Šneka su Murausku

Dėkoju Varvalui už pasidalintą nuorodą į “Miesto laikraštį“, kuriame prieš keturias dienas buvo paskelbtas pokalbis su Vidmantu Murausku. Iškart metu tą pokalbį į blogą (tam, kad istorijai išliktų, taip sakant) ir viliuosi, kad Miesto laikraštis už tai man per nagus neduos. Bet kokiu atveju čia jį perskaitys daugiau žmonių ir tie, kam labiausiai reikia (po Miesto laikraščio tekstu yra parašyta, kad tekstas peržiūrėtas 36 kartus – mažoka kaip per keturias dienas).

Pokalbiai su Sūduvos prezidentu jau yra tapę vienu iš įdomiausių dalykų, kurie į viešumą išeina iš komandos. Kažkaip lyg ir lauki tų interviu, paskui skaitai po penkis kartus mėgindamas suprasti ne tik tai, kas pasakyta, bet ir tai, kas liko už kadro ar tarp eilučių. Bent jau man toks jausmas, kad ir pats Murauskas kaskart pasako vis mažiau bendrų frazių ir vis daugiau to, kas mums padeda suvokti komandos judėjimo kryptį ir tam tikrą filosofiją, kuria grindžiamas jos egzistavimas. Sakykit ką norit, bet dabartinė taisyklė “geriau mažiau, bet be skolų“ yra principas, už kurį galima tik paploti. Galbūt vieną dieną šis principas reikš ne tik biudžeto valdymo principą, bet ir komandą, kuri visų pirma remiasi savo teritorijoje išaugintais futbolininkais.

Galima ir dar daugiau visokių dalykų išvesti iš to, ką kalbėjo Murauskas, tačiau čia ir sustosiu, nes kol kas svarbu ne interpretacijos, o gyvi duomenys, kurių ir taip nedaug tegauname.

>>>

GERIAU TRUPUTĮ ŽEMIAU, BET BE SKOLŲ (paskelbta Miesto laikraštyje, 2011 09 23 dieną). 

Nors „Sūduvos“ komanda   Lietuvos A lygos futbolo čempionate užima trečiąją vietą, tiek vienuolikės žaidimas, tiek rezultatai netenkina Marijampolės aistruolių. Apie tai „Miesto laikraštis“ kalbasi su „Sūduvos“ futbolo klubo prezidentu Vidmantu Murausku.

– Kodėl komanda jau kuris laikas  barsto taškus net rungtyniaudama su gerokai žemesnę vietą turnyro lentelėje užimančiomis ekipomis?

– „Sūduva“ tai daro jau antrą  ratą  ir gana „sėkmingai“. Krizė prasidėjo iš karto po Europos lygos rungtynių su švedų futbolininkais. Kalbu ne tik apie  prarandamus taškus, bet ir žaidimo kokybę. Paskutinės rungtynės, kurias mūsų vienuolikė sužaidė labai gerai, vyko Marijampolėje. Tada kovota  su jau minėta Švedijos  „Elfsborg“  komanda. Mano nuomone, ji stipresnė už „Sūduvą“, bet tada matėsi, kad susikaupus galima sėkmingai priešintis ir tokiai ekipai.

Sunku vienu sakiniu pasakyti, kodėl komanda pateko į krizę.  Sezono viduryje „Sūduvoje“ įvyko nemažai permainų, buvo atleisti trys žaidėjai, dar vieno netekome dėl tam tikrų aplinkybių, kurios buvo aprašytos spaudoje.

Tie trys žaidėjai atleisti mano iniciatyva, per trumpą laiką nepavyko rasti jiems pamainos. Tai, aišku, turėjo įtakos žaidimui, bet aš dėl šio žingsnio nesigailiu. Komandą sudaro ne du ar trys žaidėjai, bet visi,   kurie yra „Sūduvoje“.

Sezono viduryje pakvietėme keturis naujus futbolininkus. Ukrainiečiai Sergejus Žigalovas ir Sergejus Loginovas žaidžia gerai, nors dar reikėtų  pagalvoti,  ar mes visiškai  išnaudojame jų, ypač S. Žigalovo, galimybes. Legionieriai iš Kinijos buvo pakviesti rekomendavus šios šalies specialistams. Rungtynėse su „Elfsborgu“ Gu Bin po vartininko buvo geriausias komandoje. Tai ne mano ar vyriausiojo „Sūduvos“  trenerio Virginijaus Lubšio nuomonė, taip šio kino žaidimą įvertino specialistai iš Rusijos.

