Autentico Talento Lituano

Tomas Švedkauskas - kadangi gyvo jo nesu matęs, tai E. Šemioto nuotrauką pasiskolinau iš penalty.lt

Chm, štai tokią naujieną paskelbė oficialioji Sūduva, o paskui ją prasuko krūva vietinių naujienų portalų – Sūduvos dublerių ir Lietuvos jaunimo rinktinės vartininkas Tomas Švedkauskas tapo italų klubo Fiorentina jaunimo komandos nariu. Mūsiškiai rašo “buvo paskolintas su teise išpirkti kontraktą“, italai sako paprasčiau – “Fiorentina įsigijo“ – bet šitie niuansai nėra labai svarbūs. Svarbu yra tai, kad pagaliau ir iš Sūduvos stovykloje atsirado tas, kurio sugebėjimai atrodo įdomūs padoraus Europos klubo stebėtojams. Balandžio pabaigoj Tomas važinėjosi pasidairyti ir į Sampdoriją, tačiau tą kartą nieko konkretaus nenutiko, nors toji kelionė greičiausiai turėjo įtakos ir dabartiniam nutikimui. 

Ką gi – pastarųjų savaičių liūdesyje smagu girdėti gerų naujienų. Bet man įdomus yra kitas dalykėlis. Pakanka į Google įvesti Fiorentinos ir Švedkausko žodžių kombinaciją ir gauni krūvą itališkų nuorodų. Aišku, jose Fiorentinos naujasis pirkinys pristatomas labai taupei, tačiau kiek supratau netgi miesto radijas klubo atstovo apie šį reikalą paklausinėjo. Vartant Google puslapius nejučia apima jausmas, kad Lietuvoje tiek dėmesio ir reakcijų nesukeltų kokio nors Ronaldo atvykimas į kokį nors Taurą, kaip pas juos sukėlė dar mokyklos nebaigusio lietuvio kelionė į Fiorentinos dublerių komandą. Suprantu, krepšinio čempionatas ant nosies, bet informuojančiųjų tingulys kelia neviltį – ką Sūduva parašė, tą visi draugiškai pakartojo. Aišku, ką čia gilintis – juk kone kas savaitę lietuvių futbolistai į italų klubus keliasi. 

Įdomus man tokiais atvejais būna ir kitas aspektas. Jei jau italai nusprendė, kad į Švedkauską verta investuot, tai greičiausiai turi tas vaikis parako. Bet kas žinojo Švedkauską iki jo pasivažinėjimo pavasarį į Sampdoriją? Taip, buvo jis kviečiamas į rinktines, tačiau, kiek suprantu, žaidė ten ne taip jau ir daug. Už dublerius Sūduvos pažaisdavo. Tačiau niekas apie jį nesakė taip, kaip pasakė italai: “autentico talento lituano“ (manau, ir be vertimo aišku, ką tai reiškia). Toks jausmas, kad tik kažkokio stebuklingo atsitiktinumo dėka Švedkauską italai pastebėjo – ir štai – gal ir gausis iš jo padorus futbolo žaidėjas. O jei ne – tai greičiausiai dar ilgai jam vartai į Sūduvos pagrindą dar būtų buvę uždaryti. 

Tai, sakau, gal ne vienas Švedkauskas tarp tų Sūduvos dublerių yra “autentico talento?“ Gal ir daugiau tų talentų yra, tik mes iš įpročio ir tingulio jų nepastebim? Vežamės lošėjus iš viso pasaulio, o italai ir britai vežasi iš mūsų šešiolikmečius ir septyniolikmečius. Aišku, tiems -niolikmečiams tikrai geriau kad ir pusmetį pasitrint kokioj Fiorentinoj, nei sėdėt ant A lygos atsarginių suolo. Bet gal vis tik gali būti šiek tiek kitaip? Kaip čia dabar tuos talentus autentiškus į dienos šviesą ištempus? Gal filmuot reikėtų ne A lygos pagrindines rungtynes, o dublerių žaidimą? 

Taip, mažai aš išmanau apie tą futbolo pirkimų-pardavimų istoriją. Ir mano šie sapaliojimai gal skamba kaip darželinuko kalėdinis eilėraštukas. Tačiau iš šalies žvelgiant – man vis viena keista, kad italai mato, o mes – ne. 

