Futbolo klubo identitetas 2: Sūduva

Pagaliau, šiaip ne taip, užbaigiau antrąją dalį pasakojimo, kuris vadinasi „Futbolo klubo identitetas“. Pirmą dalį sudėliot, palyginus su šia, buvo vaikų žaidimas. Pasiknisti reikėjo, tačiau ten ir informacija buvo konkreti, ir minčių kryptis aiški. Sūduvos komandai skirta antroji dalis klostėsi žymiai sunkiau. Mano padėtis buvo panaši į tų nevykėlių, kurie Žemutinę pilį Vilniuje atstatinėja – turi pora suskilusių koklių iš tikrosios pilies, pora to meto piešinių ir galvoja, kad gali „rekonstruoti“ rūmus. Taip ir man buvo – informacijos mažai ir ji labai padrika. Apie kokią nors komandos viziją taip pat, manau, niekas nėra girdėjęs. Vienžo, teko klaidžioti tamsoje – surinkau ką galėjau, bet išvadų kokių nors padaryti vis tiek neįmanoma, nes dauguma teiginių grįsta prielaida „o ką jeigu“. Kaip bebūtų – bus šiokia tokia pradžia. Bus noro – galima bus tęsti. O dabar – skaitykit ir pernelyg nesikabinėkit – sutinku, kad rašau apie penkiasdešimties metų istoriją, o atrodo, kad tyrinėjamas akmens amžius – tiek mažai duomenų ir medžiagos yra.

>>>  

Pirmiausia pradėkime nuo prisiminimų apie pirmąją šio teksto dalį, kurioje mėginau pasvarstyti apie futbolo klubo identitetą apskritai. To teksto išvados ves mus ir per šį tekstą, kuriame imsiuosi dar sudėtingesnio reikaliuko – patikrinti Sūduvos identiteto sveikatą.

Aną tekstą apibendrinčiau labai paprastai.

Viena, teigiau, kad mūsų laikas klubas privalo aiškiai formuluoti ir piliečiams garsiai transliuoti savo filosofiją – jeigu nori būti mylimas. Žmonės įprato, kad viskas jiems būtų pateikta ant lėkštutės. Bet kokia visuomenėje egzistuojanti organizacija turi aktyviai save propaguoti, kad būtų pastebėta tarp galybės konkurentų. O konkurentai egzistuoja ne tik toje veiklos srityje, kur toji organizacija veikia. Futbolo klubas konkuruoja ne tik su kitais futbolo klubais, bet ir su restoranais, koncertų salėmis, netgi su savaitgaliu prie ežero.

Antra, pristačiau dvi, mano manymu, bazines šiuolaikinio futbolo klubo egzistavimo formas. Pasakojau apie klubą, kaip apie bendruomenės identiteto kūrimo variklį (jį palaiko ne tiek žiūrovai, kiek gerbėjai). Ir kalbėjau apie klubą, kaip apie globalaus verslo iniciatyvą (čia atvirkščiai – svarbesni žiūrovai, o ne gerbėjai).

Trečia. Iš viso to yra akivaizdus vienas dalykas. Lietuviškas futbolas ir taip vertėsi sunkiai. Ekonomikos stabtelėjimas futbolą nubloškė kokiais penkiais metais atgal. Tikėtis, kad artimiausią dešimtmetį lietuviškas futbolas turės bent mažiausių šansų tapti globalaus verslo dalimi yra naivu. Net tie, kurie galėjo tokių projektų imtis, vis viena lietuvišką futbolą suvokė kaip rimtesnių projektų  treniruočių stovyklą.

Kas belieka? Gaivinti lietuvišką futbolą pirmuoju keliu. Labai įdomus kelias. Galbūt net vienintelis įmanomas mažų ir futbolo pasaulyje nelabai reikšmingų valstybių futbolui. Bent jau man šis kelias šimtą kartų simpatiškesnis. Juolab, kad ir žmonės, kurie šiuo atveju turėtų pasukti į futbolą, privalės būti ne žiūrovais, o gerbėjais. Taigi – futbolas, kaip bendruomenės identiteto kūrimo įrankis.

Sūduvos atvejis. Kokios galimybės? Puikios. Galimybės yra tiesiog puikios. Sunkiausia padėtis ant Marijos Žemės, be abejo, yra sostinėje. O visi mažesniųjų miestų klubai turi nuostabias galimybes tapti savo miestų ar regionų reprezentantais.

Sūduva yra šiandien vienintelė rimta ne tik didoko Lietuvos masteliais miesto, bet ir pakankamai stiprų identitetą turinčio regiono komanda. Netgi komandos vardas – Marijampolės Sūduva – apima abu dėmenis – tiek miestą, tiek regioną.

Sūduva yra komanda, atstovaujanti miestą ir regioną, turinčius pakankamai gilias futbolo tradicijas. Futbolas čia pažįstamas ir mylimas. Futbolas čia visais laikais buvo geriau atstovaujamas nei šventasis Lietuvoje krepšinis.

Kad ir kaip miglotai atrodytų šio sezono perspektyvos, kad ir kaip neigiamai vertintume praėjusį sezoną, turime pripažinti, kad dabartinis Sūduvos istorijos etapas (o gal reikėtų sakyti Marijampolės futbolo etapas?) yra totalus Žydėjimas. Dar niekuomet Marijampolės komanda nebuvo tiek pasiekusi per tokį trumpą laiką. Dukart laimėti čempionato medaliai ir kartą taurė. Keturiskart dalyvauta eurotaurėse. Marijampolė įsitaisė tarp Lietuvos futbolo lyderių.

Galų gale, Sūduva turi šviežutėlį stadioną, dengtą maniežą ir treniruočių kompleksą. Tai suteikia privalumų ne tik pagrindinei komandai, bet ir ženkliai gerina futbolo vystymąsi mieste apskritai – pradedant vaikų futbolu ir baigiant mėgėjų.

Taigi, Marijampolėje yra visos sąlygos rimtam futbolo klubui kurti. Tokiam, kuris tarnautų miestui bei regionui ir būtų čia gyvenančių žmonių pasididžiavimo objektas. Nepamirškime, kad tik tūliems lietuviams futbolas – sporto šaka. Daugumoje Europos valstybių – tai galingas socialinis reiškinys. Daugeliui šalių pirmauti futbole yra ne mažiau svarbu, nei pirmauti ekonomikoje ar kultūroje.

>>>

O dabar – prie konkrečių reikaliukų. Teorijos teorijomis, tačiau klubas vietos bendruomenės identiteto varikliu netampa vien pirštais spragtelėjus. Pirmiausia reikalingas paties klubo noras tokios misijos imtis. Žinau, realybė nėra rožinė, tačiau eksperimento vardan tarkime, kad tokį norą šiandieninės Sūduvos vadovai turi. Tuomet mes jau galime pereiti prie labai apčiuopiamų formų, kuriomis toji misija gali būti įgyvendinama.

Priminsiu – tam, kad šio tipo klubas būtų mylimas ir turėtų armiją ištikimų gerbėjų, klubo žaidimo kokybė ir rezultatai nėra svarbūs. Reikšmingi, tačiau neesminiai. Ir nors toliau aptariami konkretūs klubo identiteto elementai veikia išvien, kaip darni visuma, juos teks aptarti vieną paskui kitą. Tad bendras vaizdelis susidarys tik pačioje teksto pabaigoje. Dabar kalbėsiu apie tuos įrankius, kuriais klubas gali išreikšti savo idėją.

Klubo ženklas. Pradėsim nuo pirmojo taško. Nuo logotipo. Herbo. Kaip pavadinsi, taip nepagadinsi. Visais atvejais čia galios tie patys principai, kaip ir kitose srityse egzistuojantiems logotipams ar herbams. Toks ženklas yra maksimali organizacijos esmės išraiška. Maksimaliai tiksli ir maksimaliai taupi. Pažiūrėjęs į tokį ženklą, žmogus iškart turi suvokti, apie ką eina kalba.

Suprantu, tokį reikalavimą keldamas aš ženklą labiau stumiu komercinio logotipo, nei tradicinio herbo pusėn. Geriausi komerciniai logotipai yra „pajaučiami“, „nemąstant suvokiami“ ir netgi „universalia kalba kalbantys“, tai yra, suprantami netgi tiems, kurie nežino konteksto, kuriame egzistuoja logotipo reprezentuojama organizacija. Nuo čia – tik vienas žingsnis link reikalavimų, kurie keliami globalaus verslo bendrovėms. Dėl to sėkmingiausi komerciniai logotipai šiandien dažniausiai yra grafiniai, simbolizuojantys universalias sąvokas ar emocijas. Tai nėra tradiciniai herbai, kuriuos reikia studijuoti, aiškintis juose esančių simbolių prasmę ir šiaip turėti kartais labai specifinių žinių.

Futbolo klubo ženklas gali įsikurti tarpukelyje tarp šiuolaikinio logotipo ir tradicinio herbo. Futbole yra ir tokių, ir kitokių. Tačiau akivaizdu, kad tie, kas savo klubų ženklus koreguoja, dažniausiai koreguoja būtent logotipiškumo kryptimi. Nauji ženklai dažniausiai tampa emocingesnis, vizualesni, nešantys tam tikrą idėją netgi tuomet, kai iki galo nesupranti jame esančių simbolių.

Ok. Pažiūrėkime dabar realų pavyzdį. Pasilikime prie Donecko Šachtariaus, komandos, apie kurią buvo užsiminta ir pirmoje šio teksto dalyje. Tiesiog pažiūrėkime, kaip futbolo klubo ženklas gali būti daromas.

