Lyga turi internetą! Pagaliau.

2013-52Ar tai yra geriausias vaizdelis svetainės starto dienai? Labai abejočiau.

Taip jau gavosi – kaip sykis sugalvojau pasižiūrėt į lietuvišką futbolo internetą ir padejuot dėl to, kad oficialus A lygos tinklapis vis dar neveikia, kai jis ėmė ir išlindo. Pavėlavęs beveik ratą, daug kartų didingai anonsuotas, pasirodė jis tyliai, lyg jau seniai būtų veikęs. Bent jau taip galėtų pasirodyti naujokui, šiomis dienomis A lygos svetainę pirmą kartą atsidariusiam.

Sutapimas juokingas, tačiau dabar jaučiuosi įsipareigojęs bent trumpą šio naujoko įvertinimą atlikti. Juolab, kad įvykis – neeilinis. Nacionalinė lyga be interneto svetainės – visiškas nesusipratimas, anuliuojantis bet kokias futbolo biurokratų ir verslininkų kalbas apie tai, kad jiems rūpi futbolo populiarinimas Lietuvoje. Šiais laikais be interneto to padaryti tiesiog neįmanoma. Taigi, trumpa analizė.

.

PIRMA DALIS: DIZAINAS:  5 BALAI IŠ 10.

Kadangi esu meniškos prigimties individas, tai pradėsiu nuo dizaino. Dizainą vertinčiau vidutiniškai – jis yra toks paprastutis, bazinis. Toks funkcinis dizainas, o ši savybė, pasižvalgius po lietuviškus futbolo tinklapius, jau yra nemažas pliusas. Tačiau svetainės dizainą kūrė viena krūčiausių Marijos Žemės reklamos agentūrų, todėl iš jų tikėjausi žymiai daugiau.

Funkciškumas nėra blogai. Juk, galų gale, žmonės čion ateina ne grožio pasižiūrėt, o gaut informacijos. Ir kai pavartai didžiųjų Europos lygų tinklapius, iškirtinių sprendimų ten irgi nerandi. Gali sakyt, kad mūsiškės lygos dizainas netgi lenkia, pavyzdžiui, kokios britų Premier lygos tinklapį. Tiesiog, kai dizainą kuria viena iš progresyviausių reklamos agentūrų, tikiesi, kad ir jų sprendimai bus mažumą progresyvesni. Tuo tarpu A lygos tinklapyje nėra nieko, ką būtų galima pavadinti “šiandienos tendencijomis”. Čia tik reikia suprasti, kad interaktyvaus dizaino srityje “šiandienos tendencijos” apima ne tik vizualinius sprendimus. Pastarieji dažniausiai yra tampriai susiję su programiniais dalykais, kurie, savo ruožtu, visada atitinka tam tikras interneto vartotojo elgsenos tendencijas ir pokyčius.

2013-50

2013-49Keleto lygų tituliniai puslapiai – pirmas britų, antras – ispanų. Jei netingit, galit pasižvalgyt ir po kitas lygas: italų, vokiečių, lenkų ar rusų.

O labiausiai balą mažinti man norisi už tai, kad svetainės dizaineriai neišsprendė vienos elementarios stiliaus ydos, kuri kaip koks virusas gyvena jau daug metų mūsų futbolo svetainėse. Lyg visur ta pati ranka savo pėdsaką paliktų. Dalykas paprastas – titulinės nuotraukos ir ant jos komponuojamo teksto derinimas. Šis priekaištas daug kam nuskambės kaip beprasmis priekabiavimas, tačiau aš nesuprantu, kodėl reikia daryti blogai, jeigu taip paprasta padaryti gerai.

2013-51Kas nutiko Dainavos žaidėjo kojai? Aukščiau pateikti birtų ir ispanų lygų tinklapiai pateikia keletą elementarių būdų, kaip komponuoti nuotrauką ir tekstą.

Pakanka pažiūrėt į kitų lygų svetainės, kad suprastum, jog ant sporto nuotraukų negali teksto dėti bet kaip. Sporto nuotraukos niekada nebūna vienodos – jų turinys itin dinamiškas, spalvos – chaotiškos, kompozicija neprognozuojama. Tad jei iš anksto nesukuri sistemos (pvz., teksto ir nuotraukos atskyrimas arba teksto dėjimas ant grafinės formos), tuomet gauni beviltiškus rezultatus – kai tenka pusę nuotraukos koreguoti (blankinti, blyškinti) ir vis tiek teksto perskaityti neįmanoma, nes  jis pradingsta kažkur tarp futbolistų kojų.

2013-47

2013-46Kieno kvadratėliai gražesni – A lygos ar naujųjų Windows?

