Laukiam: Ekranas – Sūduva

Na, ką – neramu? Kad ir ką begalvotumėte, kad ir ką besakytumėte, bet ramybės mūsų kaime tikrai nėra. Šį kartą negalėsiu rungtynių pamatyt – nei gyvai, kaip buvau planavęs, nei internetu, kuris bent kiek kompensuoja gyvo futbolo malonumus. Bet, galvoju, gal ir gerai. Situacija taip susiklostė, kad šios rungtynės mums – lyg vaikščiojimas ant peilio ašmenų. Aišku, nieko ypatingo jos nelemia – čempionato liko dar didžiulis gabalas. Net ir pralaimėjus panikuot nėra reikalo. Tačiau kristi purvu į veidą dar kartą – labai nesinori. Juolab, kad visi tik ir laukia, kad Sūduva, sezono pradžioje plačiai išskleidusi sparnus, dabar dar kartą murktelėtų į pelkę.

Dėl vieno galime būti tikri – bardakas, kurį matėme rungtynėse su REO tikrai nepasikartos. Kad ir kaip Sūduva bežaistų, kad ir kokioje formoje bebūtų, tačiau beviltiškai nykiai ji moka sulošt tik su silpnesniais varžovais. Su lygos galingaisiais  ji kaip visada mušasi iš paskutiniųjų ir tokių nutikimų, kaip šiemet su Žalgiriu Vilniuje aš per paskutinį penkmetį pamenu tik vieną – tame pačiame Vilniuje, tame pačiame stadione, tik lošiant su Vėtra. Tą kartą Vėtra valdė Liubšys, o Sūduva žaidė paskutines savo istorijoje rungtynes vedant Algimantui Gabriui.

Taigi, visaip šios rungtynės gali pasibaigt. Tačiau, esu tikras, net ir pralaimėjimus, galėsime kalbėti apie nepasiektą rezultatą, bet ne apie pastangų ar noro laimėti stoką.

Ekranas ir padėtis lygoje. Pirmas ratas mums davė, sakyčiau, tris netikėtumus, kurių negalėjome tikėtis prieš čempionatą. Numeris vienas – išaugęs viso čempionato lygis. Numeris du – žvėriškai prastas Šiaulių žaidimas. Numeris trys – palyginus neblogas Kruojos rezultatas. Pirmieji Sūduvos ir Ekrano turai lyg ir rodė, kad gali keisti lietuviško futbolo dievai – Sūduva pasiekė pora įspūdingų pergalių, o Ekranas – krito Marijampolėje ir vos išnešė sveiką kailį Vilniuje su lygos debiutantais. Tačiau tai buvo tik iliuzija. Sūduva grįžo į savo trečią vietą, o Ekranas lyg koks kamazas prasinešė per visas lygos komandas.

Pirmas ratas rodo, jog būtent Ekranas turi daugiausiai argumentų ir vėl tapti čempionu. Ekranas nėra gražiausią futbolą lygoje lošianti komanda. Ekranas netgi nėra simpatiškiausia lygos komanda. Dėl tokio vardo galėtų pakovoti Žalgiris, Sūduva ar net Dainava. Tie klubai turi sielą, lošia „dvasingesnį“ futbolą, paremtą įkvėpimu ir liepsnojančia ugnimi. Bėda tik ta, jog kai toji ugnis ima ir neužsiliepsnoja, nutinka tokios nesąmonės, kaip Sūduvai su REO ar Žalgiriui Šiauliuose. O ką turi Ekranas? Atsakymas paprastas. Ekranas turi rezultatą. Ir kol kas tvirtai stovintį pirmos vietos sostą.

Ekranas lošia paprastą, buką, funkcinį futbolą. Ši komanda turi galingą sudėtį – gal ir ne pirmos jaunystės, tačiau individualiai gerokai kolegas iš kitų komandų lenkiančius žaidėjus. Ekranas lošia tam, kad laimėtų bet kokia kaina. Todėl, nerodydamas ypatingo grožio, o dažnai – ir dominavimo aikštėje, paėmė praktiškai viską, ką per pirmą ratą paimti buvo galima. Laimėjo visas rungtynes, išskyrus pirmąsias su Sūduva. Ir nepraleido nė vieno įvarčio, išskyrus tuos tris su ta pačia Sūduva.

