23: SŪDUVA 1:1 DAINAVA

Depresija. Juoda depresija, kuri jau spėjo pradėt lietis šių rungtynių anonso komentaruose. Visi matė, kas buvo, o buvo taip, kad šios lygiosios Sūduvai prilygsta pralaimėjimui, o Dainavai – pergalei. Būtent tokį vaizdą spinduliavo po rungtynių abiejų komandų gerbėjai. Nors ko gero visiems būtų buvę aiškiau, jei Sūduva nebūtų surengusi tos vienintelės normalios atakos antro kėlinio pradžioje, o Dainava būtų įsimetusi tris taškus.

Ką šiandien veikė Sūduva? Sužaidė maždaug dešimt minučių po to, kai Dainava išlygino rezutatą. Na ir dar tas 30s antro kėlinio pradžioje, kai Žigalovas grakščiai atmetė kamuolį Slavickui, tas kuo tiksliausiai jį paguldė į vartininko aikštelę, o Lukšys savo stiliumi atsidūrė kaip sykis ten, kur ir reikėjo (tiesa, pavėlavau į rungtynes, todėl nežinau, kas dėjosi per pirmas dešimt minučių).

O toliau – pastarųjų sezonų klasika. Urbšys tobulino kamuolio perlaikymo techniką. Leimonas – augino netikslių perdavimų statistiką. Koziuberda treniravosi kamuolio atmetimus atgal. Lukšys, Žigalovas ir Beniušis beviltiškai kovojo dėl laisvos trajektorijos balionų, siunčiamų iš savo aikštės pusės. O kinas kaskart mėgindavo skersuoti taip, kad būtinai kamuolys kliudytų ir arčiausiai esantį priešininką. Atvirai pasakius, per dvejas matytas Sūduvos varžybas aš taip ir nesupratau, ką kinas veikia aikštėje. Jis yra labai jau plonas, todėl pralaimi visas iki vienos artimo kontakto dvikovas (netgi Lietuvos futbolo svorio kategorijos neatitinkantis Chvedukas laikosi tvirčiau ant kojų). Greičio ypatingo jis neturi nei kojose, nei galvoje. Kokios nors ten super kamuolio varymo technikos – taip pat. Tai gal jis dėl kampinių aikštėje laikomas? Na bet gal komandos komplektuotojai galėtų paaiškinti, dėl kokių priežasčių šis žaidėjas atsidūrė ir vis dar tebėra komandoje.

Kažkaip viskas, kas įdomesnio per šias rungtynes nutiko, vienaip ar kitaip buvo susiję su Dainava. Jei ne Dainava - šitos rungtynės būtų visiška nuobodybė.

Taip, apie šias rungtynes nelabai yra ką rašyti. Nebent paklausti, kodėl Sūduva negalėtų sulošti 10 paskutinių minučių intensyvumu bent jau pusės rungtynių? Chebra, nejaugi nejaučiate, kad pirmą kėlinį stadione buvo nusileidęs didžiulis Dėdė Nuobodulys, kuris neužsuko tik į Dzūkų Tankų tribūną? Tiesa, galime „pasidžiaugti“, kad Sūduva dar labiau priartėjo prie Šiaulių – tad čempionato finale intrigos tikrai netruks (turint omeny, kad Sūduva dukart loš su Ekranu ir kartą su tais pačiais Šiauliais, su kuriais lošti baisiai nesiseka).

O kad nėra ką rašyti apie rugtynes, galima pasvarstyti apie fundamentalius dalykus, kuriuos skaudžiai užkabino Kuzma (o prieš tai dar ir hmm), šių rungtynių anonso komentaruose. Atvirai pasakius, jo postą paskaičius, net pagaugai nugara nueina – dėl to, į kokią duobę buvo įvarytas Sūduvos vardas. O žiauriausia, kad dugnas pasiektas komandai esant trečioje vietoje – kitaip tariant, bent teoriniame lygmenyje turint potencialo būti vienu iš smagiausių klubų Marijos Žemėje.

Treneris Liubšys sezono pradžioje kalbėjo apie tai, kad su komandos vadovais rado viziją, kurios bus siekiama bent per kelis sezonus. Tai va – šiandien aš žiūrėjau į tai, kas vyksta aikštėje ir bandžiau suprast, kas ten buvo per vizija, kurią būtų galima pasiekti su aikštėje bėgiojusiais žmonėmis? Keitimais išleisti Koziuberda, Leimonas ir Beniušis. Nesu tikras, ar čia tie keitimai, kurie galėjo pakeisti rungtynių eigą. Tačiau kad ir rinktis nelabai yra iš ko. Treneris Liubšys šiuo metu turi didoką būrį ribotų galimybių žaidėjų su trūkumais. Ir ko gero jie patys pirmiausia sau sąžiningai turėtų atsakyti, kokią jie viziją planuoja įgyvendint.

Atrodo, ne tik mums liūdna, kai vizijos ir realybė nesusieina

Atvirai pasakius, jei jau reikėtų rinkti savo komandą (tik nepulkit manęs peikti – aš puikiai suprantu, kad tokios šnekos yra grynai teorinės), iš Sūduvos paimčiau tik Vaidą Slavicką. Ne dėl to, kad visi kiti – nieko verti. Tiesiog jis vienintelis yra universalus žaidėjas, kuris daugiau mažiau padoriai gali aikštėje atlikti nemažai funkcijų. O juk tai yra, kiek mano kvaila galva sako, būtina šiuolaikinio futbolininko savybė. Arba tu esi universalus, arba tu esi kokio vieno žaidimo elemento genijus. Geriausias to elemento atlikėjas pasaulyje. Kitaip tavo likimas – lošti vidutiniokiškame Lietuvos lygos klube.

