Laukiam: Sūduva – Šiauliai

2013-15

Taip, su čempionato startu, panašu, buvo paskubėta – sniegas ir minusinė temperatūra su futbolu sunkiai draugauja. Nelabai aiškus ir kitas dalykas – kodėl jau nuo antro turo reik pradėt lošt vidury savaitės? Ar skubama, kad vasarą ir vėl būtų galima mėnesio pertraukas daryt?

Sūduvai vėlesnė sezono pradžia taip pat būtų buvęs išganymas – pirmame ture pamatėme, jog be traumuotų Ledesmos, Chveduko, Urbos ir Šoblinsko Sūduvos mašinos ratai sukasi labai sunkiai. Tai yra geras šansas visoms komandoms, kurios laukia žaidimo su Sūduva artimiausiomis savaitėmis, o pagrindinis mūsų komandos tikslas bus per tą laiką prarasti kaip įmanoma mažiau taškų.

Deja, teisinti prastą komandos išvaizdą rungtynėse su pakankamai vidutiniškai atrodančiu Atlantu vien pagrindinių žaidėjų trūkumu nederėtų. Dauguma traumuotųjų buvo traumuoti jau kurį laiką. Todėl ir buvo keista startinėje šeštadienio sudėtyje matyti kitus žmones, nei buvo bandyti paskutinėse draugiškose rungtynėse. Logiškai galvojant, jos ir turėjo būti skirtos tam, kad treneris galėtų surasti optimalų žaidimą čempionato pradžiai.

Labiausiai rungtynėse su Atlantu man pritrūko racionalumo ir aiškaus žaidimo plano, kuris efektyviausiai išnaudotų turimus resursus ir trumpiausiu keliu leistų pasiekti teigiamo rezultato. Racionalumas, funkciškumas – niekada nebuvo Sūduvos žaidimo savybė, tačiau treneris, šiais metais gavęs gerokai silpnesnę sudėtį, turėtų labiau galvoti apie rezultatą, o ne apie gražų žaidimą. Atlantas nieko stebuklingo neparodė, tačiau keletą elementarių dalykų atliko pakankamai švariai. Jie gan sėkmingai žaidė “sieneles” ir labai efektyviai smulkiomis pražangomis stabdydavo Sūduvos atakas dar mūsų aikštės pusėje. To visiškai pakako. Tiesa, rungtynių pabaigoje ir Atlantas gynyboje keletą kartų sodriai suklydo, tačiau Sūduva nesugebėjo tomis dovanėlėmis pasinaudoti.

2013-16

Tuo tarpu Sūduvos didžioji bėda buvo ta, kad nė viena iš grandžių (išskyrus vartininką) nesužaidė gerai. Gal dėl to ir nebuvo aišku, kokį planą šioms rungtynėms komandai išrašė treneris. Sūduva nežaidė aiškiai išreikšto gynybinio futbolo – kas būtų visai natūralu, turint omeny sudėties problemas. Sūduva daugiau gynėsi, tačiau tik dėl to, kad Atlantas buvo galingesnis. Tačiau sąmoningai aikštės Sūduva Atlantui taip pat neatiduodavo – kas vėlgi būtų natūralu, turint labai silpną vidurio liniją. Sąmoningai atsitraukus prie savo vartų, būtų link jų patraukti ir Atlanto saugai bei gynėjai – o tai būtų atvėrę didesnius plotus Sūduvos priekiniams žaidėjams. Visi pastarieji (išskyrus gal tik Valskį) yra maži, greiti, tačiau stokoja technikos, leidžiančios apeiti po keletą priešininkų. Kamuoliai į tuščią plotą būtų žymiai naudingesnis, nei tie, kurie būdavo metami į kovą. Nei Baranovskis, nei Xin, nei Kdouh nėra pajėgus susitvarkyti su keliais priešininkais (tiesą pasakius, legionieriams elementariausiai trūksta kilogramų), o bėgti greičiau už aukštus ir sunkius gynėjus galėtų.

