Laukiam: Sūduva – Dainava

Šį sekmadienį – lyg ir eilinės A lygos rungtynės. Na taip – galėtum sakyt – šiomis rungtynėmis prasideda trečiasis ratas, tačiau pastaraisiais metais, nuolat kaitaliojant sistemas ir perkėlinėjant rungtynes ratų reikšmė išgaravo. Nebėra kaip senais gerais laikais – ratai keičiasi lyg metų laikai!

Tačiau mažumėlę pasidomėjus būsimuoju varžovu, bent jau man pasidarė visai įdomu. Taip, jums atgimusi Dainava – menka naujiena. Sūduva jau du kartus ir labai solidžiai Dainavą ant menčių paguldė. Sūduvai tai buvo didžiausios sezono pergalės, Dainavai – didžiausi pralaimėjimai. Daugiau abi komandos tokių ekstremalumų nepatyrė, išskyrus tą kartą, kai Dainava 7:0 nušlavė Atlantą.

Abi Alytaus komandos, pernai buvusios beveik stipriausiomis I lygoje padarė du teisingus sprendimus. Viena, susijungė. Antra – pasirinko ne susijungusių komandų, o Dainavos vardą. Kad jungtis verta ir kvailam akivaizdu – Lietuvoje futbolo apsukos pernelyg mažos, kad viename mieste galėtų išsitekti du padorūs klubai. Atvirai pasakius, net krepšinio pasaulyje du padorūs klubai viename mieste nelabai išsitenka.

Dainavos vardo klausimas kiek sudėtingesnis. Standartiškai teigiama, kad yra atgaivintas istorinis, legendinis Alytaus klubas. Tačiau teigti, jog Alyčio pavadinimas nėra istorinis taip pat būtų klaidinga. Aš sakyčiau, Dainavos vardo pasirinkimas buvo teisingas dėl to, kad tai yra gerą istoriją turintis vardas (1975 Lietuvos čempionai) ir, kas dar svarbiau, tai yra klubas, kuris jau buvo pradėjęs kurti istoriją naujaisiais posovietiniais laikais bei turėjęs aktyvų palaikymą. Štai kodėl Dainava yra puikus junginys futbolo kilimui Alytaus mieste.

Dainavos ultros seniai stebino. Klubas nebeegzistavo, tačiau klubo ultrų vardas vis tebeskambėdavo. Prieš penkerius metus netgi buvau aptikęs viename forume informacijos apie tai, kad Dainavos palaikytojai nusprendė remti veteranų čempionate pradėjusią lošti komandą šiuo vardu. Sprendimas smagus, o tokio lygio čempionate Dainavos tribūna atrodė solidžiai.

Turint omeny, kad ir Alytis buvo neblogai palaikomas, nieko nuostabaus, kad šiame sezone Dainava ko gero yra daugiausiai žmonių į stadionus sutraukiantis klubas. Mes galim tik seilę varvint – kažkada panašioje padėtyje buvo ir Marijampolė – Sūduva toli gražu nebuvo pirmūnė, tačiau stadionas būdavo pilniausias lygoje. Šiandien Marijampolė standartiškai renka kokius 700, kartais šiaip ne taip datraukia iki 1000, o Alytus laisvai viršija ir 2000. Dainavos organizuotų palaikytojų tribūna taip pat atrodo dailiai – 120 žmonių namų rungtynėse su FBK birželio viduryje – pasiekimas labiau primenantis Pietų IV skaičius, nei A lygos debiutantės rungtynes.

Bet grįškime dar prie Dainavos istorijos. O ši – paini, kaip ir bet kokio lietuviško klubo, egzistuojančio daugiau nei 10 metų. Apie viską, kas buvo iki mūsų Nepriklausomybės paskelbimo informacijos labai mažai, o ir ta, kuri pasiekiame yra baisiai paini. Palandžiojus po internetą tampa akivaizdu, kad net patys alytiškiai gerokai painiojasi, pasakodami savo komandos istoriją. Pavyzdžiui, Wikipedijoje Alytaus futbolo klubus atstovauja keturi puslapiai, kurie apima Alytį, Vidzgirį ir du klubus skirtingais pavadinimais, kurie iš esmės yra tik skirtingos tos pačios Dainavos reinkarnacijos.