Ekranas žino, kad kiekvienose rungtynėse reikia įstumt bent po vieną įvartį. Ir tą būtinai padaro. O ginasi ši komanda taip pat labai paprastai. Esminis Ekrano gynybos triukas yra pražangos aikštės viduryje, kurios priešininkui neleidžia surengt greitos atakos. Mat Ekrano gynėjai nėra sprinteriai. Jie – garbaus amžiaus galiūnai. Paskui lekiančius puolėjus jie gali ir nesuspėt, tačiau jei leisi jiems ramiai pargrižt namo, pramušti Ekrano gynybines užtvaras yra nepaprastai sunku. Pražangų aikštės viduryje taktiką Ekranas taiko net tokioms komandoms, kaip Kruoja paskutiniame I rato ture. O teisėjai, panašu, į čempiono veiksmus mažumą žiūri pro pirštus. Štai per pusę pirmo kėlinio su Kruoja Kučys aikštės viduryje atliko tris pražangas, vertas geltonos kortelės. Tačiau gavo tik už trečia. O kas juokingiausia, kad prieš tai geltona buvo parodyta ir Kruojos žaidėjui. Praktiškai už identišką pražangą, kokią be jokios bausmės prieš pora minučių atliko tas pats Kučys. Neketinu čia žvalgytis kokių nors „teisėjų klano“ sąmokslų prieš Ekrano varžovus. Tiesiog taip yra visur ir visada – teisėjai visuomet atlaidžiau žiūri į galingiausių komandų prasižengimus.

Sūduva ir jos požiūris į Ekraną. Ekrano bijoti Sūduvai nėra jokio reikalo. Atvirai pasakius, Ekranas yra vienas parankiausių varžovų mūsų komandai šių metų laidos čempionate. Tai, ką Sūduva šiemet daro geriausiai – Ekranui yra lyg peilis po kaklu. Vadinasi, tereikia pakartot I turo žaidimo stilių bei užsidegimą – ir šiandien bus trys taškai. Nemanau, kad Ekranas bus išmokęs „pirmo turo pamoką“. Nelabai ką jis gali priešpastatyt tokiam futbolui, kokį tą kartą lošė Sūduva. Atvirai pasakius, šis Ekrano trūkumas jam nekelia bėdų tik lietuviškam čempionate, tačiau jei tokiu būdu jie mėgins pasirodyti ir Čempionų lygoje – ir vėl atrodys visai nečempioniškai.

Galingai pulti Ekranas moka ir gali. Atsilaikyti prieš Ekrano puolimą yra sudėtinga. Sudėtinga nepraleisti įvarčio. Todėl ne geležinė gynyba ar į gynybą orientuota taktika yra geriausias ginklas prieš Panevėžio klubą. Praleisti galima, tačiau reikia mušti daugiau. O tai įmanoma tik tuomet, jei žaidi labai greitai, labai tiksliai (ar bent tiksliau nei įprastai) ir – būtinai – kūrybiškai. Antrąjį įvartį I rato rungtynėse aš taip pat priskiriu prie teigiamų kūrybiškumo apraiškų. Jūs galite man sakyti, jog su tokiu teiginiu esu neteisus. Sakysit, jog tas įvartis buvo įmuštas nesąžiningai. Sakysite, jog tai – nesportiška. O man – pofig. Man nesvarbu, kokiom priemonėm ar būdais Sūduva laimės šias rungtynes. Tegul muša įvarčius rankom, nosim ar šiknom. Svarbu, kad muštų.

Esmė juk štai kokia. Ekranas yra lėta komanda. Jie nemėgsta skubėti. Todėl puola lėtai ir masiškai, o gindamiesi stengiasi mušti tempą. Palaiko kamuolį savo pusėje. Neskuba, nes žino, kad savo vis viena pasieks. Tačiau jiems tampa žiauriai sudėtinga, kai priešininkas nepasiduoda ir siekia maksimalaus greičio. Žaisti prieš Ekraną kontratakomis – pats tas. Kadangi Ekrano puolimas pagrįstas dalyvių gausa ir iš to plaukiančia jėga, toji komanda iškart ima buksuoti, jei į kontrataką priešininkai pereina super greitai, jei žaidžia plačiai. Kuo labiau Ekrano gynėjams ir saugams reikia lakstyti, tuo greičiau jie pavargsta. Pavargsta taip, kad paskui nutinka tokie keisti dalykai, kaip trečiasis Sūduvos įvartis pirmose rungtynėse. Pamenat? Veiksmas vyksta lyg sulėtintam kine – Ledesma neskubėdamas apibėga kelis Ekrano gynėjus, kurie tiesiog stovi ir žiūri. Tą kartą stebino ne tiek Ledesmos sugebėjimai, kiek Ekrano gynėjai, kurie buvo totaliam rūke.