O dabartinėje Sūduvoje praktiškai visi žaidėjai būtų visai pusėtini konkrečios funkcijos atlikėjai padoriai sustatytoje komandoje. Štai pastumk Urbšį link puolėjų, atimk iš jo prievolę organizuoti atakas ir jis primuš tau 10 įvarčių per sezoną. Štai nustumk Leimoną atgal ir jis taps puikiu atakų griovėju. Štai maitink skersais kamuoliais Lukšį ir jis muš kiekvienose rungtynėse. Arba atiduok laiku perdavimus į baudos aikštelę Beniušio kojoms (ne galvai, o kojoms) ir jis bus rezultatyviausias lygoje, nes gynėjai jo nenustums, o jo patirties bei gudrumo pakaks tiems gynėjams apstatyt. Bet jei visos šios sąlygos negalioja, jei tenka lošti sudėtingesnėmis aplinkybėmis, kai komandoje nėra lyderio (emocinio ir smegeninio), kai tenka dirbti ne tik savo, bet ir kelių kitų pozicijų darbą – tokioje situacijoje ir paaiškėja, kad dauguma Sūduvos žmonių apart savos specializacijos, daugiau nieko daryti nemoka.

Taip ir gaunasi, kad ūdijam Leimoną už kreivus perdavimus (čia kaip šiandien buvo – „duok“ šaukia jis kinui su kamuoliu (pagirtinas noras imtis iniciatyvos), tas atiduoda, o tada seka šleivas perdavimas). Paskui bandom teisint – „taip, tai ne jo misija“. Tačiau aš niekaip negaliu susitaikyt su viena mintimi. Tai tęsiasi jau ne pirmą sezoną. Tai nejaugi žmogus net nesusimąsto, kad pasaulyje yra įmanoma įgauti papildomų įgūdžių ir kartu su tuo tapti tiesiog aukštesnio lygio profesionalu? Ar tiesiog yra per mažai talentingas, kad padarytų teisingas išvadas? O gal čia mes turime reikalo su lietuviškos pedagogikos klasika – dauguma aukštųjų mokyklų duoda studentui profesiją, tačiau taip ir nepaaiškina, ką su ja daryti pasaulyje. Todėl ir turime būrius robotų, kurie vinį įkalt ar kotletą nulipdyt moka, tačiau koks tos veiklos Didysis Tikslas jiems taip niekas ir nepaaiškino. Todėl vis bando jis tą savo vinį atkakliai kalt, nors jau seniai lentą metalo plokšte kažkas apkeitė. Tačiau jo neišmokė mąstyt. Jį išmokė tik vinis kalt.

"Pasišnekėkim, brol, apie jaunystę. Geri laikai buvo. Ne taip, kaip dabar" - mūsų Ramonas ir jų Poderis.

Tai štai aš ir galvoju. Laužau galvą – kokia ta trenerio ir komandos vadovų vizija prieš sezoną turėjo būt? Nes jei turi viziją, po to seka strategija ir taktika, kuri turi efektyviausiu būdu padėt tos vizijos pasiekt. Mūsų atveju – tai yra komandos komplektavimas prieš sezoną ir jo metu. Kad ir kaip sukčiau makaulę, jokių išvadų žiūrėdamas į šių metų komandos sąrašą padaryti negaliu.

Samusiovas, Ražanauskas, Radžius yra geri žaidėjai. Tačiau jų amžius ir statusas  koduoja nepatikimumą – kažin ar gali statyt ateitį, pasiremdamas veteranais. Dviejų iš jų komandoje nebėra. Vieni kalba apie suprastėjusį Samusiovo ir Ražanausko žaidimą (nors pirmasis sėkmingai muša golus Hapoeliui kitoje komandoje), kiti – apie mistinius žaidimus lažybų kontorse. Oficialioji komanda, kaip suprantu, atleidimo priežasčių taip ir nepaaiškino.  Šion kategorijon patenka ir Koziuberda, kuris po krūvos traumų taip ir neatgavo anų laikų formos.

Netoli jų sukasi ir Lukšys su Beniušiu. Beveik veteranai, geriausius savo laikus praleidę komandose, kurios gerai dirbo ir iš puolėjo reikalaudavo tiesiog būti tinkamoje vietoje tinkamu laiku. Nei Lukšys, nei Beniušis nėra tie, kurie progas kurtųsi patys. Jie tokie tiesiog nėra. O būtent tokių puolėjų Sūduvai verkiant reikia jau kelintus metus. Nuo pat Radzinevičiaus ir Lukjanovso laikų.

Eliošius galbūt būtų iš tų žmonių, ant kurių ateitį statyt būtų galima. Bet juk ir jis Sūduvoje – tik viena koja. Šiemet važiavo į peržiūrą, tas pats bus ir kitais metais. Aš pats už Sūduvą lošiant jį mačiau tik pusę kėlinio, tačiau žmonės kalba, kad į antrą sezono pusę jis „sėdo“. Kaip ir Borovskis. Kaip ir Grigaitis (šis ko gero sėdo dar ano sezono pabaigoje). Kažkaip Sūduva jau kone tapo „jaunų ir perspektyvių žaidėjų nusodinimo vieta“.

Eliošius šiam blogui dar nebuvo fotografuotas. Štai jis.

Kiti šios sezono naujokai irgi nėra tokie, kurie taptų šviesios ateities architektais. Žigalovas gal ir neblogas. Tačiau ar geresnis už šiandien matytą Buinickį? O kodėl Buinickis atsidūrė Alytuje, o ne Marijampolėje? Ar dėl to, kad Dainavos treneris jį matė gyvai I lygoje, o Sūduvos komplektuotojai po Lietuvos stadionus pasivaikščiot tingi ir pasitenkina kiniečių „peržiūromis“ per youtube‘ą. Kažkur, pamenu, skaičiau, kaip kažkas iš Sūduvos gyrėsi, kad su kinais „gerus santykius prilaiko“.

