Lietuviško futbolo mistika

2013-20

Viskas lietuviškame futbole yra aišku kaip trys kapeikos. Išskyrus vieną subtilų klausimą. Toks klausimiukas apie pinigus, už kuriuos lietuviškas futbolas duoną valgo ir ant jos kartais sviesto užsitepa. Taip buvo visada, tačiau šiemet tas klausimas mane kažko labai kankina. Štai ir nutariau nerimu su tamstomis pasidalinti, kad ant širdies lengviau būtų.

Šiandien apie pinigus atvirai ir be įprastinio prakaitavimo Lietuvoje kalba tik vienas klubas. Ir kas čia tokie drąsūs? Bingo! Be abejo, tai yra šiuolaikiškiausiai tarp Marijos Žemės komandų šiandien išrodantis Vilniaus Žalgiris. Paklauskit to klubo pareigūnų apie metinį klubo biudžetą ir gausit tiesų atsakymą su skaičiais. Kone visi kiti klubai savo pinigų klausimą palieka sąmokslų teorijų matematikams. Štai ir skaičiuoja žmonės, kiek klubas gauna iš savivaldybės ar iš UEFA. Tačiau čia visa matematika baigiasi, nes nuspėti, ką komandai duoda rėmėjai ar savininkai yra žymiai sudėtingiau.

Šių metų lygoje pasirodė kitas fenomenas. Nėra jis naujas, tačiau taip gausiai jis nešvytėjo nuo pat Romanovo karaliavimo Lietuvos futbole laikų, kai pašaliniam stebėtojui iki galo taip niekada ir nebuvo aišku, kiek tas žymus pilietis tiesiogiai ir netiesiogiai Lietuvos futbolo klubų kontroliavo.

Šiemet turime bent tris klubus (Atlantas, Dainava, Kruoja), kurių finansavimo planus žurnalistai įvardija vienodai “paslaptingi rėmėjai iš…”. Klubų svetainės apie tai neužsimena nė puse lūpų – jų rėmėjų sąrašuose jokios mistinės bendruomenės nefigūruoja. Aišku, į tokius klausimus padėtų atsakinėti žinios, apie tai, kam vienas ar kitas klubas priklauso. Bet šiuo klausimu ko gero vienintelė Banga yra viską išrašiusi viešai iki paskutinio kablelio. Reikalų į vatą nevynioja ir Žalgiris, nors kalba kiek aptakiau.

Atlantas, Dainava, Kruoja. Šnekos eina apie mistinius rėmėjus iš Rusijos, Vilniaus, Šveicarijos ir Italijos. Bent jau į Atlanto ir Kruojos sudėtis pažiūrėjus yra akivaizdu, kad tie paslaptingi geradariai atseikėjo neblogus pinigus. Už juos per pora mėnesių buvo sulipdytos komandos, Marijos Žemėje galinčios pasikapoti mažų mažiausiai dėl bronzos medalių.

Aš nesuprantu, kaip čia su tais rėmėjais yra. Nesuprantu, kaip galima mestelėti kažkokiam futbolo klubui iš pasaulio pakraščio pora milijonų litų ir išlikti “paslaptingam”. Paprastai tariant – nematomam. Nejaugi pasaulyje yra tokių žmonių, kurie be jokios naudos sau gali švaistytis milijonais į kairę ir į dešinę? Taip, aš suprantu, kad už pinigus, kuriuos Eltonas Džonas per metus išleidžia savo šuniukams, galėtum vidutinį lietuvišką futbolo klubą išlaikyt. Tačiau – nors jūs ką man padarykit – nesuprasčiau, jei tas pats Eltonas Džonas staiga sugalvotų paremti kad ir puse milijono, pavyzdžiui, Kruoją ir dar visa tai laikytų griežtoje paslaptyje. Įtakingasis Atlanto treneris iš motulės Rusijos puse lūpų lyg ir užsimena apie prekybos Lietuvos futbolininkais perspektyvą, tačiau ir jis žymiai garsiau šneka apie Atlanto iššūkius Europos klubams, nei apie tiesioginę finansinę naudą, kurią kažkas galėtų iš to klubo gauti.

