Rafaeliui Ledesmai pagerbti

rd2

Vieniems Rafaelis Ledesma patiko. Kitiems nepatiko. Netgi pernai kai kas turėjo jam priekaištų, ką jau kalbėti apie šį sezoną. Tačiau kad ir kaip bevartytum, Rafaelis Ledesma buvo vienas ryškesnių personažų lietuviškam futbole per paskutinius dešimt metų. Šiandien visi tik ir šneka apie kitą futbolistą, kuris kažkada lošė už keistą Vilniaus FC komandą, o dabar muša įvarčius į Brazilijos rinktinės priešininkų vartus. Tačiau anais laikais jis buvo tik vienas iš gausaus braziliško legiono Lietuvoje narių. Ir toli gražu ne pats spalvingiausias bei labiausiai savo veiksmais aikštėje žavintis. Net jo buvęs šeimininkas graužia nagus, kad nesugebėjo įžvelgti šlovingos žaidėjo ateities ir nedįso sumokėti už jį pusantro šimto tūkstančių užsienietiškų pinigų. Tuo tarpu Rafaelio Ledesmos karjeros įspūdingiausios akimirkos prabėgo būtent Marijos Žemėje.

Ledesma yra ne tik vienintelis legionierius, rinktas geriausiu Lietuvoje žaidžiančiu futbolininku (2008). Jis yra apskritai vienintelis legionerius, kada nors į geriausiųjų trejetuką patekęs (dar buvo antras 2008 ir 2012). Be to, 2008, Rafaelis Ledesma buvo rezultatyviausias lygos žaidėjas.

Pernykštis Ledesmos sugrįžimas į A lygą po trejų ar ketverių metų pertraukos mūsų komandos gretose taip pat buvo įspūdingas. Geriausio lygos žaidėjo rinkimuose jis buvo antras, antras Rafaelis Ledesma liko ir tarp rezultatyviausių lygos žaidėjų (21 įvartis, daugiau įmušė Artūras Rimkevičius (35), trečias buvo Arsenijus Buinickis su 17 įvarčių). Ledesma buvo rinktas geriausiu liepos-rugpjūčio mėnesių lygos žaidėju ir pateko į simbolinę A lygos rinktinę. Geriausiu Sūduvos žaidėju jį išrinko šio blogo skaitytojai, o įmuštų per sezoną įvarčių skaičiumi per Sūduvos gyvenimą A lygoje Ledesma nusileido tik Tomui Radzinevičiui.

Rafaelis Ledesma pernai buvo ryškiausias Sūduvos žaidėjas. Tokio ryškumo žaidėjo Sūduvoje nebuvo nuo Radzinevičiaus ar Maciulevičiaus laikų. Galbūt dėl to Ledesma susilaukdavo netikėtai daug kritikos iš Sūduvos gerbėjų. Įtarčiau, kad jam tiesiog nenuskilo – būdamas matomiausias komandos personažas ir dar brazilas (su visais šios šalies tipiškam futbolininkui būdingais privalumais bei trūkumais), Rafaelis Ledesma tapo šiokiu tokiu atpirkimo ožiu ir atsiėmė už tas bendras komandos problemas, už kurias reikėjo keikti ne žaidėjus, o klubo vadus. Toks keistas psichologinis efektas – žmonėms tiesiog nusibodo ūdyti komandos funkcionierius ar prezidentą, todėl ir buvo nesąmoningai pasirinktas naujas taikinys. Kartais atrodydavo, jog Ledesma yra atsakingas už visas Sūduvos bėdas ir nesėkmes, kurios kaupėsi daugybę metų. O tai jau dvelkia lengvu absurdu. Todėl ir manau (deja, ne vieną kartą esu tai minėjęs), kad iš tikro visi su Ledesma susiję nesusipratimai yra ne šio žaidėjo, o klubo “sąskaitoje”.

Todėl ir mintys atsisveikinimui su Rafaeliu Ledesma skirtame tekste bus ne tiek apie jį, kiek apie mūsų klubo politiką.

rd6

Tačiau pradėsiu nuo kito galo. Turiu tokią knygą apie Brazilijos futbolą – Futebol: The Brazilian Way of Life. Labai smagi knyga – man tokios labiausia patinka. Tokios, kuriose gauni žinių ne tik apie futbolą, bet ir apie pasaulį, kuriame futbolas žaidžiama. Toji brazilų futbolui skirta knyga prasideda labai netikėtoje vietoje – Farerų salose, pasakojimu apie kelis ten lošusius brazilų futbolininkus. Savaime suprantama, brazilai, kurie tetinka Farerų salų komandoms, nėra labai įspūdingi futbolo genijai. Jie yra tiesiog geresni už futbolo mėgėjus iš tos šaltos šalies. Galbūt ir dažnas Lietuvos futbolininkas būtų geresnis – bėda tik tame, jog lietuvis neturi futbolo auros, kurią po pasaulį vežiojasi kiekvienas brazilas. Net jei tiems Farerų salose lošusiems brazilams laisvalaikiu dar tekdavo prie algos prisidurti kraunant žuvų dėžes uostuose.

Fareruose žaidę brazilai buvo patenkinti savo karjera. Jie buvo kilę iš vargingų šeimų, todėl net ir futbolininko alga Fareruose jiems buvo smarkus žingsnis į priekį. Antra, žaisti Europoje ir būti kad ir Farerų čempionato rezultatyviausiu žaidėju tiems vaikinams buvo didžiulė garbė. Jų pasiekimais didžiavosi Brazilijoje likę šeimos. Ir kalbėjo jie tą patį, ką ne viename interviu yra minėjęs ir Rafaelis Ledesma – brazilui futbolininkui už Brazilijos ribų yra žymiai daugiau šansų ką nors futbole pasiekti, nei pačioje Brazilijoje, kur konkurencija milžiniška, o visi žaidėjai iki vieno turi tą pačią “brazilišką aurą”. Europoje brazilų futbolininku būti yra lengviau nei Brazilijoje.

