Laukiam gero futbolo

2014-26Reikia daugiau tokių momentų. Faktas. 

Šeštadienį – žaidimas su Atlantu. Tačiau šiuo metu visiškai nesvarbu, kas bus varžovas. Su Žalgiriu jau pažaidėm, apie Dainavą kol kas dar galime negalvoti. O visos kitos komandos šiuo metu yra panašios ir visos šiandieninei Sūduvai yra kietas riešutas. Atlantas, Kruoja ar Ekranas – Sūduvai dabar svarbus ne varžovas ir ne taškai, o būtinybė pagaliau atrasti savo žaidimą.

Rungtynėse su Trakais mažumą į normalų futbolą panašaus žaidimo jau pamatėme. Pirmas kėlinys buvo pusė velnio. Sūduva turėjo aiškų planą (spausti varžovą po visą aikštę ir taip neleisti prie savo vartų), jį neblogai įgyvendino, tačiau brokuotas žaidimas puolime sutrukdė akivaizdų teritorijos pranašumą paversti įvarčiais.

Tačiau antram kėliny žaidėjai ir vėl nutrūko nuo grandinės. Žaidimas išsiderino, aikštėje įsivyravo chaosas, kuris baigėsi beviltišku Trakų įvarčiu. Dabar jau galime ramiau įvertinti, kas ten nutiko. O nutiko labai elementarus dalykas. Trakai visas rungtynes žaidė panašiai – nuo gynybos ir laukdami, kol priekyje esantys patyrę žaidėjai nuveiks ką nors naudingo. Pirmame kėlinyje Sūduva kruopščiai gynėsi, todėl priešininko pasiekimai buvo nuliniai. Tuo tarpu kai Sūduva antro kėlinio viduryje gintis pradėjo atmestinai, vienas po kito kilo keli gaisriukai prie savų vartų.

Esmė tame, kad Trakai savo žaidimo stiliaus nepakeitė. Jie ir toliau laikė tą patį didesnį žmonių kiekį gynyboje ir mažesnį puolime. Tad Sūduva jokio pranašumo Trakų pusėje neįgijo, o Trakams atakuoti geriau sekėsi tik dėl to, kad Sūduvos žaidėjai vangiau ir menkesnėm pajėgom po savo atakos grįždavo namo. Toks planas buvo pasmerktas ir tik atsitiktinumas (kokia kvaila Trakų klaida) galėjo baigtis įvarčiu.

Šioje vietoje derėjo pagudrauti. Po kelių sėkmingesnių Trakų atakų, kai ir jei patikėjo, kad gali įmušt, vertėjo atsitraukti, atiduot Trakams teritoriją ir taip išviliot jų gynybines pajėgas atsitraukt nuo savų vartų. O tada jau mėgint greita ataka jas apibėgt. Deja, Sūduvos žaidimas nepasikeitė. Ir toliau vyko chaotiškas, masinis puolimas nebegalvojant apie gynybą.

Nemažai mūsų buvo kalbėta apie tai, kad Sūduva kol kas turi būrį neblogų žaidėjų, kurie dar nėra sulipę į komandą. Tas yra akivaizdu ir tiesa. Pernykščio sezono antra pusė buvo puiki, tačiau Sūduva per tarpsezonį nesugebėjo pernykščių pasiekimų adaptuot nutikusiems žaidėjų pokyčiams.

Mūsų šnekose nuolat lenda anų metų sezono prisiminimai. Taip pat lenda ir Nerijaus Valskio vardas. Visiška tiesa – pernai Valskis buvo esminis Sūduvos įrankis. Ko gero svarbiausia priežastis, leidusi Sūduvai nepaskęsti pirmoje sezono pusėje ir padėjusi pakilti iš pelenų antroje. Tačiau Valskio nebėra ir reikia jį pamiršti. Manau, niekas ir nesitikėjo, kad kas nors iš šįmetinių naujokų stos Nerijaus vieton ir Sūduva toliau žais tokį patį futbolą.

Beje, prisimenant Valskį, reikia pažymėti vieną niuansą. Šis žaidėjais nuo pat sezono pradžios tapo komandos lyderiu. Matyt, pats to norėjo, siekė būti vedliu, o ir sekėsi nuo pat pradžių. Tai stiprino ir paties žaidėjo pasitikėjimą, ir kolegų bei trenerio tikėjimą. Komanda labai lengvai priėmė tokį Nerijaus pasiūlymą ir draugiškai ėmė lošti Valskio labui. Kaip paaiškėjo – “lošti Valskio labui” reiškė taip pat ir “lošti Sūduvos labui”. Įdomu, ar čia Darius Gvildys taip sustumdė žaidimą, ar patys žaidėjai mielai tokį formatą priėmė. Juk visada yra paprasčiau organizuoti veiksmus aikšėje, kai yra vienas ar keli lyderiai, kurie gali imtis iniciatyvos ir savo jėgomis išspręsti problemas.