Na ir lieka „savi“ vaikinukai. O čia – dar blogiau. Dauguma dabar pagrindinėje sudėtyje lošiančių marijampoliečių yra „siauros profesijos atstovai“, todėl gali būti tik pagalbininkais. Kaip jau minėjau, mano manymu, vienintelis šimtaprocentinis žaidėjas yra Vaidas Slavickas. Nežinau, galbūt jam kažkada padėjo (ar tik ne Gabrys tą operaciją atliko) perkėlimas iš puolimo į gynybą. Kaip bebūtų, jis ko gero vienintelis, kuris šiandien efektyviai gali aikštėje nuveikti daugiau, nei jam priguli pagal užimamą aikštėje poziciją. Tačiau vienas lauke – ne karys. Juolab, kad, matosi, ir pats Slavickas, nėra „vado tipas“. Aišku, jūs sakysit, pavyzdžiui, Radžius irgi gali. Sutinku. Tačiau, kai Radžius bando imtis atakos organizavimo, Sūduvos gynyboje iškart atsiranda skylių, nes Radžius nėra tas, kuris visas rungtynes galėtų lakstyti pirmyn atgal per visą aikštę. Ir taip ne visada spėja paskui miklesnius puolėjus.

Va čia aš matau didžiausią tragediją. Marijampolė nustojo būti vieta, kurioje užauga geri futbolininkai. Dainavos vadai gali rėžti – „iš kitur žaidėjų kol kas nesidairysime, pakanka ir savų, alytiškių“. Kai kas šaipėsi, kad Alytuje stumdosi dvi padorios komandos, tačiau gal tame ir buvo priežastis to, kad Alytus savo jėgomis į A lygą pateko? Niekada neturėdamas ypatingų finansinių palaikymų. Gal ir juokingai šiandien atrodė Dainavos atsarginiai už vartų – Laibinis ir toks vaikinukas, kuris ko gero galėtų Laibinio sūnumi būti. Tačiau gal tame iš pirmo žvilgsnio komiškame vaizdelyje ir glūdi tiesa? Kai veteranas apšilinėja kartu su žaliu jaunimėliu?

Nesu didelis vaikų ir jaunimo futbolo žinovas. Nelabai išmanau, kas Marijampolėje juos rengia ir kokie yra struktūrų santykiai. Už ką atsakingas klubas, už ką – savivaldybė, o už ką Marijampolės apskrities futbolo federacijos PREZIDENTAS (Jei atvirai, šiandien per pertrauką išgirdęs šitą titulą vos nuo kėdės nenuvirtau – Apskrities Futbolo Federacijos Prezidentas!!!!!! Čia tai bent titulas. Taip, kiekvienas kaimas pas mus prezidentus privalo turėt). Faktas – būtų smagu, kad tas PREZIDENTAS papasakotų apie jaunimo futbolo stovį Marijampolės apskrityje ir gal kaip nors argumentuotų tą faktą, kad į pagrindinę miesto komandą per paskutinius penkerius metus patekusius jaunus marijampolės apskrities gyventojus būtų galima ant vienos rankos pirštų suskaičiuot.

O esmė juk kame. Esmė tame, kad jei netyčia Sūduva nustotų gauti tą finansavimą, kurį pastaraisiais metais gauna, ji beviltiškai smigtų kažin kur žemyn. Iki pirmos lygos – garantuotai. Bet greičiausiai ir ten pirmūne nebūtų. Nes žaisti tokioje komandoje nelabai būtų kam. O juk kažkada daugiau mažiau vieni Marijampolės apskrities žaidėjai išvedė komandą į A lygą ir net keletą sezoną ten ją išlaikė. Kur jų pamaina?

Spėju, kad bet kurioje apskrityje uždavus panašius klausimus mano minėtų institucijų atstovams (klubas, savivaldybė, federacija), scenarijus būtų labai panašus. Visi pradėtų stumti atsakomybę nuo savęs ant kitų, o iš tikro atsakingo darinio taip ir neatsirastų. Tokia štai padėtis Marijos Žemėje. Prieš penkerius metus visi verkėme, kad nėra stadionų. „Duokit mums stadionų ir mes juos užpildysime futbolu degančiais žmonėmis“ – visi sakė. Dabar buitinių stadionų lyg ir priklojo miestuose, miesteliuose ir kaimuose  (štai Dainava, pavyzdžiui, treniruojasi Simne, kur tokiai veiklai neseniai buvo sukurtos sąlygos. Kadangi esu toje gyvenvietėje vaikystėje nemažai laiko praleidęs, puikiai žinau jo mąstelį). Tačiau, toks jausmas, kad tuoj susidursime su kita bėda – nebus kam tuose stadionuose lošti. Arba, tiksliau tariant, juose loš tik atvykėliai.

Štai jis, tas - kuris šiandien įmušė Sūduvai. O kai įmušė - nulekė ne pas saviškius, o link Dzūkų Tankų tribūnos

Ir Buinickij buvo ne vienintelis, kuris įvarčio džiaugsmu nutarė pasidalinti su Marijampolėn atbildėjusiais gerbėjais

Žvelgiant į Sūduvos komplektacijos „vizijas“ ir „strategijas“ bei „taktikas“ per paskutinius penkerius metus, yra akivaizdu, kad klubai mūsuose „pamainos auginimu“ nelabai užsiima. Reikėtų konstatuoti šį faktą ir tiek. Nuo to, kad kalbėsime apie klubų (kurie ko gero visi iki vieno gyvena visų pirma iš privačių pinigų) atsakomybę už jaunimo rengimą, geriau netaps.