Lyg ir galėtų būti įdomu, ką LFF mano apie tokias klubų finansines paslaptis, tačiau kur ten domėsies, jei pats federacijos prezidentas nuolat svaičioja apie visokius draugus vokiečius, kurie taip pat labai nori lietuvišką futbolą remti. Galima suprasti, kad tai būtų daroma “draugystės” vardan. Čia net visais kitais aspektais tobulai sudėliotas Ekrano namas ima braškėti. Šis klubas lyg ir neslepia, kad pagrindinis finansų šaltinis yra rusiškos kilmės energetikos kontora Inter Rao. Tačiau pačios kontoros svetainėje apie Ekraną nėra užsiminta nė žodžiu, o Ekranas savo puslapyje yra sugebėjęs net klaidą įvelti nuorodoje, kuri turėtų vesti į Inter Rao svetainę (spausti įmonės logotipą). Ta pati giesmė – remti tai remia, tačiau toks jausmas, kad pats rėmimo faktas niekam nerūpi.

Mūsų futbolas yra toks varganas, kad bet kokie ir bet kokios kilmės pinigai yra sveikinami lyg kokia Sovietų Sąjungos kariuomenė išvaduotoja. Kam rūpi, kokios kilmės Atlanto pinigai? Svarbu, kad komanda atsigavo ir nustojo būti patrankų mėsa, kurios vaidmenį atliko jau kelis sezonus. Atlanto fanai už tas pirmąsias dvi savo komandos pergales šiame sezone viską gali atleisti. Manau, mes elgtumėmės lygiai taip pat. Neuždavinėtume nepatogių klausimų, o tiesiog džiūgautume dėl pergalių ir staiga pražydusio atgimimo vilties.

Vienintelis klausimas yra kiek šie mistiniai projektai truks. Vieną, du sezonus, ar neištemps nė pusės? Ir dar vienas klausimas yra opus. Kaip šiais mistikos laikais gyventi tokiems klubams kaip Sūduva, Banga, Šiauliai ar Tauras? Tiems, kurie bando suktis savais resursais. Ir čia net nesvarbios priežastys, kodėl kai kurie klubai neranda mistinių rėmėjų už Lietuvos sienų – ar dėl to, kad nenori, ar dėl to, kad nesugeba. Jokio skirtumo. Esmė yra ta, kad šie klubai mėgina į futbolą traukti lietuviškus pinigus. Ir nieko nuostabaus, kad jų gyvenimas nėra rožėmis klotas. Nors lietuviškam futbolui didelių pinigų nereikia (pora milijonų litų pasaulinio futbolo kontekste yra visiškos kapeikos), tačiau Tauragėje ar Gargžduose, panašu, ir tokius surasti beviltiškai sunku. Tačiau tie klubai kažkaip gyvalioja, nemiršta ir vis svajoja užimti aukštesnę vietą nei įprastinė šešta (Bangos atvejis). O juos vis aplenkia tie mistinių rėmėjų palaikomi projektai iš kaimyninių miestelių. Bėda ta, kad kokia Kruoja šiais metais gali čiupti bronzos medalius. Tačiau nieks negali garantuoti, kad ši komanda loš ir kitame sezone. Tuo tarpu Banga išliks. Net jei ir toliau jos didysis tikslas bus užimti penktą vietą.

Mūsų Sūduva irgi panašiai tabaluoja. Tik šiek tiek sėkmingiau. Bent jau iki šiol taip buvo. O kaip bus šiais metais – vienas dievas težino. Apie kitus metus – net galvoti nesinori. Sūduva vis dar rieda po to įsibėgėjimo, kuris nutiko statybų verslo klestėjimo laikais, kai Sūduvos biudžetas ko gero tik FBK ir nusileisdavo. Deja, klestėjimo laikai baigėsi ir mūsų komanda kiekvienais metais gyvena vis kukliau ir kukliau. Kol kas dar galim užmerkt akis ir kalbėt apie tai, kad “vietos dubleriai vietoje užsienio legionierių” yra visai gražus planas. Tačiau ar nelaukia Sūduvos toks pats Tauro, Bangos ar Dainavos likimas – aš nežinau. Į šią gretą galima sustatyti ir visus tuos I lygos klubus, kurie metai iš metų atsisako galimybės peršokt į A lygą. Atsisako, nes atsakingai mato, kad su turimomis lėšomis A lygoje jiems nėra ką veikti.