Tai yra svarbu, norint suprasti, kodėl brazilai taip kabinasi į gyvenimą ir žaidimą Europoje. Dėl tų pačių priežasčių ir lietuviai – tiek varguoliai, tiek ir aukščiausio lygio profai – mėgina kabintis į gyvenimą kokioje nors Amerikoje ar Vokietijoje. Tiesiog ten jie mato daugiau galimybių susikurti normalų gyvenimą.

Nors Rafaelio Ledesmos karjera tikrai dar nesibaigė, tačiau aš manyčiau, jog jis yra vienas iš tų, kuriam mažumą nepasisekė. Vienas iš tų futbolininkų, kurio karjerą supartalino godotinas Romanovas. Kalbos sklido, kad Ledesma domėjosi rimtesni klubai – tais laikais, kai jis dar lošė FBK. Tačiau žlugus šiam Lietuvos superklubui, jo savininkas nusprendė, jog geriau Ledesmą siųsti į taip pat žlugimui pasmerktą savo klubą Baltarusijoje. Ten Ledesma gavo rimtą traumą ir metus praleido be futbolo. Paskui lyg ir visai neblogai lošė Minsko Dinamo, tačiau vis dar priklausė Romanovui. Galų gale, keistasis ponas leido brazilui suprast, kad jis pats turi pasirūpinti savo tolesniu gyvenimu. Štai taip jis ir atsidūrė Sūduvoje. Šiam viražui ko gero turėjo įtakos mūsų klubos prezidento ir Romanovo šilti santykiai – vis tik Sūduvoje per pastaruosius metus prasisuko labai daug žaidėjų, kadaise lošusių Romanovo “futbolo portfelio” komandose.

Kodėl Sūduva? Kodėl ne Žalgiris ar Ekranas? Net jei atmestume visas galimus povandenines lietuviško futbolo drumzles, teoriškai brazilas geriausiai Sūduvai iš šių komandų ir tiko. Tiko pagal tam tikrą (nors ir sunkiai užčiuopiamą) futbolo stilių, kurį propaguoja šie klubai. Spėju, nei Ekrane, nei Žalgiryje ne šiaip sau ryškesnių brazilų niekada nebuvo. Nuo Gabrio laikų Sūduva mėgo ir kažkokiu mistiniu būdų tebemėgsta (o kas sako, kad tradicijos neegzistuoja?) minkštesnį, techniškesnį, mažiau fizine jėga paremtą futbolą. Sūduva niekada nelošė kieto lietuviško žaidimo. Gali būti, jog tai ir yra priežastis to, kad Sūduva taip ir nepasiekė aukščiausio lygos laiptelio, bet yra kaip yra. Štai kodėl brazilai Sūduvai taip gerai lipo. Štai kodėl brazilų Sūduvoje buvo pakankamai daug.

rd3

O dabar – dar vienas staigus posūkis į šoną. Kaip komplektuojama padori futbolo komanda? Nesu profas, tačiau spėju, kad viskas vyksta štai taip. Pirmiausia yra nustatoma komandos vizija – kokio stiliaus futbolą komanda turėtų žaisti ir kokių tikslų siekti. Tokią viziją gali nustatyti komandos savininkai, ją gali pasiūlyti ir tų savininkų nusamdytas treneris. Iš esmės šiedu faktoriai ir lemia komandos išvaizdą ir žaidimo filosofiją.

Tuomet, priklausomai nuo finansinių klubo pajėgumų, yra renkami žaidėjai, kurie tą nustatytą viziją gali įgyvendinti. Minėti faktoriai ir vėl veikia unisonu – treneris baksnoja pirštu į jam reikalingo stiliaus žaidėjus, o komandos savininkai sprendžia, ar yra pinigų tokiems žaidėjams įsigyti. Tiesą pasakius, šis reikalas visiškai nesusijęs su finansais, kuriais disponuoja komanda. Mat įvairiausio stiliaus žaidėjų yra tiek tarp brangiausių, tiek ir tarp pigesnių žaidėjų. Šiuo atveju komandos savininkų piniginė lemia ne komandos stilių, o jos pajėgumą.

O dabar pažiūrėkime kaip yra komplektuojama Sūduva ar dauguma Lietuvos klubų, neturinčių ryškesnių personalijų trenerio kėdėje. Komplektacijos procesas yra neprognozuojamas, žaidėjai graibstomi random principu – kai samdomi tie, kurie tuo metu yra laisvi ir kurie, bendru sutarimu, yra sąlygiškai geriausi.

Net sočiausiais Sūduvos laikais tokia komplektacija privesdavo prie absurdų. Pamenu, viename sezone Sūduvoje buvo toks didelis būrys pajėgių saugų, kad iš FBK ir Ekrano orbitų perimti Gardzijauskas su Barevičiumis tegalėjo būti atsarginiais. Puikus tokio stiliaus komplektavimo pavyzdys yra ir pernykštė maklė su vartininkais, kai komanda, šioje grandyje niekada ypatingų problemų neturėjusi, staiga atsidūrė aklavietėje, likusi apskritai be vartininko.

Štai dėl ko Sūduvoje nuvysta lyg ir perspektyvūs naujokai – jie paprasčiausiai neranda komandoje vietos, nes yra netinkami egzistuojančiai žaidimo sistemai. Sūduvos atveju reikėtų sakyti – nuvysta, nes jokios sistemos apskritai jau daug metų nėra. Yra būriai teoriškai neblogų žaidėjų, kurie neturi jokių šansų pavirsti komanda. Tie žaidėjai visai neblogai būna varę savo ankstesnėse komandose, neretai jie visai neblogai pavaro ir persikėlę iš Sūduvos į kitas komandas. Tokiu būdu Sūduva tiesiog mėto pluoštus banknotų į balą – čiumpa brangius žaidėjus, tačiau nekuria komandos, kuri būtų paremta tų žaidėjų geriausiomis savybėmis. Esu tikras, kad, pavyzdžiui, Povilas Lukšys Sūduvai galėjo duoti žymiai daugiau, nei davė. Kaip ir būriai nepritapusių, taip ir nepradėjusių “groti” futbolininkų.