Ekranas griaus Sūduvos žaidėjus aikštės viduryje. Tuo galime būti tikri. Jie mėgins pražangomis stabdyti kiekvieną kontrataką. Kaip to išvengti? Yra du būdai. Kuo greičiau kontratakuojant cirkuliuoti kamuolį. Kuo trumpiau žaidėjas laiko prie savęs kamuolį, tuo mažiau prasmės jį stabdyti pražanga. Antras dalykas – tie, kas be kamuolio turi būti labai aktyvūs nuolat judėdami į laisvus plotus. Nes jei koks jaunas ir greitas Sūduvos saugas gaus kamuolį laisvame plote, sunkiasvoriams Ekrano gynėjams jį pavyti bus labai sunku. Tiesa, yra dar trečias metodas. Iš tų „kūrybiškųjų“ kategorijos. Futbolas yra vyriškas sportas, tačiau lošiant su Ekranu verta paryškinti kiekvieną priešininko atliekamą pražangą. Bet kokiu atveju Ekrano gynėjai ir saugai kerta kietai – tad pašūkauti ir pasivolioti ant žolės labai apsimoka. Juo daugiau dėmesio susilauks kiekviena tokia pražanga, juo greičiau teisėjas bus priverstas galvoti apie geltonas korteles. O kelios geltonos kortelės iškart kai kuriuos Ekrano personažus privers lošti švelniau.

Kas nori pažaist prieš čempionus? Pastarosiomis savaitėmis matėme daugybę Liubšio eksperimentų varijuojant komandos sudėtį. Kai kurie jų pasiteisindavo, kai kurie – nelabai. Aišku, kaip jau minėta I rato apibendrinimuose, mūsų treneris labai daug galimybių sudėties variantams neturi, tačiau šiokios tokios veiksmų laisvės yra.

Nemanau, kad su Ekranu verta leist tokią gynybinio pobūdžio komandą, kokia pradėjo rungtynes su REO. Su Ekranu reikia priekyje puolėjo. Ir aš rinkčiausi Lukšį. Lukšys prieš Ekraną visada sužaidžia vienas geriausių savo rungtynių per čempionatą ir labai dažnai prisižaidžia iki įvarčio. Bet kokiu atveju bent jau rungtynių pradžiai greitas ir landus Lukšys būtų žymiai naudingesnis už galingą, bet lėtoką Beniušį. Eliošius tokioms rungtynėms būtinas. O va kas geriau – Urbšys ar Thomson‘as sunku pasakyt. Thomson‘as yra nors ir mažas, tačiau tvirtas žaidėjas ir jo škotiškas žaidimo intensyvumas gali būti labai naudingas. Tačiau kiek neramina kai kurie jo veiksmai rungtynėse su REO, kai jis klysdavo elementariausiose situacijose. Tuo tarpu Urbšys, kuris galėjo pailsėti daugiau nei kiti kolegos, yra tinkamesnis žmogus energetiškai, nes prieš Ekraną lošti jam tikrai reiškia daugiau, nei škotui. Užtat Urbšys turi šiokią tokią kamuolio perlaikymo ydą, kuri lošiant su Ekranu gali būti lemiama. Matysim, kaip čia bus – spėju, kad aikštėje gaus laiko abu žaidėjai.

Chvedukas būtinas centre. O Leimoną traukčiau į atraminio saugo vietą gynėjams pagalbon. Jis taip pat yra žymus kamuolio perlaikytojas, tad geriau jau atakos pradžias patikėti Chvedukui ar Ledesmai. Brazilą gi statyčiau į klasikinę, argentinietišką playmakerio poziciją – iškart po puolėju. Nemanau, kad jis naudingesnis būtų puolėjo taške – vis tik norint sėkmingų kontratakų labai reikia žmogaus priekyje, kuris visų pirma galėtų padalinti kolegoms netikėtų ir gudrių perdavimų.