Sūduva akivaizdžiai verda savo sūduvietiškose sultyse. Sūduvos rėmėjų sąrašas – jau daug metų nesikeičia ir jame tik regiono įmonės. Tiesa, prieš pora metų į šį sąrašą įkrito viena didesnių Lietuvos korporacijų – Arvi, tačiau tai ko gero ir bus vienintelis didesnis klubo finansų politikos laimėjimas.

Didysis klausimas yra apie tai, ar Sūduvai iš tikro reikia šiuolaikiškų vadybininkų departamento, ar pakanka tų kuklių pajėgų, kurios išrašytos klubo svetainėje? Vadybininkų kuopa būtų reikalinga, jei klubas puoselėtų planus išsiveržti iš regioninio verslo rato ir šokti į aukštesnį lygį bei platesnius vandenis. Tačiau gal niekas tokių vizijų net nepiešia? Gal pakanka kuklaus provincijos klubo, kuris, aplinkybėms gerai susiklosčius, net medalius pasikabina, tačiau vis viena išlieka vos ne šeimyninio ar artimų draugų ratelio lygmens projektu? Tiesą pasakius, jeigu kas nors dabar prieitų ir rimtu veidu pasakytų “žinok, po penkerių metų tavo Sūduva loš I lygoje ir bus maždaug lentelės viduryje” pernelyg ir nenustebčiau. Kažkokia nelabai gera nuojauta kužda, kad ką tik mes baigėme žiūrėti patį geriausią penkmetį visoje Sūduvos istorijoje ir pamažu grįžtame ten, kur tokio miestelio klubams ir vieta – į tarpinę stotelę tarp mėgėjiško ir profesionalaus klubo.

O ką galvoji tu?

17 Responses to “Lietuviško futbolo mistika”


 1. 1 Anonimas 2013-03-15 01:34

  Kruojai,Dainavai ir Atlantui manau ne seipsau pinigu numete,numete tam,kad kai reikes jie tures pralosti ir sitaip tie pinigu numetei uzdirbs trigubai daugiau nei numete siems klubams ….

 2. 3 griezhtas 2013-03-15 10:17

  Del priofesionaliu vadybininku efektyvumo, tai puikiai ji atskleidzia zalgirio pavyzdys, nepaisant visu vadybininku pastangu ir profesionalumo, didziausios potencialios rinkos (vilniaus miesto), visu akciju atrakciju, taciau atmetus vilniaus savivaldybes parama (3mln.lt), pinigu zalgirio biudzetui tai leido surinkti tik iki Bangos lygio.

 3. 4 Kuzma SS 2013-03-15 10:51

  Taip pat norėjau paminėti itin svarų vieno rėmėjo (Vilniaus savivaldybės) indėlį į Žalgirio biudžetą. Reikia pripažint, gana sunkiai prognozuojamo rėmėjo. Susipyks netyčia Zuokas su kokiais nors lenkais iš koalicijos, ir lėks laukan pats, kartu su visais rėmimo pažadais… Tikrai nelinkiu tokios baigties, bet kur tai veda, suprognozuoti nesunku. Likę rėmėjai tikrai nepatemps tokios sudėties, ir komanda staiga gali tapti tik Bangos lygio.

