Laukiam: Sūduva – Banga

Mažumą pasipykom, keiksmais pasisvaidėm ir pakaks. Žemė toliau sukasi aplink saulę bei savo ašį, o Lietuvos futbolo čempionatas toliau juda gerai išmintais takais, kurie daugumos klubų mylėtojams atneša daugiau liūdesio ir nusivylimo nei džiaugsmo. Kai pažiūri į šiandieninę padėtį A lygoje, pasirodo, kad džiaugtis šiuo metu gali tik Kruojos, REO ir Šiaulių gerbėjai. Bet ir čia nieko gero nesigauna – pirmieji du klubai gerbėjų praktiškai neturi, o į trečiojo rungtynes, nusivylę netikėtai nesėkminga sezono pradžia, šiauliečiai vis dar atkakliai neina. Gandai apie finansines Ekrano bėdas kol kas patvirtinti nebuvo – tad lauksim ir šiame fronte naujienų.

Gilioj pelkėj lietuviškas futblas lindi, tik va – nesu tikras, ar apskritai ši būklė priklauso nuo mūsų, klubų ar net federacijos. Mus traiško globalaus futbolo reikalavimai, o mes esame per tris galaktikas nuo to laiptelio, kuris priverstų pasaulinio futbolo pirmūnus į Lietuvą žvelgti bent jau su pagarba. Bent jau su tokia pagarba, kokios nusipelnė Airija po pralaimėjimo ispanams, nes jei komanda nieko doro aikštėje neparodė, jiems į pagalbą atėjo tūkstantinė fanų minia, kurios laidotuvių giesmes kitą dieną ko gero pažiūrėjo daugiau žmonių, nei ispanų įvarčius.

Juk kodėl mes taip pykome po pralaimėjimo Kruojai? Ne dėl paties pralaimėjimo labiausiai pykome ir ne dėl prarastų taškų. Ne dėl to, kad Kruoja ir vėl aplenkė. Ne dėl to, kad komandą būtų lydėjusi kokia juoda nesėkmė, kuri visas pastangas būtų vertusi niekais. Mes labiausiai pykome dėl to, kad tų pastangų žaidėjų veiksmuose apskritai nesimatė. Be abejo, jei paklaustum apie savo požiūrį į tas rungtynes žaidėjų, jie visi kaip vienas tvirtintų – „bandėm, stengėmės, bet kažkodėl niekas nesigavo“. Deja, šią vasarą net ir lietuvis futbolo mėgėjas yra tiek prisižiūrėjęs to, kaip atrodo iš tikro pergalės siekianti komanda, kad jokiais argumentais jo neįtikinsi, jog Sūduva praeitą šeštadienė norėjo pergalės.

O didžioji dilema yra tame, kad globalusis futbolo verslas šiandien ryžtingai perstumdo klasikines futbolo vertybes. Globaliojo futbolo verslo požiūriu pergalė nėra esminis futbolo elementas. Svarbiausia – spektaklis ir komercinė futbolo galia. Šiandienos futbole svarbu yra ne sportinis principas, o tai, kiek vienas ar kitas turnyras gali generuoti pelno. Kad ir kaip būtų liūdna, tačiau graikų ir čekų išėjimas iš Euro grupės tolyn džiugina tik graikus ir čekus. UEFA verslininkai graužia nagus, nes rusų su lenkais komercinis potencialas žymiai didesnis, o globalaus futbolo vartotojai, nuo Anglijos iki Lietuvos yra nepatenkinti dėl to, kad toliau praėjusios rinktinės nei švytinčių žvaigždžių turi, nei žaidžia, kaip šiais laikais mėgstama sakyti, „gražų“ futbolą. Ir niekam neįdomus tas sportinis principas, kurio tiesa paprasta kaip trys kapeikos – laimi stipresnis, laimi tas, kuris labiau nori laimėti. Tai turėtų būti vienintelė sportinio turnyro tiesa ir tikslas.

Tuo tarpu šiandieniniame futbole visi „serga“ už spektaklį. Esu tikras, kad sekančiame etape graikus palaikys ir vėl tik patys graikai, o visas pasaulis karštai trokš, kad pagaliau tie negražūs, kaimietiškais veidais ir kreivom kojom futbolo pajacai būtų pastatyti į jiems deramą vietą. Negražiai jie ant prašmatnios Euro Čempionato scenos atrodo. Lygiai taip pat esu tikras, kad visas UEFA elitas sekmadienį būriais traukė į bažnyčias ir meldėsi už tai, kad tik iš grupės neišsikapstytų danai – dar viena rinktinė be gražuolių žvaigždžių ir be gražaus žaidimo.