07-shtr

Taigi. Oranžinės ir juodos spalvos derinys šiame logotipe simbolizuoja šachtos tamsą ir saulės šviesą. Jei kas nežinote, tai Šachtarius yra kilęs iš Ukrainos regiono, kuriame intensyviai kasama anglis. Štai kodėl kasyklų simbolika smarkiai naudojama ir klubo logotipe. Apatinė ženklo dalis simbolizuoja ne tik kasyklas, bet ir visą klubo praeitį. Tradiciją, taip sakant. Štai kodėl ten nukeliavo klubo įkūrimo data ir sukryžiuoti kūjai – šachtininkų simbolis. Viršutinėje ženklo dalyje – švyti liepsna, simbolizuojanti ir natūralią energiją, atkeliaujančią iš anglies, ir “aistros ugnį“, kuri liepsnoja klubo žaidėjų, biurokratų ir gerbėjų širdyse. Viršutinė ženklo dalis simbolizuoja virš horizonto kylančią saulę, kuri savo ruožtu simbolizuoja naujos eros aušrą Šachtariaus istorijoje. Pasiryžimą, tikslo žinojimą ir „kovotojo dvasią“ simbolizuoja aštrūs ženklo formos kraštai.

Šio daugiasluoksnio super-prasmingo torto išsamų aprašymą galite rasti Šachtariaus tinklapyje. Aišku, nereikėtų pamiršti, kad ženklui kurti buvo nusamdyta garsi vakarietiška kompanija, o tokių kompanijų darbuotojai, kaip taisyklė, bet kokį dizaino sprendimą gali argumentuoti keliom storom knygom. Iki pat tos vietos, kurioje išdidžiai paskelbiama, kad naujasis Šachtariaus logotipas yra svarus „pareiškimas“ pasaulinėje futbolo klubų ženklų istorijoje. Kaip bebūtų, mes galėjome aiškiai pamatyti, kaip logotipas yra pajėgus „transliuoti“ komandos gerbėjui daugybę įvairiausių pranešimų apie savo identitetą.

Logotipo remontas gali būti nulemtas ir kitokių priežasčių. Štai, pavyzdžiui, aptikau labai keistą tekstuką apie Manchester United ideologijos pokyčius. Jame tiesiai šviesiai sakoma, kad 1999 metais ši komanda tobulino savo ženklą, nes norėjo išsiveržti iš siaurų futbolo komandos rėmų ir tapti švariu prekės ženklu. Štai kodėl iš logotipo dingo užrašas „Futbolo klubas“ ir beliko tik „Machester United“. Nes jei galvojame apie šio klubo kryptį link globalaus prekės ženklo, pats futbolas nėra jau toks svarbus. Tokiam prekės ženklui futbolas yra tarsi šuniui penkta koja. Praeities rudimentas.

Pernykštis bilietas

Pernykštis bilietas

O dabar dar kartą pažiūrėkime į taip gerai pažįstamą Sūduvos ženklą. Košmaras ne ženklas. Apibūdinti jį lengva. Pagrindas – juodas apskritimas. Viršutinėje jo dalyje komponuojamas už apskritimo ribų išeinantis futbolo kamuolys. Apskritimo centrą ir apatinę dalį užima užrašas „FK Sūduva Marijampolė“. Pirmieji du elementai balti, komandos pavadinimas – raudonas ir išlendantis už apskritimo ribų. Tekstas užrašytas italiku, o komandos pavadinimo šriftas dar turi kokį tai senobinį „stipriai pučiančio vėjo efektą“. Pirmiausia, savo konstrukcija jis neatitinka jokių logotipų ar herbų kūrimo taisyklių (net gilintis į tai neverta, nes viskas matosi plika akimi). Ženklas totaliai asimetriškas, chaotiškas, neturintis nei prasminio, nei vizualaus centro. Akivaizdu, jog mėginta išlindusį už apskritimo komandos pavadinimą atsverti taip pat išlindusiu kamuoliu, tačiau ši operacija nelabai pavyko. Ženklas vis viena svyra dešinėn – įprasti fizikos dėsniai grafinio dizaino srityje nelabai galioja.

Velniai nematė to dizaino. Ženklas turi žymiai svarbesnių problemų. Ženkle nėra nė vienos ką nors prasmingo simbolizuojančios detalės. Taip, kamuolys simbolizuoja futbolą pačia plačiausia prasme. Tokia plačia, kad tiek ir tepasako – tai yra futbolo komanda. Tačiau jis nė neužsimena apie tai, kokia tai komanda ir ką ji gali reikšti savo gerbėjams. Kokia klubo istorija, kur jis gyvuoja. Kokia šio klubo perspektyva. Apie tai neužsimena nė viena ženklo dalis.

Štai čia jau priartėjame prie vieno iš esminių dalykų. Jei norime, kad ženklas (kaip ir visi kiti vėliau aptariami dalykai) ką nors simbolizuotų ar atspindėtų, pirmiausia reikia žinoti, ką mes norime simbolizuoti ir atspindėti. Ką norime pasakyti tiems, kas su tuo ženklu susidurs. O tai ir yra esminis identiteto klausimas. Kas yra Sūduva? Ką ji turi reikšti savo gerbėjui? Ką ji turi sakyti prašalaičiui?

Kadangi pats klubas į šiuos klausimus kažin ar atsakytų, teks toliau fantazuoti. Iš to, ką sakiau anksčiau, yra akivaizdu, kad klubo ženklas pirmiausia turi kalbėtis su savo miesto gyventojais. Būtų gerai, jeigu jis ką nors pasakytų ir regiono žmonėms.

Ir net jei mes norėtume klubo šneką kreipti į ateitį (tam ir vėl reikia turėti konkrečių tikslų, vizijų ir misijų), mes vis tiek turėtume stotis ant tradicijos. Nes tai nėra klubas, įkurtas prieš dešimt metų. Šis klubas šiandien iš esmės simbolizuoja visą Marijampolės futbolo istoriją. Nuo pat tos pirmosios komandos, kurios nuotrauka buvo ne taip seniai šiame bloge skelbta.

Deja, man trūksta žinių. Aš tegaliu naudotis tuo, ką šiandien matome. Neturiu informacijos apie tai, koks šios komandos ženklas buvo anksčiau. Tai yra didysis šio teksto trūkumas. Aš nežinau ne tik ženklo (o juk norėtųsi matyti netgi ženklą, kuris puošė tos pirmosios komandos marškinėlius), aš mažai ką žinau apie senąsias aprangas, atributiką ir visa kita, kas Sūduvos klube ir Marijampolėje apskritai buvo sukurta iki komandos grįžimo į aukščiausią Lietuvos lygą. Teks susitaikyti su šiomis spragomis ir palikti jų užpildymą ateičiai.

Labiausiai dabartiniame Sūduvos ženkle man trūksta Marijampolės. Aš noriu matyti jame elementus, kurie kalbėtų apie klubo geografinę priklausomybę. Sakykime, regioninę priklausomybę bent iš dalies ženklina pats klubo pavadinimas. Tačiau norisi daugiau, norisi aiškesnių simbolių.

Marijampolės šiandieninis herbas - dešinėje.

Marijampolės šiandieninis herbas – dešinėje.

Gerą pavyzdį pernai parodė Sūduvos Sakalai. Mane jie maloniai nustebino, kai šalia savos atributikos iškėlė ir vėliavą su Marijampolės miesto herbu (aukso fone ant bėro žirgo sėdi Šv. Jurgis ir ietimi smeigia drakoną). Tai yra pats elementariausias, bazinis elementas, galintis pažymėti klubo geografinį identitetą. Juolab, kad tas Marijampolės herbas nėra toks jau prastas. Šv. Jurgis yra įkvepiantis veikėjas – riteris, ant žirgo, su ietimi, drąsiai nusmeigiantis po kojomis besivoliojantį drakoną. Ką simbolizuoja drakonas? Blogį. Priešą. Vien ant šios legendos gali pastatyti kovinės klubo dvasios viziją. Juolab, kad herbo istorija pakankamai sena – nesigilinant į detales, užteks pasakyti, kad Marijampolė jį gavo dar 1792 metais.

Tiesa, yra Marijampolės apskrities herbas, tačiau jis ir žymiai vėlesnis (kiek suprantu, sugalvotas mūsų laikais), ir mažiau įkvepiantis. Jame vaizduojamas kokias tai grūdines kultūras abiem rankom sėjantis vyriokas. Darbo žmogus, vienžo. Faktas, kad Marijampolės herbas yra smagesnis, simboliškesnis, savo dinamika futbolui labiau tinkamas.

Tai kodėl gi to pono Jurgio nepasidėjus vienokia ar kitokia forma ir į komandos ženklą? Logotipas iškart įgautų geresnį kvėpavimą. O ką mažų mažiausiai verkiant reikėtų padaryti, tai atsisakyti dabartinės siaubingos ženklo formos. Ar verta čia dviratį išradinėti? Šachtariui tai buvo prie veido, jų, galų gale, ir ambicijos tokios yra – „nušluostyti Europai nosį“. Mums kažin turėtų rūpėti panašios aferos. Pakanka pasidaryti normalų, klasikinį ženklą – kad ir skydo formos, koks dabar yra ir Marijampolės herbas.

Aišku, labai daug tikėtis neverta. Štai visai neseniai LFF savo ženklą atnaujino. Tai ten tarsi profesionalų profesionalai ženklą kūrė, visokios ten komisijos tvirtino. Net kažkokius ideologinius taškus mėginta užkabint (aišku, jei ideologija laikysime norą ženkle atspindėti tokias „vertybes“, kaip „oficialumas, laisvumas, futbolo kamuolys ir trispalvė“). Norėta gal ir gražiai, o gavosi eilinis sovietinio stiliaus šlamštas. Ir nors užmuškit, bet nesuprasiu, kaip viršutinėje dalyje pleištu surakintas uždaras apskritimas gali simbolizuoti demokratiją, atvirumą ir bendravimo troškimą. Na bet čia jau ne mūsų daržas – apie tai užsiminiau tik dėl to, kad „profesionalai“ toli gražu negarantuoja gero rezultato. Varom toliau.