  O viso to apibendrinimas mano suvokimu yra mes patys – visa Lietuva ir mūsų “sporto aistruoliai“. Esame tiek nepastovūs ir nenuoseklūs, kad net į mūsų “antrosios religijos“ – krepšinio LKL, NKL varžybas renkasi vos po kelis šimtus žmonių. Futbole stadionuose renkasi kiek daugiau žiūrovų, bet 700-1000 jau yra laikoma “neblogu“ skaičiumi… Tai apie ką kalbam? Apie kokią tada tikslinę grupę reklamos užsakovams gali kalbėt bet kokio sporto klubai??? Priklausomai nuo reklamos priemonės tik kas 100-asis, ar kas 1000-asis pirkėjas nuperka prekę pamatęs logotipą kažkur. Lietuvoje, ko gero, net ir tarp sporto gerbėjų tas santykis tikrai ne geresnis. Kai tuo tarpu pasaulyje ištikimybė savo mylimai komandai yra tokia stipri, kad gerbėjas visada stengsis pirkt ir tuos produktus, kurie remia jo komandą, ir naujo pavyzdžio maikutes kiekvienam atskiram sezonui, ir didžiuosis galėdamas ne nemokamai patekt į varžybas, o galėdamas pirkti bilietą į jas! Taigi, ir iš reklamos kylanti netiesioginė finansinė nauda, ir tiesioginė iš taip vadinamo “merchandising’o“ yra tik gerbėjų rankose. Taigi mums belieka ir toliau daryti tai, ką patys galim – pritraukti kuo daugiau savo aplinkos žmonių į futbolą. Ir tik tada kažkas galės turėti pagrindą judėjimui į priekį. Ir ne kitaip!

 4. 5 Remis 2013-03-15 11:58

  Banga, žiūriu, tapo populiariu keiksmu :) Beje, nesutinku su atsakymu į klausimą “Ir kas čia tokie drąsūs?“. Banga dvejus metus priešsezoniniuose interviu pasako tikslų skaičių. Nelabai suprantu, kodėl kiti suka uodegą ir gudrauja. Tiesa, ir Tauro vadas komandos šiemetiniame pristatyme viešai pasakė, kad biudžetas palnuojamas 700 tūkstančių. Nelabai suprantu, kodėl slepiami ir klubų savininkai. Ypač, kai dauguma klubų yra VšĮ ir formaliai tuos savininkus/dalininkus turėtų atskleisti (jei visuomenė to pageidauja).
  Prieš tai komentavusiems kolegoms dėl Žalgirio: nesuprimityvinkite savivaldybės biudžeto tvirtinimo iki vienasmenio mero sprendimo. Pagrindinis sprendėjas savivaldybėje yra taryba. Ir jei puse jos narių pritaria, kad tokie pinigai būtų skirti klubui, kodėl staiga nuomonė turėtų pasikeisti, pakeitus merą.

  • 6 Kuzma SS 2013-03-15 14:34

   Dėl Vilniaus savivaldybės (ar bet kokio kito Valstybinio finansavimo) – ir tu teisus. Formaliai Taryba sprendžia. Bet neabejoju, kad ir pats žinai, kaip ten sprendžiami reikalai – jei naudinga partijai, tai ir nubalsuoja kaip reikia. Kai tik patampa nenaudinga – čia pat ramiu veidu nubalsuoja priešingai. Todėl į vieną itin didelį, o dar ir valstybinį aš visada žiūriu itin atsargiai.
   Aišku, gali būt ir priešingas variantas – kas žino, kokie nors dabar savivaldybės opozicijoje esantys gal dar daugiau skirtų, jei patektų. Čia priklauso ir nuo to, kaip ponia Vilma sugebės otkatus sureguliuot. Buvo čia panašių atvejų irgi iš dalies susijusių su futbolu, kai stadiono statybvietės pagrėbojimas kainavo 100 milijonų…

  • 7 laimis 2013-03-29 09:41

   pataisysiu, kad šiandien didesnė pusė tos tarybos yra zuokas

 5. 8 Lukas 2013-03-15 12:14

  Biudžetai neatskleidžiami, mano manymu, dėl to, kad tie pinigai suktųsi juodojoje rinkoje (t.y. lažybos ir pan nesąmonės). Ir ne tik biudžetai neatskleidžiami. Ir transferų dydžius slepia, nors užsienio spaudoje galima skaičius susirinkti. Mano manymu, tai daroma tam, kad pašaliniai nežinotų, kiek konkrečiai pinigų klubo biudžete. O kai kiti nežino, lengviau juodus darbelius sukti.