O juk Ledesmos istorija yra lygiai tokia pati. Ledesma Sūduvoje atsirado pačioje pasirengimo sezonui pabaigoje. Atsirado lyg ir netyčia, kaip perkūnas iš giedro dangaus ir iš esmės nelabai pasirengęs lošti net ir A lygos futbolą. Tad jei jau čiumpi tokio lygio žaidėją ir ryžtiesi mokėti jam vieną didesnių lygoje algų, yra tiesiog neracionalu jį palikti likimo valiai. Komanda turi būti formuojama pagal tokius žaidėjus, o ne atvirkščiai – jie derinami prie komandos lygio. Galų gale, tokie žaidėjai negali komandoje atsirasti atstiktinai – vien dėl to, kad jie yra laisvi, o jo savininkas puikiai sutaria su kito klubo prezidentu.

rd4

Štai ką sako pats Ledesma, šio sezono pradžioje Sūduvos svetainei duotame interviu, paprašytas palyginti šių metų ir pernykštes Sūduvos komandas: “Pernai metų komanda buvo vyresnė. Buvo tokių žaidėjų, kaip Povilas Lukšys, kuris labai ilgai žaidė Lietuvos čempionate. Šiais metais turime daug jaunimo. Tai yra labai didelis skirtumas, nes kai turi vyresnių žaidėjų, būna tikrai lengviau. Tiesa, negaliu pasakyti, kad mūsų komanda yra dabar bloga”. Galim pagerbti Ledesmą už parodytą korektiškumą ir nenorą savos komandos kritikuoti, tačiau jis labai aiškiai įvardijo skirtumą. Spėju, tarp eilučių liko dar daugiau.

Ką visa tai reiškia? Ogi tai, kad jei nusamdai aukštesnio lygio žaidėją, privalai surasti jam bent jau panašaus lygio partnerių. Kitu atveju tas žaidėjas vargs, nes futbolas yra komandinis žaidimas ir vienas laukia čia nesi karys. Tas žaidėjas patirs didžiulį diskomfortą ir psichologinį spaudimą, nes visi iš jo, kaip iš žvaigždės, lauks ypatingų stebuklų. Jis greitai praras bet kokią motyvaciją – įsivaizduokite normalų profesionalą mėgėjų komandoje – akivaizdu, kad turėdamas tokius partnerius, tas profesionalas niekada neloš pilna jėga ir nuolat patirs stresą dėl to, kad jo kolegos nesugeba lošti tuo pačiu lygiu.

O juk mūsų atveju mes kalbame ne šiaip apie europietišką futbolą atstovaujantį žaidėją – mes kalbame apie brazilą! Žmogų iš pietų, galų gale. Kol kas paskutiniame savo interviu, duotame portalui 15min.lt, Ledesma buvo klausiamas apie braziliško ir lietuviško futbolo skirtumus. Rafaelis ir vėl atsakė korektiškai, tačiau aiškiai: “Lietuvoje yra gerų žaidėjų, kiekvienais metais lygis auga. Bet Lietuvoje labai daug fizinio žaidimo, daug jėgos, o mes daugiau su kamuoliu žaidžiame, techniką tobuliname. Pagrindinis skirtumas – braziliška technika prieš fizinę jėga lietuviškame futbole. Mes Brazilijoje sakome, kad kiekvienas futbolininkas turi savo talentą. Jis turi savyje kažką, kas yra unikalu ir padeda jam žaisti. Yra ir tokių, kurie išmoksta žaisti būdami jauni, mokyklose, o kitiems ir viso gyvenimo neužtenka. Bet mes, brazilai, tiesiog turime talentą žaisti futbolą”.

Panašiai Ledesma kalbėjo ir prieš metus – tam pačiam portalui duotame interviu, gavęs tokį pat klausimą: “Keletas žaidėjų Lietuvoje turi savybių, kurios būdingas brazilams, tačiau tik keletas. Europos futbolas kitos – čia jis yra greitesnis, žaidėjai stipresni fiziškai, didesnį dėmesį skiria gynybai. Brazilai mėgsta labiau atakuoti, mušti įvarčius. Tačiau viskas priklauso nuo žaidimo ir nuo varžovo – netgi Sūduvai kai kurias rungtynes pavyksta sužaisti kaip brazilams”.

rd5

Štai taip. Turėjome gerą žaidėją, kuris pagal visus parametrus yra netinkamas tipiškam lietuviškam futbolui. Todėl net ir trenerio reikia su kiaušais, kad tokį žaidėją tinkamai integruotų į jam nelabai tinkančią komandą. Spėju, Virginijus Liubšys buvo pakankamai patyręs treneris, kad sugebėtų iš Rafaelio Ledesmos išspausti maksimumą – ką rodo ir pernykštė brazilo statistika.

O štai šiemet Darius Gvildys, panašu, Ledesmą tiesiog pamiršo. Gavęs komandą, kurią sudaro pusė dublerių ir privertęs ją greitai bėgti, naiviai tikėjosi, kad ir Ledesma ims žaisti taip pat. Juk toks ir daugelio mūsų priekaištas šiais metais Ledesmai buvo. Ogi būtent apie greitą bėgimą. Mes sakydavome: kai tik įeina Ledesma į aikštę, žaidimas iškart sulėtėja. Žaidėjai nuolat pradeda atidavinėti kamuolius brazilui ir patys ima kratytis atsakomybės.

O ar gali tikėtis ko nors kito, jei komandai nebuvo nurodyta, ką daryti, kai aikštėje yra Ledesma? Jei nebuvo sukurtos schemos, kaip sulieti į vieną kumšti skirtingus futbolo pradus? Štai šioje vietoje yra buvo didžiausia nelaimė, nes šįmetinė Sūduva ir pats brazilas nebuvo parengti lošti kartu.

Juk naivu ir netgi kvaila būtų tikėtis, kad Ledesma bėgs kaip Baranovskis ar Bagdanavičius. Naivu tikėtis, kad Ledesma ginsis kaip Leimonas ar Bašičius. Kvaila galvoti, kad toks žaidėjas kaip Ledesma gali sąmoningai save perlaužti ir prisitaikyti prie jaunatviškai skysto Sūduvos dublerių strakaliojimo.

