Laukiam finišo Marijampolėje

2013-217Bangos Evaldas Grigaitis kažkada bėgiojo už Sūduvą. 

Ne, tai nėra paskutinės sezono rungtynės. A lygai dar liko trys turai. Tačiau sekantį Sūduva praleidžia, o čempionatą baigs Vilniuje, į kurį kažin ar važiuosite futbolo pažiūrėti. Tad daugumai Suvalkijos sostinės gyventojų sekmadienio žaidimas su Banga bus paskutinė galimybė šiais metais gyvai pamatyti savo mylimą komandą. Vien dėl to verta į stadioną užsukti. Aišku, naivu būtų tikėtis lankomumo rekordo – žmonės pastaruosius kelis metus vangiai Marijampolėje į futbolą eina ir netgi tarptautinės ar lemiamos rungtynės sunkiai tūkstantėlį galvų sutraukia.

Sekmadienio rungtynių su Banga matematika labai paprasta ir tipiška sezono pabaigai. Vienai komandai šios rungtynės nieko nereiškia – Banga ir vėl užsitikrino savo klasikinę šeštą vietą ir per likusius turus neturi šansų nei kilti, nei leistis. O Sūduvai būtina šias rungtynes laimėti. Mažai kas tiki, kad mūsiškiai dar gali pasiekt trečią vietą, nes tam reikia, kad tragiškai nesisektų Ekranui. Tačiau kol likę bent lašas vilties, bandyti verta. Pasistengti verta vien dėl to, kad tai yra paskutinis žaidimas namuose. Taip pat ir Nerijui Valskiui verta įmušti vieną kitą įvartį, net jei po praeito turo hektriko, kažin ar kas sugebės jį pasivyti. Bilinskis atsilieka šešiais įvarčiais, tačiau pastaruoju metu Žalgiris apskritai sunkiai muša daugiau nei vieną bankę per rungtynes. Valskiui mušti verta vien dėl to, kad dar kartą jo vardas būtų paminėtas rungtynių reportaže, ne šis Nerijus turi šansų pakovoti ne tik dėl rezultatyviausio, bet ir dėl geriausio šio sezono žaidėjo vardo.

Tuo tarpu ryškiausias šios savaitės nutikimas Lietuvos futbole buvo Roberto Vėževičiaus ir Kruojos spektaklis per LFF taurės rungtynes. Apsijuokė ir futbolininkas, ir jo klubas. Aš puikiai suprantu ir visiškai pateisinu žaidėjų norą bet kokiom priemonėm siekti pergalės. Štai, pavyzdžiui, Ekrano Andjelkovičius suveikė puikiai – jo kultūringa provokacija davė gerą rezultatų. Žalgirio futbolininkui bus puiki pamoka visam gyvenimui – provokacijai, kuri iš esmės nepažeidžia taisyklių pasiduoti negalima.

O va Kruojos Vėževičius pasirodė kaip beviltiškas aktorius. Ypač tai puikiai matosi Žalgirio filmuotoje medžiagoje. Jei jau darai tokią nesąmonę – daryt taip, kad Oskarą už tai galėtum gauti. Mes visi puikiai suprantam, kad kiekvienose rungtynėse įvairiausių komandų daugybė žaidėjų simuliuoja pražangas arba bent jau paryškina jų efektus. Tai yra šiuolaikinio futbolo kasdienybė ir visai nesvarbu, kas žaidžia – Lietuvos ar Čempionų lygos klubai. Vaidyba yra tiek ištobulinta, kad labai retai gali būti tikras, jog žaidėjas simuliuoja, o ne iš tikro vartosi nuo skausmo. Tuo tarpu Vėževičiaus pasirodymas buvo kaip reta neprofesionalus. Todėl apsijuokė ir klubas, mėginęs purkštauti ir veblenti apie tai, kad teisėjais pasidavė “Žalgirio žaidėjų ir gerbėjų spaudimui”. Jei teisėjas vis tik nebūtų atšaukęs bausmės Žalgiriui – tai būtų vienas iš nykiausių epizodų per visą lygos sezoną. Tiesa, Žalgirio futbolininkus taip pat verta vizito pas psichologą pasiųst, nes antrose rungtynėse iš eiles pasimauna ant varžovų kabliukų lyg kokie vaikai.