Taigi, pasąmonėje šiandieninis futbolininkas suvokia, kad futbolas yra verslas, kuriame pergalė – antraeilis dalykas. Todėl pasąmonėje profesionalus futbolininkas maksimaliai stengiasi tik tuomet, kai tai yra naudinga jo paties karjerai. Futbolas – sunki ir pavojinga profesija, karjera čia gali baigtis labai greitai ir netikėtai. Štai todėl ir gaunasi, kad kai kurie Sūduvos žaidėjai žiba rinktinėje, o snaudžia tuomet, kai reikia laimėti prieš kažkokią Kruoją. Tik kaltint jų nelabai išeina – jie elgiasi racionaliai ir teisingai. Čia mes – svaičiotojai ir idealistai – norime tikėti, kad su Marijampole niekada nieko bendro neturėjęs profesionalus futbolininkas stengtųsi už šito miestelio komandą galvą paguldyti.

Ir išeities aš nematau jokios. Reikia susitaikyt ir tiesiog toliau gyvent šitam idealistiniam pasauly, neprarandant vilties, kad bent jau kartais sportiniai principai gali iškišti savo ausis. Mūsų yra nedaug ir šis skaičius tikrai nedidės. Štai skaitau komentarus vieno dienraščio tinklapyje po straipsniu apie A lygos kovas, o pagrindinė komentarų mintis – „nejuokinkit pasaulio su lietuviško futbolo transliacijomis, kai per teliką Euro rodo“. Tam žmogui, kuris futbolą pažįsta tik iš Čempionų lygos ar pasaulinių čempionatų, net nesuprantama, kaip tokia Lietuvos lyga apskritai gali egzistuoti.

Tačiau neapsigaukime. Tas žmogus nėra didelis Anglijos, Ispanijos ar Vokietijos lygų žinovas ir mylėtojas. Tokią pat reakciją, kokią sukėlė Žalgirio – REO rungtynių transliacija, jam sukeltų ir rungtynės tarp kokio Wigano ir Sunderlando. Globalaus futbolo vartotojo poreikius atitinka tik kokie 20 klubų Europoje – po kelis iš didžiųjų lygų. Jo požiūriu – visa kita gali net neegzistuoti. Ir neegzistuotų – jei šimtų žemesnių ir silpnesnių lygų klubų karštai nepalaikytų jų miestelėnai. Jei ne jie – be Čempionų lygos nieko daugiau ir nebūtų.

O štai mes gyvename dar toliau. Visiškame užkampyje. Ten, kur savo futbolo nereikia net miestelių gyventojams, kur tie gyventojai mieliau „palaiko“ Barseloną ar Liverpulį, nei vietinį klubą. Esame tik didžiojo futbolo spektaklio statistai. Mūsų net į stadioną neįleidžia – pro skyles tvoroje galima žiūrėti, kaip prašmatniai laku plaukus papurškęs Ronaldo muša įvarčius olandams. Tokius kaip mes UEFA laiko tik „dėl viso pikto“. Kad vaizdelis būtų skrajutėse ir bukletuose gražesnis – „štai, futbolas visą Europą vieniją“. Ir kad galėtų panaudoti Lietuvos balsą, jei koks rimtesnis balsavimas UEFA viduje nutinka. Panašiai brazilas Joao Havelange FIFA prezidentu tapo pirmiausia suorganizavęs viso Trečiojo pasaulio priėmimą į FIFA, o paskui aplankydamas kiekvieną iš tų šalių ir pažadėdamas, kad „baltųjų valdymui futbole pagaliau ateis galas“.

Mums visą šitą planą įžvelgti sunkiau. Mes nematome, kas verda futbolo užkulisuose. Mes tiesiog ateiname į stadioną ir tikimės, kad žaidėjai atiduos visas jėgas tam, kad būtų pasiektas paprastas dalykas – pergalė. Ir, greičiausiai, mums nelengva suprasti, kad tiek žaidėjai, tiek treneriai, tiek komandų savininkai ir vadybininkai jaučiasi visiškai kitaip.