Čia norėčiau jums priminti kitą panašų atvejį Sūduvos istorijoje. Darius Maciulevičius lošė labai panašiai. Menkai gynėsi, nelindo į dvikovas, nevengdavo poilsiauti, o vis tik komandai buvo nepaprastai naudingas. Lygiai taip pat naudingas komandai galėjo būti ir Ledesma.

Mat anų laikų Sūduva buvo parengta lošti su tokio lygio žaidėju kaip Maciulevičius. Taip, tų laikų Sūduvos žaidimas iš esmės sukosi aplink Macolą ir kai šis gaudavo kokią traumą, Sūduvos žaidimas iškart išsiderindavo ir sėsdavo. Momentai, kai Macolos aikštėje nelikdavo, būdavo sunkūs, tačiau tų laikų Sūduvą treniravo išmintingi treneriai, kurie suvokė, jog jie tiesiog neturi teisės organizuoti žaidimo kitaip ir neišnaudoti maksimaliai geriausio komandos (jei ne lygos) žaidėjo privalumų.

Deja, šiandieniniai Sūduvos vadai tokios patirties neturi. Todėl komanda ir atsidūrė idiotiškoje situacijoje – vidury sezono prarado vieną geriausių lygos futbolininkų vien dėl to, kad kažkam pritrūko išminties nerodyti nepagrįstų ambicijų ir pritrūko sugebėjimų panaudoti galingiausią ginklą, kokį komanda turėjo. Gaila, nes misija buvo pakankamai paprasta – sujungti brazilo sugebėjimus valdyti kamuolį, matyti aikštę ir atlikti nestandartiškus perdavimus su jaunimo gebėjimu greitai bėgti ir aplenkti priešininką. Elementaru – protas ir talentas kartus su su jaunatviška jėga ir energija.

Man liūdniausia yra tai, kad šių dviejų pradų jungtis dar nuo Algimanto Gabrio laikų buvo didžioji ir išskirtinė Sūduvos jėga. Buvo tas dalykas, kurį galima vadinti “futbolo stiliumi pagal Sūduvą”. Tuo mūsų komanda buvo kitokia – dėl to ir Algimantas Gabrys ko gero buvo vienintelis treneris ne tik Sūduvoje, bet ir visoje lygoje, kuris mėgdavo pakalbėti ne tik apie futbolo funkcionalumą bei rezultatus, bet ir apie šio žaidimo grožį, kurio komanda kiekvienose rungtynėse privalo duoti žiūrovams tribūnose.

Tad dėkoju Rafaeliui Ledesmai už Sūduvoje praleistą laiką ir suteiktas gražias akimirkas. Gaila, kad šis talentingas brazilas į mūsų komandą pateko per vėlai.

54 Responses to “Rafaeliui Ledesmai pagerbti”


 1. 1 muller 2013-06-30 12:40

  Tiesos yra, bet nepaminetas vienas svarbus aspektas. Futbolas – ne vien 90 zaidimo minuciu savaitgaliais, tas tik paradine dalis. Dar yra 10 treniruociu per savaite. Jei zaidejas neideda i tai pakankamai pastangu – kaip sklinda kalbos – gal jis ir nevertas buti komandoje? Tuo labiau, kad Ledesma staiga toks netapo atvaziaves i Suduva. Aisku, jam Lietuvoje nelabai liko ka irodineti Turbut jau senokai reikejo plaukt i platesnius vandenis, tik panasu kad tam truko vidines valios (pvz. per ziema nepriaugt kruvos kilogramu).

 2. 2 Tomas 2013-06-30 13:13

  Ledesmos charakteris labai per treniruotes kitus žaidėjus trukdė, tad nėra ko stebėtis.. :) Dar vienas toks lenda, kaip Ledesmos charakterio..

 3. 3 edga 2013-06-30 13:26

  Apie treniruotes tai atsimenu, kai brazilas Ronaldo lose uz Real ir y viena treniruote atejo F.Perezas su buriu zurnalistu. Klubo prezidentas paklause kodel Ronaldo nesitreniruoja su komanda. Zaidejas atsake, kad jis su komanda treniruojasi treciadieniais ir sestadieniais, kai vyksta varzybos. Taip, kad jei esi brazilas, tai ir treniruojiesi kaip brazilas :D

 4. 4 Anonimas 2013-06-30 13:33

  Popai, toks vaizdas, kad dirbi Liubsiui. Trumpa atmintis, jeigu nepameni, prie kurio trenerio R.Ledesma zaide gerai, o prie kurio ne. Jeigu ko Ledesma ir negerbe, tai Liubsio. Gvildys atejes rado kalba su juo ir brazilas atzaide gera puse sezono. Turbut paskutine gyvenime.
  O.Ledesma yra prasciausias visu laiku profesionalas. Kokio bebutum lygio, su tokiu poziuriu negali zaisti profesionaliai. Ir sitas seilejimasis, koks isejo zaidejas – apgailetinas. Primena laidotuves – apie mirusi gerai arba nieko. Kito paaiskinimu nerandu.

 5. 5 p.o.p. 2013-06-30 13:35

  Tos klasikines kalbos apie prasta poziuri i treniruotes mazuma jau nusibodo. Juolab kaip taisykle tuo kaltinami talentingiausi zaidejai po ju atleidimo. Profesionali komanda – ne vidurine mokykla, kur visiems taikomos tos pacios taisykles ir reikalavimai. Ir kvailiui aisku, kad Ledesmos ir dubleriu treniruote negali buti identiska, nes musu dubleriams dar kamuoli teisingai sustabdut reikia.