Pirmoje sezono pusėje idealiai veikė Valskio-Baranovskio jungtis. Nieko išskirtinio šie žaidėjai nedarė – tiesiog lupdavo kiekvienose rungtynėse “sieneles” ir jos puikiai veikė. Nes abu buvo greiti, o Valskis – dar ir techniškas, stiprų, akcentuotą smūgį turintis. Kai komandoje pasirodė Radzinevičius, sprendimų arsenalas dar labiau išsiplėtė ir daugumai A lygos komandų Sūduvos siūlomų puolimo sprendimų spektras tapo pernelyg platus ir sudėtingas.

Išvada apie pernykštį sezoną yra elementari. Sūduvos žaidimas buvo organizuotas aplink kelis lyderius. Visi kiti mielai dirbo būtent jiems. Ir visiems nuo to buvo tik geriau. Žaidėjai, kuriems trūksta individualių sugebėjimų, galėjo atrasti save ir įgauti papildomo pasitikėjimo (ką puikiausiai įrodė paskutinės rungtynės su Žalgiriu), o komandos bendrus veiksmus taip pat buvo galima labai paprastai organizuoti. Nebraižant sudėtingų schemų ir neišradinėjant dviračio. Kai žaidimo esmė yra išvesti vieną ar du žaidėjus į smūgiui patogias pozicijas, visiems aišku, ką aikštėje reikia veikti.

Štai taip. Va ko trūksta šių metų Sūduvai. Trūksta lyderių, natūraliai jie neatsiranda. O kai nėra lyderių, nesigauna ir komandinis žaidimas. Tuomet prisideda dar viena bėda – daugumai žaidėjų stinga individualių sugebėjimų tam, kad savarankiškai galėtų išspręsti rungtynių uždavinius. Todėl ir matom kalnus techninio broko, klaidų elementariose situacijose ir begales desperatiškų veiksmų.

Štai buvo kalbos apie tai, kad Vaskela turėtų bent dalinai Valskį pakeist. Ir iš tikro, pernai Vaskela Šiauliuose panašų vaidmenį atliko. Tačiau, kaip ir Valskiui Sūduvoje, taip ir Vaskelai Šiauliuose dirbo visa komanda. Sudarydavo erdvės judesiui, galimybes smūgiams ir leisdavo juos atlikti. Tuo tarpu Sūduvoje šiemet šis talentingas žaidėjas yra tik vienas iš būrio vietos aikštėje nerandančių futbolininkų. O kai Vaskela aikštėn leidžiamas vietoj Andelkovičiaus, tai ir apskritai nelabai aišku, ko iš jo tikisi treneris.

Tačiau esmė yra ta pati. Patys Sūduvos žaidėjai kol kas nepasiskirsto funkcijomis aikštėje. Natūralių lyderių taip pat neatsiranda. Dėl to stebėtis neverta – vis tik nežaidžiant komandinio futbolo, lyderiais gali tapti tik išskirtinę individualią techniką (Lietuvos lygiui) turintys žaidėjai. O tokių Sūduvoje šiandien tiesiog nėra.

Vadinasi, reikia organizuoti žaidimą kiek kitaip. Sūduva pernai išmoko lošti vedama kelių vadų. Todėl ir šiemet reikėtų tokią schemą įdiegti. Tik reikia žmogaus, kuris į tuos lyderius bakstelėtų pirštu, o visus kitus priverstų plušėti jų labui. Kas tai gali padaryti? Be abejo, Darius Gvildys. Taip pat reikia tikėtis, kad kiti svarbesnieji komandos žaidėjai tokius sprendimus palaikys ir padės aikštėje įgyvendinti. Taip, kaip pernai treneriui kuo puikiausiai šia prasme talkino į Marijampolę sugrįžęs Tomas Radzinevičius.

Šiuo metu ant Sūduvos žaidėjų galvos pilame daug kritikos. Bent iš dalies toji kritika yra pelnyta. Nepaneigsi, žaidėjai stengiasi, tačiau broko yra per daug. Kitas dalykas – kai komanda atras savo žaidimo būdą, visi komandos nariai pasijus geriau, žinos aiškiau savo misiją aikštėje. O tai garantuotai sumažins ir klaidų kiekį.

Tad aš nepritariu kalboms apie tai, kurį žaidėją reikia tuoj pat “atleist” ar kuris iš jų jau spėjo “nepateisinti” vilčių. Nėra prasmės atpirkimo ožiais daryti konkrečių žmonių, kai visa komanda, visi iki vieno, lošia ne daugiau kaip penketui (dešimtbalėje sistemoje). Kol komanda neužgros pilna jėga, atleidimo lapelius dalinti nėra prasmės. Kitas reikalas būtų, jei 8-9 loštų puikiai, o pora visą grajų gadintų. Tada būtų aiškiau – arba ant suolo, arba – iš komandos.

