Geriausias futbolas – vandensvydis

2013-222Ko gero tai buvo paskutinės Nerijaus Valskio rungtynės Marijampolėje. 

Tie, kas tamsų ir audrotą sekmadienio vakarą atėjo į Marijampolės stadioną, galėjo pamatyti išskirtinį futbolo spektaklį. Atėjusių buvo ne taip jau mažai, ypač turint omeny šio sezono lankomumo statistiką. Jų buvo 700 – daugiau nei Klaipėdoje (600), kur buvo sprendžiamas sidabro medalių likimas ir daugiau nei Vilniuje (400), kur buvo galima išspręsti aukso medalių klausimą. O juk pliaupė  kaip reta ne tik likus penkioms minutėms iki rungtynių pradžios. Tokia pati liūtis Marijampolę nuplovė ir valandą prieš rungtynes. Tad vien žmonių kiekis suteikė žaidimui išskirtinį skonį (aišku, jei pamiršim tą faktą, kad prieš porą-trejetą metų ir 2000 žmonių stadione buvo greičiau kasdienybė, nei išskirtinumas).

Žmonės rinkosi ramiai ir tyliai – tamsa, drėgnas oras net kalbėti vertė puse balso. Dar labiau stadionas nuščiuvo, kai komanoms suėjus į rūbinę nusivilkti apšilimo aprangos, ėmė trankyti žaibai ir prapliupo kosminis lietus. Po akimirkos kai kurie atsigavo iš stabo, išsitraukė telefonus ir ėmė paveiksluoti pro lietaus sieną vos įžiūrimą futbolo aikštę. Susidūrus su tokia stichija, neišvengiamai apima didingi jausmai. Juk supranti, kad pons dievas gali užleisti ant pasaulio tokią cholerą, kad net futbolo nebūtų  įmanoma žaist. Manau, dauguma tribūnose sėdėjusių manė, kad rungtynės bus atšauktos ir teks nieko nepešus pėdinti namo, o pirmadienį bendradarbiams pasakoti apie štai tokį retą nutikimą futbolo pasaulyje. Ir kai lietui aprimus komandos išėjo į aikštę, tribūnos pratrūko aplodismentais, kokių rungtynių pradžioje niekada nebūna. Paprastai iš mandagumo paplojama ir tiek. Šį kartą tribūnos džiūgavo lyg po puikaus įvarčio. Visi juk matė kaip atrodo aikštė. Visi laukė, kas bus. Tiesa, tie veteranai, kurie kadaise matė panašiom sąlygom Sūduvos žaistas rungtynes su Ekranu ir FC Randers Europos lygoje puikiai žinojo, kas bus.

2013-224Situacija prie Bangos vartų. 

Buvo dar blogiau, nei minėtose rungtynėse. Toks futbolas yra negražus ir juokingas. Kvatojo rungtynių komentatorius (jo juoko galima pasiklausyti rungtynių santraukoje), šypsojosi stadionas, o labiausiai linksminosi keturi užsieniečiai, nežinia kokiais vėjais atpūsti į Marijampolės stadioną. Šie jaunuoliai namo parsiveš krūvą nuotraukų apie tai, kaip žaidžiamas futbolas pasaulio pakraštyje.

Tačiau bėda yra ne lietus ir ne vanduo aikštėje. Bėda yra mūsų manymas apie tai, kaip turi atrodyti futbolo rungtynės. Mes, kaip ir dauguma pasaulio piliečių, esame įpratę prie Čempionų lygos stiliaus futbolo, kuris žaidžiamas ant šildomų aikščių ir dengtuose stadionuose. Tuoj bus žaidžiamas ir kondicionuojamuose stadionuose – Kataras žada tokių pastatyti Pasaulio čempionatui. Stebėtis tuo nederėtų – šiandien futbolas yra milijardus pinigų generuojanti pramogų industrija, todėl viskas turi žibėti, todėl ir turi būti pašalintas nuo pat gimimo futbolą lydėjęs purvas. Bent jau paviršius nugramdytas – kad per teliką viskas atrodytų gražu ir estetiška.