  Todel tokie argumentai nera tinkami. Juk ir mano tekstas apie tai buvo – jei samdai toki zaideja, privalai pagalvot apie tai kaip jis bus integruotas i komanda. Tik kvailys gali tiketis kad jis pats nusileis iki dubleriu lygio. Galu gale, visa tai turi buti zinoma pries zaideja samdant – nafig imt zaideja kuris ‘komanda neigiamai veikia’. Trumpai tariant – kad ir kaip bevartytum, tai yra dar viena klubo valdzios nesamone

 6. 6 tobex 2013-06-30 13:35

  pernai po gero sezono rimkevičius važinėjo po peržiūras susitraumavo ir turėjo likti Lietuvoje iki vasaros.
  o ką Ledesma veikė žiemą? mėnesį atostogavo Braizilijoje?

 7. 7 Remis 2013-06-30 13:55

  Tai, pop, pavaikščiok kokią savaitę į profesionalios komandos treniruotę (pvz., “Žalgirio“, kadangi patogiau) ir pamatysi, ar yra vieta futbolininkui, su “savotišku“ požiūriu į treniruotes ir ar ten moko dublerius atskirai, kaip stabdyti kamuolį :)

 8. 8 p.o.p. 2013-06-30 14:04

  Atvirai pasakius, nieko kito be pasipiktinimo siuo tekstu ir nesitikejau:) nemegsta lietuviai geresniu uz save nors tu ka:)

  Bet gincytis nesinori, todel pasakysiu tik du dalykus.

  Jei Gvildys yra geresnis treneris nei Liubsys, tai kodel komandos zaidimo kreive kaip nekyla taip nekyla? Ir jei Gvildys pernai su Ledesma kalba rado, tai kur siemet toji iskalba dingo? Man visa tai labiau kvepia nesveikom provincijos ambicijom – visi durni, o mes – protingiausi.

  O apie profesionaluma Lietuvoj apskritai juokinga kalbet. Ka cia bekalbet, kai puse lygos zaideju losia nemokamai, kai kurie net be sutarciu ir nuolat sklinda kalbos apie tai, kad ant duonos su sviestu uzsidirba lazybose. Ka apie tai kalbet komandoje, kurios jaunimas nesugeba dorai aiksteje atlikt paprasciausiu futbolo elementu ir yra nuolat matomi mieste su cigaretemis dantyse? Kur cia profesionalumas, jei komanda su stipresniu varzovu pajegia begti pusvalandi – juk paskutinese rungtynese su Zalgiriu musu Suduva pirmo kelinio pabaigoj atrode tokie pat isseke kaip Siauliu jaunimas sestadieni.

  Taip kad geriau kalban apie futbola, o ne apie tai kas vyksta uz aikstes ribu.

 9. 9 kitas Juozas 2013-06-30 14:13

  labai geros mintys POP :) sutinku beveik 100%

 10. 10 p.o.p. 2013-06-30 14:13

  Blemba, Remi, man nesvarbu kas vyksta treniruotese. Svarbu tik tai, kas dedasi aiksteje. Ir jei zaidejas nesugeba susistabdyt kamuolio – del to kaltas treneris ir komandos valdzia. Kaip ir imones vadovas yra pats kaltas, jei jo pavaldiniai mala shuda. Todel man ir skamba provinciskai visi kaltinimai Ledesmai – jei jis toks blogas, tai nafik ji apskritai samdyt reikejo? Butu pernai uzemusi Suduva 4 ar 5 vieta ir visi butu buve patenkinti.

  O kai as matau ka zaidejas gali padaryt aiksteje, as nesuvokiu kaip galima nerast budo visoms uzklasinems problemoms issprest? Kiekvienoj komandoj losia du trecdaliai beviltisku vidutinybiu ir niekam del to galvos neskauda. Bet tik pasirodo koks talentingesnis futbolistas – iskart atsiranda milijonas priezasciu jam pagaidint.

 11. 11 Remis 2013-06-30 15:49

  pop, dėl to, kad kažkas būdamas 20 ar 25 metų nemoka kamuolio sustabdyti arba kamuolį gali skersuoti tik viena koja, čia ne dabartinis treneris ir komandos valdžia kalta (nebent kalta dėl to, kad ne tą pasirinko). čia vaikų treneris vietoj to, kad tam tikrus įgūdžius tobulintų, greičiausiai numesdavo kamuolį ir sakydavo: paloškit. arba sporto mokykla, kurioms dauguma vaikų grupių ir priklauso, akcentuodavo komandos rezultatus, o ne tai, kaip atrodo ir vystosi individualiai žaidėjai. taip ir gauname auksus laiminčiais vaikų komandas ir nei vieno vietinio galinčio lošti A lygoje.
  žodžiu, ne A lygos klubo treniruotėse taisomos vaikystės klaidos.

 12. 12 p.o.p. 2013-06-30 16:25

  Tuomet, Remi, turim uzdara rata ir jokio vilties lietuviskam futbolui per ateinancius 20 metu. Nes prie to dar prijungt reikia ir kaimietiska mentaliteta, kuris vercia niekint kiekviena, galinti daugiau ir taip akivaizdziai rodanti vietinio futbolo neigaluma. Ledesmu su Wilkais net nereiketu, jei, pvz, Suduvoj butu bent vienas futbolistas, galintis apeit vyresni nei 18 metu varzova. Arba, kaip parode rungtynes su Siauliais, pataikyt i vartus is 15m atstumo. Ta diena retas Suduvos zaidejas i vartus butu pataikes net jei vartai penkiaaukscio namo dydzio butu buve.

 13. 13 stadionas 2013-06-30 17:44

  Ledezma geras futbolininkas. Ir neieškokit kaltų dėl to , kad juo jau nebėra “Sūduvoj“ . Jis pats darė viską , kad palikt komandą . Noras daugiua uždirbti karjeros saulėlydyje – visiškai suprantama. Azijatai jo nepaėmė gal dėl to , kad jis nešėsi didelią išpirkos naštą , o nustojus rodyti didesnes pąstangas ir norą žaisti nusilpusioje lygoje , pasiekė savo – išpirkti jo nebereikės , Jei atsiras perkenčių . Dabar visi gudrūs.