Jaunimas privatiems klubams Lietuvoje nėra įdomus. Nes juos tvarko lietuviški verslininkai, o lietuviškam versle lygiai taip pat nėra įprastaį darbuotojus investuoti, juos „užsiauginti“. Išimtis galėtų būti nebent globalių korporacijų padaliniai, tačiau klubinio futbolo gyvenime tokio žanro pavyzdžių nėra. Lietuviško verslo logika sako priešingą dalyką – semk kiek tik gali šiandien, nes niekas nežino, kas bus rytoj. Gal nauja krizė. Gal bankrotas. O gal – profilio keitimas (čia kaip Romanovas nuo futbolo prie krepšinio metėsi).

Investicija į jaunimą ir jaunimo „auginimas“ iš tikro yra veikla, nukreipta ateitin. Čia niekas nesigauna per metus ar dvejus. Turi planuoti savo veiklą bent penkmetį į priekį – tik taip gali tikėtis padoresnės grąžos iš tokios „daržininkystės“. Mūsiškas verslas težiūri šiandienos – tokios ilgos perspektyvos jam nėra įdomios.

Todėl ir sakau, kad lietuviški futbolo klubai neaugino ir neaugins pamainos šiandien lošiantiems žaidėjams. Netgi tie, kurie apie tai demagogiškai kalba, tiesiog bando pasinaudoti situacija. Nes jie arba neturi pinigų pirkti žaidėjams arba tik vakar pateko į globalaus futbolo mėsmalę ir dar neišnaudojo vietos resursų. Nepraeis nė penkeri metai ir nebeliks tų „vietos klodų“ nei Alytuje, nei Tauragėje, nei Gargžduose. Nebent ten į šį reikalą bus pažiūrėti kitaip.

Šioje vietoje aš sugrįžtu prie savo apmąstymo pradžios. Prie tos mistinės vizijos, kurią sezono pradžioje turėjo treneris Liubšys ir komandos vadovai. Netikiu aš ta vizija. Atvirai pasakius, netikiu nė viena lietuviško futbolo vizija, kurioje nėra sąžiningai ir nuoširdžiai pasakytas toks sakinys: „Mes maksimaliai investuosime į jaunų vietos futbolininkų rengimą ir jų integravimą į komandą, nes tik toks klubas gali tinkamai atstovauti savo miestą ir jo futbolo bendruomenę“.

Nes jei nėra šio sakinio, kalbėti dera ne apie viziją, o apie ŠIO SEZONO SĄMATĄ – „štai tokį kapšą pinigų mes turime. Dabar pabandysime už tuos pinigus nupirkti maksimaliai gerų žaidėjų (aišku, už nieką mes neasakome, nieko garantuoti negalime, bet labai labai pasistengsime) ir pabandysime šiais metais užimti kuo aukštesnę vietą“. Šiais metais. O kaip bus kitais metais – spręsime tada, kai tie kiti metai ateis. Greičiausiai bus lygiai taip pat. Sukrausime pinigus į maišą ir lėksime į turgų.

Štai tiek šiam kartui apie vizijas, tikslus ir rūsčią realybę. O dabar norėčiau pasakyti panašiai, kaip Kuzma aname komentare – „labai tikiuosi, kad dėl visko, kas čia išdėstyta aš klystu“.

30 Responses to “23: SŪDUVA 1:1 DAINAVA”


 1. 1 Tadas 2011-08-22 08:01

  Puikus straipsnis. ne tik vizijos jokios nera, bet ir jokios logikos zaidime. Zaidimas nuo gyneju balionais i puolima. Dvi linijos gynybos ir puolimo, o kur saugai???

 2. 2 Anonsas 2011-08-22 08:47

  Praktiškai nėra pozityvo žvelgiant į Lietuvos futbolo perspektyvą…

 3. 3 Remis 2011-08-22 09:18

  Apie visą Lietuvą ir jaunimo ugdymą čia truputį per griežtai užlenkta. Ir kai kur spėjimas prasilenkia su faktais :)
  Kai kas sako, kad pagrindinė Lietuvos vaikų ir jaunimo ugdymo problema yra ta, kad tuo ugdymu užsiima ne patys klubai, o įvairios savivaldybių struktūros (aš dėl to nesu šimtu procentų tikras, nes kai kuriems lietuviškiems klubams tikrai nepatikėčiau vaikų ir jaunimo ugdymo :)). Marijampolėje, kiek pavyko pasigooglinti, iš esmės tokia sistema gyvuoja, nes yra toks darinys “Marijampolės futbolo centras“, kurio forma apibrėžiama kaip SBĮ – t.y. savivaldybės biudžetinė įstaiga. Vien iš tos formos aišku, kad “Sūduva“ juridiškai tam dariniui neturi jokios įtakos. Yra dar ir toks darinys kaip “FK “Sūduva“ futbolo akademija“. Klausimas, ar tas darinys įkurtas siekiant realiai ruošti pamainą, ar tik dėl to, kad licencijavimo dokumentuose yra reikalavimas turėti tam tikrą kiekį klubo valdomų vaikų ir jaunimo komandų. Pavyzdžiui, jei pažiūrėtume į vaikų ir jaunių varžybų tvarkaraščius, tai rudenį 1994-1998 metų pirmenybėse startuos keturios Marijampolės komandos, kurių pavadinime yra “Sūduva“, bet vienu atveju rašoma FK, o trim – FC. Spėju, kad čia ne klaida, o komandų tikrosios priklausomybės indikatorius. Marijampoliečiai ir esantys arčiau klubo gal tiksliau nupieš tikrąją situacija, bet čia tai, ką pavyksta pamatyti trumpai užmetus akį į tai, kas viešai prieinama.
  Nebesinori rašyti apie kitus klubus, nes gautųsi atskiras įrašas, o ne komentaras :)