2014-22Tomas Radzinevičius ir Marko Andelkovič.

Aš manau štai kaip. Visų pirma – dar kartą – pamirškime pernykštį sezoną ir jo herojus. Tai mums nepadės. Šiemet reikia ieškoti naujų herojų ir naujo žaidimo. Manau, kad šiandieninėje Sūduvoje yra tik du žaidėjai, kurie rimtesnės lyderių misijos galėtų imtis – Tomas Radzinevičius ir Marko Andelkovičius. Imant atskirai, kol kas nė vienas iš jų neblizga. Tačiau neblizga dėl tų pačių priežasčių – Sūduva nežaidžia komandinio žaidimo, o savarankiškai net Tomui ar Marko yra sudėtinga ką nors ryškesnio nuveikti. Tiesą pasakius, Radzinevičiaus net truputį gaila. Mat jis varo kaip išprotėjęs – savo įprastiniu stiliumi. Tačiau vienam nieko padoresnio prieš 3-4 nuolat jį supančius gynėjus nuveikti neįmanoma. Prisiment Tomo įvartį Šiauliams? Tai buvo tokia Lukšio stiliaus bankė – Radzinevičius šiaip ne taip, iš paskutiniųjų, aplenkė gynėją, šiaip ne taip pasiekė kamuolį, kuris labiau atšokęs nuo kojos nei smūgiuotas šiaip ne taip įlėkė į vartus. Radzinevičius gali daug, tačiau kol kas komanda nesudaro jokių sąlygų šiam žaidėjui ką nors naudingesnio nuveikti.

Kodėl miniu Radzinevičiaus ir Andelkovičiaus duetą? Manau, tai yra du žaidėjai, kurių sugebėjimai gerokai viršija tai, ką gali kolegos. Vienas turi puikią įvarčio uoslę, greitį, gerą smūgį ir daugumą lygos gynėjų lenkia sugebėjimu geriau užsiimti poziciją. Kitas – gerai, nelietuviškai mato aikštę ir gali įkišt netikėtą perdavimą (nepaisant to, kad kol kas serbas Sūduvoje dar neparodė savo tikrųjų sugebėjimų). Pirmuose turuose Andelkovičius iš tikro atrodė prastokai, tarsi pasimetęs aikštėje. Kitos dvi rungtynės parodė, kad jis pamažu savo vietą atranda. Tam greičiausiai pasitarnavo ir trenerio sprendimas stumtelėti serbą priekin, tiesiai po Radzinevičiumi.

Šių dviejų žaidėjų jungtis gali būti nepaprastai pavojinga. Tiesą pasakius, ji ko gero gali būti pavojingesnė už visas panašias jungtis, kuriose pernai dalyvaudavo Valskis. Viena, ir pats Andelkovičius turi gerą smūgį. Antra, Radzinevičius turi tai, ko labai trūko Valskiui. Tomas žymiai geriau mato aikštę bei puikų perdavimą gali atiduoti ir pats. Tad Radzinevičiaus ir Andelkovičiaus duetas reiškia, kad jų kuriamas schemas lengvai bus įtraukti ir kiti komandos žmonės. O kai komanda apsiprastų lošti per kelis lyderius, ir kitose aikštės vietose imtų rasti daugiau improvizacijos. Pasikartosiu – tai yra tiesa, kurią Sūduva įrodė paskutinėse ano sezono rungtynėse, nugalėjusi čempioną jau nebeturėdama savo gretose geriausio ir rezultatyviausio A lygos žaidėjo.

2014-24

Supraskite mane teisingai. Šiuo pasažu nenorėjau iškelti į dangaus aukštybes dviejų komandos narių ir nuvertinti kitus. Galų gale – jei komanda žais ir pasieks rezultatų, nuo to visiems bus tik geriau. Tiesiog pernai Sūduva buvo atradusi gan paprastą, tačiau efektyvią formulę, kuri rėmėsi keliais atakos smaigalyje esančiais žaidėjais. Todėl ir manau, kad neverta išradinėti dviračio (nes čempionatas jau prasidėjo). Geriau sugrįžti į tą patį kelią.