Logotipe turėtų atsispindėti ir klubos spalvos. Bėda ta, kad tos spalvos nelabai pastovios ir jų eilinė transformacija ko gero žinoma tik komandos vadovybei. Ar spalvos taip pat turi ką nors simbolizuoti? Būtų labai gerai, jeigu taip būtų.

Kairėj - almanachas, dešinėj - wikipedia

Kairėj – almanachas, dešinėj – wikipedia

Pradėkime nuo ko gero vienintelės vietos, kur šiuo metu Sūduvos spalvas galima rasti pateiktas „oficialiai“. Tai yra pernykštis almanachas „Lietuvos futbolas 2008″, Sūduvai skirtas atvartas. Galima pagrįstai įtarti, kad informaciją šiam leidiniui pateikė pats klubas. Kaip bebūtų, komandos spalvos pateiktos keistokos – namie balta apranga, svečiuose – juoda. Kažkada apie tai jau buvau užsiminęs. Jei viena dabartinės Sūduvos aprangos forma ir yra balta (su raudonais elementais), tai tokios, kurią iš tikro būtų galima pavadinti juoda tikrai nebuvo. Taip, pernai Sūduva turėjo aprangą, kurioje vyravo juoda spalva. To almanacho nuotraukoje tokia apranga komanda vilki. Tačiau net ir toje versijoje raudoni ir balti elementai pernelyg ryškūs, kad galėtum juos ignoruoti. Kitas informacijos šaltinis, tiesa, toks, kurio oficialiu tikrai nepavadinsi – Wikipedija – pateikia kitokią aprangos versiją – balta su raudonom detalėm namuose ir raudona su baltom detalėm (sudėliotom praktiškai veidrodiniu principu) svečiuose.

Štai toks bardakėlis yra šiandien. Apibendrinus, galima sakyti, kad Sūduvos „firminė“ spalva yra balta. Būtent tokia spalva vyrauja namų aprangoje abiejuose minėtuose šaltiniuose. Ir nors oficialiausia informacija byloja, kad išvykos apranga yra juoda, tačiau, manau, dauguma mūsų galės patvirtinti, kad praktiškai vyraujanti spalva kelis pastaruosius metus yra raudona.

O kas buvo anksčiau?

Kairėj pusėj - 1930, dešinėj - 1938. Rodau jas, nors techniškai šių komandų Sūduva dar nepavadinsi. Dešinioji nuotrauka ir visos kitos juodai baltos - iš Jono Raudžiansko knygos.

Kairėj pusėj – 1930, dešinėj – 1938, nors techniškai šių komandų Sūduva nepavadinsi. Dešinė nuotrauka ir visos kitos juodai baltos – iš Jono Rudžiansko knygos.

Kairėj pusėj - 1951 m. Marijampolės Žalgiris, dešinėj - 1958 m. Cukraus fabriko komanda.

Kairėj – 1951 m. Marijampolės Žalgiris, dešinėj – 1958 m. Cukraus fabriko komanda.

Kairėje - 1962 Šešupė, dešinėje - 1972 Sūduva.

Kairėje – 1962 Šešupė, dešinėje – 1972 Sūduva.

Kairėj - 1978, dešinėj - 1981.

Kairėj – 1978, dešinėj – 1981.

Vaizdelis nuo Rudžiansko knygos viršelio. 1996 metai.

Vaizdelis nuo Rudžiansko knygos viršelio. 1996 metai.

Maždaug 1999-2000.

Maždaug 1999-2000.

2002 metai - svečiuose - raudona, namuose - balta. Čia nesimato, tačiau balta apranga turėjo raudoną juostą ant krūtinės.

2002 metai – svečiuose – raudona, namuose – balta. Čia nesimato, tačiau balta apranga turėjo raudoną juostą ant krūtinės.

2006 - namuose balta, svečiuose - raudona. Kiek pamenu, ši apranga atsirado 2004-2005.

2006 – namuose balta, svečiuose – raudona. Atrodo, ši apranga atsirado 2004-2005.

2008 m. Iš esmės - ankstesnės aprangos variantas. Baltoje vietoj raudonų šonų atsirado juodi, raudonoje - vietoje baltų juodi. Plius - juodos kelnės. Nepanašu, kad šiemet pamatysime ką nors naujo, nors, tikiuosi, komandos naujokų vardai nebus taip nemokšiškai ant nugaros užklijuoti, kaip matėsi kai kuriose draugiškose rungtynėse.

2008 m. Iš esmės – ankstesnės aprangos variantas. Baltoje vietoj raudonų šonų atsirado juodi, raudonoje – vietoje baltų juodi. Plius – juodos kelnės. Nepanašu, kad šiemet pamatysime ką nors naujo, nors, tikiuosi, komandos naujokų vardai nebus taip nemokšiškai ant nugaros užklijuoti, kaip matėsi kai kuriose draugiškose rungtynėse.

Pabaigai - toji mistinė pernykštė juoda, kuri ko gero ir tepasirodė šioje nuotraukoje, įmestoje į Lietuvos futbolo almanachą.

Pabaigai – toji mistinė pernykštė juoda, kuri ko gero ir tepasirodė šioje nuotraukoje, įmestoje į Lietuvos futbolo almanachą. Beje, tik įmetęs nuotrauką supratau, kad iš čia pavaizduotų žmonių, komandoje šiemet liko 7, o nėra net 10.  

Ar galime iš šitų vaizdelių kokias nors išvadas daryti? Sunku tų išvadų ieškoti… Labai sunku. Turime niekuo nepagrįstą aprangos tradiciją, susiformavusią per paskutinius septynerius-aštuonerius metus. Apranga, kurioje įvairiais deriniais vyrauja balta bei raudona ir šlakelis juodos. Ir nors istoriškai šis derinys nėra pagrįstas, nėra jis ir kaip nors ypatingai įdomus bei originalus, vis tik jis jau yra tapęs šiokia tokia tradicija. Todėl jei galvotume apie spalvų pakeitimą, tai gali būti tik argumentuotas pasikeitimas, vykstantis kartu su bendra komandos idėjos formulavimo procesu. Kitu atveju to daryti nėra jokios prasmės. Juolab, kad istoriškai Sūduvos apranga buvo įvairiausių spalvų. Iš komentarų apie kiek anksčiau mano parodytą geltonai mėlyną aprangą, supratau, kad ir toji buvo renkama labiau remiantis praktiniais sumetimais, nei idėjiniais. Tiesiog iš to, ką buvo galima įsigyti reikėjo išsirinkti tokią aprangą, kurios neturėtų kitos čempionato komandos. Tą kartą buvo išrinkta geltonai mėlyna, tačiau ji galėjo būti ir bet kokių kitų spalvų derinys.

Kur ieškoti įkvėpimo? Keliai yra keli. Viena, galima remtis auksinės, raudonos ir juodos deriniu iš Marijampolės herbo (aišku, jei komanda sugalvos tapti už Marijampolės garbę kovojančiai Šv. Jurgiais). Keistokas derinys, tačiau jis bent būtų pagrįstas. Kitas kelias – imti ir atgaivinti kurio nors laikotarpio istorinę aprangą. Pavyzdžiui, 1975 metų bronzinės komandos uniformą. O gal net aprangą, kurią vilkėjo pirmosios Marijampolės futbolo komandos žaidėjai, jeigu tik tokio stiliaus aprangas UEFA apskritai leidžia naudoti. Taip kad galimybių yra, tik noro dažnokai pritrūksta.

07-stad

Stadionas. Čia jau kaip pažiūrėsi. Gali sakyti, kad stadionas yra klubo namai, o gali – kad tai yra šventovė, bažnyčia, kurioje kas savaitę atnašaujamos aukos futbolo dievams. Kaip pasakysi, taip nepagadinsi. Esmė ta, kad namų stadiono reikšmė klubo identitetui yra didžiulė. Pasaulyje stadionai vadinami meiliais vardais, skaičiuojama jų istorija, kaip taisyklė, jie būna vienais iš įspūdingiausių ir labiausiai matomų geografinės vietovės statinių.

Sūduva, kaip ko gero joks kitas lietuviškas šiandienos klubas, turi net dvejus namus. Senuosius ir naujuosius. Tik pernai vykęs persikėlimas buvo kažkoks skystas. Taip į naujo stadiono atidarymą sugužėjo visokių aukštų ponų, buvo pakviestas vokalinis-instrumentinis ansamblis ir koks 10% miesto gyventojų į šventę susirinko.

Tačiau tam įvykiui trūko esminio dėmens. Trūko suvokimo, kad komanda ką tik persikėlė į naujus namus. Nebuvo jokių kalbų apie didingos klubo istorijos pratęsimą naujoje vietoje. Su senuoju stadionu taip ir nebuvo atsisveikinta. Tiesiog įvyko paskutinės rungtynės (beje, jose Sūduva 3:0 nugalėjo Vėtrą) ir stadionas buvo perleistas Alyčiui, kuriame jis toliau namų rungtynes lošė. Jei teisingai pamenu, tai tik Sūduvos sakalai organizavosi bendrą žygį nuo senojo stadiono link naujojo. Ir kodėl pas mus tik gerbėjai sugalvoja ir padaro tai, ką iš esmės turėtų daryti pats klubas?

Naujojo stadiono krikštas taip pat ko gero dar nėra įvykęs. Ar stadionui duotas vardas? Ne. Jis taip ir liko „Naujuoju stadionu“. Jei ankstesnį visi vadino „Sūduvos“, tai naujajam, kaip nebūtų keista, net ir tas vardas dar kol kas neprilipo. Senajam stadione buvo padarytas elementarus, klasikinis, tipiškas dalykas – tribūnoje iš kėdžių sudėliotas komandos pavadinimas. Smulkmena, tačiau naujame stadione kažkodėl nuspręsta to nedaryti.