Šią painiavą apibendrinti ko gero galima būtų taip. Iš esmės, Alytuje iki Nepriklausomybės buvo du rimtesni klubai.

Vienas, jų ir yra Dainava, kuri vadinosi ir Kooperatininku, ir Statyba, ir Poringe, ir Nemunu, ir dar keliais vardais, kol po 2003 metų čempionato išnyko. Ko gero geriausiai klubo pavadinimų kaitą užfiksavo Futbolo enciklopedija. Sakoma, kad šis klubas buvo įkurtas 1935 metais, o anot mums visiems gerai žinomo Jono Rudžiansko, iki karo Dainava dalyvavo Marijampolės apskrities čempionatuose, kur turėjo susitikti ir su Marijampolės komandomis. Tačiau, pavyzdžiui, 1937-38 metų čempionato lošė ir Alytaus Jaunalietuvių sporto organizacijos (JSO) komanda.

Ir tai dar ne viskas. Pavyko atkapstyt ir tokį faktą, kad 1924-31 metais Alytuje veikė žydų sporto klubas „Makabi“, kuris turėjo stiprią komanda, lošusią Alytaus stadione su alytiškių komandomis.

O štai antrasis klubas, kuris egzistavo sovietiniais laikais buvo būtent Alytis. Kai kur sakoma, kad šis klubas buvo įkurtas 1965 m., kitur – 1968 m., tačiau to paties Rudžiansko knygoje pateikiamose Lietuvos žemesniųjų lygių lentelėse Alyčio pavadinimas šmėžuoja mažų mažiausiai nuo 1964 metų. Maždaug tuo metu šiedu klubai buvo apskeitę pajėgumu – Dainava krito žemyn, o Alytis buvo pasiekęs aukščiausią lygą. Ir nors 1970-ųjų pradžioje Dainava jau vėl lošė aukščiausiu lygiu, Alyčio vardas dar 1972 matomas žemesnėse lygose. Tai, kad anais laikais Alytus galėjo kelias komandas turėti – nieko nuostabaus. Juk net Kalvarija, Simnas ar Pabradė sugebėdavo visai padorias futbolo komandas surinkt.

Štai tiek istorijos. Gal aš čia ir per daug įsismarkavau, tačiau kai pamėgini rast elementarių žinių, jų nerandi – tada tiesiog pagauna azartas vis tiek ką nors įdomaus iškapstyt.

Atnaujintas Alytaus stadionas

Gerai. Kas dar sudomino, ieškant informacijos apie šiandieninę Dainavą? Ogi štai šis visai šviežias Dainavos gerbėjo komentaras vertingame forume „90 min“ (čia yra nuoroda į skyrelį, skirtą Dainavai):

„Dainavos neblogų rezultatų esmė, ta, kad komandos didesnė dalis žaidėjų alytiškiai, taip pat žaidžia kartu eilę metų, ne taip kaip, pavyzdžiui, Tauragėje. Susižaidimas ir savi sirgaliai padeda įveikti komandas su žymiai didesniais biudžetais ir su žinomesniais žaidėjais. Mane patį komandos rezultatai stebina žinant, kad pagrindiniai žaidėjai tarnauja Geležiniam Vilke, policijoje arba dirba. Prieš sezono pradžią sporto direktorius džiaugėsi, kad sudarė net 5 profesionalias sutartis“. (komentaro autoriaus slapyvardis yra „patriotas“, o jo kalbos aš netaisiau, tik kablelius kai kur sudėjau). 

O štai dar viena, kiek ankstesnė to paties personažo citata:

„Dainava tai gal būt vienintelė komanda A lygoj, kuri visas rungtynes pradeda vienu atraminiu saugu ir dviem atakuojančiais, nežiūrint ar žaidžia su lyderiais, ar su autsaideriais. Šiandien dar geriau – pirmam kėliny  traumą gavus centro gynėjui, jį pakeitė puolėjas. Pagalvojus – nesąmonė, bet rezultatas – Šiauliai paguldyti 3:1. Nors kartais ir gaunam 1:6, bet toks futbolas man prie širdies. Tegu laimi tie, kas daugiau įmuša, nei tie, kas mažiau praleidžia.