Toks čia tas mano planas. Atrodo, pernelyg įsijaučiau į trenerio vietą. Tai tuo komandos išdėstymo aikštėje šnekas ir baigsiu. Kad ir kokios teorijas čia galėtume svarstyti, vis tik vienas svarbiausių elementų bus Sūduvos fizinė būklė. Rungtynėse su REO komanda atrodė labai pavargusi. O juk šį kartą kalba kaip sykis eis apie greitį. Tačiau siekti maksimumo šį kartą labai reikia. Pailsėti bus galima kitame ture su Tauru.

Va bank! Viskas. Belieka išsprogdinti palinkėjimą. Tad keliu abi rankas už maksimalią kovą, už komandinę dvasią ir ryžtą. Linkiu tikėjimo savo pranašumu ir beprotiško įvarčių alkio. Tikiu mūsų komanda ir jos galia palikti Panevėžiui antrą pralaimėjimą šiame sezone! Varykit nesidairydami atgal ir negalvodami apie rytojų!

Reklama

6 Responses to “Laukiam: Ekranas – Sūduva”


 1. 1 Anonimas 2012-05-02 13:36

  Manau svarbiausia būtų turėti tikrą puolėją šiose rungtynėse. Nesvarbu ar tai Lukšys ar Beniušis, nes abu šie žaidėjai turi vieną savybę, kurią nors ir atlieka skirtingai, bet atlieka gerai, o tai įvarčių mušimas. Kad ir paėmus Beniušį rungtynėse prieš REO nors ir buvo išleistas žaisti kartu su daugybe kitų puolėjų jis kartais užstrigdavo toje vietoje kai rekėjo rinktis žaisti toje playmaker’io pozicijoje ar užbaigti atakas. Sėdėjau per tas rungtynes netol Liubšio ir gerai girdėjau kaip jis rėkė Beniušiui bėgti į priekį o tam dažnai beligdavo tik skėsčioti rankomis.+ manau gerai veiktų beniušio ir Thomson pora, nes škotas turi gana tikslų tolima pasą

 2. 2 edas 2012-05-02 15:46

  Blemba uzvede mane sitas straipsnis. Nebegaliu sulaukti varzybu. Reiktu ir suduvos zvaigzdunams perskaityt. Gal bent karta zaistu aiksteje, o ne vaikscootu

 3. 3 voleur 2012-05-02 19:54

  straipsnis užvedė bet deja ne rungtynės, nors dar po pirmo kėlinio atrodė pusė velnio deja antrame apšaudė iš toli ir parodė kaip reikia žaist o mūsiškiai padoraus kėlimo iš krašto nepadarė kaip ir smūgiu… liūdna…

 4. 4 gedas 2012-05-02 20:00

  Taip. Liūdna darosi matant lakstančią avinų gauja paskui kamuolį. Man atrodo, per treniruotes Liubšys galėtų padirbėti su komandą tuos avinus pamokinant skersuoti kamuolį į baudos aikštelę, o tai skesrsi tai jomajo

 5. 5 griezhtas 2012-05-02 20:17

  Siaip viskas griuvo kai susitraumavo Slavickas. Vaizdas toks, kad kiek treneris isdresiravo per trenriuotes tiek moka zaist, tik kazkas ne taip kaip buvo surezisuota viskas griuva, nes paskui nei vienas nezino ka daryt. Kita vertus su ekranu reikia visos zaidziancios komandos, kad laikyti centra, kai vietoje zaidziancio zaidejo ileido Ledesma iskrito vienas zaidziantis zaidejas ir centras buvo paleistas. Zodziu ledesma reikia leisti zaisti kartu su dubleriais pries autsaiderius, kai jau nesvarbu rezultatas, o svarbu holivudai. Aisku pop papsakos apie jo pasu tikslumo procenta, bet… as papasakosiu, kad kamuoliu mestu i plota jis nei vieno nepasieme ir prarado kaip minimum 5 kamuolius priekyje darydamas holivudines nesamones, ne laiku ir ne vietoje, be to tempe laika kol teikesi ateiti pramust standarta. Zodziu radau savo pikciui taikini….
  O geriausias varzybu zaidejas cia be abejones chvedukas, gal kartais ir padare klaida kita, bet neprikisi, kad nesistenge kazka padaryti.

 6. 6 Vytenis 2012-05-02 20:21

  Sūduva-2“ ir „Ekranas-2“ susitiks 17 valandą lauke geros rungtynes.Atvykit ir pamatykit:D.


Comments are currently closed.Adresas

ponaspop@yahoo.com

Archyvas

Sūduva Flickr'e

Statistika

 • 1,185,717 hits
Reklama