Laukiam: Sūduva – Tauras

2013-108
.
2013-107Didžiausias šiuolaikinės Sūduvos pasiekimas – Lietuvos taurė kapitono rankose. Žaista, beje, buvo su tuo pačiu Tauru.

Pakalbėkim štai apie ką. Darius Gvildys prieš rungtynes su Šiauliais pasakė įdomų dalyką. Sūduvos treneris kalbėjo: “Į aikštę galime eiti kovoti tik dėl pergalės, o ne siekiant nepralaimėti. Turime ugdytis nugalėtojų mentalitetą”.

Aukso žodžiai, ar ne? Nei pridursi, nei atimsi. Tik girdėti man šie žodžiai kažkur. O! Prisminiau. Ar tik ne šiame bloge paskutinius ketverius metus apie tai nuolat kildavo diskusijų? Kodėl? Ogi todėl, kad kasmet buvo buriama stipri komanda, kurios tikslas – pagaliau laimėti čempionato auksą. Tačiau iki aukso vis pritrūkdavo sveikatos. Dažniausiai Sūduva psichologiškai dusti pradėdavo sezono viduryje, o tuomet kaip visada nelabai sėkmingas pasirodymas Europos kovose galutinai tą kvapą išmušdavo. Staiga paaiškėdavo, kad iki aukso daug trūksta. O labiausiai trūksta to, ką dabar komandoje norėtų ugdyti Darius Gvildys. Nugalėtojų mentaliteto.

Taip. Nugalėtojų mentalitetas – keistas reiškinys. Kartais atrodo, kad lietuviui tokia savybė apskritai nėra būdinga – daugiausia, ką šiandieninis lietuvis gali, tai pašnekėti apie Vytauto žygius prie Juodosios jūros. Lyg tas viduramžių kariūnas turėtų ką nors bendra su manim ar jumis (neskaitant to fakto, kad ir jis, ir aš gyvename maždaug toje pačioje planetos dalyje).

Sportas yra vieta, kur nugalėtojo mentalitetą lengviausia pasitikrinti. Sporte – viskas aišku. Arba laimi, arba pralaimi. Viskas nutinka labai greitai ir tiksliai – diskutuoti nėra ko, kai nugalėtoją lemia sekundės ar įvarčių skaičius. Būtent sporte lietuviams to nugalėtojų mentaliteto vis ima ir pritrūksta. Atrodo gali, sugeba, o vis viena pirmais lietuviai tampa labai retai. Surandamas milijonas priežasčių, kurios tą pralaimėjimą pagrindžia. Labai rimtų, labai solidžių, labai objektyvių argumentų.

Štai ir galvoju – ar Dariaus Gvildžio žodžiai nėra akmuo į klubo vadų daržą? Juk nugalėtojų mentalitetas jau seniai turėjo būti Sūduvoje instaliuotas. Komanda daugelį metų yra viena iš lygos lyderių. Dubleriai taip pat neatsilieka – visada yra jaunimo čempionato viršūnėje. Bet jei tik dabar iškilo būtinybė tą nugalėtojo mentalitetą ugdyti, kažkas, matyt, buvo fundamentaliai pražiūrėta komandos psichologiniame žemėlapyje.

2013-110

2013-101

Kitas klausimas. Nesigilinant į smulkmenas ir psichologijos teorijas, nugalėtojo mentalitetas gali išlįsti į pasaulį dviem bazinėm formom. Nugalėtojas-Kamikadzė ir Nugalėtojas-Strategas. Pirmasis yra tas, kuris išvakarėse sau ramiai baliavoja, o ryte drąsiai šoka su šakėmis prieš tanką. Kartais tankas išsigąsta. Ypač jei tanko vairuotojas iš vakaro irgi buvo baliavojęs. Antrojo tikslas nėra pasipuikuoti savo beprotiška drąsa ir ta proga patekti ant žurnalo “Žmonės” viršelio. Jo tikslas – pergalė, kurio jis siekia gerai įvertinęs kovos aplinkybes ir tinkamai jai pasiruošęs.

Mes nelabai mėstame antro būdo nugalėti. Mums trūksta kantrybės. Be to pati istorija padarė mus kamikadzėmis (egzaltuota katalikybė, barokinis prašmatnumas, laikinumo jausmas, kylantis iš to, kad ši valstybė ir tauta pasktinius 300 metų dažniau buvo okupuota nei laisva).