  • 14 stars 2013-06-30 18:12

   To pop-beveik viskas teisingai surasyta. Ledesma galejo Suduvai duoti zymiai daugiau, bet ne jo bedos kad taip neivyko. Kitas klausimas ar apskritai ji reikejo imti, neturint aiskios strategijos ir komplektacijos vizijos. Toks ispudis kad jis atsirado Suduvoj del pigios reklamos ir turint iliuzija kad jis vienas viska ispres. Panasiai buvo ir su skotu kurio pavarde net spejau pamirsti. Suduva per penkis metus isbarste ne tik zaidejus bet ir braiza kuris iskyre komanda is kitu

 14. 15 Anonimas#2 2013-06-30 17:55

  aš asmeniškai esu dėkingas Ledesmai už šias rungtynes http://sportacentrs.com/futbols/eirokausi_fut/12072012-daugava_grandioza_maca_izstajas_no_eiroka – kad ištraukė atrodytų bevitišką seriją, suteikė galimybę sirgt už Sūduvą bežiūrint rungtynes su Vojvodina ir po pirmų rungtynių patikėt, kad viskas gali baigtis gerai (na, kaip baigėsi, patys žinom). Noriu padėkot ir pop – buvau nustojęs skaityti apžvalgas prieš A lygos rungtynes, nes atrodytų nieko naujo nebesužinai, bet šitas įrašas susiskaitė labai skaniai. Linkiu ilgų metų šiam blogui!

 15. 16 suvalk. 2013-06-30 18:47

  Puikus ir teisingas straipsnis. Zinau keleta zmoniu, kurie praejusiais metais is kitu miestu atvaziuodavo ziureti butent Ledesmos. Nes kaip issireiksdavo, kiekviena karta per rungtynes galejo sulaukti kad ir nors keletos, bet tikru futbolo sedevru. Gaila, aisku, kad taip viskas pasibaige, taciau beliko tik tikrai nuosirdziai padekoti ir palinketi kuo geriausios kloties Rafaeliui!!
  O “Suduvos“ marskinelius panasu, kad gali greitai “isaugti“ ir daugiau zaideju, kurie siuo metu dziugina. Kazkaip nesitiki, kad ir Valskis ilgai isliks, o juk jis netgi nebuvo Suduvos sudeties lipdytoju surastas ar pakviestas, o tiesiog pats pernai pasiprase y komanda.

 16. 17 Remis 2013-06-30 19:36

  pop, ratas yra pralaužtas, tik to pralaužimo vaisių dar reikia palaukti. Nors ir kartais keikiama NFA, bet ji iš esmės dirbo kitaip nei tradicinės nuo sovietų išlikusios sporto (futbolo) mokyklos. Todėl turim krūvą jaunuolių, kurie ne tik A lygai tinka (keista, bet daugumą jų susigriebė Atlantas, o ne, pavyzdžiui, Sūduva), bet ir Vakarų Europos klubus sudomina. Dar didesnė banga talentų bus, kai ateis pirmieji klubų augintiniai iki pagrindinių komandų. Ne vienas Lietuvos klubas dirba pagal tokias programas ir atlieka tokius testavimus, kokius daro ir Vakarų klubai. O sporto mokyklos apie tai net negalvodavo. Ir dėl labai paprastos priežasties – joms iš to, kad išaugindavo talentą, nebuvo jokios (ypač finansinės) naudos. Tuo tarpu klubams tai gali būti vienas rimtesnių pajamų šaltinių. Tad ir požiūris kitoks.

 17. 18 VBS 2013-06-30 20:08

  gerb. REMIS tu tikriausiai gyveni mėnulyje.Tai iš kur NFA susirenka gabiausius vaikus, ar ne iš futbolo mokyklų ir per keletą metų padaro žvaigždes, o juk jie tai LIetuvos rinktinių pagrindas. Tau galvoje ratas jau pralaužtas ir vaisiai jau matosi. Klubai, kai paruoš naują pamainą ,tai neturėsim kur dėti jaunuolių,.Duok pav. kuris klubas dirba pagal talentų ruošimo prograną(SŪDUVOS aišku) be futbolo mokyklų

 18. 19 p.o.p. 2013-06-30 20:14

  Zinai, Remi, noriu ir tiket tuo apie ka rasai – tais jaunuoliais, i Vakaru padoresnius klubus isvaziavusiais. Taciau lygiai taip pat turiu dideliu abejoniu – butent del to, ka jie gavo toje akademijoje ir, kaip sakai, pagal nauja tvarka valdomose vaiku ir jaunimo komandose.

  Juk jokiu stebuklu ten nera – visas tas iki A lygos siemet atsibeldes jaunimas atrodo neblogai, taciau vis viena stipriai nusileidzia A lygos senbuviams. Turint omeny labai vidutiniska musu lygos lygi, tie jaunuoliai turetu zymiai lengviau ir ryskiau integruotis. To ‘amzinai perspektyvaus jaunimo’ pilna lyga – darom jiems nuolaidas del tos ‘jaunystes’ ir nepastebim kaip jie sulaukia 21-23 metu vis dar tebebudami ‘perspektyviais’. Bet juk siuolaikiniam futbole tokio amziaus zaidejai losia pilna jega ir dubleriniu nuolaidu jiems nieks nedaro. Arba zaidi, arba keliauji buti legionieriumi kokioje nors Lietuvoje.

  Faktas, kad jaunuoliai, isvare i Italija ar Anglija yra stipresni, taciau as labai rimtai pagalvociau pries statydamas ant ju kortos. Svarbiausias dalykas, kurio, panasu, tas zalias jaunimas musu akademijose negauna – tai normalaus suvokimo apie siuolailini futbola ir super kieto stuburo, kuris vienintelis ir tegali padet isguvent tokiomis galingomis konkurencijos salygomis, kokios yra minetose salyse.

  Matysim kaip bus – kol kas dziugauti dar anksti. O kad Atlantas jaunima susirinko – nesistebiu, turedamas omeny Atlanto trenerio reputacija.