 4. 4 k 2011-08-22 09:57

  galetų sūduva pasiimt ta buinickį dar tauro jerkovičių y kairio krašto saugus radavičių arba tauro savastą y vidurio gynejus samusiovas atgal pasimt dar kokio gero viduriosaugo ir čia but gera komanda

 5. 5 Varvalas 2011-08-22 10:08

  to k

  Tavo išvardinti žaidėjai nėra kokie nors akmenys, numesti prie uždaryto turgaus. Nenueisi ir nepasiimsi. Turėjo Sūduva jau ir Samusiovą, Žalgiris prakeikė Jerkovičių, Atlantas griežė dantį ant Savasto. Na, ir kas kad jie atsidurtų Sūduvoje? Kitos komandos gali Marijampolei pavydėti Eliošiaus, visų trijų puolėjų pavardžių, bet pavardės dar negarantuoja mielo žaidimo ir neblogų rezultatų. Komentuotojas k masto maždaug taip, kaip ir treneris Liubšys: “imu į komandą jau Lietuvoje patikrintus žaidėjus, tai mažiau susimausiu“. O juk dažnas mersas prastame kelyje tampa opeliu. Kelius reikia kapitaliai remontuoti (o dar geriau tiesti naujus), o tik po to rūpintis, kuo pakeisti opelius.

 6. 6 voleur 2011-08-22 10:10

  popas labai tiksliai manyčiau visą situaciją nupiešė…o tos jaunimo komandos kad ir žaidžia kažkur laimi prizines bet vistiek niekas į sūduvą praktiškai neateina o lošia visokie kiniečiai iš ikinės…

 7. 7 Tadas 2011-08-22 10:11

  Nesuprantu kodel Chvedukas atraminiu zaide kai puolime daug geriau atrodytu nei Eliosius..

 8. 8 anonimas 2011-08-22 10:17

  Ar tu supranti, ką parašei? 1.Eliošius jokiame puolime nežaidžia. 2.Puolėjų Sūduvai netrūksta. 3.Tokių kaip Chvedukas saugų linijoje daugiau beveik ir neturime.

 9. 9 Remis 2011-08-22 10:35

  greta temos: anonsuojama, kad bus išleista knyga – Futbolas Sūduvos krašte : istorinė apybraiža / [sudarytojas Gediminas Kalinauskas]. – Marijampolė : Piko valanda, 2011. – 577 p.

 10. 10 ponas pop 2011-08-22 10:36

  Remi, esmė yra net ne struktūrose, kurios egzistuoja. Esmė yra tame, kad tokiuose miestuose kaip Marijampolė esminis motyvas jaunimui mokytis futbolo yra galimybė žaisti savo miesto komandoje (tai yra būtent čia pradėti profesionalo karjerą). Tačiau komandos jaunimu nesidomi, o mieliau imi žmones iš kitur, netgi tokius kurie nieko doro aikštėje nenuveikia. Tuomet ratas užsidaro. Gaunasi futbolo būreliai, kurie užtikrina vaikų užklasinį užimtumą ir jų fizinę kultūrą – o tai ko gero yra šiek tiek kitokia misija, nei turėtų atlikt apatinė futbolo industrijos grandis.

  Dar kartą pabrėžiu – svarbu čia konstatuoti faktą, kad privačiu kapitalu maitinamiems Lietuvos klubas jaunų vietos žaidėjų rengimas nerūpi ir ko gero artimiausią penkmetį tikrai nerūpės. Todėl galima prognozuoti, kad po kokių trejų metų Marijampolės Sūduvoje apskritai nė vieno žaidėjo iš “marijampolės apskrities“ nebus. Bus kinų, ukrainiečių, serbų ir brazilų. Globalizmo laikai, taip sakant.

 11. 11 Tadas 2011-08-22 10:37

  Suprantu ka parasiau. Chvedukas zaide atraminiu, o Eliosisu krastu, kuris bego i puolima, nes buvo losiama be saugu: Chvedukas gynybos linijoj, Eliosius puolimo. Klausimas mano buvo kodel Chvedukui tiek daug gynybiniu ir tiek mazai puolimo funkciju.

 12. 12 ponas pop 2011-08-22 10:50

  ja ja – bus ta knyga:) jau seniai stalčiuj gulėjo, bet tik dabar, matyt, pinigų atsirado. Remi – o kur tu čia tą anonsą aptikai?

 13. 13 griezhtas 2011-08-22 10:56

  Del jaunimo ugdymo, tai kazada Murauskas skundesi, kad talentingiausius vaikus pavagia nacionaline futbolo akademija, o su jos finansiniais bicepsais nelabai pasigalinesi. Tai gal cia viena is priezasciu kodel pastaruoju metu marijampoleje nepriauga talentu.