Ir štai man kyla toks įtarimas, kad Darius Gvildys kalba būtent apie Nugalėtoją-Kamikadzę. Nes jei vidutinio stiprumo komandai prieš rungtynes su lygos lyderiu tiesiog pasakai: “Eikit, vyriokai, ir sumindykit juos”, labiausiai tikėtina kovos eiga yra šio sezono rungtynės namuose su “Žalgiriu”. Taip, retkarčiais gali užmėtyt tanką supuviais obuoliais. Kokį kartą per metus.

Deja, su vienu kartu per metus nugalėtojo mentaliteto neišsiugdysi. Kad ir ką kalbėtų psichologai apie treniruotes, pasirengimą, teorijos išmanymą, esminis dalykas, kuris stato nugalėtojo mentalitetą yra pergalės. Nebus pergalių – nebus ir mentaliteto. Tokia štai ir Sūduvos situacija. Nori nugalėtojų komandos – rink pergales vieną po kitos. Panašiai kaip Ekranas važiavo pernai – buksuodamas, sunkiai, tačiau rinko sunkiai išvargtas pergales paskutinėmis rungtynių minutėmis. Tačiau pergalės buvo. Todėl buvo ir rezultatas.

Sūduvai šiemet nusiteikimo netrūksta. Trūksta minties ir plano, kuris leistų tą energiją teisinga linkme nukreipti. Užtai ir sėdime su didžiausiu lygiųjų skaičiumi visoje lygoje (kartu su likimo broliais iš Šiaulių). O juk lygiosios iš nugalėtojo perspektyvos žvelgiant yra pats blogiausias rezultatas. Toks prėskas aukso viduriukas.

2013-103

2013-109

Tokios mintys vartėsi po drungnų lygiųjų Šiauliuose ir prieš savaitgalio susitikimą su vienu iš autsaiderių. Triuškinančios pergalės prieš autsaiderius naudingos tik statistikai. Prie nugalėtojų mentaliteto ugdymo jos niekaip neprisideda. Gal net atvirkščiai – skatina kamikadzišką požiūrį: “ech, pervažiavom per autsaiderį, pervažiuosim ir per lyderį”. Deja, jei nori pervažiuoti per lyderį, reikia gerai pasiruošti. Žinoti priešininko stipriąsias ir silpnąsias puses. Rungtynių planą reikia paruošti taip, kad maksimaliai neutralizuotum stiprybes ir efektyviai išnaudotum silpnybes. Niekas nesiginčija – vien su matematika čia neišvažiuosi, reikia ir maksimalaus atsidavimo bei vidinės ugnies. Ugnis šiemet dega. Trūksta tik komandos aiškaus žinojimo, kaip reikia lošti su kiekvienu priešininku, kad pergalę pasiektum efektyviausiu būdu.

Aš net nekalbu apie tai, kad šiuolaikinis futbolas nėra vien tai, ką matome aikštėje. Už aikštės ribų pluša būriai specialistų ir mokslininkų, bandančių taktikas bei strategijas grįsti mokslo atradimais. Pavyzdžiui, žmonės skaičiuoja, kad šiandien futbolininkas nubėga daugiau km per rungtynes nei prieš 10 metų. Ir bėgti turi greičiau. Arba, pavyzdžiui, suskaičiuoja, kad tik pusė įvarčių yra įmušama po atakuojančios komandos kombinacijų. Visi kiti – atsitiktinumo nulemti. Gynėjų ar vartininko klaidos. Teisėjo klaidos. Keistai atšokusio kamuolio. Todėl tie mokslininkai sako, kad klaidų savo aikštės pusėje skaičius turi tiesioginė įtakos rezultatui (taip ir grįžta atmintin rungtynės su Atlantu ir Šiauliais). Logiška ir paprasta, tačiau ties skaičiai naujai nušviečia gynėjų avantiūras, kurių pilna mūsų futbole. Mokslininkai skaičiuoja, per kiek laiko atsigauna futbolininkas po rungtynių (sakoma, kad poilsiaujant idealiomis sąlygomis tam reikia 48-72 valandų) ir galvoja, kaip sudėlioti sportininko mitybą ir gyvenimo būdą, kad kuo geriau reabilitacija įvyktų. Ir ką mes galim čia pasakyt, kai mūsų Sūduva net fizinio rengimo specialisto neturi? Tuomet apie kokį nugalėtojo mentalitetą galim kalbėt, jei pusė komandos padūsta vieną kėlinį aukštu tempu sulošusi? O daugumai tiek aikštėje, tiek tribūnose atrodo, kad nieko baisaus, jei sportininkas kartais parūko ar bokalą pakilnoja. Lyg dabar būtų ne 21, o 20 amžiaus pradžia.