 6. 9 Remis 2013-03-15 12:28

  Lukai, čia nuo ko tuos biudžetus gali paslėpti. Gi nedidelė problema žinant žaidėjus paskaičiuoti tą biudžetą su kokių 5-10 procentų paklaida.

 7. 10 Lukas 2013-03-15 13:02

  Maža ką, kokie mažesni klubai nenustebčiau, jei moka kai kuriems žaidėjams atlyginimus, “premijas“ vokeliuose. Tad dar viena priežastis slėpti tikrąjį biudžetą.

 8. 11 Alfredas 2013-03-15 19:53

  Kruoja tai ir negali nieko atskleisti, nes paprasčiausiai neturi nei rėmėjų, nei pinigų. Tauras pvz. mokės žaidėjams tik premijas. Algų nebus.

 9. 13 Varvalas 2013-03-16 12:29

  Sakykime Sūduvos biudžete nėra eilutės, numatančios valstybinės vėliavos iškėlimo finansavimą. Todėl ir kabo trijų spalvų audeklas aukštyn kojomis. Neliko pinigų ir bilietų kasai manieže įrengti, todėl dabar kas antras varžybas bilietai bus pardavinėjami vis kitose vietose: po stadiono tribūnomis ir lauke. Muzikai pinigų irgi neužteko, tai Lietuvos himną pagrojo “greituoju būdu“.

  Ponas Pop’ai, paprašyk, kad p. Raškauskas atsiųstų šia tema parašytą šmaikštų straipsnelį, patalpintą 15 dienos “Miesto laikrašty“. Šios suvalkietiškos vadybos naujovės jau davė rezultatų – į antrąsias rungtynes atvyko dukart mažiau žiūrovų. Bet tai tik geriau buhalteriams – biudžete žiūrovų eilutės irgi, matyt, nėra. Kad mažiau skaičiuoti reikėtų ir kad mažiau lankytųsi ramybę drumsčiančių žmogelių.

  Ale, kad ir kaip mes nelaukiame tame manieže ar stadione – vis tiek ateisime!

 10. 14 Favoritas 2013-03-16 23:18

  http://www.15min.lt/naujiena/sportas/futbolas/suduvos-saugas-valentinas-baranovskis-zmones-mus-nuraso-per-anksti-24-316731

  Nezinau ar cia del tu kalbu, kad siais metais A lygos marketingu uzsiims sios srities, ar siaip atsitiktinumas… bet sis sezonas jau dabar idomus. Ir netgi info apie Alyga randi jos net neieskodamas!!! :)

 11. 15 Anonsas 2013-03-16 23:38

  Šiandien Lrt net trenerių interviu parodė po Žalgirio ir Šiaulių rungtynių. To dar nebuvo turbūt mūsų žemėj :))

 12. 16 bronius 2013-03-16 23:40

  Yra sutartys, LRT jų laikosi..

 13. 17 bronius 2013-03-16 23:58

  Pridėsiu, kad šiemet LRT transliuos apie 20 rungtynių ir visos bus rodomos panašiu formatu kaip šiandienos – neprasidės 5 ar 10 rungtynių minutę kaip seniau kitose televizijose, pertraukos metu ir po rungtynių bus karšti intervai, statistika (labai gaila, kad šiandien po rungtynių jos, kaip ir žaidėjų išsidėstymo aikštėje neparodėme tik dėl startinio jaudulio). Transliacijoms surinkta gera chebra, siekianti kažkiek kilstelti nussistovėjusią Lietuvoje futbolo rodymo tradiciją, nes tai ne tik mūsų darbas, bet ir mums patiems tai svarbu ir įdomu. Sutartys sudarytos keliems metams, tad vien šiais metais neapsiribosime. Už padarytas ir būsimas klaidas labai nepeikite – stengsimės iš jų mokytis :) Dabar susitiksime Gargžduose per Velykas.


Comments are currently closed.Adresas

ponaspop@yahoo.com

Archyvas

Sūduva Flickr'e

Statistika

 • 1 189 342 hits