Ar nieko šie žodžiai neprimena? Man jie priminė ir galybę mūsų čia atliktų diskusijų ir tuos laikus, kai Sūduva tik prasibrovė į A lygą ir mėgino ten įsitvirtinti. Šie žodžiai yra apie kitokią komandą ir kitokį futbolą, nei praktikuoja dauguma Lietuvos klubų. Futbolą, pagrįstą noru laimėti ir užsidegimu, o ne racionaliais profesionalumo parametrais. Taip, tokia komanda nėra stabili – kartais ji beviltiškai gauna, o kartais perlipa per daug galingesnį varžovą.

Tokios komandos visada žavi. Jos visada traukia į stadionus žmones, nes žmonėms patinka komandos, kurios be baimės ir didelio susimąstymo kimba į atlapus galingiems varžovams vien vedinos tikėjimo ir noro laimėti. Nieko nuostabaus, kad, kiek supratau iš kitų komentarų, Dainava yra komanda, propaguojanti puolimu pagrįstą futbolą. Greičiausiai nieko nuostabaus, kad šioje komandoje lošia kol kas rezultatyviausias lygos žaidėjas – Arsenij Buinickij. Jis yra vienintelis atėjęs į Dainavą ne iš Alyčio ar Vidzgirio. Tiesa, jis atvyko ne iš užsienio, o iš I lygos – iš Jonavos Lietavos, kur pernai tapo rezultatyviausiu lygos žaidėju (28 įvarčiai). Jis kol kas yra ir vienintelis iš Dainavos kviestas į Lietuvos B rinktinę.

Tad klausimas lieka vienas – tokia komandos savininkų pozicija yra sąmoninga, ar tiesiog lemta finansinės situacijos. Ir liūdniausia yra tai, kad ko gero teisingas yra antrasis požiūris. Prieš pirmas A lygos rungtynes su Sūduva, Dainavos treneris Virginijus Sinkevičius taip kalbėjo:

„Paklaustas, kodėl susijungusi komanda iš svetur pasikvietė tik Buinickį, treneris atsakė: Nebuvo galimybių. Stengėmės ekipą formuoti iš savo miesto futbolininkų, nes Alytuje yra gerai dirbanti Sporto mokykla. Dairiausi į žaidėjus iš Ukrainos, Baltarusijos, Rusijos, tačiau vidutiniokų mums nereikia.“

Lyg ir galėtum suprasti, kad jei tik galimybės būtų leidusios, Dainava būtų nuėjusi Sūduvos ar Tauro keliu – spaudžiam ranką vietos vaikinams, komandą į A lygą atvedusiems ir keičiam juos vietiniais bei užsienio legionieriais. Tačiau jei Dainava šiais metais išsaugos pakankamai aukštą vietą galbūt ir jos vadovai pagalvos apie tai, kad rezultatų galima siekti nebūtinai klubą pavertus bendrabučiu, kurio du trečdaliai gyventojai kasmet pasikeičia.

Matysim, kaip čia bus. O kol kas keliu nykštį Dainavai už dar vieną projektą – po Sūduvos Dainava loš namie su Ekranu ir tos rungtynės taps iškilmgu Eimanto Poderio išlydėjimu. Veteranas baigiai žaisti už Alytaus komandą, kuriai tai tampa proga pagerbti Alytaus futbolui daug atidavusį žaidėją. Nors Dainavos likimas man ir nelabai rūpi, tačiau galiu tik pavydėti, nes mūsų komandos vadams panašiu būdu kol kas nepavyko atsisveikinti nė su vienu Sūduvai daug atidavusiu veikėju. Pas mus jie išeina tyliai ir paprastai tuomet, kai komandai tampa akivaizdžiai nebereikalingi. Vardų neminėsiu, patys juos puikiai žinote. Na ir kas kad į karjeros Sūduvoje pabaigą juos dažniaus kritikuojam nei giriam – tačiau atsistojus paploti prieš rungtynes būtų tikrai malonu.