  POP teiginiams del zaideju universalumo as linkes priestarauti. Universalumas yra svarbus tik blogai sukomplektuotose komandose (suduva iryra blogai sukomplektuota, nes suolas visiskai tuscias). Dabartine problema, kad neturime zaideju, kurie butu specai savo pozicijoje, tai galioja visiems be isimties saugams. Butu geri saugai, super veiktu ir musu siauros specializacijos puolejai, dabar situacija tokia, kad visas pavojingas situacijas pakuria krasto gynejai (aisku jiems priklauso jungtis i atakas, bet jiems nepriklauso nesti visa atakuojanti kruvi) borovskis puldamas daugiau nuveikia, nei grigaitis ar eliosius zaizdami tame paciame kraste saugais. Kinietis taip nieko ypatingo nerodo, taciau vistiek yra naudingesnis nei koks grigaitis ar sedes matsisevas. Zodziu, kad kazka dar nuveikt siame sezone butina nusipirkti geresniu saugu (kiekviena syk atsiversdamas suduvos puslapi as vis tikiuosiu zinutes apie naujus pirkinius).
  Jei neperkant manau reiketu padaryti eksprimenta ir radziu statyti i centro saugus, o vietoje jo i gynyba statyti leimona (nes jo pasai per 4 metus kaip buvo beviltisiki taip ir liko, o vat kamuolius perimti sekasi visai neblogai), nes vakar kelis kartus radzius bande zaist kaip centro saugas ir visai neblogi tie trys epizodai buvo.

 14. 14 ponas pop 2011-08-22 10:59

  Tadai – gal ir rinktis nelabai yra iš ko? Gal tikėjosi, kad kaip ir pirmose rungtynėse tik puls ir muš bankes. Tai gal pagal planą Chvedukas ir turėjo labiau į puolimą eit, bet rungtynių eiga privertė labiau galvot apie gynybą. Matyt dėl to paskui vietoj Chveduko Leimoną įleido, kuris prastesnis puolant, užtat patikimesnis ginantis.

 15. 15 ponas pop 2011-08-22 11:16

  Griezhtas – bet tada aš permesiu savo mintį kitaip. Esmė yra ta, kad Sūduva nėra normaliai komplektuojama jau eilę metų – imami atskiri žaidėjai negalvojant apie sistemą arba tikintis, kad kažkaip mistiškai treneriams pavyks įpūst tiems žaidėjams naujų sugebėjimų. Na ir kas, kad turim Lukšį su Beniušiu, jei jau kelintus metus neturim žmonių, kurie tokio tipo puolėjus galėtų aptarnaut. Tad akmuo ir vėl lekia į daržą tų žmonių, kurie renka prieš sezoną Sūduvos sudėtį. Užtat ir rašiau, kad į dabartinę sudėtį žiūrėdamas, niekaip negaliu suprast, kokia ta vizija galėjo būti, nes sudėtis nesusijungia į komandą.

 16. 16 griezhtas 2011-08-22 11:42

  Na kad strategijos nebuvo formuojant siumetine komanda tai akivaizdu, gal tikejosi, kad liubsys is bile ko silipdys cempionus… kita vertus, kol zaide manieze pagal tuometinis zaidima tikrai tikejau, kad komanda isizais iki cempionisko lygio.

 17. 17 man-tas 2011-08-22 12:03

  Belieka padekoti pop uz labai tikslia situacijos diagnoze. Kokia ji bebutu skaudi, bet reikia ziureti tiesai i akis. Taip, lietuviskas futbolas ne isimtis ir Suduva, paremtas “vienu metu“ bizniu. Svarbiausia patekti i UEFA turnyra , kad pasiimti is ten gaunamus pinigus. Bet kokia kaina, su bet kokiais zaidejais maziausiai galvojant apie jaunimo ugdyma. Svarbiausia sios dienos rezultatas, o ne noras brezti ilgalaikes strategijas. Apie strategijas kalbama, bet jos labai greitai pamirstamos kai prasideda eilniu metu cempionatas. Ir taip metai is metu. Reikia uzsiduoti klausima: ar Suduva apskritai nori buti eurpietisku klubu su ilgalaike perspektyva?

 18. 18 Remis 2011-08-22 12:04

  ponas pop, bėda ta, kad dabar esmė struktūrose. Net ir tas, kuris turėjo pinigų (V.Romanovas), nenorėjo finansuoti jaunimo ugdymo. O dabartiniai futbolo valdytojai/rėmėjai nei iš tolo neprilygsta minėtam tipui savo finansiniais pajėgumais. Tad mūsų klubams būtų išsigelbėjimas, jei savivaldybės vaikų ir jaunimo popamokinio ugdymo veiklą perleistų klubams (skirdama ir atitinkamą finansavimą, kas jai ir priklauso). Kai tai nėra padaryta ir struktūros lieka kaip SBĮ, tai tada klubai priversti (nes tai licencijavimo reikalavimas) konkuruoti su tais SBĮ ir kurti savo (neretai nepilnavertes) struktūras bei bandyti surinkti tuos vaikus, už kurių ugdymą sutiktų tėvai papildomai mokėti. Jei pats klubas ugdytų žaidėją, tai NFA, kviesdama jį, o vėliau parduodama kokiam italų ar britų klubui, turėtų dalį gautų pinigų atiduoti klubui (tokios tarptautinės taisyklės). Tuo tarpu SBĮ galima parodyti suraitytą trijų pirštų kombinaciją.
  Jei kalbėtume apie žaidėjų rengimą profesionaliai karjerai, tai tas klausimas itin aktualus tampa 13-14 metų. Iki tol teigiama, kad reikia tiesiog leisti vaikui pajusti malonumą žaisti futbolą, o ne užmušti jo entuziazmą alinančiomis treniruotėmis. Bet ką reiškia ruošti profesionalą? Tai ir speciali dienotvarkė, ir tinkamas maitinimas, ir galiausiai kontrolė, kaip ir kur tu leidi laisvalaikį (žinia, kiek pagundų sėdint pas mamą ant krosnies). Ir tam reikia pinigo, o jei tau nepriskirtas net popamokinis ugdymas, tai reiškia tik vieną – galą.