Štai ir susitinka stadione dvi sunkiai susitarti galinčios grupės – naivūs žiūrovai, atėję pasidžiaugti tuo, kad ir jų miestas turi populiariausios pasaulyje sporto šakos komandą ir žaidėjai, kurie, supranta tiek sistemą, tiek beviltišką jų pačių vietą sistemoje ir mato, kaip toli Lietuva yra nuo centro, kuriame sprendžiami didieji futbolo reikalai. Ir nesusitaria šios dvi grupės. Vieni šaukia: „tinginiai, apsileidėliai, kur jūsų kovinė dvasia?“ O kiti nustebę žiūri: „kokia dar kovinė dvasia? Mes čia darbą dirbam ir dar tokį, už kurį mums kapeikas moka ir kuriame karjeros galimybės praktiškai lygios nuliui. Nenorėkit, kad mes čia plėšytumėmės lyg kokie paaugliai kiemo rungtynėse“.

Taip kad galim nusiramint. Gyvenimas nesustoja. Viskas bus gerai. Futbolas – tik maža mūsų visų gyvenimo dalis. Ramybės jums ir jūsų namams. Tegul pasaulyje klęsti taika ir draugystė. O jeigu Sūduvai pavyks laimėti prieš Bangą ir REO – mes būsime ne tik ramūs, bet ir mažumą laimingesni, nei po praeito šeštadienio.

15 Responses to “Laukiam: Sūduva – Banga”


 1. 1 niekas 2012-06-18 23:02

  O vaizdeliai iš kokios arenos?

 2. 2 p.o.p. 2012-06-18 23:05

  Jo, patingejau parasyt:) cia yr vilniaus zalgirio ir kalvarijos stadionai paveiksluoti pries pora metu. Jei idomu, yra daugiau fotkiu rubrikoje ‘stadionai’

 3. 3 to pop 2012-06-19 09:04

  Idomus pamokslas.. Ar cia atgaila uz praeita straipsni.:)

 4. 4 p.o.p. 2012-06-19 09:26

  visiška tiesa:) reikia gi kažkaip su emocijomis tvarkytis, nes kitu atveju, tai norisi viską mest ir vėl pavirst paprastu stadiono lankytoju:)

 5. 5 voleur 2012-06-19 18:08

  per futbolo.tv aptarinėjamas popo blogas :)

 6. 6 p.o.p. 2012-06-19 18:23

  Ka sako? Pas mane namu internetas transliacijos nevelka:)

 7. 7 asdasdasd 2012-06-19 18:49

  Pagyre,kad teisingai aprasyta viska ir gerai duota pylos zaidejams :D Ir visiem pasiule nueit paskaityt.

 8. 8 Anonsas 2012-06-19 19:55

  Na ką, Eliošius tikrai turi potencialo lošdamas puolimo smaigalyje, Benas solidžiai pasirodė, Lukšys išnaudojo progas, šįkart vyravo žaidimas ant žemės, balionėlių per daug nebuvo. Ech, kad tik grįžtumėme į pergalių kelią.

 9. 9 voleur 2012-06-19 20:03

  aš tai nepaisant pergalės per daug nemačiau nieko pozityvaus, tomsonas su ledezma gali krautis lagaminus, ir dar velnias žino kaip būtų pasibaigę jeigu ne tas pendelis, o ir šiaip žaidimas apie 60 minučių tai toks labai labai šiaip sau…vienu momentu pagalvojau kad baigsis lygiom tai reikės klaust “ar ne per greit pasidarėm vidutiniokai?“ na bet pasilaikysiu iki kito turo šį klausimą…

 10. 10 . 2012-06-19 21:48

  Gerai, kad pavyko tuos 3 taskus iskovot. Bet siaip labai optimistiskai sios rungtynes nenuteike – dar yra kur tobulet. Lygiai taip pat ir puoleju zaidimas kazkokiu dideliu vilciu neteikia – suzaide normaliai, bet tuoj reikes pries rimtesnes komandas zaist ir vel is ju nieko gero nebus. Todel sutikciau su nuomone, kad Eliosius neblogai ziurisi puolime, gal ir ne stebulkas, bet vis geriau uz anuos.
  Ledesma jau tikrai galima namo siust, o Thomsona kaip tik, manau, reiketu iki sezono pabaigos issaugot – jis tikrai uz Rafa naudingesnis.