Tiek žinių. Rungtynės bus smagios, o kol jos ateis, galite patyrinėti labai jau kuklų oficialų Dainavos tinklapį arba organizuotų Dainavos palaikytojų „Dzūkų tankai“ puslapį (Beje, tiek už oficialų, tiek už Tankų puslapius yra įdomesnių jų profiliai Facebook’e). Arba prisminti Dainavos prezidento Antano Makštučio šnekas apie susijungimą praeitų metų pabaigoje.

>>>

Čia panaudotos nuotraukos buvo sugraibytos iš Dzūkų Tankų ir Dainavos klubo tinklapių bei profilių Facebook’e. Bent jau kai kurias jų nufotografavo Gediminas Ryzeninas.

17 Responses to “Laukiam: Sūduva – Dainava”


 1. 1 Remis 2011-08-19 08:34

  “Dainavos“ pavadinimo sugrįžimas apskritai buvo muilo opera su laiminga pabaiga. Gi praėjusių metų pabaigoje pats naujasis junginys buvo paskelbęs viešai, kad vadinsis “Alytumi“. Ir tik dinozaurų iš senosios “Dainavos“ informacinio karo dėka sugrįžo “Dainavos“ pavadinimas. O šiaip didelę įtaką klubų susijungimo sėkmei padarė Alytaus stadiono rekonstrukcija. Bet ne ta prasme, kad pastatėm stadioną, o dabar reikia komandos, o ta, kad su rekonstrukcija susijusios aferos nušlavė oligarchinius požymius trėjusią vietos valdžią, kuri statybos versle konkuravo su “Alyčio“ savininkais. Gi “Alytis“ buvo pradėjęs kalbėti apie tapimą Druskininkų klubu.
  Jei kalbėti apie šiandieninę “Dainavą“, tai man tikrai nesusidarė įspūdis, kad tai yra atakuojanti komanda (aišku, mačiau ne viską, o tik dvejas rungtynes nuo pradžios iki galo ir dar kelių nemenkas atkarpas per futbolo.tv). Greičiau tai yra komanda, kuri realizuoja nerealiai didelį (lyginant su kitais) procentą susikurtų progų. Čia tikriausiai yra ir A.Buinickio talento įrodymas. Ir labai svarbios figūros yra V.Miknevičius ir E.Poderis. Tikėtina, kad pastarajam pasitraukus “Dainavos“ kreivė pavarys žemyn.
  Ir pabaigai. Alytaus stadionas tikrai šiai dienai yra lankomiausias, bet tikrai ne tokiais skaičiais, kokius gamina “Dainavos“ “metraštininkai“. Aišku, tai nėra taip grubu, kaip “Klaipėdos“ atveju, kai 50 virsta 250, bet …

 2. 2 griezhtas 2011-08-19 09:39

  Siaip as kiek maciau Dainavos varzybu, tai pirma kelini jie zaidzia toki visai nieko futbola, veliau pavargsta, nes susidare toks vaizdas, kad didzioji komandos dalis yra “senukai“. Ginantis nevengia pazaisti i kaula, puolant pagrindinis ginklas yra dvieju storu senuku (nzn pavardziu) geri pasai i prieki.
  Del zaidimo su suduva tai pirmose varzybose iki kol krito antras suduvos golas, buvai rimtai issigandes, kad galim pralost, nes zaidimas buvo lygus, paskui dainava paluzo psichologiskai.
  Antrose varzybose, suduvai tiesiog sekesi viskas ka dare ir golai krito nasaru nasarai + alytaus gynejai pjove visiska gryba. Nors pirmame kelinyje dainava puolant netgi labiau dominavo. Apibendrinant lengvu pasivaiksciojimu sekmadieni nekvepia, nes dainava gali bet kada issaut, be to po pirmu rezultatu suduvai gali but problemu nusiteikinejant.
  Apie dainavos stadiona, tai buvau viena karta, zmoniu isties buvo tirsta, nepaisant lietaus. Dzuku tanku palaikymas pasirode, gal net pranokstantis pietu IV (nu dzukai nuo senu garsus savo dainom, o dar kai komandos pavadinimas toks) tiek geraja, tiek blogaja prasme.
  Pati atmosfera tribunose…. na nera tai humoro vakaras kaip suduvos tribunoje, bet gal tada rezultatas kaltas buvo….