Klubo istorija. Štai dar vienas fundamentalus identiteto kūrimo įrankis, kurio mūsų komanda radikaliai neišnaudoja. Viskas, ką turime – tai plonoji Jono Rudžiansko knygutė. Ir galima lengvai nujausti, kad ir toji knygutė atsirado tik dėl to, kad buvo toks beprotiškas Sūduvos mylėtojas, kaip Rudžianskas. O iš pačios komandos bent jau per pastaruosius aštuonerius metus neišėjo nieko, kas aplinkiniams liudytų, jog tai yra komanda, turinti gilias tradicijas. Toks jausmas, kad visi gyvena tik šia diena. Klubo istorija neatsispindi niekur – nei klubo simbolikoje, nei veiksmuose. Štai prieš ketverius metus Sūduva laimėjo bronzos medalius. Smagu, didelis pasiekimas. Tačiau juk tais metais buvo galima skambiai atšvęsti jubiliejų – prieš tai vienintelius medalius, taip pat bronzos, Sūduva buvo laimėjusi lygiai prieš 30 metų. Buvo galima ir tais metais vieną kitą veiksmą padaryt, kaip nors anų laikų laimėtojus pagerbt. Deja.

Klubo herojai. Deja, čia ir vėl esame tuščiame popieriaus lape. Tačiau „herojų“ klausimas tiesiogiai susijęs su požiūriu į klubo istoriją. Jeigu nėra istorijos, tai ir herojų nelabai gali rastis. Tiksliau, jų yra, tikrai yra. Bėda tik ta, kad jaunesnės kartos gerbėjai jų nei žino, nei pažįsta. O liūdniausia man yra tai, kad tikrieji komandos veteranai išnyksta tylomis, tiesiog palydėti pranešimo „baigėsi sutartis ir ji nebuvo pratęsta“. Aš nesu ilgametis Sūduvos gerbėjas, tačiau ir to pakanka, kad suprasčiau, jog tokie žmonės kaip Grigas ar Adomaitis galėjo būti „išlydėti“, o ne tiesiog išnykti. Aš jau net nekalbu apie tuos žmones, kurie komandoje žaidė tais laikais, kai Marijampolė man tebuvo abstraktus taškas Lietuvos žemėlapyje. Tai tiesiog rodo dabartinių komandos savininkų požiūrį. Nejaugi yra taip sudėtinga, pavyzdžiui, kur nors ant stadiono sienos pakabinti „Visų Laikų Sūduvos Žaidėjų Garbės Lentą“? Smulkmenos, tačiau visa tai yra taškai, stiprinantys komandos ir jos gerbėjų santykius. Kol kas ši komanda visus taškus tik praranda.

Klubo dvasia. Iš viso to, ką sakiau aiškėja, kad apie tokį dalyką, kaip iš kartos į kartą perduodama komandos dvasia ir kalbėti nėra prasmės. Net ir šiame bloge ne vieną kartą buvo svarstyta ar turi ši komanda kokią nors galingą idėją, kuria būtų „apvaisinami“ visi į komandą patenkantys nauji žaidėjai? Tie, kur Marijampolėje nėra gimę ir gyveną, o atvyksta tik sezonui ar dviem. Dauguma tų, kurie į stadioną vaikšto ne pirmus metus, lyg ir nujaučia kokią tai giliai slypinčią, neartikuliuotą komandos dvasią. Tam tikrą jausmą, kuris žmogų apima atėjus tik į Sūduvos stadioną. Jie ją, tą dvasią ir palaiko. Be jokios pagalbos ir dar kas kartą po dešimt litų susimokėdami. Lyg ir jaučiame, kad yra pamatas, ant kurio gali statyti komandos idėją. Jeigu tik kam norėtųsi ką nors statyti. Kol kas tokių savanorių nelabai matosi. Kol kas Sūduva yra bendro identiteto stokojančių įvairių žmonių junginys, paremtas šiuolaikiniam sportui būdingu „profesionalo požiūriu“ –  aš esu profesionalas ir dirbu ten, kur man moka algą. Šiandien dirbu Sūduvai, bet lygiai taip pat galėčiau dirbti bet kuriam kitam klubui. Stebėtis tuo nederėtų – taip jau šiandien yra. O vis tik gaila – norėtųsi, kad kiekvienas, ateinantis į komanda, žinotų, kad čia – sava tvarka, savos tradicijos ir savos idėjos.

Klubas kalbasi su savo gerbėjais. Čia taip skambiai pasakyta. Iš esmės galime beveik garantuotai teigti, kad šiandien Sūduvos klubas su savo gerbėjais nesikalba. Šie jį bando iš paskutiniųjų prakalbinti, tačiau klubas yra linkęs kalbėtis tik su VIPais, kurie futbolą gali žiūrėti iš savo patogių ložių.. Eilinis marijampolietis į stadioną gali būti atvestas tik kokio bičiulio ar užklysti atsitiktinai. Aišku, yra dar tie, kurie vaikšto jau seniai ir kurie informacijos ras netgi tada, kai ji bus giliai paslėpta. O klubas pasitenkina kokį kartą per sezoną surengti varžybas, į kurias visi įleidžiami be bilieto. Aš nesu tikras, ar kalbėtis reikia taip, kaip su savo žmonėmis kalba Ekranas – feisbukais ir sms’ais. Bent jau man to nereikia. Galbūt aš senamadiškas, tačiau aš galiu apsieiti ir be šiuolaikiškų technologijų, ir be šiuolaikiško marketingo. Tačiau aš noriu jausti komandos pulsą, noriu žinoti, kuo komanda kvėpuoja. Nenoriu būti tiesiog statistinis vienetas, kuris sumoka dešimt litų už tai, kad pora kartų per mėnesį pasėdėtų tribūnoje pusantros valandos. Aš noriu jausti, kad komanda vertina mano buvimą, kad džiaugiasi tuo, jog tuos dešimt litų išleidau stadiono kasoje, o ne prie alaus lentynų supermarkete. Tik nepamanykit, kad aš čia kalbu asmeniškai – kai sakau „aš“, omeny turiu kiekvieną, kas atkakliai vaikšto į Sūduvos rungtynes.

Aišku, jeigu būtų atsakyta į pirmuosius klausimus – apie klubo šiandieninį identitetą ir jo šlovingą istorinę praeitį, komandos dvasią puoselėti ir su gerbėjais bendrauti būtų žymiai lengviau.

>>>

Išvados. Ir kokios čia išvados gali būti… Faktas, kad Sūduvai neišvengiamai reikia tapti „bendruomenės“ klubu. Kito kelio tiesiog nėra. Nebent komandos prezidentas/savininkas/rėmėjas uždirbtų šimtą milijonų, pripirktų aukščiausio lygio žaidėjų ir keliautų bent jau iki Čempionų lygos ketvirtfinalio. Tuomet į rungtynes važiuotų žmonės iš visos Lietuvos. Ir per teliką jas rodytų. Ir atsirastų Sūduvos gerbėjų ne tik Marijampolėje, bet ir Europoje, Azijoje bei Šiaurės Amerikoje. Važiuotų Sūduva tarpsezonio metu lošti parodomųjų rungtynių į Singapūrą. Tačiau čia jau iš fantastikos srities. O realybė yra tokia, kad Marijampolės komanda pagaliau laikas pradėti savo kelionę atgal į Marijampolę. Mes jos čia labai laukiame.

Reklama

54 Responses to “Futbolo klubo identitetas 2: Sūduva”


 1. 1 Varvalas 2009-03-30 08:58

  neskaičiau straipsnio pirmosios pusės, bet galiu pasakyti, kad pernai visos komandos futbolo leidiniui galėjo žodžiu nusakyti aprangos spalvą. Sūduva taip ir padarė, o žurnalo maketuotojai pažaidė vaikų zobovą “Nuspalvink pats“. Tai rezultatas darbo, kurį ir vieni, ir kiti atliko prastai.

  Beje, Sūduvos aprangos spalvos paremtos spalvomis iš miesto herbo. Taip buvo pasakyta jas pristatant uždarose erdvėse. Iš futbolininkų tai girdėjo Macola ir dar kažkuris vienas (gal Grigas) – daugiau futbolininkų tame renginyje nebuvo.

  Esu prieš pora ar daugiau metų gavęs pora SMS, kuriais kvietė atvykti į rungtynes. Mano požiūris į SMS yra vienareikšmis: jei ubagas neturi pinigų ir galimybių paskambinti, tai aš tas žinutes trinu net neskaitęs. Ir dar visai dienai sušika nuotaiką. Jau vien kvietimus į Arvi ir Sūduvos krepšininkų lavonų rungtynes, neretai būnu pažadintas vidury nakties. Na, ir kas kad Marijampolėje 10 val. ryto. Gal man pats miegas? O gal aš ne Lietuvoje dirbu? Tai pasikėsinimas į mano asmeninę laisvės erdvę. Ir įžeidimas. Nesu toks invalidas, kad nežinočiau, kur ir kada man eiti, ar neiti. Atsiųstų Sūduva SMS – tikrai į tas rungtynes nevažiuočiau … Jei klubas nori atsikratyi paskutinių sirgalių, tegul pasiuntinėja jiems SMS šeštą valandą ryto. Prievarta mylimas nebūsi. O sveikos informacijos tikrai trūksta.

 2. 2 ponas pop 2009-03-30 09:48

  Varvalai, pritariu tamstai. Tik, galvoju, kad neverta nurašyt to, ką, pvz., Ekranas daro. Kaip jau minėjau, aš irgi nesu tikras Ekrano keliu, nes man visa tai nėra reikalinga. Pakanka elementarios info, pvz., tinklapyje. Bet, spėju, “jaunosios kartos“ kiek švelniau žiūri į naujų technologijų galimybę pagauti tave bet kur – tulike ar miegant. Blogai, kai sms siunčia žmogaus neatsiklausę – bet čia jau elementaraus mandagumo taisyklė, kuri galioja bet kur.

