Kaip stebėti futbolo rungtynes?

Prieš kokius trejus metus bandžiau internete rasti kokių nors patarimų kaip profesionaliau stebėti futbolo rungtynes – kaip vertinti komandų žaidimą, analizuoti situaciją aikštėje. Tą kartą teko gerokai nustebti – angliškai nieko doro neradau, užtat aptikau puikų tekstą gimtąja kalba. Jo autorius tuomet dar nebuvo tiek žinomas, kiek jis yra žinomas šiandien. Valdas Dambrauskas straipsnio rašymo laikais dar dirbo Anglijoje ir Lietuvoje pasirodydavo būtent savo tekstais. O štai jo tekstai buvo ir tebėra ko gero geriausia, kas lietuviškai apie futbolą parašoma, nes juose Valdas visuomet mėgino futbolo suvokimą kilstelėti į aukštesnį lygį, nei mūsuose įprastas rungtynių statistikos vaizdingas atpasakojimas. 

Žemiau pateikiamą tekstą vis prisimindavau ir karts nuo karto pasikartodavau. Galų gale, šovė galvon elementari mintis – jei jau man jis toks geras, gal yra ir daugiau žmonių, kuriems jis būtų įdomus? Tad nieko nelaukęs susisiekiau su šiandien Ekrane dirbančiu treneriu ir paprašiau leidimo šį tekstą „perskelbti“ savo bloge. Sutikimas buvo duotas ir dabar labai džiaugiuosi jį galėdamas pasiūlyti jums. Tekstas skelbiamas netaisytas ir nekoreguotas – toks, kokį jį 2006 metų pabaigoje paskelbė eurofootball.lt svetainė. 

Galvoju, šis puikus straipnis bus trumpas, bet puikus atokvėpis tarp intensyvių šio sezono kovų. 

Papildoma informacija: originalus tekstas eurofootball.lt svetainėje, pokalbis su Valdu Dambrausku, ką tik jam tapus Ekrano nariu, keletas tekstų iš prieš pora metų Valdo rašyto blogo (apie vaikų futbolą ir apie futbolo skirtumus prieš 20 metų ir dabar). Taip pat siūlau atkreipti dėmesį į svetainę futbolotreneris.lt, kurios vienu iš įkūrėjų yra Valdas Dambrauskas. Nuotrauką pasiskolinau iš Ekrano svetainės. 

>>>

Valdas Dambrauskas: Kaip stebėti futbolo rungtynes?

[Tekstas skelbtas 2006 gruodžio 11 d., svetainėje eurofootball.lt]

Europoje baigia įpusėti labai įdomus futbolo sezonas. Lietuvoje tarpsezonis, tačiau jis netruks prabėgti ir vėl futbolas visus pakvies į stadionus. Internetiniuose puslapiuose netyla diskusijos apie praėjusias rungtynes, žaidėjus, įvarčius, trenerius. Skaitant diskusijas ar komentarus lietuviškuose puslapiuose labai pasigendama išsamesnės diskusijos apie komandų taktiką, strategiją, žaidėjus.

Dažniausiai tokie komentarai apsiriboja „šūkiais“: „Ronaldo pavarė“, „Chelsea grybai“, „Realas valdo“ ir panašiai. Internetiniuose puslapiuose Anglijoje, Italijoje verda visai kitokio pobūdžio diskusijos. Ten rungtynės analizuojamos labai įdomiai, profesionaliai ir kartais savo kokybe niekuo nenusileidžia pripažintiems futbolo ekspertams laikraščiuose ar televizijoje.

Tikiuosi, kad šis straipsnelis kai kuriems sirgaliams suteiks daugiau supratimo apie futbolą, galbūt sudomins daugiau domėtis mylimu žaidimu ar sukels šiokias tokias diskusijas. Taigi, kaip stebėti futbolo rungtynes?