 3. 3 ponaspop 2011-08-19 11:06

  O! Aciu Remi uz nedideli uzdangos pakelima. Aha – sio blogo autorius pagristas samokslo teorijas labai megsta. Kalbant api suduvos zaidima – nieko nuostabaus kad ant poderio jis laikosi. Todel ir keistoka kad klubas neislaike j
  o iki sezono pabaigos. Anot klubo pranesimo, poderis su seima gyvent i uzsieni isvaziuoja-tad budu islaikyt ji dar menesiuka kita gal ir buvo galima rast. Bet ne musu darzas, ne musu ir pupos.

 4. 4 ponaspop 2011-08-19 11:10

  O suduvai ko gero apsimoka leist iskart bent du puolejus ir pasistengt kuo greiciau must bent pora ivarciu:) iseitu kad dainava – nelabai paranki komanda suduvai – turi smarku puoleja, kuri sugaudyt puolime megstantiems suduvos gynejams gali buti nelengva.

 5. 5 arsonist's prayers 2011-08-19 11:17

  jeigu norėtum sužinot, koks futbolas buvo Alytuje maždaug 1960-aisiais, siūlau surasti Jurgio Kunčino knygą “Baltūjų sūrių naktys“ – ten yra trumpas apsakymas apie futbolą Alytuje. tikrai šmaikštus, juokingas, bet parodantis, jog futbolas Alytuje buvo tikrai labai svarbus.

 6. 6 ponas pop 2011-08-19 12:34

  ačiū, bet kokiu atveju įdomu. reikės paieškot. dėkui už nuorodą. o šiaip tai manau, kad situacija buvo panaši bet kokiame didesniame LT mieste, turėjusiame padoresnę futbolo komandą

 7. 7 ponas pop 2011-08-20 22:51

  FK Sūduvos pokalbis su Liubšiu prieš rungtynes su Dainava, jei kas dar neskaitėt: http://www.fksuduva.lt/index.php/naujienos/naujienu-archyvas/698-vliubys-diugina-a-lyg-sugrusi-intriga-

 8. 8 voleur 2011-08-21 10:30

  Tik labai gaila kad vel kazkas kitas, o ne mes sugrazinam ta intriga :(

 9. 9 ponas pop 2011-08-21 14:11

  na, manau, kad tu klysti – bėda ta, kad ne į tą pusę žiūrim:) turint omeny kiek antram rate sūduva taškų iššvaistė ir tai, kad šiauliai dabar jau visai ant kulnų mina, tai liubšio minimos dvi rungtynės su ekranu tikrai daug ką gali lemt. pvz., (pralaimėjimų atveju) ir tai, kad lemiamos šio sezono rungtynės sūduvai gali būti ir su šiauliais – dėl to, kas užims trečią, o kas – ketvirtą vietą.

  o kad šitam čempionate intrigos daugiau – tas tiesa. bet sakyčiau, kad tai tiesiogiai lemta padidinto komandų skaičiaus, kas leido išvengt situacijos, kai yra pora visiškų autsaiderių, kokie trys aiškūs lyderiai, o tos kelios likusios komandos per vidury esančios totaliai neįkvepiančioje padėtyje – kai neturi jokių šansų nei kilt aukščiau, nei krist žemiau. Faktas, kad didelio įkvėpimo nekyla, kai esminis klausimas ar užimsi penktą, ar šeštą vietą.