 11. 11 Juozas 2012-06-19 21:56

  Visada kai ledesma iseina is aikstes suduvos zaidimas suaktyveja. Persasi nuomone, kad zaidejai nepatenkinti Ledesmos tinginiavimu ir nevaliskai patys tiesiog maziau jegu atiduoda zaidimui.Tokis vaizdas kad zaideju galvoje tokios mintys sukasi “Jei jis vaiksto, kodel mes turim lakstyt? Perduodam kamuoli jam o jis holivudus isdarineja ir dazniausiai ta kamuoli praranda. Visiskai nekovoja musu zvaigzde, ka jis aukstesni statusa turi, mes turim art, o jis vaikscioja?“ Tik pakeicia ledesma iskart visi ardytis pradeda. Na bet neina nepastebet, kai visas rungtynes losia be ledesmos vistiek patinginiauja zaidejai, bet kai po keitimo jis iseina matyt saugiklis kazkoks suveikia, kad reik parodyt jog jis komandai nereikalingas, patys galim kurt zaidima. Cia toks siaip isvedziojimas ir pastebejimas.
  Sarkastiskai sakant, galima leist ledesma pirma kelini 10 minuciu palost, tada 80min zaidejai ars ir los kovingai. O Thomsonas suduvai reikalingas, geras zaidejas, gerai kampinius kelia, daug geriau uz musu holivuda(Nesuprantu kodel vis dar jam duoda kampinius kelti kai aiksteleje thomsonas) . Dirba stengias, tik ne jo diena siandien, nesiklijavo zaidimas

 12. 12 axsel 2012-06-19 23:06

  vienas pliusas ir manau nemazas po tavo praeito rasiinio buvo nuvalytos kedutes tai jau tualetinio popieriaus nereike naudot, buvo galima sest ir megautis futbolu seip zaidimas nekoks ladezma tinginys nemeksta gintis pakovoti del kamuolio ,tenkina trys taskai

 13. 13 ziurovas 2012-06-19 23:46

  nu manau ledesma tinka musu vadams,nes jis ko gero labai gerai apmokamas zaidejas

 14. 14 griezhtas 2012-06-19 23:52

  Pritariu auksciau paminejusiems, kad suduvai ledesmos tikrai nereikia, viena jis stabdo ir letina zaidima (nes komanda gal gavus nurodymus zaisti per ji ir jam pasuoja, o jis su tais pasais viska ka padaro, tai kad pragano kamuoli, be to, kad jam papasuot, reikia jo bent pusvalandi palaukti kol jis teiksis ateit), antra savo tingejimu demoralizuoja visa komanda (jei jis tep zaizdamas gauna trigubai ar penkigubai nei mes, tai nx mums draskytis), trecia imasi musti standartus is kuriu visiskas nulis gaunasi jau kokie 3 men. Zodziu ji galima iselisti likus 10 minuciu iki pabaigos, kai rezultatas jau aiskus, nors spejant, kad jis brangiausias suduvos zaidejas, jo isvsi nereikia, nes kaina neatitinka kokybes.
  Thomsonas kaip zaidejas yra geras, beda ta, kad jis isivaizduoja, kad cia dirba teiseju instruktorium ir po kiekvieno teisejo sprendimo turi juos ko pamokyt, del ko jis pamirsta atakose kovot iki galo, be to kiekvienuose varzybose, gauna po geltona kortele uz kalbas (neatsimenu, kad butu gaves nors viena kortele uz siurkstu zaidima).
  Eliosius puolime atrodo labai gerai, nes dave suduvos puolimui greicio ir aktyvumo, kurio veteranai nebeturi.
  Beniusis lakste kiekvienu atveju pagal Liubsio konkrecius paliepimus, savo nuoziura tikriausia irgi kaip Ledesma stovetu, todel manau, kad jam laikas i pencija.
  Apkritai ziadimas siandien buvo liudnokas ir pergale yra ne kiek pasiekta, kiek sekmes veiksnys. Del to galima pulti ir Liubsi, nes kai Urbsi pakeite Luksiu (aktyvu kurianti zaideja pasyviu, (nors Luksys, kaip Luksys ir buvo siandien labai aktyvus)), saugu linijos organizacinis zaidimas visai stojo ir aikstes vidurys buvo atiduotas, Ledesmos keitimas Luksiu butu buves labai logiskas, arba koks Urbsio ketimas Chvedu.

 15. 15 Anonsas 2012-06-20 08:32

  Na gal ir gerai, kad vidurį Bangai šiek tiek atidavė, nes taip atsirado erdvių puolime. Puikiai prisimenam rungtynes su reo, kai laikėm kamuolį 80%, bet taip ir nepramušėm autobusiuko.


Comments are currently closed.Adresas

ponaspop@yahoo.com

Archyvas

Sūduva Flickr'e

Statistika

 • 1 189 173 hits