 3. 3 žmogus 2009-03-30 09:51

  Ekrano atveju, jei tu nenori gauti žinutės, tai tu jos 100 procentu ir negausi. Ten gi naujienų paketą užsisakyti reikia, tada ir gauni tu tas žinutes.

 4. 4 Varvalas 2009-03-30 10:34

  Šios savaitės viduryje vyks komandos prisistatymas (čia aš sugalvojau šitą žodį, nes nežinau, kaip tai reikėtų pavadinti) miesto savivaldybės valdžiai. Žurnalistams kelias neuždarytas. Nevipinės tautos atstovų gal niekas ir neišvytų, bet apie tai nėra jokios informacijos. Nerašo nei savivaldybės svetainėje (ten nerasite informacijos nė apie jokios sporto šakos renginius), nei klubo. Nugirdau iš žmogaus, kuris eis filmuoti. Suprantu, kad reikia pasirodyti tiems, kurie numeta mūsų visų pinigų, bet koks b… iesas neleidžia tokio renginio surengti didesnėje salėje, pritraukiant miesčionis. Aš nereikalauju, kad mieste būtų paskelbta nedarbo diena ir koncertuotų a la Ostapenka.

 5. 5 ponas pop 2009-03-30 10:41

  Matai visa esmė ir yra tame, kad komanda “pristatoma savivaldybei“, o ne visuomenei. Tai klausims yra kas tai per pristatymas – ar tiesiog ataskaita apie tai, kaip naudojami savivaldybės pinigai (jeigu tokių pinigų yra), ar tai yra suteikimas vienam iš komandos rėmėjų vipinę galimybę paspausti komandai rankas (ko tai abejoju tokia versija), ar… na daugiau priežasčių nesugalvoju. Bet kokiu atveju, racionaliai skamba tik pirmasis variantas. Bet tai iš esmės reikštų, kad susitinka savivaldybės ir komandos vadovai.

  O visuomenei komanda tikrai gali būti pristatyta. Net šiais sunkiais laikais, kai pinigų nėra. O galgi kas nors bus sugalvota pirmosioms čempionato rungtynėms? Apie kurias, beje, informacijos kol kas taip pat nulis, nors tvarkaraštis lyg ir sudarytas. Tikiuosi, kad apie rungtynes nebus paskelbta penktadienį, kaip būdavo draugiškų atveju. Nes, tokiu atveju, yra rizikos, kad susirinks tie patys trys šimtai bepročių.

 6. 6 SS 2009-03-30 11:06

  Pirmos namie pries Banga

 7. 7 jotvingis 2009-03-30 11:25

  Optimistiškai galima pažvelgt į visą tai ką pasakei. Man asmeniškai, Sūduva asocijuosi 2002 metais, todėl man šitas Sūduvos logotipas ir spalvos simbolizuoja tuos 7 metus nuo 2002 m iki dabar (pačius įsimintiniausius Sūduvos metus).

  Tai Lietuvos trispalvė irgi nėra ideali: trys nederančios spalvos, panaši į Afrikos ir Pietų Amerikos valstybių vėliavas (tai ką ji galėtų simbolizuoti? – Kad esam bananų valstybė?..). Vėliava atrodo kaip valstybės (tautos) vadų nelabai nusisekęs darbas, bet ši vėliava turi savo apie 90 metų istoriją, dėl kurios ji ir yra brangi.

  Aš tuo noriu pasakyt kad ne logotipas, vardas apibūdina klubą, bet pačio klubo istorija, raida suteikia tam ženklui, vardui prasmę. Kažkada nusistebėjau P4 simbolika, paskui supratau kad net tas šriftas asocijuosi su legendinio žalgirio laikais.

  Aišku nesakau, kad nereikia pakeisti “Breikšto(?) su paintu paišyto herbo“, bet tie keitimai neturėtų būti kardinalūs. O dėl šv. Jurgio ir drakono turim jau vieną komandą (kuri net vardo pati nesistengė sugalvot), į kurios varžybas nėjau ir neisiu (bet kažin ar spėčiau, jei persigalvočiau). Tai tik pabrėžia anksčiau išsakytą mintį, “kad ne drabužis – žmogų, o žmogus – drabužį“

 8. 8 bronius 2009-03-30 11:25

  1996 metų nuotraukoje matosi kažkoks logotipas, tik gaila, kad nuotraukos kokybė nekokia.. Dar norėjau paklausti – kieno iniciatyva yra jau keletas metų per Marijampolės TV transliuojamos Sūduvos rungtynės – klubo, TV ar abiejų?

 9. 9 kampinio_veliavele 2009-03-30 11:43

  jauciu kad nei vieno nei kito, o savivaldybes. nes bent jau ankstesniais sezonais tai savivaldybe kol skirdavo pinigu tol transliuodavo, kai neskirdavo tai ir netransliuodavo…

 10. 10 ponas pop 2009-03-30 11:46

  Broniau – tie kas geriau žino, pasakys. Kažkada tas klausimas buvo iškilęs ir lyg tai buvo išreikšta nuomonė, kad tai buvo visų pirma TV iniciatyva. Tačiau nebūčiau tuo 100% tikras.

 11. 11 Varvalas 2009-03-30 11:47

  broniui – savivaldybės, kuriai priklauso televizija.

 12. 12 Varvalas 2009-03-30 11:59

  Aš kalbu ne apie klubo vadovų susitikimą su miesto agronomais-zootechnikais (t.y. valdžia), o apie visos komandos pristatymą savivaldybės tarybai, jos darbuotojais. Kasmet būna ši ceremonija.

  Šalia yra kultūros centras – va, į ten vykstantį susitikimą norėtų ateiti ne tik agronomai-zootechnikai su veterinarais. Ten ir traktoriams palikti vietos yra …

 13. 14 Remis 2009-03-30 15:55

  ponas pop, kad nereiktų laukti penktadienio :) apie tai, kad “Sūduva“ šeštaidienį (balandžio 4 dieną) loš pirmas rungtynes su “Banga“ nuo šeštadienio vidurdienio skelbia “Bangos“ svetainė :) dabar jau ir laikas paskelbtas – 16:00.

 14. 15 playmaker-is 2009-03-30 16:19

  Remi, Banga dar tik spėliojo laiką.Tikslus laikas tik šiandien svarstomas bus (buvo) mano žiniomis.

 15. 16 kampinio_veliavele 2009-03-30 16:23

  jau pasirode atsakymas y Jotvingio nurodyta straipsni
  http://www.fkekranas.lt/index.php?lang=1&sid=255&tid=1481

  :)

 16. 17 Remis 2009-03-30 16:28

  tai kad nespėlioja :)