 19. 19 Remis 2011-08-22 12:09

  P.S. dėl anonso. Vykdydamas savo tikrąją profesinę veiklą (žinia, Lietuvoje futbolas – tik hobis :)) peržiūriu kiekvieną savaitę Lietuvos nacionalinės bibliotekos leidžiamus leidinukus apie išėjusias ir numatomas leisti knygas. Kiekvieną pirmadienį tokį išleidžia. Tai šiandieniniame “numatoma leisti“ ir buvo įtraukta ta knyga. Spėju, kad LNB surenka info iš leidyklų.

 20. 20 ponas pop 2011-08-22 12:24

  matai, čia fundamentalus klausimas ir nelabai žinau, kas turi nutikt, kad požiūris pasikeistų. gal kokie 20 metų praeit, kol kita verslo karta ateis?

  kadangi klubus išlaiko verslininkai, jie tai daro taip, kaip išmano. galbūt galima sakyt, kad klubų jiems reikia reprezentacijai, o gal kažkokioms finansinėms machinacijoms pridengt – tai nėra esminis dalykas ir net nesinori į tai gilintis, nes nuo to gilinimosi niekas nepasikeis. faktas, kad tikro suvokimo apie darbą bendruomenei nėra. todėl nėra ir perspektyvos.

  yra čia ir dar vienas niuansas. bėda ta, kad pati bendruomenė nepakankamai aiškiai leidžia suprast, ką jai klubas reiškia. bendruomenė iš esmės abejingai stebi ir kartais paburba prie alaus bokalo. geriausiu atveju balsuoja “prieš“ nustodami vaikščiot į rungtynes. tačiau aš nesu tikras – ar šitai bendruomenei iš tikro reikia padoraus futbolo klubo, ar ji yra pati pakankamai sąmoninga, kad bent truputį aukotųsi?. nes jei jo reikia dviems šimtams ištikimųjų, tai dėl jų verslininkai tikrai per galvą nesivers galvodami apie tai, kas komandoje loš po penkerių metų.

  iš kitos pusės, nereikia visko stumt į vieną pusę. kad ir kaip bebūtų – marijampolė jau dešimt metų turi lietuvos mastu pakankamai padorią komandą, yra miestas, kuris pirmas po nepriklausomybės nuo nulio pasistatė stadioną. visa tai padarė žmonės, kuriuos dabar keiksnojam. bet gal geriau tokia komanda, nei jokios?

  esmė ta, kad pasidžiaugėm penkis metus tuo, kad sūduva aukštu lygiu lošia ir ėmėm norėt daugiau. ėmėm norėt, kad būtų garantijų, jog ir po dešimt metų panašus lygis bus išsaugotas. ir neramu mums, nes dabartinė klubo vadyba to niekaip negali garantuot.

  kontakto su vietos futbolu nėra, todėl ir yra jausmas, kad jei neliktų murausko, neliktų ir komandos. o mums norėtųsi, kad komanda išliktų bet kokiu atveju. tačiau kol ji egzistuoja dabartiniu formatu, jokių garantijų nėra. štai kai praeita krizė prasidėjo ir statybos sustojo – juk buvo kalbų, kad sūduvą uždaryt ketinama, nes tiesiog nėra jai pinigų. tą krizę komanda visai neblogai išgyveno.

  bet dabar pasaulio ekonomistai jau kalba apie naują, dar didesnę ekonominę krizę, kuri turėtų po metų-dvejų stuktelėt. ir mes negalime būti tikri, kad šiandieninė sūduva ją išgyvens.

 21. 21 ponas pop 2011-08-22 12:27

  p.s. – čia buvo atsakymas į man-to pamąstymus.

 22. 22 Remis 2011-08-22 12:37

  Iš gandų skrynelės :) Yra teigiančių, kad prieš 2-3 metus vienas futbolo “kankorėžis“ važinėdamas po Europą siūlė vakariečiams futbolo verslininkams įsigyti “Sūduvą“. Pirkėjų neatsirado.

 23. 23 Tadas 2011-08-22 12:39

  Galetu federacija A lygos nuostatuose ivesti rungtynems privalomai i startine sudeti leisti tarkim du savo isugdytus U-18 zaidejus. Taip daug greiciau augtu jaunuoliu meistriskumas, besistumdant su vyrais.

 24. 24 Buves ziurovas. 2011-08-22 16:06

  Viskas mano kantrybe baiges, Atsiriboju nuo sitos komandos ir jos nesuprantamu veiksmu. Sudeciu keitimai kiek viena sezona to dar negana dar puse zaideju pakeicia viduri sezono. Beviltisku uzsienieciu pirkimai. Kazkoks ispaniskas Real ir amzinai nieko nepadaro.

 25. 25 ponas pop 2011-08-22 16:14

  baikit juokus, ponai – mūsų problemos – klasikinės, įprastinės, dažnai pasitaikančios, normalios futbolo klubo problemos. Taip buvo ir bus. Lietuvoj, Anglijoj ir Brazilijoj. Kantrybės verta turėt. Būna situacijų žymiai rimtesnių. Pvz., ta pati Alytaus Dainava prieš aštuonerius metus turėjo tokių problemų, kurių niekam nelinkėtume. Tai gal verta turėt kantrybės ir tikėjimo bei pastangas dėt, kad bent per milimetrą prisidėtume prie to, kad taip nenutiktų.

 26. 26 gedas 2011-08-22 18:39

  Kokia kalba gali būti apie pamainos ugdymą, jei į vaikų ir jaunimo komandas tiek iš klubo tiek iš taip vadinamo futbolo centro nėra jokios paramos. Vaikai tampa Lietuvos čempionais ar prizininkais, įvairių tarptautinių turnyrų nugalėtojais o iš musų klerkų negauna net žodinio pasveikinimo. Jau nekalbu apie tai, kad pradedantys sportuoti vaikai negauna jiems reikiamo inventoriaus, kamuoliai yra trys ant visos kmandos., vaikai sportuoja su savo kamuolias, varžybose žaidžia už tėvų nupirktas aprangas, į oficialias varžybas važiuoja tik tėvų vežami (Būna ir išimčių)į visus turnyrus važiuoja už savo pinigus ir su savo transportu. Treniruotės vykdomos pagal rusišką metodiką nes dauguma trenerių tingi arba nesugeba dirbti tokio darbo.Kraupi realybė, bet ji tokia. dauguma vaikų komandų laikosi tik dėl fanatikų tėvų.