Neramu buvo žiūrėti ir į Dariaus Gvildžio sudėties perstumdymus rungtynių metu. Matėm, kaip Basič keitėsi vietomis su Valskiu ar Baranovskis su Xin. Jau nekalbant apie tai, kad Radžius yra pastumtas į saugų liniją (maždaug ten, kur anksčiau lošė Leimonas, dabar pastatytas vidurio gynėju). Kad Sūduvos treneris mėgsta tokius eskperimentus visi žinome. Mirsim nepamiršim Povilo Lukšio, pastatyto į krašto gynėjo poziciją. Tačiau mano giliu įsitikinimu tokios rokiruotės naudos gali duoti tik ypatingais, išskirtiniais atvejais – kai kitaip neįmanoma (raudona kortelė) arba kai žaidėjai yra tokio aukšto lygio, kad gali improvizuoti įvairiuose aikštės taškuose. Tačiau būkime sąžiningi – Lietuvoje žaidžiantys futbolininkai nėra aukščiausio lygio profai. Todėl aiškios ir gerai treniruotėse išmoktos sistemos bei stabilios žaidėjų pozicijos mūsuose visada duoda geresnį rezultatą nei laukinės improvizacijos. O kai sudėties eksperimentai prasideda jokios žaidimo sistemos apskritai nesukūrus – komanda pavirsta chaosu. Ir stebėtis tuo nereikėtų. Juk tokios yra sėkmingos improvizacijos sąlygos ne tik futbole, bet ir bet kurioje kitoje gyvenimo srityje. Improvizuoti sekasi tik tuomet, kai idealiai moki taisykles. Jei to nėra – improvizacija tampa mėgėjiškumo sinonimu.

Taip, apie trenerį šiais metais ir vėl teks kalbėti labai daug. Treneris futbole visuomet yra labai svarbus, tačiau kai komanda tampa silpnesnė, trenerio įtaka galutiniam rezultatui tampa dar didesnė. Sūduvos santykiai su treneriais visais laikais buvo sudėtingi. Atvirai pasakius, pamenu tik pora žmonių, kurie šią komandą buvo įstatę į aiškesnį kelią. Keliskart Sūduvą treniravęs Algimantas Gabrys ir italas Rino Lavezzini, 2004 metais iškrapštęs mūsų komandą iš paskutinės lentelės vietos. Visi kiti treneriai labai greitai ir lengvai tapdavo “aplinkybių įkaitais” ir komandą palikdavo ne savo noru. Apie tokių santykių priežastis dabar diskutuoti neverta. Juolab, kad ir šnekėta apie tai ne vieną kartą. Nepaisant visų įmanomų priežasčių – mes juk norime tik vieno. Kad komanda pagaliau įgautų aiškesnį veidą ir sugebėtų maksimaliai išnaudoti savo potencialą. Tikuosi, kad šiais metais bus galima tikėtis ryškesnių žingsnių šia likme. Tuo tarpu aš pats sau pažadėjau šį sezoną mažiau kritikuoti ir daugiau ieškoti pozityvių dalykų. Matysim, ar pažadą pavyks ištesėti.

Prognozuoti rungtynių su Šiauliais rezultatą sudėtinga. Akivaizdu, kad ir Šiauliai tapo silpnesnė komanda, nei buvo pernai. Tačiau net ir tokiu atveju Šiauliai vis viena išlieka tų komandų grupėje, kurios kaposis dėl trečios vietos. Tad nors sezono pradžioje visuomet laisviau žvelgi į prarandamus taškus (“nes viskas dar priešakyje”), taškai išbarstyti su artimiausiais konkurentais gali gerokai atsirūgti. Tad lauksiu, kad Sūduvos treneris prieš rungtynes pašnekėtų ne tik apie darbą, kuris dar laukia su sava komanda, ne tik apie tai, koks pavojingas ir stiprus yra varžovas, bet ir apie būtinybę bei nusiteikimą pasiimti tris taškus.