Futbolą išrado ne ispanai ir ne graikai. Modernusis futbolas buvo sugalvotas Anglijoje, kur klimatas nėra pats dėkingiausias lauko žaidimams. Ten gausu lietaus, šlapdribos, purvo, netgi sniego. Todėl visos šios gamtos jėgos lydėjo futbolą ilgus dešimtmečius. Ir kai žiūri futbolo jaunystę menančias juodai baltas nuotraukas, matai, kad futbolas nebuvo top-modelių podiumas, į kurį vis dažniau panašesnės tampa šiuolaikinio futbolo rungtynės. Futbolininkai nedvejodami vartėsi purve, balose, nes galvojo tik apie pergalę, o ne apie tai, kaip po tokių purvo vonių atrodys prieš rungtynes suklijuota šukuosena.

Priklausomybė nuo oro sąlygų yra viena iš unikaliausių futbolo savybių, svariai prisidėjusi prie šio sporto išpopuliarėjimo visame pasaulyje. Viena, futbolą gali žaisti bet kur ir bet kada. Jam nereikia nei ypatingos įrangos, nei statinių. Antra, nuolat kintančios klimato sąlygos suteikia žaidimui papildomos įtampos, atšiaurumo, vyriškumo. Mat nuo pat futbolo pradžios buvo natūralu, jog žaidėjai kovoja ne tik su priešininku, bet ir su tuo, ką vienoms ar kitoms rungtynėms yra suplanavęs dievulis. Futbolas niekada nebuvo toks sterilus, kokiomis yra “postoginės” sporto šakos (net jei ir jos kadaise būdavo žaidžiamos lauke). Steriliu futbolą pavertė verslo imperatyvas, pritaikęs šį žaidimą patogiai stebėti milijonams žmonių, kuriems stadionas yra tik viena iš galimų vakaro pramogų. Šalia kino teatro ar restorano. Seniai buvo suprasta, kad lietui pliaupiant žiūrovų į stadioną susirinks mažiau – nebent maksimaliai eliminuotum to lietaus poveikį tiek žiūrovams, tiek ir veiksmui futbolo aikštėje. Tokį futbolą, kokį matėme sekmadienį Marijampolėje taip pat būtų labai sunku parduoti televizijoms ir rėmėjams.

2013-223Sūduva – prieš Bangą, prieš vėją ir prieš lietų. 

Dėl šių priežasčių sezono rungtynėmis iki šio sekmadienio laikiau pliaupiant lietui Sūduvos pasiektą pergalę Panevėžyje. Tiesa, ten buvo žaidžiamas palyginus normalus futbolas, tiesiog šaltis, vėjas, lietus ir tamsa suteikė žaidimui išskirtinio dramatizmo. Dabar šalia padėčiau ir pergalę prieš Bangą. Visi mes šiose rungtynėse laukėm pergalės, būtinos toliau laikytis kovoje dėl trečios vietos. Todėl, kai aikštėje tyvuliuojantis vanduo komandų pajėgumą sulygino, kai paaiškėjo, jog reikės titaniškų pastangų vien tam, kad nugabentum kamuolį iki priešininkų vartų, pergalės kaina gerokai išaugo. Visiems, esantiems stadione tapo aišku, kad laimėti bus beprotiškai sunku ir jei pergalė pasiekta nebus, net kaltinti nebus ko. Ir kai Tomas Radzinevičius, efektingai suklaidinęs Bangos gynėją baudos aikštelėje, perpjovė ją kamuoliu ir Baranovskiui beliko įstumti jį į vartus, stadionas džiūgavo lyg šis įvartis būtų lėmęs aukso medalius. Toliau žaidimas vyko pagal tą patį įtemptą scenarijų. Įtampa dar labiau ūgtelėjo, kai Banga ėmė spausti – tokiame futbole viską gali nulemti atsitiktinumas, todėl vieno įvarčio persvara nieko nereiškė. Dėl to ir antrasis įvartis buvo pasveikintas tokia pačia euforijos doze.

2013-225Valentinas Baranovskij pagaliau ir vėl įmušė. 

Lietus jau seniai buvo pasibaigęs, o aikštė nemažą dalį jai skirto vandens sugėrusi, todėl žaidimas virto greitesniu, dinamiškesniu ir aštresniu. Ir kai atrodė, kad rungtynės pamažu ir ramiai baigsis, emocijų aikštėn įmetė Sūduvs treneris Darius Gvildys. Galbūt keitimai, kuriuos jis atliko baigiantis rungtynėms, buvo iš anksto suplanuoti. Bet jie nebuvo privalomi. Iš pradžių aplodismentais iš aikštės buvo išlydėtas pirmo įvarčio autorius Valentinas Baranovskis, visiems iš arti leisdamas apžiūrėti naują spalvinę Sūduvos  aprangos variaciją – rusvai pilka su raudonom detalėm.