 27. 27 Tikutaku 2011-08-22 18:46

  Jop. Esu iš tų žmonių, kurie Sūduvos atžvilgiu yra ambicingi: trokšta iš savo mėgiamo klubo gražaus žaidimo; įvarčių lietaus; be paliovos jaučia begalinį pergalių alkį; per varžybas spjaudo ne saulėgrąžų lukštus, o manijakiškai nugraužtų nagų likučius. Ir veik tikiu, jog ne vienas aš čia toks.

  Kita vertus, paskutiniu metu pradedu mąstyti, kad galbūt mano ambicijos kiek perdėtos. Tiesa pasakius, nė velnio dėl nesijaučiu kaltas, juk kiekvienas padorus sirgalius iš savo komandos tikisi to pačio, ko tikiuosiu aš. Tačiau nejučiomis ateina abejonės, jog mano mylima komanda eina ne tuo keliu, kokiu turėtų sau pergalių kelią grįsti.

  Šita “siužetinė krizė“ (kitaip ir negalėčiau to pavadinti) brendo jau ilgą laiką. Net jau nebeatseku nuo kada, sakyčiau, kokie
  3-4 metai atgal, kai viskas prasidėjo. Galima čia ieškoti priežasčių, tuščiai švaistyti laiką diskutuojant iki nukritimo, keiktis ir t.t, tačiau jau net nebesinori to pradėti, patys matot, kas vyksta ir kaip vyksta.

  Paskutiniu metu jaučiuosiu keistai. Tikrai labai keistai. Kažkokia klaiki žaidybinė agonija. Ypač pastarasias keletą rungtynių. Kažkaip net baisu darosi, kai pamatai Sūduvos žaidimą. Tiesa, jausmas “kadkažkasčianegerai“, kaip ir minėjau, jau senokai rusena, bet pastaruoju metu po kiekvienų rungtynių jaučiuosiu tragiškai nusivylęs komandos žaidimu.

  Aišku, net nesiruošiu neit į varžybas, tiesiog nebegaliu to nedaryti. Įaugo į kraują. Bet, chebra, it’s hard to eat shit, without having visions. Ar ne?

 28. 28 Tautwis 2011-08-22 20:35

  Kažkaip sunku jau kažką naujo bepridurti, tiek kalbėta,tiek svarstyta,bet ne kažin kas keičiasi, užburtas ratas sukasi ir tiek….
  Gal sakau reikėtų kokią konferenciją susiorganizuot, su komanda, su vadovais, sirgaliais,nuoširdžiai palaikantiems sūduvą, tiesiog tiesiai šviesiai paklaust norisi: vyrai, ko jums trūksta, ar algas sumažino, gal čia maištas kažkoks, ar nesiseka tiesiog,ar fizinis išsekimas kamuoja?
  Nejaugi kalčiausia komandos komplektacija ar treneris šioje situacijoje?Nu nemanau, bet akivaizdu, kad komandos viduje kažkas vyksta, ir labai negero, kitaip ir nepavadinsi, tik tiesa slypi kažkur anapus…

 29. 29 ponas pop 2011-08-22 20:53

  turint omeny sūduvos požiūrį į bendravimą su stadiono lankytojais už vip zonos ribų, sunkiai tokį dalyką įsivaizduoju realybėje. man rods, mes čia jau daug metų bandom suprast, kokiu būdu vyksta gyvenimas komandos viduje, kuri yra uždara lyg kokia katalikų bažnyčia. tiek visokių sąmokslo teorijų prikūrėme. man rods, teorija apie blogą žaidimą protestuojant prieš irgi jau kažkada buvo. kaip bebūtų, pastaruosius penkerius metus ko gero nebuvo nė vieno žaidėjo, kuris apie sūduvą nebūtų viešai pasakęs: “tai yra geriausiai vieta žaisti futbolą lietuvoje“. va ir suvesk visus galus kad nori. bet elementarią išvadą padaryti galima – uab sūduva “personalo valdymas“ labai smarkiai šlubuoja, nes mums vis tenka liūdėti matant kaip plėšosi žaisdami su apsnūdusia sūduva komandos su ženkliai mažesniais biudžetais arba išvis be jų (čia ankstesniais metais tokių dalykų nutikdavo).

 30. 30 restart 2011-08-22 21:29

  siandienine suduvos situacija pavadinciau – vargas del proto…manau, kad niekas nepaneigs teiginio , jog suduva siandien Lietuvos futbole labiau vidutiniska nei originali, savita komanda, net nekalbu apie suduva europiniame kontekste – ten komanda tarp autsaideriu … ir kitaip nebus, nes visa aplinka pasmerkia komanda vidutinybei – vidutiniski finansai , vidutiniski vaiku ir jaunimo treneriai (su mazomis isimtimis), vidutiniski savininkai (nenubraukiant ju nuopelno issaugojant suduva ) – tokia komanda yra ju gebejimu virsune, nekalbu apie prasta vadyba, komplektavima, administravima ir beveik jokiu rysiu su sirgaliais ar kita visuomene nebuvima


Comments are currently closed.Adresas

ponaspop@yahoo.com

Archyvas

Sūduva Flickr'e

Statistika

 • 1 186 581 hits