14 Responses to “Laukiam: Sūduva – Šiauliai”


 1. 1 Ignas 2013-03-12 02:43

  Na pritarsiu tau.
  Vis dar pasakysiu, ką ir praeitą sezoną kartojau, jog šio trenerio pasirinkimas visiškai klaidingas.
  Nematyti žaidimo braižo ir jo pokyčių arba jis visiškai nesikeičia. Pamenu, jog atėjęs tik, sako vidurį sezono nekeisiu, naujo nieko nediegsiu… Tai šiemet po Liubšio braižo man nelabai ir kas keitėsi, tas pats žaidimas plius rokiruotės sudėtyje..
  Komanda atrodė gėdingai, visiškai vidurys prarastas, skuboti sprendimai atsidūrus netoli baudos aikštelės ir pavojingų progų apart vieną kitą pasispardymą rungtynių pabaigoje, kaip prireikė rezultatą lyginti – nemačiau..
  Šiemet atrodo patys neramiausi metai, vien dėl to, jog vadovai prieš sezoną kaip keista Sūduvos atveju neiškėlė tikslų dėl vietos…
  Ir keista kažkaip žiūrėti, jog pralaimint rungtynes tenka leisti dublerius, tam, jog jie “lygintų“ rezultatą… Na suprantama, trūksta žaidėjų, bet keitimai padaryti sudėtyje, tai tik tos pačios pozicijos keitimas, o ne puolimo stiprinimas…

 2. 2 Remis 2013-03-12 08:56

  Viskas tvarkoj su ta čempionato pradžia. Čia su oru kažkas netvarkoj :) Ir 2011, ir 2012 tuo pat metu pradėjom, o tokių minusinių baisumų nebuvo.
  O dėl to, kad jau pirmos savaitės viduryje daromas turas yra nesąmonė, tikrai galima sutikti.

 3. 3 p.o.p. 2013-03-12 11:49

  jo, ir labai jau norisi komandos veiksmuose išvysti to tikrojo “agresyvumo“, kurį treneris žadėjo dar prieš ateidamas į Sūduvą. Nes dabar jo nėra nei spaudžiant atakuojantį varžovą, nei puolant – ir vėl visiškai nesukuriame pavojingų pražangų netoli priešininko baudos aikštelės. Taip, kaip kurie žaidėjai laksto po aikštę lyg patrakę, tačiau efektyvaus tikslingumo tame lakstyme labai trūksta.

 4. 4 griezhtas 2013-03-12 15:05

  Del Baronovkio ir Xin rokiruotes, tai Xin atakose yra efektyvesnis nei Baranoviskis, del geresnio aikstes matymo ir tikslesniu pasu ir skersavimu, beda ta, kad Baranovskis uz xin ir ginasi prasciau. Turint pakenciama krasto gyneja, be abejones Xin bus galima leisti zaisti krasto saugu.
  Del bendro vaizdo, tai akivaizdu, kad kai kuriem jauniem zaidejam dar dreba kinkos ir pasimeta del itampos ir uztruks laiko kol jie apsiramins, nebijos ir zais arti savo galimybiu.
  Ir nesutinku su pop, kad reikia pereiti grynai prie gynybinio futbolo ir bet kokiomis salygomis racionaliai siekti rezultato. Siumetine komanda yra mokomoji o ivardinti tikslai yra grazus zaidimas, todel ir turi siekti – mokytis graziai zaisti. Suduvos genuose uzkoduota, kad tai niekada nebus racionaus-gynybinio tipo komanda.
  Del trenerio, tai kuo mes labiau ji kritikuoim, tuo mazesnis bus jo autoritetas zaideju akyse (nes visi zaidejai skaito sita bloga), tuo maziau jis gales nuveikti su dabartine komanda. Taip, kad siulau bent iki sezono vidurio susilaikyt nuo kritikos ir siaip visiems siulau is savo lukesciu isvyt aukstas vietas, bus kur kas idomiau stebeti ir maziau noresis kabinetis.