Bet keisčiausiai šioje situacijoje ir vėl pasirodė ne klubai ir jų žaidėjai. Kaip minėjau – suprantu ir pateisinu Vėževičiaus motyvus, tačiau kritikuoju jį dėl nevykusiai atliktos apgaulės. Įdomiausia yra tai, kad niekaip į šį nutikimą nereagavo Lietuvos futbolo federacija. Paskutiniame federacijos pranešime apie paskirtas nuobaudas šis epizodas nėra įtrauktas. Kruojos ir Žalgirio rungtynių nutikimą svarstė Lietuvos futbolo teisėjų asociacija, tačiau, natūralu, jiems labiau rūpi įvertinti saviškių elgesį, nei postringauti apie žaidėjus.

Sunku patikėti, tačiau LFF iš tikro nusprendė savo nuomonės šiuo klausimu nepareikšt. Čia juk yra tik dvi galimos interpretacijos. Arba sakai, kad teisėjas buvo neteisus, atšaukdamas bausmę Žalgiriui arba sakai, kad galutinis teisėjo sprendimas buvo teisingas. Šiuo atveju neišvengiamai turi būti baudžiamas žaidėjas, kurio elgesys buvo įvertintas kaip akivaizdi simuliacija priešininko baudos aikštelėje. Juolab, kad simuliuojama buvo ne žaidybinė pražanga, o veiksmas, už kurį niekuo dėtas priešininkas galėjo susilaukti labai rimtos nuobaudos. Prisiminus tai, kaip kadaise UEFA nubaudė Mikoliūną už pražangos simuliaciją lošiant su škotais (nors ten klausimų, sakyčiau, buvo žymiai daugiau), keista, kad Vėževičiaus elgesys buvo nutylėtas, o federacija taip ir neleido mums išgirsti savo požiūrio į štai tokius futbolo elementus.

Greičiausiai LFF klerkai Žalgirio ir Kruojos rungtynių nutikimą analizuoti tiesiog neturėjo laiko. Mat jie surėmę galvas rašė kitą raštą, kuris į eterį buvo paleistas penktadienį po pietų, prieš pat biurokratinių įstaigų darbo pabaigą. Rašto užvadinimas įspūdingas: “LFF pradėjo tyrimą dėl informacijos apie nesąžiningus veiksmus”, tačiau turinys – visiškai beviltiškas. Tas raštas – totaliai beprasmis biurokratinių sąvokų ir frazeologizmų darinys, skirtas sudaryti įspūdžiai, jog “kažkas” yra daroma.

Pirmąjį absurdą gauname jau pirmoje pastraipoje, kur teigiama, jog tyrimas pradėtas dėl “viešojoje erdvėje paskleistos informacijos”. Kas čia dabar? Čia jie nutarė ištirti tai, ką rašo laikraščiai ar interneto svetainių komentatoriai??? Wow. Lyg to dar būtų mažai, LFF priduria, kad šis “veiksmas” yra tik dar didesnio judesio dalis, turėdama omeny rugpjūtį federacijos prokuratūrai perduotą kažkokią medžiagą apie kažką. Štai kaip tai skamba dabar! Tačiau norėčiau priminti, jog pats federacijos prezidentas apie tą prokuratūrai atiduotą medžiagą viename interviu kalbėjo labai ironiškai. Jis minėjo nesitikįs iš to jokių rezultatų ir daro tai tik dėl to, kad UEFA liepia. Nepraėjo nė pora mėnesių ir štai tas beprasmiškas popierių siuntinėjimas staiga tampa kryžiaus žygiu prieš nesąžiningus futbolo užkulisius. Be abejo, Kvedaras aną kartą buvo teisus – žinant mūsų teisėsaugos situaciją, sunku patikėti, kad kas nors atras laiko ir žmonių tyrinėti žiniasklaidoje pasirodžiusias ir niekuo nepagrįstas paskalas.