 17. 18 rimvill 2009-03-30 16:44

  2009 m. LFF taurės, A lygos ir tarptautinių rungtynių tvarkaraštis
  I RATAS
  I (1) Turas
  Balandžio 4 d. (šeštadienis)
  1. Ekranas (Panevėžys) – Kruoja (Pakruojis)
  2. Vėtra (Vilnius) – LKKA ir Teledema (Kaunas)
  3. Sūduva (Marijampolė) – Banga (Gargždai)
  4. Šiauliai (Šiauliai) – Tauras (Tauragė)
  Balandžio 8 d. (trečiadienis)
  LFF taurės pusfinalis I rungtynės
  FBK „Kaunas“ (Kaunas) – FK „Tauras“ (Tauragė)
  FK „Sūduva“ (Marijampolė) – FK „Šilutė“ (Šilutė)
  II (2) Turas
  Balandžio 11 d. (šeštadienis)
  5. Šiauliai (Šiauliai) – Kruoja (Pakruojis)
  6. Tauras (Tauragė) – Sūduva (Marijampolė)
  7. Banga (Gargždai) – Vėtra (Vilnius)
  8. LKKA ir Teledema (Kaunas) – Ekranas (Panevėžys)
  III (3) Turas
  Balandžio 18 d. (šeštadienis)
  9. Kruoja (Pakruojis) – LKKA ir Teledema (Kaunas)
  10. Ekranas (Panevėžys) – Banga (Gargždai)
  11. Vėtra (Vilnius) – Tauras (Tauragė)
  12. Sūduva (Marijampolė) – Šiauliai (Šiauliai)
  Balandžio 22 d. (trečiadienis)
  LFF Taurės pusfinalis II rungtynės
  FK „Tauras (Tauragė) – FBK „Kaunas“ (Kaunas)
  FK „Šilutė“ (Šilutė) – FK „Sūduva“ (Marijampolė)
  IV (4) Turas
  Balandžio 26 d. (sekmadienis)
  13. Sūduva (Marijampolė) – Kruoja (Pakruojis)
  14. Šiauliai (Šiauliai) – Vėtra (Vilnius)
  15. Tauras (Tauragė) – Ekranas (Panevėžys)
  16. Banga (Gargždai) – LKKA ir Teledema (Kaunas)
  V (5) Turas
  Gegužės 2 d. (šeštadienis)
  17. Kruoja (Pakruojis) – Banga (Gargždai)
  18. LKKA ir Teledema (Kaunas) – Tauras (Tauragė)
  19. Ekranas (Panevėžys) – Šiauliai (Šiauliai)
  20. Vėtra (Vilnius) – Sūduva (Marijampolė)
  VI (6) Turas
  Gegužės 9 d. (šeštadienis)
  21. Vėtra (Vilnius) – Kruoja (Pakruojis)
  22. Sūduva (Marijampolė) – Ekranas (Panevėžys)
  23. Šiauliai (Šiauliai) – LKKA ir Teledema (Kaunas)
  24. Tauras (Tauragė) – Banga (Gargždai)
  Gegužės 16 d. (šeštadienis)
  LFF Taurės finalas
  VII (7) Turas
  Gegužės 17 d. (sekmadienis)
  25. Banga (Gargždai) – Šiauliai (Šiauliai)
  Gegužės 23 d. (šeštadienis)
  26. Kruoja (Pakruojis) – Tauras (Tauragė)
  27. LKKA ir Teledema (Kaunas) – Sūduva (Marijampolė)
  28. Ekranas (Panevėžys) – Vėtra (Vilnius)
  II Ratas
  VIII (8) Turas
  Gegužės 26 d. (antradienis)
  29. Kruoja (Pakruojis) – Ekranas (Panevėžys)
  30. LKKA ir Teledema (Kaunas) – Vėtra (Vilnius)
  31. Banga (Gargždai) – Sūduva (Marijampolė)
  32. Tauras (Tauragė) – Šiauliai (Šiauliai)
  Gegužės 31 d. (sekmadienis)
  LFF Super taurė
  Birželio 6 d. (šeštadienis)
  2010 m.pasaulio čempionato atrankos rungtynės
  Lietuva – Rumunija
  IX (9) Turas
  Birželio 10 d. (trečiadienis)
  33. Kruoja (Pakruojis) – Šiauliai (Šiauliai)
  34. Sūduva (Marijampolė) – Tauras (Tauragė)
  35. Vėtra (Vilnius) – Banga (Gargždai)
  36. Ekranas (Panevėžys) – LKKA ir Teledema (Kaunas)
  X (10) Turas
  Birželio 14 d. (sekmadienis)
  37. LKKA ir Teledema (Kaunas) – Kruoja (Pakruojis)
  38. Banga (Gargždai) – Ekranas (Panevėžys)
  39. Tauras (Tauragė) – Vėtra (Vilnius)
  40. Šiauliai (Šiauliai) – Sūduva (Marijampolė)
  XI (11) Turas
  Birželio 17 d. (trečiadienis)
  41. Kruoja (Pakruojis) – Sūduva (Marijampolė)
  42. Vėtra (Vilnius) – Šiauliai (Šiauliai)
  43. Ekranas (Panevėžys) – Tauras (Tauragė)
  44. LKKA ir Teledema (Kaunas) – Banga (Gargždai)
  XII (12) Turas
  Birželio 21 d. (sekmadienis)
  45. Banga (Gargždai) – Kruoja (Pakruojis)
  46. Tauras (Tauragė) – LKKA ir Teledema (Kaunas)
  47. Šiauliai (Šiauliai) – Ekranas (Panevėžys)
  48. Sūduva (Marijampolė) – Vėtra (Vilnius)
  XIII (13) Turas
  Birželio 28 d. (sekmadienis)
  49. Kruoja (Pakruojis) – Vėtra (Vilnius)
  50. Ekranas (Panevėžys) – Sūduva (Marijampolė)
  51. LKKA ir Teledema (Kaunas) – Šiauliai (Šiauliai)
  52. Banga (Gargždai) – Tauras (Tauragė)
  Liepos 2 d. (ketvirtadienis)
  Europos lygos 1 kvalifikacinis etapas
  I rungtynės
  XIV (14) Turas
  Liepos 5 d. (sekmadienis)
  53. Tauras (Tauragė) – Kruoja (Pakruojis)
  54. Šiauliai (Šiauliai) – Banga (Gargždai)
  55. Sūduva (Marijampolė) – LKKA ir Teledema (Kaunas)
  56. Vėtra (Vilnius) – Ekranas (Panevėžys)
  Liepos 9 d. (ketvirtadienis)
  Europos lygos 1 kvalifikacinis etapas
  II rungtynės
  Liepos 14 – 15 d. (antradienis/trečiadienis)
  Čempionų lygos 2 kvalifikacinis etapas
  I rungtynės
  Liepos 16 d. (ketvirtadienis)
  Europos lygos 2 kvalifikacinis etapas
  I rungtynės
  Liepos 21 – 22 d. (antradienis/trčiadienis)
  Čempionų lygos 2 kvalifikacinis etapas
  II rungtynės
  Liepos 23 d. (ketvirtadienis)
  Europos lygos 3 kvalifikacinis etapas
  II rungtynės
  III Ratas
  XV (15) Turas
  Liepos 26 d. (sekmadienis)
  57. Ekranas (Panevėžys) – Kruoja (Pakruojis)
  58. Vėtra (Vilnius) – LKKA ir Teledema (Kaunas)
  59. Sūduva (Marijampolė) – Banga (Gargždai)
  60. Šiauliai (Šiauliai) – Tauras (Tauragė)
  Liepos 28 – 29 d. (antradienis/trečiadienis)
  Čempionų lygos 3 kvalifikacinis etapas
  I rungtynės
  LFF Taurės etapas
  Liepos 30 d. (ketvirtadienis)
  Europos lygos 3 kvalifikacinis etapas
  I rungtynės
  XVI (16) Turas
  Rugpjūčio 2 d. (sekmadienis)
  61. Šiauliai (Šiauliai) – Kruoja (Pakruojis)
  62. Tauras (Tauragė) – Sūduva (Marijampolė)
  63. Banga (Gargždai) – Vėtra (Vilnius)
  64. LKKA ir Teledema (Kaunas) – Ekranas (Panevėžys)
  Rugpjūčio 4 – 5 d. (antradienis/trečiadienis)
  Čempionų lygos 3 kvalifikacinis etapas
  II rungtynės
  Rugpjūčio 6 d. (ketvirtadienis)
  Europos lygos 3 kvalifikacinis etapas
  II rungtynės
  XVII (17) Turas
  Rugpjūčio 9 d. (sekmadienis)
  65. Kruoja (Pakruojis) – LKKA ir Teledema (Kaunas)
  66. Ekranas (Panevėžys) – Banga (Gargždai)
  67. Vėtra (Vilnius) – Tauras (Tauragė)
  68. Sūduva (Marijampolė) – Šiauliai (Šiauliai)
  Rugpjūčio 12 d. (trečiadienis)
  Lietuvos rinktinės draugiškos rungtynės
  XVIII (18) Turas
  Rugpjūčio 16 d. (sekmadienis)
  69. Sūduva (Marijampolė) – Kruoja (Pakruojis)
  70. Šiauliai (Šiauliai) – Vėtra (Vilnius)
  71. Tauras (Tauragė) – Ekranas (Panevėžys)
  72. Banga (Gargždai) – LKKA ir Teledema (Kaunas)
  Rugpjūčio 18 – 19 d. (antradienis/trečiadienis)
  Čempionų lyga, I atkrintamosios rungtynės
  Rugpjūčio 19 d. (trečiadienis)
  LFF Taurės etapas
  Rugpjūčio 20 d. (ketvirtadienis)
  Europos lyga, I atkrintamosios rungtynės
  XIX (19) Turas
  Rugpjūčio 23 d. (sekmadienis)
  73. Kruoja (Pakruojis) – Banga (Gargždai)
  74. LKKA ir Teledema (Kaunas) – Tauras (Tauragė)
  75. Ekranas (Panevėžys) – Šiauliai (Šiauliai)
  76. Vėtra (Vilnius) – Sūduva (Marijampolė)
  Rugpjūčio 25 – 26 d. (antradienis/trečiadienis)
  Čempionų lyga, II atkrintamosios rungtynės
  Rugpjūčio 27 d. (ketvirtadienis)
  Europos lyga, II atkrintamosios rungtynės
  XX (20) Turas
  Rugpjūčio 29 d. (šeštadienis)
  77. Vėtra (Vilnius) – Kruoja (Pakruojis)
  78. Sūduva (Marijampolė) – Ekranas (Panevėžys)
  79. Šiauliai (Šiauliai) – LKKA ir Teledema (Kaunas)
  80. Tauras (Tauragė) – Banga (Gargždai)
  Rugsėjo 1 – 2 d. (antradienis/trečiadienis)
  LFF Taurės etapas
  XXI (21) Turas
  Rugsėjo 5 d. (šeštadienis)
  81. Kruoja (Pakruojis) – Tauras (Tauragė)
  82. Banga (Gargždai) – Šiauliai (Šiauliai)
  83. LKKA ir Teledema (Kaunas) – Sūduva (Marijampolė)
  84. Ekranas (Panevėžys) – Vėtra (Vilnius)
  Rugsėjo 9 d. (trečiadienis)
  2010 m. pasaulio čempionato atrankos rungtynės
  Farerų salos – Lietuva
  IV Ratas
  XXII (22) Turas
  Rugsėjo 13 d. (sekmadienis)
  85. Kruoja (Pakruojis) – Ekranas (Panevėžys)
  86. LKKA ir Teledema (Kaunas) – Vėtra (Vilnius)
  87. Banga (Gargždai) – Sūduva (Marijampolė)
  88. Tauras (Tauragė) – Šiauliai (Šiauliai)
  XXIII (23) Turas
  Rugsėjo 20 d. (sekmadienis)
  89. Kruoja (Pakruojis) – Šiauliai (Šiauliai)
  90. Sūduva (Marijampolė) – Tauras (Tauragė)
  91. Vėtra (Vilnius) – Banga (Gargždai)
  92. Ekranas (Panevėžys) – LKKA ir Teledema (Kaunas)
  XXIV (24) Turas
  Rugsėjo 27 d. (sekmadienis)
  93. LKKA ir Teledema (Kaunas) – Kruoja (Pakruojis)
  94. Banga (Gargždai) – Ekranas (Panevėžys)
  95. Tauras (Tauragė) – Vėtra (Vilnius)
  96. Šiauliai (Šiauliai) – Sūduva (Marijampolė)
  XXV (25) Turas
  Spalio 4 d. (sekmadienis)
  97. Kruoja (Pakruojis) – Sūduva (Marijampolė)
  98. Vėtra (Vilnius) – Šiauliai (Šiauliai)
  99. Ekranas (Panevėžys) – Tauras (Tauragė)
  100. LKKA ir Teledema (Kaunas) – Banga (Gargždai)
  Spalio 10 d. (šeštadienis)
  2010 m. pasaulio čempionato atrankos rungtynės
  Austrija – Lietuva
  Spalio 14 d. (trečiadienis)
  2010 m. pasaulio čempionato atrankos rungtynės
  Lietuva – Serbija
  XXVI (26) Turas
  Spalio 18 d. (sekmadienis)
  101. Banga (Gargždai) – Kruoja (Pakruojis)
  102. Tauras (Tauragė) – LKKA ir Teledema (Kaunas)
  103. Šiauliai (Šiauliai) – Ekranas (Panevėžys)
  104. Sūduva (Marijampolė) – Vėtra (Vilnius)
  XXVII (27) Turas
  Spalio 25 d. (sekmadienis)
  105. Kruoja (Pakruojis) – Vėtra (Vilnius)
  106. Ekranas (Panevėžys) – Sūduva (Marijampolė)
  107. LKKA ir Teledema (Kaunas) – Šiauliai (Šiauliai)
  108. Banga (Gargždai) – Tauras (Tauragė)
  XXVIII (28) Turas
  Spalio 31 d. (šeštadienis)
  109. Tauras (Tauragė) – Kruoja (Pakruojis)
  110. Šiauliai (Šiauliai) – Banga (Gargždai)
  111. Sūduva (Marijampolė) – LKKA ir Teledema (Kaunas)
  112. Vėtra (Vilnius) – Ekranas (Panevėžys)
  Lapkričio 7 d. (šeštadienis)
  LFF Taurės etapas
  Lapkričio 14 d. (šeštadienis)
  Lietuvos rinktinės draugiškos rungtynės
  Lapkričio 18 d. (trečiadienis)
  Lietuvos rinktinės draugiškos rungtynės
  Rezervinės dienos, visi laisvi trečiadieniai.
  Dublerių rungtynės vyksta, sekančia dieną po pagrindinės komandos rungtynių.
  „Rungtynių šeimininkai“ tampa išvakarėse vykusių pagrindinių komandų rungtynių „svečiai“.
  Pirmas ratas vykdomas pagal antro rato tvarkaraštį, o antras ratas vykdomas pagal trečio rato tvarkaraštį.
  Sudarė:
  LFF Varžybų vykdymo vadybininkas R. Pikčilingis
  Patvirtinta:
  LFF VK vardu:
  LFF Prezidentas
  Liutauras Varanavičius
  LFF Generalinis direktorius
  Julius Kvedaras