Na ir tas dailus ryškiaspalvis statistinis tinklelis svetainės apačioje – grynas nesusipratimas. Jis – tikras nesusipratimų kamuolys. Pirma, dizainas labai jau kai ką primena. Antra, neaiškus tikslas. Kaip suprantu, norėta padaryti tokį sąvada “A lygos skaičiai”, tačiau tuomet reikėtų apie tai žmogui pasakyti. Arba bent jau informuoti per kokį laiką čia tiek žmonių susirinko ir toji vienintelė raudona kortelė buvo gauta. Galų gale, norėtųsi, kad informacija keistųsi po kiekvieno turo. O ką ten veikia linkai, vedantys į titulinio puslapio viršų – jau visai sunku pasakyt. Čia bėda rimtesnė, nes nėra nieko kito labiau nervinančio internete, kaip įsriegti linką, kur niekur neveda.

.

ANTRA DALIS: INFORMACIJA / NAVIGACIJA: 9 BALAI IŠ 10.

Informacijos nėra daugiau, nei buvo, pavyzdžiui, futbolo.tv. Nieko naujo neatsirado – naujienos, tvarkaraščiai, komandų profiliai, statistika. Tačiau visą šią informaciją pasiekti yra žymiai paprasčiau. Apskritai judėti po svetainę lengva, viskas veikia greitai ir maksimaliai sutrumpintas kelias iki to taško, kurį tu norėjai pasiekti dar prieš čia užsukdamas.

Man labai patiko, kad į frontpage’ą išnešti visi svarbiausi info blokai ir pateikti racionaliai bei aiškiai. Klubų profiliai, statistika, turnyrinė lentelė, video – viską gali pasiekti be klaidžiojimo sudėtingais navigaciniai kanalais. Nelyginau labai giliai ir atidžiai mūsų svetainės su kitų lygų tinklapiais, tačiau ir poreikio tokio nejutau.  A lygos svetainėje visa bazinė informacija yra ir ji visada po ranka.

2013-45

Pavyzdžiui, man patiko, kaip padaryta turnyrinės lentelės grafa. Padaryta labai paprastai, tačiau juk nieko kito čia ir nereikia – reikia lentelės per visą ekraną ir kad visi sezono elementai būtų kuo aiškiau išdėstyti, kad nereikėtų pirštų vedžioti ieškant, kur yra komandos pergalės, o kur – įmušti ir praleisti įvarčiai. Patiko man komandų profiliai – ir vėl viskas aišku, paprasta, funkciška. Čia pat buvusios ir būsimos rungtynės, labai smagus statistinių duomenų išvedimas (“Komandos lyderiai”).

Taip, ne viskas dar tobula, šiokio tokio informacijos pateikimo vienodumo dar trūksta. Tačiau, spėju,  tam įtakos turi ir pačių klubų, tą informaciją pateikiančių, elgesys. Todėl, pavyzdžiui, Sūduvos sudėtis yra su nuotraukomis, o Atlanto – ne. Arba, pavyzdžiui, žaidėjų profiliuose mažumą nukentėjo vartininkai, nes prie jų nėra grafos “Praleisti įvarčiai” (tėra standartinė “Įmušti įvarčiai”). Aišku, visa tai – smulkmenos, kurios pamažu išnyks.

.

TREČIA DALIS: MOBILUMAS: 7 BALAI IŠ 10.

Į smartfono ekraną svetainė susispaudžia gan dailiai. Navigacijai po svetainę telefono ekrane labai padeda tai, kad praktiškai visa informacija pasiekiama paveiksliukais – tau nereikia didint ekrano tam, kad galėtum atsidaryti vieną ar kitą svetainės elementą. Tačiau turint omeny, kad jau greitai stos laikai, kai į internetą dažniau bus žengiama būtent per telefoną, o ne per kitus aparatus, adaptacija kitiems nei įprastinio kompiuterio ekranams galėtų būti ir išradingesnė. Faktas, kad telefonu į A lygos tinklapį lendantis žmogus, elgiasi kiek kitaip, nei prie kompiuterio sėdėdamas. Todėl būtų pravartu atlikti šiokius tokius dalykus, kurie kompensuotų šiokius tokius naršymo telefono ekrane trukdžius. Pavyzdžiui, yra juk akivaizdu, jog dauguma žmonių, besijungiančių prie svetainės tiesioginių transliacijų metu, jungiasi būtent tam, kad sužinotų rezultatą ar tą transliaciją pažiūrėtų. Tad gauti pilną svetainės vaizdą jam nėra patogu. Žymiai patogiau būtų iškart gauti tuo metu transliuojamų rungtynių grotuvą. Na bet čia toks menkavertis priekaištais, ypač turint omeny, kad kai kurie A lygos klubai net ir tokios adaptacijos mažesniems ekranams nesugeba savo svetainėse padaryti.

.