Neabejotina yra kas kita – LFF šiuo veiksmu vis tik parodė savo poziciją vienu klausimu. LFF rašte minima “informacija dėl galimai nesąžiningų veiksmų” neabejotinai yra nuoroda į Ekrano santykius su būreliu žaidėjų, padavusių klubą į teismą dėl nesumokėtų atlyginimų. Būtent taip Ekranas mėgino kontratakuoti – leisdamas suprasti (nors tiesiogiai to ir nepareikšdamas), kad “žaidėjai buvo suspenduoti dėl galimai nesąžiningų veiksmų”. Federacija taip pat stojo klubo pusėn, nes žaidėjai išnešė purvinas Lietuvos futbolo paklodes į viešumą vietoje to, kad pirmiausia kreiptųsi į federaciją (taip kalbėjo žurnalistų šnekinamas Zdančius). Tad šio rašto kitaip ir negali įvertinti, kaip LFF papildomą spaudimą žaidėjams, mėginantiems su teismo pagalba iš klubo (tai yra, jų darbdavio) atsiimti tai, kas jiems ir priklauso.

Štai tokia rūgšti sezono pabaiga, paliekanti labai nemalonius jausmus. Ekrano žaidėjų sprendimas nedelsti poros metų ir dėl skolų iškart kreiptis į teismą yra naujas ir pozityvus dalykas. Taip ir turi būti. Šis reikalas rodo, kad žaidėjai išmoko ankstesnes kolegų pamokas ir jau moka pakovoti už savo teises. Tuo tarpu futbolo institucijos puolė gintis pagal klasikinius visagalės biurokratijos principus, atvirai demonstruodamas tai, kad jos niekada nestos futbolininko pusėn. Ar greitai Lietuvoje turėsime futbolo žaidėjų profsąjungą? Panašu į tai, kad futbolo institucijos kito kelio žaidėjams nepalieka.

Galim pasidžiaugt tik tuo, kad Sūduvoje tokių nesąmonių kol kas nebuvo. Ir ta proga šiltai apsirengt, maktelėt kokio stipresnio skysčio gurkšnį ir sekmadienio vakarą praleisti stadione. O iki rungtynių turite dar gražaus laiko apsvarstyti koks Sūduvos žaidėjas šiemet buvo geriausias ir savo svarstymus pasiųsti man paštu.

11 Responses to “Laukiam finišo Marijampolėje”


 1. 1 Anonimas 2013-10-26 17:36

  Valskis lyg ir Lenkijon pasuks po sezono

 2. 2 Remis 2013-10-26 17:45

  Tai subrendusių Lietuvos futbolininkų keliai paprastai vienon pusėn veda – Lenkija arba Rumunija. Dar kartais į Izraelį gali patekti. Tik vaikai ir jaunimas turi paklausą Britanijoje ir Italijoje.

 3. 3 p.o.p. 2013-10-26 18:11

  chm, Lenkija gal vis tik mažumą geriau nei Rusiją ar Azerbaidžanas. Klausimas tik – koks klubas. Prisiminus pastarųjų metų atvejus – tai lietuvių pagyvenimas silpnesniuose lenkų klubuose jokio tolesnio postūmio neiššaukia.

 4. 4 tadas 2013-10-26 23:02

  2 rungtynės, 2 taškai… aš optimistas, kad ir kokie ekrano varžovai

 5. 5 p.o.p. 2013-10-26 23:23

  o kas belieka? juolab, kad kol kas viskas klostosi palankiai.

 6. 6 Draugas 2013-10-27 00:49

  Na P.O.P ar tik del Kruojos nepersudei? Na taip atsauktas baudinys, o tai ar tas simuliantas gavo kokia nuobauda? Jeigu jau taip simuliuoji tai gauni bauda, kad nekiltu noras daugiau to daryt. Jeigu negavai tokios nuobaudos, tai turbut reikia manyti priesingai, kad kaltas teisejas… Neveltui Kruoja tokius pareiskimus ir atliko. Bet jeigu skiri, paskui atsauki…visad tokie veiksmai sulaukia didelio atogarsio.
  Kad ir kaip nevykusiai jis ten vaidino, tai meskit ji lauk, arba blemba palikit ta baudini. Tai ar nevisi futbolo “ekspertai“ po tokiu epizodu ir kartoja: futbolas tuom ir idomus. Tai jeigu idomus, turekit kiausus priimtus sprendimus palikt, arba atsauktus pateisint taip, kad vistiek parodytumete, jog visgi turite tuos kiausus.
  Tai buvo visiska nesmaone, kuri parode teiseju neprofesionaluma, pasimovus ant vaikisko veiksmo ir davusi pagrinda abejot varzybu skaidrumu, tiems kuriems rungtynes susikloste ne taip kaip noretusi.