 18. 20 Anonimas 2009-03-30 21:51

  Nėra ugnies be dūmų. Fbk Kaunas išeina su kažkokiais durnais kaltinimais. Gal juose yra bent 10 procentų tiesos? Švinius perka pora klubelių. Kodėl negalėtų, jei ne tokiose Europos šalyse tą darydavo. Nėra lygos, kuri nebūtų apturėjusi skandalėio dėl teisėjų ar rezultatų. Kodėl pas mus negali būti tokių pagundų? Tada prisimeni Gnedojaus rankas. Žemaičiai užsispyrę…

 19. 21 nu jo 2009-03-30 22:14

  Ponas Pop perskaityk ta maza futbolo knygute, gal suprasi kad RUDŽIANSKAS buvo ne tik futbolo istorijos myletojas, o vienas iš geriausiu visu laiku Suduvos futbolininku ir dar jis buvo treneris.
  Gerbiu uz drasa imtis tokiu milzinisku zygiu ir apibendrinimu,
  bet futbolo marketingas yra mokslas ir tam yra speciali literatura,
  kaip suprantu anglu kalba keblumu nesukeltu paciam siulyciau pasi
  dometi tereikia keliu simtu svaru pradziai.
  Yra ruosiama spaudai didele druta musu krasto futbolo istorija,
  kuria surinko Kalinauskas tereikia pakenteti.
  Ir dar futbolo istorija domiuosiu trisdesimt metu turiu kruvas straipsniu, zinynu is viso pasaulio, bet susidures su
  futbolo eruditu Kalinausku supratau ,kad zinau labai mazai, linkiu
  ponui Pop kuo greiciau prieiti sios isvados – suprantu kad nieko nezinau.Gilinkite savo pradeta vaga, kaip sakoma tobulumui ribu nera, bet atminkite, kad gal kazkur yra profu savo srityje ir tai kas patinka vaikams, suaugusieji gales pagirti tik uz drasa.Sekmes

 20. 22 jotvingis 2009-03-30 22:51

  Ponas “nu jo“, tai ko tie profai nelenda į viešumą ir nepasidalina su kitais tuo ką turi, net pinigų knygų spausdinimui tam dabar net nereikia (vistiek ne pelnas o nuostolis iš knygų), kai yra visagalis internetas. Ko nebendradarbiauja su pav.: fksuduva.lt arba ponu popu? Reik perduot jaunajai kartai savo “lobius“ :))
  O iš tų knygų apie futbolo marketingą dauguma bevertės, kur autoriai daugiausiai užsiima demagogija ir nieko naujo nepasako.

 21. 23 Varvalas 2009-03-30 22:58

  nesupratau, kodėl ponas nu jo “kabina“ etiketes blogo savininkui. Taigi, Ponas Pop netituluoja savęs jokiu žinovu ir dažnai pabrėžia, kad norėtų sužinoti tą ar aną. Visi čia mes mokomės, vienas iš kito semiamės ir žinių, ir gandų. Didžioji dalis pastarųjų išsipildo.

  Šitas blogas nepretenduoja nei į Absoliučią tiesą, nei į Vienuoliktą Dievo įstatymą. Aš irgi nekantriai laukiu čia paminėto savo kolegos knygos. Blogai, kad knygos pasirodymo laukiau ir 2007, ir 2008, ir … Gyvenkime taikiai, vaikai. Na, ne vaikas tas Ponas Pop, ne – pasą tikrinau :)

 22. 24 Varvalas 2009-03-30 23:00

  atsiprašau – ne įstatymą, o įsakymą ;)

 23. 25 Futbolo Analitikas 2009-03-30 23:19

  Teisingai jotvingis sako, jei jau yra “rimti dėdės“, tai kodėl jie neina į viešumą? Jei eitų – nei ponas pop, nei aš, nei visi kiti iš “vaikų darželio“ net nebandytume postringaut apie futbolo marketingą. Deja, realybė tokia, kad “rimtų dėdžių“ minčių šiomis temomis visiškai neturime, todėl galima tik pasidžiaugti bet kokiais bandymais, tegul ir teoriniais, pakelti mūsų futbolą į aukštesnį lygį.
  P.S. Čia kalbėjot, kad “Sūduva“ galėtų visuomenei prisistatyt, tai lyg Dievui į ausį Jūsų kalbos nukeliavo :D “Trečiadienį, 2009m. balandžio 1d., 14:00 naujojo stadiono konferencijų salėje įvyks FK “Sūduva“ prisistatymas visuomenei į kurį kviečiami žiniasklaidos priemonių, savivaldybės valdžios, klubo sirgalių atstovai.“
  http://www.fksuduva.lt/

 24. 26 jotvingis 2009-03-30 23:44

  Varvalai,tai jau kolega tavo – Kalinauskas, tai galėtum pakalbėt, kad rankraščiais su liaudimi pasidalintų, o knygos pirkimai nuo to tikrai nesumažėtų, tie kas norės įsigyti tokią knygą, ją ir įsigys. Juk tokie daiktai turi išliekamąją vertę, o knygos laukti n – metų nesinori.

 25. 27 Anonimas 2009-03-30 23:53

  Knyga nepasirodo ne dėl autoriaus kaltės.

  Deja, p. Gedimino neprievartausiu, nes reikia gerbti jo ilgametį kruopštų darbą. Niekas nenorėtų taip lengvai su savo “kūdikiu“ skirtis.

 26. 28 Varvalas 2009-03-30 23:54

  tas Anonimas – tai aš

 27. 29 pasigedau 2009-03-31 07:22

  pasigedau Pono Pop analizėje dėmesio, skirto FK Sūduvos svetainei. Kokia ji turėtų būti? Kokias funkcijas atlikti? Ar tai svarbi dalis formuojant klubo identitetą?
  Kuri A lygos klubo svetainė tai daro? Ko trūksta FK Sūduvai?

 28. 30 ponas pop 2009-03-31 08:27

  oho, ir vėl kiek dėmesio susilaukiau:)) tai pamėginsiu apibendrint. kas liečia marketingą tai visur galioja tos pačios bazinės taisyklės – ar kalbam apie futbolą, alų ar europos kultūros sostinės projektą. beje, nors ir galėčiau, bet sąmoningai į futbolo marketingą nenoriu lįst, nes prisilaikau nuomonės išdėstytos čia aprašytoje knygoje “modern football is rubish“ – visa gausi literatūra apie futbolo finansus, marketingą ir t.t. yra elementari kapitalistinio futbolo išraiška. todėl tikiu, kad kalba apie klubo identitetą nebūtinai reiškia marketingą ir nebūtinai turi būti šnekama naudojant marketingo terminus.

  į visažinį nepretendavau ir nepretenduoju. apie kalinauską žinau – ateis laikas, pakalbinsiu ir jį. tačiau niekaip nesuprantu, kodėl faktas, jog kažkas žino daugiau turėtų drausti domėtis ir savo žinias gilinti.