KETVIRTA DALIS: TRŪKUMAI IR PAGEIDAVIMAI.

Pradėsiu nuo smulkmenos. Nežinau, kaip jus, bet mane visada baisiai erzina mūsų oficialiuose tinklapiuose pateikiami rungtynių sąrašai. Kažkaip svetainių savininkai niekaip neapsisprendžia, kas svarbiau – ką tik įvykusių rungtynių rezultatai, ar tų, kurios bus anonsas. Štai ir dabartinėje A lygos svetainėje, pačiame viršuje iškart matome po pusę dviejų turų – du rezultatai ir du būsimo turo anonsai. Viskas būtų paprasčiau, jeigu ten kybotų vienas turas – praėjus dienai kitai po turo, visi įvykę rezutatai galėtų būti vienu ypu pakeičiami naujo turo anonsu.

Kitas dalykas – rimtesnis.

Kalbu apie interaktyvumo stoką. Tiksliau – apie visišką interaktyvumo nebuvimą. Komandų profiliuose pateikiamas tik oficialus komandos tinklapis. Nėra nuorodų nei į komandų profilius Facebook’e (kur vyksta žymiai daugiau judesio nei svetainėse), nei į komandos gerbėjų puslapius. Nėra nuorodų skyrelio apskritai – o labai norėtųsi, kad pagaliau atsirastų vieta, kurioje būtų surinkta viskas be išimties, kas yra susiję su futbolu Lietuvoje.

Dar liūdniau, kad svetainės rengėjai nusprendė neduodi skaitytojams komentavimo galimybės. Yra šioks toks ryšys su Facebook’u, tačiau bet kokie dalykai, komplikuojantys nuomonės pareiškimą internete, didžiąją dalį norinčių tą nuomonę pareikšti tiesiog atgrąso nuo šio noro. Straipsniai taip pat neturi jokių kitų dalijimosi ar jų papildomo vartojimo funkcijų. Tokiu būdu svetainės turinys tampa panašus į popierinį laikraštį – jį tegali perskaityti.

Lyg ir galiu suprast norą neturėti vartotojų dalyvavimo svetainės gyvenime. Kai kurie oficiozai renkasi tokią poziciją. Kai nėra vartotojų nuomonės – galva rami. Tačiau turint omeny šiuolaikinio interneto taisykles (kur visi pamišę dėl interaktyvumo, vartotojo įtraukimo ir t.t.) ir dar labiau turint omeny pakankamai silpną Lietuvos futbolo bendruomenę, tokio A lygos svetainės savininkų sprendimo pateisinti negaliu. Galimybė anonimiškai ir čia pat pareikšti savo nuomonę yra vienas iš elementariausių įnagių didinant svetainės lankomumą ir auginant jos vartotojų įsitraukimą bei lojalumą. O jei bijoma delfio lygio paaugliškų komentuotojų, jų kiekį visada įmanoma apriboti registracijomis ir kitais panašiais dalykais.

.

PENKTA DALIS: LABAI SUDĖTINGI KLAUSIMAI.

Turiu jų du.

Pirmas. Kas dabar bus su kitais tinklapiais, kurie iki šiol mėgino kompensuoti oficialios A lygos svetainės nebuvimą? Futbolo.tv, penalty.lt ir tas naujasis anaujienos.lt? Faktas, kad šie tinklapiai turės iš esmės pergalvoti savo egzistavimo priežastis ir būdus. Pavyzdžiui, penalty.lt turi originalaus turinio. Jo gal ir pakaktų blogui, tačiau  yra per mažai didesnei svetainei. O dėti mini-tekstus apie rungtynes, kurių dvi pastraipos yra platesnis statistikos atpasakojimas dabar tiesiog nebus prasmės.

Futbolo.tv padėtis ko gero yra kitokia. Mat tas tinklapis, kiek suprantu, turėjo nemažai ryšių su lietuviško futbolo oficialiomis organizacijomis. Faktas – du tinklapiai, kuriuose tuo pat metu yra rodomos dvi tų pačių rungtynių transliacijos yra nesąmonė. Futbolo.tv pagrindas visada buvo transliacijos bei video medžiaga, o tekstai atsirado būtent norint kompensuoti oficialios lietuviško futbolo svetainės trūkumą. Įdomu, kaip viskas dėliosis toliau – tikiuosi, kad šie vienas kitą dubliuojančių svetainių santykiai buvo apmąstyti ir kažkas nebus tiesiog pasiųstas anapilin. Tiesą pasakius, būtų buvę smagu, jei A lygos svetainės kurėjai būtų mėginę “įtraukti” tuos mėgėjus-savanorius, kurie patys rinko ir skelbė informaciją. Tačiau tokio dalyko Lietuvoje būtų naivu tikėtis.