Tačiau vėliau Gu Bin žaidimas dėl man nesuprantamų priežasčių prastėjo.  Wang Yang, kuriam nebuvo suteikta galimybė rungtyniauti,  palūžo psichologiškai. Dabar jis žaidžia mažai ir labai prastai. Galima manyti, kad šis futbolininkas yra iš tų žmonių, kurie negali gyventi užsienyje. Prie viso to pridėjus mano ir trenerių padarytas klaidas turime tai, ką turime.

– Kas laukia „Sūduvos“ šiame čempionate?

– Matau tam tikrus pragiedrulius. Vertinu gerai net paskutines rungtynes, kuriose „Sūduva“ sužaidė lygiosiomis su Pakruojo „Kruoja“. Jeigu ir kituose susitikimuose bus sukurta  tiek progų, mūsų puolėjai tikrai pelnys įvarčių.  Gal mače su pakruojiečiais pritrūko sportinės laimės. Svarbu, kad šiose rungtynėse jau žaidė bent devyni žaidėjai, jų akyse matėsi ugnelė. Negaliu sakyti, kad nesistengė ir kiti – tiesiog visi vienu metu negali būti  vienodos sportinės formos.

Manau, komanda turi potencialo. Koks jis, parodys per artimiausias dešimt dienų vyksiantys svarbūs susitikimai su  Gargždų „Banga“ išvykoje ir namų rungtynės, kuriose „Sūduvos“ varžovai bus  Panevėžio „Ekranas“ ir „Šiauliai“. Kalbėjausi su žaidėjais, jie tiki, kad pavyks išsaugoti trečiąją vietą turnyro lentelėje. Tada sezoną būtų galima vertinti pusėtinai.

– Sirgaliai labiau linkę kritikuoti komandos žaidimo kokybę nei užimamą vietą?

– Norint A lygos čempionate būti pirmais arba antrais, reikia žaisti brandžiau. Tenka sutikti, kad aikštėje komanda mažai kuria. Tuo pasižymėjo Tomas Ražanauskas, bet jo  nebėra. Neišvengta komplektavimo klaidos – reikėjo bent dviejų žaidimą organizuojančių centro saugų. Kitų šios pozicijos futbolininkų žaidimas gerokai suprastėjęs, o jie dažnai  lemia visos vienuolikės pasirodymą.

– Solidus futbolo specialistas privačiame pokalbyje teigė, kad šis A lygos čempionatas žemiausio lygio iš visų iki šiol vykusių. Ar sutinkate su tokia nuomone?

– Negalima lyginti, sakykime, 2000-ųjų metų komandos su žaidžiančia  2010 metais. Taip pat skiriasi ir pirmenybės.  Tačiau iš esmės sutinku,  kad ankstesni, ypač 2006–ųjų ir 2007–ųjų metų čempionatai, buvo stipriausi. Tada buvo daugiau gerų žaidėjų, ekipos turėjo daugiau pinigų nei dabar, pavyzdžiui, mūsų klubui priklausė net dvidešimt šeši  profesionalai.

Dabar suprantame, kad netaupyti pinigų buvo klaida.

Anuomet laimėtos antroji ir trečioji vieta kėlė sirgaliams džiaugsmą, o dabar trečioji ar ketvirtoji lyg ir nedžiugintų. Tačiau aš teigiu, kad geriau tvarkant biudžetą aukštesnių rezultatų gali  pasiekti dabartinės sudėties komanda. Kalbu ir apie save. Šiame sezone padaryta klaidų. Klydo ne tik vyriausiasis treneris, komplektuodamas komandą, bet ir aš, jam pritaręs.

Mano įsitikinimu, kurio neketinu keisti, svarbiausia yra atsiskaityti su žaidėjais. Futbolas yra jų darbas,  už kurį jie privalo gauti atlyginimą.  Geriau jau „Sūduva“ bus truputį žemiau turnyro lentelėje, bet be skolų. Jos garbės niekam nedaro, neprisideda prie futbolo plėtros.

Kalbėjosi Juozas RAŠKAUSKAS


Adresas

ponaspop@yahoo.com

Archyvas

Sūduva Flickr'e

Statistika

  • 1 190 407 hits