 19. 20 Remis 2013-06-30 21:33

  VBS, o tai kada NFA tuos jaunuolius susirinko? Ar 19 metų, ar 13 metų? Ar manai, kad tie šeši metai – nereikšmingas laikotarpis? Ir tie gabiausi vaikai būtų tokio pat lygio, jei būtų likę ir savo gimtuosiuose miestuose/kaimuose?
  pop, o tai kiek jaunuolių mes turėdavome Vakarų Europos klubuose (kad ir jaunimo komandose) iki tol? Vienetus per kelis metus. Berods pirmoji akademijos karta – tai 1993 metais gimę. Tai dar negalim kalbėti apie 21-23 metų “perspektyviuosius“.
  Ir atskirkim du dalykus. Aš nesakau, kad mūsų NFA yra superduper ir jau rengiam pasaulinio lygio žvaigždes. Tiesiog, lyginant su tuo, ką turėjom kokiais 2000 metais – tai jau didžiulis žingsnis į priekį. Tą patį galima pasakyti ir apie futbolo infrastruktūrą. Galima verkti, kad neturim nacionalinio stadiono, bet jei nesidairom į pačią viršūnę, tai pažiūrėkim, koks galingas yra pokytis tarp to, ką turėjom tais pačiais 2000 metais ir ką turim dabar. Gal mūsų stiklinė ir tik iki pusės pripildyta, bet aš esu iš tų, kurie sako, kad ji puspilnė, o ne iš tų niurzgų, kuriems ji pustuštė :)

  • 21 stars 2013-06-30 22:14

   Remiui labai patarciau pasidometi kas vyksta toj rinktinej kuri ruosiasi dalyvauti netrukus prasidesenciam Euro U-19 Kauno akademijoj buvo ruosiama komanda tam cempionatui. Bet beveik pries metus vieno “genelaus“ akafemijos vado iniciatyva ta ruosiama komanda buvo paleista kas sau. Kas zais Euro u-19 Lietuvoj dar nieks nezino

   • 22 stars 2013-06-30 22:27

    P.s Dabar ta rinktine .Lenkijoj stovyklauja. Remi pasidomek kas pakviesti i stovykla.. Kazkodel yra kvieciami zaidejai kuriu jokiose ankstesniuose sarasuose nebuvo. Ir vel zaidzia “genelusis“ senelis S Biznis yra biznis. Gera proga parduoti..

 20. 23 Remis 2013-06-30 22:49

  stars, manau, kad visiškai vienodai, kas ir kokiuose sąrašuose buvo anksčiau. Svarbiausia, kad čempionate žaistų tie, kurie yra geriausi šiai akimirkai. O “paleidimo“ mintis, mano nuomone, nebuvo visiškai kvaila. Futbolininkai, pasiekę tokį amžių, turi lošti profesionaliai Lietuvoje arba bent jau jaunimo komandose Vakarų Europoje, o ne virti savo sultyse ir maltis I lygoje.
  Galbūt blogiau yra būtent tai, kad formuojant tam tikro amžiaus rinktines, įsikabinama būtent tik NFA auklėtinių, o ne bandoma įtraukti visus geriausius.
  P.S. Manau, kad nukrypome nuo pagrindinės temos. Čia gi Ledesmai dedikuotas tekstas. Kai pop parašys apie jaunimo rengimą ir integraciją į Lietuvos klubus, tada ir galėsim į valias pasiginčyti :)

 21. 24 griezhtas 2013-06-30 23:39

  Del siemetinio ledesmos pasirodymo… na gerai sakykim i komandos zaidima jo neintegravo, kaltas treneris. Bet kokie siemet buvo Ladesmos standartai kurie yra jo brandinis produktas? Kazkaip nepamenu nei vieno kampinio daspirto iki vartininko aiksteles. Taip, kad jis arba totaliai prarado forma, kuo as abejoju, arba uzsiminejo sabatozu. Kita puse, kad pagal ekonomini suduvos komplektavima, Ledesma su savo kaina i siumetini komandos biudzeta neisipaise, tai naturaliai ir komandos vadovai turejo sieki, atsikratyti tokiais aukstais pastoviais kastais. Todel komanda ir Isleidinejo Ledesma i visas perziuras, kad kuo greiciau jis susirastu nauja kluba, taciau panasu, kad ne tik Lietuvoje ne visi suvokia Brazilijos zaideju specifika….

 22. 25 Romas 2013-07-01 13:06

  kiek teko girdėt iš žaidėjų, Radzinevičius labai gražiai juda per treniruotes

 23. 26 diletantas 2013-07-01 13:29

  tai pretenduos i graziausio zaidejo titula tada…

 24. 27 griezhtas 2013-07-01 13:52

  O radze juda puolejo ar kokioj kitoj pozicijoj? Nu nzn man rodos grizes Radze neleistu suzydet Brokui, kuris kol kas siame sezone labai gerai ziurisi.

 25. 28 ASR 2013-07-01 14:02

  Radze centro puolėjas. Manau, reikalingas, nes reikia turėt bent du puolėjus padorius, kad nereikėtų perstumdinėt žaidėjų. Žodžiu, reikalingas tikras puolėjas, kuris įėjęs į aikštę sustiprintų puolimą.

 26. 29 griezhtas 2013-07-01 14:27

  Berods kazkuriam interviu skaiciau, kad paskutiniais metais jis cekijose lenkijose zaide krasto gyneju…

  • 30 ASR 2013-07-01 14:35

   ne taip perskaitei, ne paskutiniais metais, o pradžioj išvykimo, keliose varžybose bandė jį krašto gynėju, taip pat, kai praeitą vasarą Gvildys sugalvojo toj pozicijoj Lukšį išbandyt

 27. 31 akva 2013-07-01 14:52

  Ledesma per daug mėgsta alkoholį ir kas blogiausia, paskui save vilkdavosi ir Chvedą. Į treniruotes jis būdavo, kad ateidavo pusgirtis, tai tokie žaidėjai yra absoliučiai nereikalingi.