 10. 10 voleur 2011-08-21 20:36

  na artejame jau prie 4 vietos :(

 11. 11 UCCM 2011-08-21 20:43

  Griežtui:
  Tu rask dabar palaikymą nepranokstantį Pietų IV… Nebent Armada dar labau nugeibus…

 12. 12 Anonimas 2011-08-21 21:11

  Suduvos palaikymas pranoksta tik koki atlanta

 13. 13 hmm 2011-08-21 21:11

  Suduvos palaikymas pranoksta tik koki atlanta

 14. 14 voleur 2011-08-21 21:32

  O tai ka cia palaikyt? nori pasakyt suduvai nesiseka? tinginiai ir veltedziai va ka galiu pasakyt, suduva tik priedanga plaut pinigus…As jau nematau jokiu kitu priezasciu tokio zaidimo ir rezultatu, o gal specialiai cia zlugdomas futbolas? Galetu koks zurnalistas pakalbint murauska ka jis ten masto su ta suduva. Pasakytu man dzin viskas tai dar suprasciau.

 15. 15 griezhtas 2011-08-21 21:50

  Siandien jau net as Liubsio piktas, esant rezultatui 1-0 stiprint gynyba (keiciant Chveduka i Leimona), tai nzn, negi jau ir treneris dabartine sudetimi nebetiki… O siaip rezultatas teisingas, nepaisant to, kad gola kaip man pasirode, imuse is nuosales, bet cia reiketu pamatyti kartojima.

 16. 16 hmm 2011-08-21 22:00

  Tikrai nesimato darbo del rezultatu, del ziurovu, matosi darbas tik del reikalo. Gali buti kad plauna kokius pinigus kaip prie breiksto buvo, nes kito varianto kaip ir ner. Komanda superka “ilgalaikei perspektyvai“ tipo kitais metais cempionu titula kovoti, praeina puse sezono parduoda, atleidzia puse komandos, paima ciurku (kai kurie aisku zaidzia geriau nei dauguma veltedziu) ir su naujai sulipdyta komanda siekia rezultatu. Kur logika? Nera komandoj susizaidimo, visiskai nera. Paziuri i Siauliu zaidima, vetros kai dar gyvavo, grazu ziureti tiesiog. Komandos mazesniais biudzetais sulibdo komandas, suduva nesulibde nieko. Jokio grozio, palaida bala. Sako Liubsys, kad suduva i kekvienas rungtynes eina maksimaliai nusiteikus, deja. Tikrai tikejaus kad su siuo treneriu suduva pasidarys dinamiskesne, puolimas bus ivairesnis, bet kaip buvo taip liko.

 17. 17 Kuzma 2011-08-21 22:12

  Mano diagnozė ta pati – komanda “žaidžia“ savo malonumui. Nei vietiniai, nei tie, kas važinėja po Lietuvą į išvykas, nei pergalės jiems nerūpi. Tiesą pasakius netgi ne malonumui, o iš vis nesuprantama kam “žaidžiama“. Atvaikščiot iki pensijos matyt tesinori. Tą tik patvirtina rezultatai ir tuštėjančios tribūnos. Net pavydu, kai Dainava po įvarčio glebėsčuojasi su Dzūkų tankų tribūna. Kaip ir kitos komandos – Kaunas, Žalgiris, net tas pats kažkieno čia nurašomas Atlantas.
  Labai norėtųsi tikėt, kad viskas pasikeis, bet panašu, kad jau nelieka jokios noro aukot savo laisvalaikį, šeimą, pinigus ir kartais net sveikatą dėl tų, kam esame visiškas nulis. Bent jau mano durna galva suvokia vienintelį dalyką – futbolas žaidžiamas sirgaliams. Ne komandos vadovybei, ne lošimų bendrovėms, netgi ne sau (tik iš dalies). Kai to nėra, nebus ir komandos. Toj pačioj Lietuvoj pavyzdžių daug ieškot nereikia – buvo visokie FCV, Vėtros, anksčiau ir Romar, Interai ir kiti panašūs komerciniai projektai. Kur jų vieta, žinom visi. Kaip ir bus su Klaipėda, Reo, Šilute ir kitokiais panašiais “projektais“. Labai norisi tikėt, kad su Sūduva taip nenutiks. Bet panašu, kad jau visiškai pasukta tuo keliu


Comments are currently closed.Adresas

ponaspop@yahoo.com

Archyvas

Sūduva Flickr'e

Statistika

 • 1 190 406 hits