Pirmas patarimas, bent jau pradžioje kol neturima pakankamai rungtynių analizės patirties, reikia stebėti ir susikoncentruoti ties viena komanda. Rungtynėms prasidėjus ima galioti trys pagrindiniai futbolo taktikos principai: kas vyksta kai mūsų komanda kontroliuoja kamuolį, kas vyksta kai priešininkai kontroliuoja kamuolį ir kas vyksta tuo metu, kai kamuolio kontrolė pereina iš vienos komandos kitai (tranzicija).

Pirmąsias 10-15 minučių naudingiausia būtų apžvelgti bendrą komandos žaidimą, žaidėjų išsidėstymą aikštėje. Per jas turėtų būti nustatoma kokia schema rungtyniauja komanda. Pastaraisiais metais komandų taktinis pasiruošimas labai išsiplėtė, tačiau dažniausiai naudojamos sistemos lieka tos pačios: 4-4-2, 4-3-3, 5-3-2.

Kaip savo knygoje „Komandos statymas“ (“Team building“) pažymi geriausias praėjusio šimtmečio FIFA treneris olandas Rinusas Michelsas, visos kitos sistemos (tokios kaip: 3-4-3, 4-5-1, 4-1-4-1 ir t. t.) yra tik anksčiau minėtų schemų adaptacija.

Po to, kaip jau minėta, žaidimą galima skirstyti į dalis:

• Kaip žaidžiama, kai komanda kontroliuoja kamuolį?

Ar komanda naudoja trumpiausią kelią pasiekti priešininkų vartus (ilgus perdavimus)?

Ar komanda cirkuliuoja kamuolį (atlikdama keletą ar keliolika perdavimų iš eilės laukdama patogaus momento perduoti kamuolį į priekį)?

Kokiu tempu komanda cirkuliuoja kamuolį?

Kiek žaidėjų dalyvauja atakos organizavime?

Ar komandoje yra žaidėjas, kurio specifinė užduotis yra organizuoti atakas (tai futbolo terminais šnekant vadinamasis “10 numeris“, pvz: Zinedine’as Zidane‘as, Juanas Romanas Riquelme).

Kaip komanda sukuria momentus įvarčiams pasiekti?

Kurie žaidėjai muša įvarčius?

• Kaip žaidžiama kai priešininkai kontroliuoja kamuolį?

Ar ginasi visa komanda?

Kokioje aikštės vietoje komanda pradeda gintis (nuo vidurio linijos ir t. t – dažniausiai aikštė skaidoma į tris trečdalius: atakos, vidurio ir gynybinį ir gynyba prasideda vienoje šių zonų).

Ar komanda naudoja zoninę, ar asmeninę gynybą?

Ar komanda naudoja dirbtinę nuošalę?

Ar komanda ginasi agresyviai?

• Momentas, kai kamuolio kontrolė pereina iš vienos komandos kitai (tranzicinis periodas): šis momentas yra nepaprastai svarbus šiuolaikiniame futbole. Kaip rodo Anglijos Futbolo Asociacijos analizė, didžiausia tikimybė pelnyti įvartį yra per pirmąsias 6 sekundes perėmus kamuolį, tol kol priešininkai nespėja organizuoti gynybos.

Kurioje aikštės vietoje dažniausiai yra perimamas ar prarandamas kamuolys?

Kur dažniausiai atliekamas pirmas perdavimas perėmus kamuolį (į priekį ar atgal)?

Ar perėmus kamuolį jį perėmęs žaidėjas juda į priekį pats, ar daromas perdavimas?

Kaip į kamuolio perėmimą reaguoja kiti aikštės žaidėjai (juda sukurdami erdvę, yra pasyvūs)?

Toliau komandos žaidimą galima skaidyti į dar smulkesnes dalis: tokias kaip atskirų komandos grandžių analizė (gynėjai, saugai, puolėjai) bei atskirus žaidėjus.

Šiame straipsnyje atskirų grandžių nenagrinėsime. Jei bus susidomėjimas, tą padarysime kituose straipsniuose. Trumpai apžvelkime individualių futbolininkų žaidimą.