  Jis toks būdavo ir FBK laikais, tik tada atsirasdavo, kas jam ragus aplaužydavo – Sūduvoje jis Murauskui buvo Dievas už 5000 eurų per mėnesį

 28. 33 Juozas 2013-07-01 17:53

  Radzinevicius… sounds interesting. Suduvos simbolis gryzo, reik tiketis prisiminimai apie ji nesupoetinti. :)

  • 34 ASR 2013-07-01 22:22

   Buvo grįžęs ir 2009, pasitreniravo, pats likt norėjo, bet to nenorėjo arba vadovybė arba treneris

 29. 35 UCCM 2013-07-02 09:52

  Žiūrėk, yra vienas žmogus, neusijęs nei su federacija, nei su akademija, kuris idealizuoja NFA. Duokdie, aišku, kad tas tikėjimas pasitvirtintų ir iš NFA nūtų naudos. Kol kas aš matau joje, vien komercinę pusfabrikačių pardavimo struktūrą, dar bandančią savo biznio labui pakeisti A lygos taisykles. Galėčiau ir dar pakeikt NFA, bet palauksiu kelis metus. Jei netyčia jos auklėtiniai sudarys Lietuvos rinktinės pagrindą (kas nebūtinai bus), tada galima bus bent kiek pateisinti LFF-NFKA užsiėmimą tuo, kuo normaliose šalyse užsiima klubai…

  • 36 Remis 2013-07-02 14:23

   Tik nereikia su “idealizuoja“ perlenkti. Kaip suprantu, Prancūzija su savo Le Centre Technique National Fernand Sastre prie nenormaliųjų priskirtina? Jei klubai Lietuvoje užsiimtų tuo, kuo klubams ir reiktų užsiimti, tai NFA ir atsirasti šansų nebūtų. Kadangi taip nebuvo, tai ir atsirado.

 30. 37 UCCM 2013-07-02 09:54

  LFF-NFA užsiėmimą*

 31. 38 Draugas 2013-07-02 12:49

  Radzinevicius jau pas mus! manau jo patirtis tikrai pravers!

 32. 39 Favoritas 2013-07-02 13:09

  Štai interviu su Radze: http://fksuduva.lt/?p=2764

  Čia kažkas minėjo, kad Ledesma iš kelio vedė Chveduką. Iš interviu panašu, kad dabar Radzinevičius darys nemažą įtaką Karoliui. Tikėkimės ta įtaka bus teigiama :)

 33. 40 Favoritas 2013-07-02 13:47

  Aš net labai džiaugiuosi Radzinevičiaus sugrįžimu į komandą. Mano galva jis didesnė žvaigždė net už Ledesmą, bent jau marijampoliečiams, kurie dar prisimena rungtynes su Brann. Dabar belieka palinkėt klubui, kad šitą pavardę kuo geriau išnaudotų ir pritrauktų į stadioną kuo daugiau žmonių t.y., kad sugrįžtų atmosfera buvusi senajame stadione!

 34. 41 Anonimas 2013-07-02 13:52

  Radzė jau ketvirtadienį startinėj sudėty bus

 35. 42 Tadas 2013-07-02 14:05

  Jau ponui pop reik straipsnį naują kurt apie Radzinevičių :)

 36. 43 Tadas 2013-07-02 14:08

  O darbštumo prasme marijampolietis 100 kartų geresnis pavyzdys Chvedukui ir kitiems jaunuoliams, nei Ledesma. Kiek pamenu, Radzinevičius nesiskirdavo su kamuoliu po bendros treniruotės.

 37. 44 Remis 2013-07-02 14:26

  Tai nelyginkite nesulyginamų dalykų. Bet kuriam miestui/kaimui idealu bus vietinis, žaidęs klube ir padaręs karjerą, o ne kažkas metams ar dviem atsibeldęs iš šalies, kad ir su pilna kišene medalių.

 38. 45 asdsadsa 2013-07-02 16:03

  va protingi zodziai kuriu reiktu isiklausyt breivei,lekeckui ir kitam jaunimui Sezonui įsibėgėjus tapo žaidėjų visuomet patenkančiu į startinę sudėtį. Ar tikėjaisi šiame sezone tapti pagrindinės komandos žaidėju?
  Aš manau, kad šie metai yra tie, kai privalai „kabintis“ į vyrų futbolą arba ieškoti kitos specialybės. Todėl reikia atiduoti visas jėgas. Prieš sezoną galvojau: arba šiais metais, arba niekada.

 39. 46 Anonimas 2013-07-02 16:19

  nieko nebus nei iš Lekecko, nei iš Breivės, ne futbolas jiem galvoj

 40. 47 d3333 2013-07-02 16:21

  Neblogas interviu ir jauniklis irodineja po biski kad gali zaisti a lygoje.

 41. 48 Draugas 2013-07-02 16:23

  Manau Radzinevicius atnes tik nauda. Vien patirtirtis jo ko verta. Gales jaunima pamokint. Nebus jis komandos stabdis, o pavyzdys. O ar parako dar turi pamatysime visai greitai :)

 42. 49 cha 2013-07-02 16:30

  koks ten juodukas pas jus treniruotese laksto?

  • 50 Ramunas 2013-07-02 17:10

   Tobal Balde ten berods. Už dublerius nuo sezono pradžios lošia.

 43. 51 Anonimas 2013-07-02 17:38

  Raškauskas galėtų kokį straipsnį apie Radzinevičiaus surįžimą ar interviu kartu ir prisimenant 2002 metus padaryt ir prastumt Miesto laikraštyje ;) Manau, tai atvestų papildomą šimtą kitą žiūrovų. Abejoju, ar oficialioji Sūduvos administracija pati sugalvos tai prastumt.

 44. 52 p.o.p 2013-07-02 18:27

  tai juk yra oficialioj svetainėj: http://fksuduva.lt/?p=2764

 45. 53 Anonimas 2013-07-02 18:43

  Kalbu ne apie internetinę erdvę

  • 54 p.s. 2013-07-02 19:37

   Džiugu, kad naujiena per visus internetinius portalus perėjo. Didesnis poveikis būtų vyresnei kartai, jei vietinėj spaudoj pasirodytų, nes iki rungtynių tiek nedaug laiko liko.


Comments are currently closed.Adresas

ponaspop@yahoo.com

Archyvas

Sūduva Flickr'e

Statistika

 • 1 190 407 hits