2013-226Tomas Radzinevičius – savo darbą ir vėl atliko puikiai. 

Kartu su juo iš aikštelės išėjo dar vienas sezono herojus – Tomas Radzinevičius. O dar po poros minučių – šių metų Sūduvos didvyris Nerijus Valskis. Šių trijų žaidėjų išlydėjimas stadiono emocijas užkėlė iki maksimumo. Taip treneris suteikė galimybę stadionui padėkoti keletui ryškiausių komandos narių – tačiau plojimai buvo skirti ne tik jiems, bet ir visai komandai. Stadionas nepraleido progos “atsiskaityti” su komanda, kuri per antrąją čempionato pusę suteikė tiek daug didingų išgyvenimų. Paskutinės sezono rungtynės namie, išskirtinai sudėtingos oro sąlygos, čia pat laukianti pergalė ir Nerijaus Valskio prieš išeinant iš aikštės tribūnai padovanoti marškinėliai – šis finalinis rungtynių kokteilis vertė žmones ir po finalinio švilpuko neskubėti namo. Po to dar buvo komandos “niurka” prieš Sakalų tribūną ir atgal į tribūnas pasiųsti aplodismentai.

Galbūt Marijampolės stadionas lievas. Kaip ir visi Lietuvoje. Galbūt mūsų komandos nieko doro už Lietuvos sienų nenuveikia. Ir žmonių į tų lievų stadionų tribūnas renkasi žvėriškai mažai. Profesionalumo trūksta visiems be išimties. Tačiau sekmadienio vakarą Marijampolėje įvyko tikro futbolo rungtynės su visais joms priklausančiais ir privalomais atributais. Tai yra akimirkos, kai pamiršti visus aukščiau išvardintus lietuviško futbolo trūkumus. Netgi Kvedarą ir jo šutvę pamiršti. Lieka futbolas – kamuolys, žolė, dveji vartai, 22 žaidėjai ir keli tūkstančiai akių tribūnose.

20 Responses to “Geriausias futbolas – vandensvydis”


 1. 1 jotvingis 2013-10-30 08:41

  Gaila, tikėjausi, kad “niurką“ įamžinai

 2. 2 p.o.p. 2013-10-30 10:03

  nespėjau, plius kitoje stadiono pusėje antrą kėliny leidau, tai vis viena su mano aparatūra per toli būtų buvę.

 3. 3 Ramunas 2013-10-30 10:36

  Turėtumėm džiaugtis. Žalgiriui ilgai lauktas auksas ranka pasiekiamas, bet stadione tik 200-300 žmonių surenka ir jausdami gėdą protokoluose tiesiog absurdiškus skaičius įrašinėja. Atlantas rėkia apie futbolo atgimimą, bet į sidabrines rungtynes geru oru tik 600 atėjo. Taigi viskas aplinkui yra taip netikra…

 4. 4 Anonimas 2013-10-30 10:46

  Vilniuje šiaip lygiai 260 buvo tada.

 5. 5 p.o.p. 2013-10-30 10:54

  tai visur čia tuos skaičius padidina – šnekama, kad toks LFF nurodymas. čia panašiai, kaip teko girdėt, kai kuriose valstybinėse įstaigose šildymo nejungia, nes reikia parodyt, jog “renovacija“ ekonominį rezultatą davė:)

 6. 6 Varvalas 2013-10-30 11:06

  oro sąlygos solidarizuoja ne tik žiūrovus, bet ir žaidėjus, apsauginius, net teisėjus. Patarieji tampa ne tokiais reikliais.
  Negalėjau būti rungtynėse (buvau toli nuo veiksmo vietos), tai supratau, kad jau beveik visi atėjo šlaputėliai į tribūnas. Net iš mašinų išlipusieji. Smagu būtų pabuvoti tokioje aplinkoje. Teks laukti kitų metų.
  O gal kas žino apie tuos keturis (o gal ir daugiau) tribūnose žioplinėjusius užsieniečius? Pirkliai? Nepanašūs į italus? Mano duomenimis, kitokių futbolo žvalgų lyg tai ir nebuvo Lietuvoje.

 7. 7 p.o.p. 2013-10-30 11:47

  na tie keturi man labiau panašūs buvo į bernvakario lietuvon atvažiavusius britus. tik kalbėjo ne britiškai, o kažkaip kitaip.