2013-105

Tad gražūs ir įkvepiantys Dariaus Gvildžio žodžiai. Neramu tik dėl to, kad juos jau ne kartą esame girdėję. Ir dėl to, kad dažniausiai komandai pačiai paliekama nuspręsti, ką šie žodžiai gali reikšti. O ką gali ir ko negali komanda be tikro vado mes seniai žinome ir ne vieną kartą esame matę.

Reklama

6 Responses to “Laukiam: Sūduva – Tauras”


 1. 1 xxx 2013-05-10 12:32

  Visiškai nesutinku su Ponu Pop dėl bokalo kilnojimo. Tie patys mokslininkai jau seniai ištyrę, jog po fizinio krūvio alus yra netgi SVEIKA sportininkams. Žinoma ne 8% ir ne po 5 l ., bet vienas kitas bokalas tikrai žalos nedaro. Ne bereikalo didžiausi pasaulio klubai, po kiekvienu varžybų į persirengimo kambarius žaidėjams atneša alaus. Ir tai tikrai ne pokštas. Netgi esu girdėjęs, jog Sūduvos žaidėjai žaisdami UEFA , tik nepamenu su kuo, su austrais galbūt, ir grįžę po antro kėlinio į rūbinę buvo nustebinti, rūbinėje radę staliuką su alumi.
  Taip kad tikrai nereikia perspausti dėl keleto išgeriamų bokalų alaus.

 2. 2 Tadas 2013-05-10 12:44

  Ne apie vieną bokalą alaus manau ponas pop čia kalbėjo. Visi puikiai žinom, kad ne po vieną chebra išgeria (galbūt ne visi).

 3. 3 hmm 2013-05-10 13:15

  ne su vienu ankstesnes suduvos zaideju ir pats geres, ne po viena ir jie gere.

 4. 4 p.o.p. 2013-05-10 13:20

  ir vėl jūs apie tą patį:) tai čia net kalbėt nėra ką. alkoholis ir profesionalus sportas yra nesuderinami dalykai. net jei sveikatai ypatingo poveikio alkoholis neturėtų, tai yra principinis dalykas, rodantis žmogaus požiūrį į savo darbą ir savo tikslus.

  Sportininko karjera yra viena trumpiausių iš visų įmanomų profesijų, todėl tikras profesionalas atsisakys bet ko, kas kelia bent mažiausią pavojų jo rezultatams. Ypač, kai kalba eina apie tokių šalių, kaip Lietuva sportininkus, kuriems reikia penkiagubų pastangų, kad prasimuštų į pasaulinį elitą. Ir nėra ko lyginti didžiausių pasaulio klubų su pusiau profesionaliais Lietuvos klubeliais.

  o jei netingit, štai galit pasiskaityt

  http://sportuojusveikai.blogas.lt/du-priesai-alkoholis-ir-sportas-116.html

  bet gal nebeteskim šitos temos. palikim ją pačių sportininkų ir klubų vadovų sprendimui. nes bent jau man yra visiškai pochui kilnoja futbolistas bokalą ar ne. juk tai yra jo karjera, ne mano.

 5. 5 voleur 2013-05-10 18:47

  vat būtent kad koks mesis rūkytų ir gertų tai čia per daug niekam galvos neskaudėtų bet ir tai manau ispanų sirgaliai ar žurnalistai būtų mesį į miltus sumalę po tokių rungtynių su vokiečiais :) o čia matai “specialistai“ “mokslininkai“ kalba kad alus gerai :) pats sportuoju savo malonumui ir galiu pasakyti jaučiasi tas alaus poveikis :) gerai pop sako mūsų “futbolistai“ net pažiūrėt neturėtų į tą pusę ir dar vakare likę “po pamokų“ atidirbinėti pratimus su kamuoliu ar kažką individualiai, na bet jeigu siekiamybė būt perspektyviu dublerių būnant 25 :) ir sulaukus 28 net įsitvirtinti a lygos klube tai diskusiją galim ir pabaigti :)

 6. 6 Vardulis Pavardulis 2013-05-11 18:14

  Idomu kokios siandin rungtynes bus. Kad ir kiap keistai skambetu, Tauras isvykose geriau atrodo nei namuose.. Namuose gal per daug stengias begt i prieki, nenori taip gynyboj uzsidaryt, nori kazka parodyt ir taip atveria uznugari. O isvykose koncentrojasi labiau i gynyba ir laukia savo sansu.. Nors siaip buciau nustebes jei butu atkaklios rungtynes.


Comments are currently closed.Adresas

ponaspop@yahoo.com

Archyvas

Sūduva Flickr'e

Statistika

 • 1,185,717 hits
Reklama