11 Responses to “Autentico Talento Lituano”


 1. 1 Remis 2011-08-31 11:57

  Norint ką nors iškišti į užsienio klubo peržiūrą, didelio proto nereikia. O jei dar yra koks įrašas apie buvimą jaunimo rinktinės nariu, tai išvis be problemų. Dėl sąlygų tai tikriausiai “Sūduvos“ puslapis yra parašęs teisybę – išnuomojo, o po to italai spręs, ar verta kišti didesnius pinigus. Čia kad nenusipirktum katės maiše. O kad italai visur išgyrė, tai anokia naujiena. Visi mes ką nors nusipirkę pasakojam, kad gerą dalyką įsigijom. Net ir Lietuvoje: atsivežam trečiarūšius žaidėjus, o išgiriam kaip kitų nepamatytus talentus :)

 2. 2 ponas pop 2011-08-31 13:37

  na tu čia jau ir užlenkei. jei jokių pastangų nekainuotų patekt į gero klubo peržiūrą, tai visas lietuvos futbolas po tas peržiūras tik ir važinėtų. arba bent jau visi tie, kurie kokios nors rinktinės štampą turi. kaip bebūtų, tokius atvejus kaip švedkausko per paskutinius pora metų ant dviejų rankų pirštų suskaičiuot gali.

  o kas liečia komentarus italų spaudoj, turėjau omeny net ne tiek pagyrimus (nelabai gi ir suprantu, ką jie ten rašinėja), kiek patį faktą, jog toks niekingas faktelis kaip niekam nežinomo jauno futbolininko patekimas į solidaus klubo jaunimo komandą yra paminimas tiek daug kartų. aišku, galbūt tai tiesiog rodo, jog futbolas ten rūpi didesniam gyventojų skaičiui nei kokie trisdešimt šio blogo skaitytojų:)

 3. 3 Remis 2011-08-31 14:20

  Žinok yra tokių žaidėjų, kurie savo laiku buvo italų serijos A klubų peržiūrose, o dabar žaidžia SFL :) Užsieniečiai nieko prieš pažiūrėti atseit talentingą žaidėją. Nes peržiūra nereiškia automatiškai kontrakto.
  O apie futbolo žiniasklaidą Lietuvoje net nereikia kalbėti. Jos nėra ir taškas.

 4. 4 ponas pop 2011-08-31 14:50

  Jo, aš puikiai suprantu, kad tos peržiūros dar nieko nereiškia. Netgi kontraktai dar nieko nereiškia. Štai, Velička, atrodė europine žvaigžde bus, o dabar – Ekrane lošia. Bet vis tiek norisi pasidžiaugt – bent jau aš kiekvieną tokį kartą kaip dabar su švedkausku nutiko – viliuosi: “na, gal jau dabar gausis kas nors, kas leis kalbėti apie naują lietuvos futbolo kartą“. Galbūt, taip viltis bei tikėtis man leidžia lietuviško futbolo užkulisų ir tamsių užkaborių nežinojimas, tačiau man šitam naivume gyventi visai patinka. Kitaip gal iš viso lietuvišku futbolu nesidomėčiau, nes gėrio čia, kai rimtai pasigilina, labai jau mažai yra.

 5. 5 Remis 2011-08-31 15:09

  Be abejo, kad su tais, kurie išvyksta, galima sieti didesnes viltis. Bent jau dėl to, kad ten bus daugiau disciplinos ir kontrolės. O tai pas mus, kai pas mamą ant pečiaus gyvena, tai geras gabalas talentų galiausiai atsiduria kokiam vietiniam parkelyje su draugeliais ir alaus buteliu rankoj.

 6. 6 Viedras 2011-08-31 17:26

  Dar kai pas mamą ant pečiaus gyvena, bent minimaliai kontroliuojamas būna ir išauga bent A lygos lygio žaidėjas, ale kai iš visų kaimų ir mažesnių miestelių talentingesnis jaunimas išlekia į nacionalinę akademiją ir gauna daug laisvės ir jokios kontrolės (kadangi be tėvų gyvena), tai ir užauga gatviniai alaus mėgėjai (nebent netyčia koks užsienio klubas pagriebia).

 7. 7 jotvingis 2011-08-31 18:41

  ____________________
  Remis Rugpjūtis 22, 2011 at 10:35 am
  greta temos: anonsuojama, kad bus išleista knyga – Futbolas Sūduvos krašte : istorinė apybraiža / [sudarytojas Gediminas Kalinauskas]. – Marijampolė : Piko valanda, 2011. – 577 p.
  ____________________

  Rugsėjo 9 dieną kažkoks bus renginukas jubiliejinis Marijampolės futbolo. Gal pastarosios knygos bus pristatymas.Gal kas galit plačiau papasakot, kas daugiau žino?

