimo kartelę “Taurui“ ir žais A lygos klubai Tauragės plynėje.

 62. 64 griezhtas 2008-11-18 22:07

  Na del klubo remimo, tai kiekvienas dirbantis turime po 2% nuo pajamu mokescio, tai aisku nera daug – simtas kitas, bet kai ta simta kita padaugini is 1000 suduvos sirgaliu visai nemaza sumele susidaro.

  Taip, kad pildydami deklaracijas nepamirstam kam tuos 2% pervedam, as saviskius jau uzrasiau :)

  Tiesa is pacio klubo cia jokios iniciatyvos nera, teko paciam is ju issimusineti rekvizitus… nu bet del svento reikalo galima…

 63. 65 gugutis 2008-11-18 22:17

  Kad zais Tauras, Alytis, Banga ar dar kas nors, tai sveikintina.
  Krize vienodai veikia visus, tad visu komandu biudzetai turetu mazeti. Kris visi arba tie, kad nemokes/negales su krize kovot. Blogai yra tai, kad krize labiausiai kerta per Murausko statybas ir transportus.
  Tinkiu Suduvai Ekrano lygio vadybos, iskaitant remejus, interneto svetaine ir komandos komplektacija.


Comments are currently closed.Adresas

ponaspop@yahoo.com

Archyvas

Sūduva Flickr'e

Statistika

 • 1 190 407 hits