 8. 8 Tomas 2013-10-30 12:46

  Krepšinyje didina skaičių tai labai ryškiai, futbole – būna, jog kokiu šimtu padidina..:)

 9. 9 Anonimas 2013-11-02 18:52

  gražu žiūrėt, kai Bangos žaidėjai po lygiųjų, kurioms jiems nieko nereiškia, krenta ant kelių iš džiaugsmo, bėgioja po aikštę ir sveikina vienas kitą. Aišku, jei Ekranas nelaimi prieš Šiaulius tai tada kitą savaitgalį varžybos gali būt ir dėl aukso ir dėl trečios vietos, menkai tikėtina, bet tikimybė yra :)

 10. 10 Anonimas 2013-11-02 20:02

  O tai kaip bus, jei Žalgiris netaps čempionais? Mums turės tai kokią nors reikšmę, tikintis lošt Europos lygoj ar ne?

 11. 11 Laurenz 2013-11-02 20:51

  Teoriškai gali turėt, jeigu Žalgiris nelaimi A lygos ir laimi taurę, tuomet ketvirtą vietą užėmus komanda patenka į europos lygą.

 12. 12 p.o.p. 2013-11-02 21:45

  o, geras:) kažkaip apie tokią galimybę nieks net nepagalvojo skaičiuodami visas matematikas:)

 13. 13 Remis 2013-11-02 22:28

  Net neskaičiuokit tokio varianto :) Paskutiniame ture “Banga“ sustabdys “Atlantą“ ir “Žalgiris“ bus čempionai. Kaip ir 1999 metais, kai “Banga“ netikėtai įveikė FBK ir kauniečiai nuo “Žalgirio“ atsiliko dviem taškais :)

 14. 14 Varvalas 2013-11-03 11:24

  Jei Sūduva ir Ekranas surinktų po lygiai taškų, tai pagal nuostatus (50 straipsnis) – dėl geresnių tarpusavio rezultatų – bronza atitektų Sūduvai. Treneris su kepurėle smarkiai pakėlė Tauro žaidimo lygį (šiuo metu jis tikrai geresnis už kokios nors Dainavos ar Šiaulių), tai dar visko Tauragėje gali nutikti.

 15. 15 Ramūnas 2013-11-03 12:28

  Bežiūrint į Ekraną ir Taurą reiktų nepamiršti, kad Sūduvai Žalgirį reikia būtinai aplošti, nepamiršot to? :)

 16. 16 Anonimas 2013-11-03 12:31

  o Žalgiriui jau irgi padai svils, nors forma nėra geriausia ir spaudimas ne mažas prieš rungtynes bus žalgiriečiam

 17. 17 Favoritas 2013-11-03 13:11

  Tas Žalgiris išvis nesąmones daro, jau seniai turėjo čempionais tapti. Žaistų dabar antra sudėtim ir Sūduvai būtų lengviau.
  Bet kokiu atveju nereali sezono pabaiga – prieš paskutinį turą niekas neaišku. Tiek Žalgiris gali prarasti garantuotą auksą, tiek mes galim laimėti jau praloštą bronzą :)

 18. 18 p.o.p. 2013-11-03 16:53

  chm, o aš galvoju, kad dar geriau, jog tiek žalgiriui, tiek sūduvai reikės tik pergalės. dabar įtampa visiems smegenis spaus, nes antroji žalgirio sudėtis nieko nelemenčiose rungtynėse, kai vienintelis tikslas – pasirodyti prieš trenerį ir žiūrovus sūduvai ko gero būtų pavojingesnė.

  beje, nereikia pamiršt, kad žalgiris vis viena yra geresnėje padėtyje. viena, jiems svarbu nepralošt – žalgiris gali žaist ant lygiųjų, leist sūduvai valdyt aikštę ir gaudyt kontratakose. juk net pralaimėję sūduvai jie dar nieko nepraras – tiesiog turės lošt papildomas rungtynes su atlantu (aišku, jei atlantas paskutiniam ture irgi ims tris taškus).

  faktas – tokio čempionato finalo senokai nebuvo.

 19. 19 Remis 2013-11-03 18:07

  aga, pop, senokai nebuvo tokio finalo. kažkur apie metus – 2012 11 11 :)

 20. 20 Varvalas 2013-11-03 19:19

  Žalgiris bus pavargęs nuo dažno žaidimo, o Sūduva nuo ilgų atostogų :)


Comments are currently closed.Adresas

ponaspop@yahoo.com

Archyvas

Sūduva Flickr'e

Statistika

 • 1 190 407 hits