Kitas klausimas mažumą išplaukia iš pirmojo. Visiems aišku, kad lietuviškas futbolas neapsiriboja vien A lyga. Idealiame pasaulyje kiekviena didesnė futbolo bendruomenė galėtų turėti personalines svetaines su panašiu informaciniu komplektu. A lyga – savo. I lyga, II lyga, salės futbolas, moterų futbolas, rinktinės ir t.t. – savo svetaines. Futbolo.tv – bent jau pernai – iš esmės apėmė viską. Galbūt ne visiems dalykams buvo skiriamas vienodas dėmesys, tačiau žinių apie Lietuvos futbolą čia ieškoti buvo paprasčiausia.

Dabar, panašu, visą dėmesį susirinks A lygos svetainė. Vis tik aukščiausioji nacionalinio čempionato lyga turi potencijos duoti daugiausiai informacijos – pakankamai stabiliai per visus metus. Žemesniųjų lygų informacijos rinkimo įrankiai smarkiai atsilieka, kad būtų galima užtikrinti tokį pat srautą, o, pavyzdžiui, rinktinių reikalai suaktyvėja tik karts nuo karto.

Tai kur dabar visa tai nuguls? Juk A lygos svetainėje apie I lygą informacijos nepateikinėsi. Ir apie rinktines čia kalbėti lyg ir ne vieta. Tačiau jei visą likusią info apie lietuvišką futbolą nuleisi, pavyzdžiui, į futbolo.tv, tai tos svetainės laukia lėta mirtis – nebent ją išlaikys pati  federacija.

Štai ir galvoju. Gal vis tik buvo racionaliau sukurti tinklapį, kuriame būtų viskas sutelkta į vieną vietą? Kur visa ko pagrindas būtų A lyga, tačiau labai lengvai galėtum peršokti ir į kitas lietuviško futbolo sritis. Atsakymo aišku, nebus. Juk čia – Lietuva. Šalis, kurios gyventojams yra labai sunku kartu sutarti dėl bendrų sistemų. O ir pati sistema Lietuvos piliečiams yra  sunkiai suvokiamas dalykas. Mes įpratę kiekvienas kapstytis savo kiemuose. Kas dedasi už tvoros, pas kaimyną – ne mūsų reikalas. Ne mūsų avys ir ne mūsų pupos.

7 Responses to “Lyga turi internetą! Pagaliau.”


 1. 1 ? 2013-04-22 21:35

  Kaip pakliut i mobilia versija?

 2. 2 p.o.p. 2013-04-22 22:00

  Telefonu

 3. 3 Gedas 2013-04-22 23:46

  super analize

 4. 4 ? 2013-04-23 00:08

  Kokiu adresu nes ivedus http://www.alyga.lt rodo desktop versija

 5. 5 p.o.p. 2013-04-23 08:16

  tai juk apie tai ir rašiau – telefone matai dailiai iki mažo ekrano sutrauktą pagrindinę svetainę. bet jei atsidarytum, pvz., sūduvos svetainę, tai suprastum, kaip atrodo mobiliakui nepritaikytas tinklapis

 6. 6 Remis 2013-04-23 08:54

  Viena puikesnių lygų svetainių yra vokiečių. Beje, skirta dviem aukščiausiom lygom. Gal ir mes kada I lygą pervadinsim į A2 ir prie to pačio prijungsim :)
  Kas man nepatinka naujojoje svetainėje, tai lentelės “statiškumas“. Matai lentelę, kokia ji yra čia ir dabar. Jokios galimybės pasižiūrėti, kokia ji buvo, pavyzdžiui, po trečio turo.

 7. 7 varnalėša 2013-04-25 14:24

  Puiki analizė. A lygos svetainė iš esmės yra ta pati Futbolo.TV, tik pateikianti informaciją apie A lygą. Nieko naujo alyga.lt apart kitokio dizaino nėra – statistika, video, reportažai, visa tai buvo. Įdomu, kas dabar laukia Futbolo.TV ir ar buvo visa tai apmąstyta. Variantai praktiškai du – arba dubliuosis svetainės ir tai bus visiškai niekam nenaudingas dalykas, arba pasidalins informaciją ir specializuosis savo srityje – Futbolo.TV dirbs tik su video, kas būtų logiškiausia, o alyga.lt koncentruosis į tekstines naujienas. Netgi būtų teisingiau tikriausiai, jei transliacijų alyga.lt nerodytų, o duotų tik nuorodas į futbolo.tv transliacijas. Nes dabar visa tai keistai atrodo, apačioje prie rėmėjų ir t.t. bloko kažkaip nesimato Futbolo.TV.


Comments are currently closed.Adresas

ponaspop@yahoo.com

Archyvas

Sūduva Flickr'e

Statistika

 • 1 190 388 hits