  O kas liečia pastabą apie rudžianską… ši pastaba ir byloja visa mano teksto tiesą. ponas komentatorius sako, kad reikia skaityti rudžiansko knygą, kad suprastum, jog jis buvo vienas geriausių sūduvos futbolininkų ir treneriu. skaičiau tą knygą ir, visai natūralu, apie tai ten nėra nė žodžio. kaip ir niekur kitur apie tai nėra nė žodžio (nebent kol kas stalčiuje dar gulinčioje kalinausko knygoje).

  tame ir esmė – vyresnieji sūduvos stebėtojai žino, kad rudžianskas buvo vienas geriausių visų laikų komandos žaidėjų. neabejoju, kad buvo ir daugiau žmonių, kuriems toks titulas tinka. deja, niekas šiandien apie juos nekalba ir jaunesni žmonės apskritai nieko apie juos nežino. tokie žmonės kaip aš geriausiu atveju gali pasakyti, kad tomas radzinevičius buvo vienas geriausių sūduvos žaidėjų.

  štai čia ir veda esminė teksto išvada – jeigu kažkas kažką žino, tai kodėl gi klubas negalėtų apie tai pranešti visiems? ir kad tą padarytų, nereikia perskaityti futbolo marketingo knygų už pora šimtų svarų.

 29. 31 playmaker-is 2009-03-31 09:40

  Na je, nu jo, stiprokokai užlankstėte :). Kadangi jau aplankėte šį blogą tai būtų pasiūlymas dalyvauti diskusijose ir ateityje tik konstruktyviai, ne taip aštriai :). Padariau išvadą, kad turėtumėte ką pasakyti

 30. 32 Varvalas 2009-03-31 09:54

  Džiaugiuosi, kad vakar mano paviešintas būsimas Sūduvos prisistatymas visuomenei tapo visiems prieinamas.

  Kadangi dabar valgau varles ir sraiges, tai trečiadienį tame renginyje nebūsiu. O norėčiau išgirsti ne tik “valdišką“ žinutę, bet ir gyvesnį žodį blog’e. Tikiuosi, kad kažkas iš čia rančiųjų nueis ir pasidalins mintimis.

 31. 33 Varvalas 2009-03-31 10:12

  Pakartosiu tai, ką sakiau prieš dvi-tris dienas: pas mus reikalai pakrypo į tai, kad beisbolininkai ir vaciukai žais A lygoje. Šiandien neturėsiu daugiau laiko prieiti prie interneto.

 32. 34 fbkistas 2009-03-31 10:36

  verkite bet mes zaisime a lygoj viskas nuspresta

 33. 35 Tadasas 2009-03-31 11:10

  O ko cia verkt?..

 34. 36 stasys 2009-03-31 11:13

  nei mes verkem, nei mes verksim. va jus tai turbut nemazai asaru praliejot per sitas 2 sav :)

 35. 37 ponas pop 2009-03-31 11:20

  nu lyg ir taip – verkti nėra ko. džiaugtis galima. nes čempionatas įdomesnis ir padoresnis bus. įdomu, kaip su pirmos lygos atstovais bus, tikiuosi neišmes jų per bortą.

 36. 38 Remis 2009-03-31 12:04

  Varvalas tikriausiai iš LFF Vykdomojo komiteto (vienas iš tų dešimties, kurie bus Paryžiuje ir priims sprendimą dėl FBK ir “Atlanto“ :)).
  pirmlyginių nemes nieks. tiesiog bus dešimt komandų. visgi tikiuosi už tokią sumaištį tiek Ugianskiui, tiek Lekevičiui LFF bent po solidžią baudą užkraus. nes sugriovė ne tik A lygos, bet ir I lygos klubų planus.

 37. 39 Mongol šudan 2009-03-31 12:53

  Varvalo vardu pasirašinėja pats Liutauras :):):)

 38. 40 bronius 2009-03-31 13:28

  to Remis: pažvelgus plačiau, tiek Ugianskis, tiek Vaciukas vienu demaršu padarė tiek, ko LFF neišstenėjo per paskutinius kelis metus – net trys I lygos klubai atsirado A lygoje. Joke.. :)))
  P.S. po 24 taškus FBK ir Atlantui nuimti būtina.

 39. 41 Remis 2009-03-31 14:08

  bronius, juokas pro ašaras :) I lygos klubai pabuvo tuo atramos tašku, kuris padėjo pajudinti pasaulį – t.y. įspirti kaip reikiant kai kuriems veikėjams. visi trys klubai ramiai būtų žaidę I lygoje ir šiuo metu tęsę pasiruošimą sezonui be stresų. o dabar gaunasi taip, kad dar visų kandidatų neišbandei, o jau penktadienį reikia baigti registraciją.

 40. 42 ponas pop 2009-03-31 15:16

  O štai šitos naujienos visai smagios – citata iš futbolas.lt. nors dėl mokesčio už legionierius anuliavimo nebūčiau toks tikras… kažin ar tas dalykas labai prie lietuviško futbolo evoliucijos prisidės

  Dar bent du svarbūs pasikeitimai įvyko žaidėjų statuso ir transferų taisyklėse. Komandoje negali būti daugiau nei penktadalis iš kitų klubų paskolintų žaidėjų. Be to, iš vieno klubo gali būti skolinami tik du žaidėjai. Nebėra ir papildomo mokesčio už legionierius – anksčiau tekdavo sumokėti 10 tūkstančių A lygoje ir 6 tūkstančius I lygoje.

 41. 43 kampinio_veliavele 2009-03-31 15:28

  yra ydomiu punktu ir del BFL. jei kaunas su atlantu negrysh y alyga tai ir bfl’e negales losht :)
  na o del skolinimu tai tikrai protingas sprendimas. galejo jau pries kokius 3 metus tai padaryt

 42. 44 Remis 2009-03-31 16:37

  kaip tai iš paskutinio FBK rašto (jų svetainėj ir futbolas.lt) nekvepia noru grįžti į A lygą.

 43. 45 jotvingis 2009-03-31 17:01

  Jau pradeda atsibost buratino ir jo draugų istorijos, greičiau prasidėtų sezonas

 44. 46 lukas 2009-03-31 22:22

  Pilnai ponui pop pritariu, šaunus straipsnis.
  Dėl logotipo pritariu visu šimtu procentų. Kadangi pats dirbu rinkodaros srityje, iškart galiu pasakyti – jų logo tikrai prastas. Toks įspūdis, jog padarė, nes reikėjo padaryti. Ir kuo pigiau. Suprantu, kad italų interbrand, kaip kad šachtarius, nenusamdysi, tačiau padorią lietuvių agentūrą paimti tikrai galėjo.
  kodėl, mano manymu, visišką pravalą padarė lff su nauju logo? dėl to, kad į vieną logo norėjo sukišti viską, ką tik įmanoma. Kam to reikia? reikia paimti vieną pagrindinę žinutę, kurią norėsi komunikuoti.
  man labai patinka šiaulių logo. puikiai suderinta su viso regiono ir tuo pačiu net ir Lietuvos istorija – puiki aliuzija į vieną garsiausių Saulės mūšių. neblogas ir žalgirio logo – simbolizuoja legendines klubo spalvas ir šalies trispalvę – o juk prisiminkime, senais gūdžiais laikais tai buvo visos Lietuvos komanda, rinkusi pilną stadioną.
  logotipas turi įkūnyti dvasią – komandos, kompanijos, organizacijos, turi būti lengvai skaitomas, atpažįstamas, gerai pritaikomas, gerai ir atpažįstamas atrodyti, kuomet bus juodai baltas ir t.t. ar toks yra dabartinis komandos logo? abejoju.
  pritariu, kad komandos logo geriausia būtų vaizduoti istoriją. čia tikrai labiau tiktų šv. jurgis, nes kita svarbi “figūra“ miesto ir regiono istorijoje – marijonai – kaip ir neįsipaišytų.

 45. 47 jotvingis 2009-04-01 02:02

  Nu Marijampolė su šv. Jurgiu susijus tiek pat kiek ir Maskva bei Prienų rajonas. Va autovežio ir runkelių simbolika artimesnė regionui (JUOKAUJU)
  O idėja nebloga, suorganizuok konkursą – alternatyvus FK Sūduvos herbas/logotipas, bus proga su peintu ar fotošopu pažaist :)

 46. 48 Lukas 2009-04-01 07:34

  Nors į panašius konkursus žiūriu skeptiškai, šioje vietoje pilnai sutikčiau, kad jos gal būt praverstų. Beje, klubas juk VŠĮ, ar ne? tuomet tegul organizuoja viešąjį pirkimą, kaip kad, tarkime, darė krepšinio federacija su Eurobasket 11 logotipu. Gavo ~ 50 darbų. Manau, idėja visai nieko.

 47. 49 Remis 2009-04-01 08:33

  o gal “Sūduvos“ klubas jau dabar orientuojasi į miesto herbą – tik ne į šventą Jurgį, o į drakoną? :) visas juodas, klubo pavadinimas raudonas, išlindęs už rėmų kaip drakono liežuvis :)

 48. 50 Lukas 2009-04-01 11:34

  beje gal yra kas vaziuoja i varzybas su banga is vilniaus? siais krizes laikais pigiau butu :)

 49. 51 Tadasas 2009-04-01 11:57

  As penktadieni i mrj is vln siausiu :)

 50. 52 Lukas 2009-04-01 13:24

  o vaziuojanciu sestadieni ir gristanciu sestadieni yra?

 51. 53 Anonimas 2009-04-01 14:04

  kai pasibaigs logotipo konkursas, siūlau pravesti ir sportinės aprangos. konkursas skirtas merginoms bei moterims ir vadinsis “aprenk sūduvietį skoningai“..

 52. 54 Dalius 2009-04-03 02:34

  Beje, ponas pop, man atrodo, kad ta melyna-geltona spalvos ir atsirado butent is herbo. Anksciau jis buvo butent melynas-geltonas, tik veliau pakeite tuo sidabriniu, sumodernino.


Comments are currently closed.Adresas

ponaspop@yahoo.com

Archyvas

Sūduva Flickr'e

Statistika

 • 1,185,717 hits
Reklama