 5. 5 Varvalas 2013-03-12 15:33

  Žaidėjus kritikuoti neapsiverčia ir man liežuvis – to iki Šv. Velykų ir nedarysiu. Jiems kovingumo tikrai netrūksta. Bijau, kad tik vasarą nesibaigtų ne tik pirmasis, bet ir antrasis kvapas; jau ir šių rungtynių pabaigoje kai kurie žaidėjai neturėjo jėgų pasidraskyti. Tai pastebėjo ir rungtynių komentatorius, vis kartodamas: “Nesąmonė, nesąmonė, Sūduva net nebando kovoti dėl kamuolio“. Nežinau, kas komandoje paskutiniuosius kelerius metus rūpinosi žaidėjų fiziniu paruošimu, bet panašu, kad tam nepasitelkiami specialistai. Vien futbolo trenerių nepakanka tokiam darbui.
  O vyr. treneris nėra šventasis ir jam skirta būti kritikos smaigalyje. Jau į tokį darbą atėjo ir pats padarė garsius pareiškimus, kurie niekaip nepaverčiami “kūnu“ aikštėje. Net ir tų pastangų nematyti. Kol kas visa kūrybinė veikla reiškiasi tik prastus rezultatus duodančiu žaidėjų pozicijų kaitaliojimu. Įžvelgiu tik vieną gerą dalyką – jau pernai buvo labiau pasitikėta dubleriais, o šįmet tai daroma gal net nepriklausomai nuo trenerio pastangų. Tiesiog kitokių žaidėjų “po ranka“ ir nėr. Ir pasiaiškinimai po rungtynių labiau tinkami “kiemo“ žaidėjams, o ne šios lygoskomandos treneriui.
  Mes į trenerio asmeninius reikalus nelendame, jo santykių su žaidėjais nekomentuojame, tai nemanau, kad suformuojame kažkokią nepasitikėjimo sieną tarp žaidėjų ir trenerių.

 6. 6 kitas Juozas 2013-03-12 15:41

  hmm, šiandien oficialioji sūduvos svetainė pasikeitė!

 7. 7 p.o.p. 2013-03-12 15:57

  o dieve šventas…. jo, panašu, kad treneris nuo kritikos pailsėt galės, nes eilė – sūduvos marketingistams atėjo savo atsiiimt:)

 8. 8 Ramunas 2013-03-12 16:06

  Akivaizdžiai nuo Ekrano puslapio nusižiūrėjo viską, tik įgyvendino viską labai nevykusiai.

  • 9 Anonimas 2013-03-12 18:19

   tai taip, nes Ekranas yra pirmasis futbolo klubas pasaulyje pristatęs savo interneto svetainę!

 9. 10 hmm 2013-03-12 16:16

  ir dar kaip lagina :) Plius nera nuorodos i si bloga. Na bet bent kazkoks darbas vyksta.

 10. 11 Lukas 2013-03-12 16:43

  To grieztas
  Suduvos genuose uzkoduota, kad tai niekada nebus racionaus-gynybinio tipo komanda.

  Nesutinku. Butent Suduva visada zaidzia gynybini futbola (dar racionalaus – cia galima ir gincytis, nes to racionalumo daznai pritruksta). Isimtys buvo tik kelis kartus – prie Gabrio ir prie Pankratjevo.
  cia turbut ta lietuviska mentaliteto problema – itikeje visi, kad kitas stipresnis, del to ir renkasi tokia taktika. o kai ispuola zaisti su tikrai silpnesniu priesininku ar kai turi komanda kiekybine persvara, nesugeba normaliai uzpulti, kad ir kiek besistengtu.

 11. 12 p.o.p. 2013-03-12 17:06

  Lukai, manau, kad kai kalbam apie Sūduvos genus, tai ir gaunasi, kad už tuos genus yra atsakingas Gabrys ir tų laikų komanda. Nes tuomet ir buvo ko gero vienintelis laikas, kai buvo galima kalbėti apie “Sūduvos stilių“. Pankratjevas iš Sūduvos mėgino padaryt totalinio futbolo mašina ir man iki šiol biš gaila, kad jam savo darbo neleido pabaigt.

  Todėl, kalbant apie Sūduvos idėją, nieko kito be Gabrio žodžių ir negali imt kaip “Sūduvos konstituciją“. Reikėtų juos atkapstyt ir šito blogo viršuje įrašyt – apie tai, kad rezultato reikia siekti gražiu žaidimu.

 12. 13 Gintaras 2013-03-12 18:13

  viskas isibeges tik man viena idomu kur nuoroda suduvos puslapy rast i pono pop bloga ar reiks jieskot per google

 13. 14 p.o.p. 2013-03-12 18:31

  na kolei kas galim pasidžiaugt bent tuo, kad I ture Marijampolėje futbolo pažiūrėt daugiausiai žmonių susirinko


Comments are currently closed.Adresas

ponaspop@yahoo.com

Archyvas

Sūduva Flickr'e

Statistika

 • 1 186 072 hits