  • 7 carlos 2013-10-27 14:01

   Kame čia tas rungtynių skaidrumas, linksmina tokia mitologija?Gal žalgiris tame tarpe tarp teisėjo paskirto pendelio ir jo atšaukimo staigia pervedimą į sąskaitą padarė, ar kokią dar gudresnę schemą įvaldė :)

   • 8 Draugas 2013-10-27 21:01

    Carlos tavo pozicija visad aiski, kad ir kas bevyktu. Dar neteko girdeti priesingai.
    “Skaidrumas“ – cia nenorejau mineti ta prasme, kad nusipirko zalgiris varzybas ar panasiai. Tiesiog suprantami pareiskima is kruojos puses, ypac po pralaimejimo, kai verda emocijos ir kuomet sprendimas priimamas lyderio, turtingiausio klubo naudai, o ne kazkokio kaimelio, kuris jauciasi apmaudziai pralaimejes

   • 9 carlos 2013-10-27 22:07

    kokia ta pozicija, kad nenubaudė vėževičiaus už daivą,o jie dar skundžias, ar kad įvarčio žalgirio kur jokios nuošalės nebuvo neužskaitė? sprendimas priimtas teisingas, vat būtų antrose rungtynėse iš eilės 11 metrų paskutinėmisminutėmis sugalvoję,tai tikrai,kad skaidrumu galima būtų suabejoti…

 7. 10 Remis 2013-10-27 10:30

  Draugas, prie ko čia rungtynių skaidrumas. Kalbi taip, lyg būtų pirmas kartas futbolo istorijoje, kai teisėjas iš pradžių priima sprendimą, o po to jį atšaukia. Teisėjas šioje vietoje padarė vieną esminę klaidą ir už ją matyt atsiims iš LFTA: pirma reikia konsultuotis su asistentu, o tik po to skelbti apie savo sprendimą. O tai, kad simuliantas nesulaukė jokios nuobaudos, tai čia įprasta lietuviško futbolo praktika (rusiško “po muštynių kumščiais nemojuojama“ tipo). Čia kokioje Anglijoje gali peržiūrėti vaizdo įrašą ir paskirti nuobaudas, o pas mus dar neseniai buvo laikomasi principo: vaizdo įrašas – ne įrodymas.

  • 11 Draugas 2013-10-27 21:09

   Skaidrumas gal ir mums nekelia abejoniu, tiems kurie neserga nei uz viena nei uz kita komanda, tiems kurie yra neutralus ziurovai. Taciau padarytu tai tavo komandai, ir jau iskart atsirastu klaustuku, ir nepasitenkinimu. Tad bukim biedni ir teisingi, klaida buvo padaryta, todel vienai komandai isliks apmaudas ir abejones, nes buvo leista toms abejonems iskilti.
   Tokia situacija ne pirma ir nepaskutine, taciau ne tiek jau daug ju buvo ir leme galutini rezultata.
   Cia nenorejau suklaidinti kalbedamas apie kazkokius pirkimus ar dar kazka…visi zino kad jie kazkur vyksta, tik nezino kur tiksliai. Ir nemanau kad suzinos :) Tiesiog Kruoja nepasitenkinima reiksti turi pilna tam pagrinda, ir pilnai juos suprantu. Tad nereikia cia ginti busimo cempiono, kad viskas buvo taip akivaizdu, perziurejus vaizdo irasa kelis kartus.


Comments are currently closed.Adresas

ponaspop@yahoo.com

Archyvas

Sūduva Flickr'e

Statistika

 • 1 190 407 hits