  Ir “577 p.“ čia puslapių skaičius? Krūva statistikos, nuotraukų?.. Ar kokių įdomesnių tekstų? Gal yra žinančių? :)

 8. 8 Anonsas 2011-08-31 22:03

  Vienam forume užtikau:
  “Apie ji snekejau, su gan gerai isvidaus suduva pazystanciu zmogum, tai va ka galiu papasakot apie ji :
  zmogus, kurio tevas (suduvos administratorius, nesuprantantis ka daro, niekad nezaides futbolo ir kisantis labai ta savo sunu i uzsieni) ir taigi su situo vaiku, 4 metus kiekviena treniruote atskirai dirbo lietuvos futbolo vartininku treneris, tiesa sakant kiek esu girdejes, tai kazin ar ant lietuvos geresni galima atrast vartininku treneri ir jis netiesiogiai buvo pasakes, kad net bezdzione gali per tiek laiko padaryt, toki kaip ji, tai is to vaiko per daug nesitikeciau.“

  Nežinau kiek čia tiesos, bet ir kaip bebūtų linkiu jam sėkmės :)

 9. 9 diletantas 2011-09-01 08:20

  Anonsui:
  turetu zinoti, tas kas forume komentavo, kad “lietuvos futbolo vartininku treneris“ kiekviena diena atskirai dirba ne su T.Svedkausku, o su visai vartininkais KARTU. ir jei jau tas “zinovas“ “is vidaus“ tiek daug zino, tai turetu zinoti is to paties “vidaus“, kad vasaromis “lietuvos futbolo vartininku treneris“ neatostogauja (is fanatizmo futbolui), o rengia treniruotes vartininkam, kurias didzipji dalis jaunuju vartininku ignoruoja arba ziuri pro pirstus, o T.Svedkauskas pila prakaita kasdien.
  tad, manau nereikia vaikio gniuzdyt ir tapatinti su tevu. tevo nuopelnas tik tas, kad jis turi didesnes galimybes vaika parodyti.
  aciu

 10. 10 Anonsas 2011-09-01 08:37

  Ačiū už informaciją diletante ;)

 11. 11 ponas pop 2011-09-01 08:42

  apie viską.

  kad knyga turėtų būt – kalbos sklando. ir apie jos pristatymą jotvingio minėtą datą. tačiau, manau, reik palaukt oficialaus pranešimo iš sūduvos – gal ten kas stringa ar ką. bet kokiu atveju, kaip suprantu – knyga šiais metais bus.

  apie “vidines šnekas“. visiškai pritariu diletantui – tokios šnekos yra puikus lietuviško pavydo pavyzdys. nes jeigu žiūrėtum be emocijų – tuomet netgi taip nupieštoje situacijoje viskas yra puiku – yra jaunas žmogus, kuris savo noru ir aplinkinių pagalba ryžtingai siekia tikslo. O kai ryžtingai sieki tikslo – visos priemonės geros. niekaip nesuprantu, kame yra “blogis“, kad su šiuo vaiku dirbo geriausias Lietuvos vartininkų treneris???? Jeigu tas vaikas vertas, jeigu jis turi talento – tuomet galim tik plot, jog aplinkybės jam susiklostė taip, kad jį gali mokyt geriausias Lietuvos treneris (ir nesvarbu, kokios to priežastys).

  Bet ne – mums būtinai reikia pasakyt, kad per tiek laiko “ir beždžionę vartuose išmokytum stovėt“, kas yra visiškas melas, nes vartuose stovėt gal ir išmokytum, bet suorganizuot, kad tą beždžionę dar ir Fiorentina pasiskolintų – kažin. Juokingiausia, kad dar be viso kito tuos žodžius į Ramono lūpas mėginama įkišt (būtų neblogai paaiškint, ką reiškia konstrukcija “netiesiogiai buvo pasakęs“ – aš bent jau jos nesupratau). .

  Iš kitos pusės… Šiame sakinyje apie “beždžionės mokymą“ ko gero ir glūdi visa lietuviško futbolo tragedija. Vaikas keturis metus DIRBA siekdamas tikslo. Bet aplinkai tokios pastangos atrodo vertos pajuokos ir paniekos. Nes, matote, pas mus gimsta tik genijai, kurie ir be treniruočių bei darbo yra tobuli futbolistai. o kai po keturių metų tas “juodadarbis“ į padorų Italijos klubą išvažiuoja, mes ir vėl stumiam savo sovietinį mentalitetą, bandydami šį “stebuklą“ paaiškint kažkokiomis korupcinėmis priežastimis – iš visos kalbos gali pasidaryt tik tokią nuomonę: “ech, tėvas sūnelį prakišo“.

  atvirai pasakius, šitą naujieną dėdamas ir tikėjausi panašių “paaiškinimų“. tikėjausi, kad bus bandoma paneigt jauno žmogaus pasiekimą ir bandyt nurašyt jį visokioms pašalinėms aplinkybėms. deja, atrodo, mūsų futbole tikslingas darbas ir didesnio tikslo nei A lygos klubas turėjimas yra greičiau gėda, nei privalumas.


Comments are currently closed.Adresas

ponaspop@yahoo.com

Archyvas

Sūduva Flickr'e

Statistika

 • 1 190 406 hits