Individualaus žaidėjo analizė gali būti daroma atsižvelgiant į jo fizines, technines, taktines bei psichologines savybes. Fizinės savybės – tai žaidėjo ūgis, svoris, greitis, jėga, ištvermė.

Techninės savybės – driblingas, perdavimai, kamuolio kontrolė, kamuolio stabdymas, smūgiavimas, smūgiavimas galva, sugebėjimas apeiti priešininką, kamuolio atėmimas.

Tokie faktoriai kaip – priešininkų žaidimas, suteikiama erdvė aikštėje, sugebėjimas prisitaikyti prie oro sąlygų ar blogos aikštės, sugebėjimas nugalėti nuovargį baigiamose rungtynių stadijose taip pat turi įtakos vertinant žaidėjo žaidimą.

Individualios žaidėjo taktinės savybės yra vertinamos pagal 4 pagrindinius kriterijus:
• Ką žaidėjas daro kai jis turi kamuolį (ar sugeba atpažinti momentus, kada pasuoti, kada veržtis pačiam)?
• Ką žaidėjas daro kai komandos draugas turi kamuolį (juda į priekį, juda į laisvą erdvę)?
• Kaip nuspėja, skaito žaidimą, kai kamuolį turi priešininkai?
• Ar žaidėjas greitai prisitaiko, reaguoja, kai kamuolio kontrolė pereina iš vienos komandos į kitai.

Pagrindiniai psichologiniai bruožai būtų: agresyvumas, pasitikėjimas, susivaldymas, lyderio savybės, požiūris į komandos draugus, priešininkus, teisėjus.

Suprantama, kad viską įžiūrėti stebint rungtynes per televizorių yra labai sunku. Norint geriau suprasti futbolą reikia stebėti kuo daugiau rungtynių ir čia niekas nepakeis rungtynių stebėjimo stadione. Stebint labai aukštos klasės komandas ar žaidėjus sunkiau yra pastebėti ir jų klaidas, dėl to, kad jų nėra daug.

Pastovus rungtynių stebėjimas, analizavimas, aptarimas su draugais ar kitais fanais be abejo padidins jūsų supratimą ir išprusimą šioje srityje. Sėkmės ir gero futbolo!

5 Responses to “Kaip stebėti futbolo rungtynes?”


 1. 1 Medis 2012-04-23 10:03

  Dar yra trys labai įdomūs jo tekstai, kai jis stažavosi Barselonoje http://www.fkekranas.lt/naujienos/fke-dienorastis

 2. 2 ponas pop 2012-04-23 10:03

  Ačiū – visiška tiesa. Tiesiog maniau, kad šituos tai tikrai visi bus skaitę:) berods ir aš buvau kažkur pas save linką metęs.

 3. 3 minde 2012-04-23 17:12

  pagaliau,sekancias rungtynes su zalgiriu jau zaisim stadione o ne manieze

 4. 4 Lukas 2012-04-23 18:33

  Siaip del prastesniu komandos rezultatu, gal ir buvo teisus Gabrys, minedamas, Suduva sezonui ruosesi ir ji pradejo uzdarame manieze, kai tuo tarpu kitos komandos zaide lauke. Gal tikrai ir tai galejo koja pakisti su Zalgiriu ir Kruoja. Nes teisingai Gabrys sake, zaidimas manieze ir lauke (kad ir ant dirbtines dangos) kitoks, net kvepavimas skirasi. Pagyvensim, pamatysim.

 5. 5 niekas 2012-04-23 18:47

  Žiūrėsim kaip komandai seksis žaist ant žolės. Ir manau pagrindinis veiksnys bus ne danga, o atvira erdvė. Faktas, kad žaidimas lauke ir po stogu skiriasi. Jau vien dėl to, kad lauke yra vėjas. Manau tas įtakojo daugybę netikslių perdavimų rungtynėse su Kruoja, kas Sūduvai žaidžiant manieže nebūdinga.


Comments are currently closed.Adresas

ponaspop@yahoo.com

Archyvas

Sūduva Flickr'e

Statistika

 • 1 190 406 hits