Aikštėje bėgioja 11 žaidėjų ir kiekvieno jų indėlis reikšmingas. Kuo labiau komandos nariai girdi vienas kitą, tuo lengviau nustatyti kiekvieno žmogaus misiją. Ir vienas be kito tie vienuolika futbolininkų nieko nepasiektų. Galbūt pernai Valskis mušė daugiausiai įvarčių ir buvo renkamas geriausiu Marijos Žemėje, tačiau mes puikiai žinome, kad kitų žaidėjų indėlis buvo ne mažiau reikšmingas. Pavyzdžiui, Šoblinsko žaidimas aikštės centre. Arba netikėtai geras visą sezoną Broko futbolas. Nors Chvedukas kol kas šiemet didelio grožio nerodo, tačiau esu tikras, kad ir jo vaidmuo bus labai svarbus. Galų gale, pernai Žalgirio Sūduva būtų nenugalėjusi, jeigu Bartkus stebuklingai nebūtų ištraukęs kokių 3-4 šimtaprocentinių Žalgirio smūgių. Nepulsiu dabar čia visų vardinti. Pataupysiu jūsų laiką. Tik dar kartą priminsiu tą elementarią tiesą – futbole kiekvienas žaidėjas gali nulemti rungtynių baigtį. Ne tik mušdamas įvartį, bet ir tinkamai atlikdamas gynybinius veiksmus.

Laukiam gero futbolo.

15 Responses to “Laukiam gero futbolo”


 1. 1 Diviriks 2014-03-28 12:49

  Jo. Esu didelis optimistas “Sūduvos“ atžvilgiu, bet netgi aš susirūpinau, kasgi čia vyksta. Pralaimėjimas “Bangai“ – nu ok, pirmos varžybos, visko būna; po išvykos į Vilnių – tragedija, bet ką darysi. Bet šitas pralaimėjimas kaip reikiant demoralizavo: jau geriau 8 golus prasileist nei tokią kliūrką rungtynių pabaigoje.

  Sunku vertinti žaidimą, kai stadione ne tik stebi varžybas, bet taip pat turi visas varžybas aktyviai palaikyti komandą. Keletas pastebėjimų:

  1. Problemas gynyboje visi matome. “Trakų“ įvartis buvo visiška šio sezono žandro klasika, kai krašto saugas numeta į laisvą plotą baudos aikštelės prieigose laisvam žaidėjui ir tas visiškai netrukdomas kala bankę. Tas pats buvo rungtynėse su “Žalgiriu“. Gal kokius 5 kartus;
  2. Dauguma akcentuoja prastą gynybą – taip, tiesa. Kita vertus, ir mūsų puolimas toli gražu neblizga. Taip, krašto saugai aktyviai dirba, tuščiai kabina balionus. Visos atakos daugmaž panašios: iš krašto metamas kamuolys į baudos aikštelę, o ten jau kaip dievas duos. Praktiškai nėra smūgių iš baudos aikštelės prieigų, nėra išbėgimų “vienas prieš vieną“ (po gero paso) – tiesiog nesugebama kurti per centro saugus. Nežinau, jei taip žais, sakykim, prieš medkirčius iš Pakruojo – toks braižas nieko gero nežada;
  3. Skaitydamas pop mintis apie galimus komandos lyderius aš irgi pirmučiausiai pamąsčiau apie Radzę ir Marko. Galvoju, kad būtent šiuo metu ypač trūksta žmogaus, kuris galėtų savo individualiais veiksmais nulemti varžybų eigą, imtis iniciatyvos ir t.t. Žodžiu, Valskio tipo žmogaus neturim ir dar ilgai neturėsim, tad sezono rezultatas labai priklausys būtent šių dviejų patyrusių žaidėjų indėlio.

  Šiaip nemėgstu neigiamai atsiliepti apie žaidėjus, bet intencija, kad Vaskela bent kiek pakeis Valskį, mano kukliu įsitikinimu, subliuško. Grybautojas, o ne žaidėjas. Gal klystu ir noriu klysti dėl šio žaidėjo, todėl linkiu Arminui pasitaisyti :))

  Kol nėra rezultatų belieka tik viena – tikėti komanda.

 2. 2 p.o.p. 2014-03-28 13:03

  kaip ir rašiau – futbole viskas yra susiję, o šiandien Sūduvoje viską ir reikia remontuot. nuo puolimo iki pat gynybos. gynyba pagrįsto futbolo Sūduva vis viena neloš, tačiau labai skaudu praleisti tokius įvarčius kaip su Trakais. Ypač per pridėtą laiką. Ir kadangi puolimą užkurti užtruks daugiau laiko, tai savaime peršasi išvada apie tai, kad visų pirma gynybą ir reikia konsoliduot. Arba bent jau visas rungtynes gintis taip, kaip buvo ginamasi prieš Trakus per pirmą kėlinį.

 3. 3 Diviriks 2014-03-28 13:17

  Tiesa, daugiausiai dėmesio privalu skirti gynybai, o visa kita ateis sezono metu.

 4. 4 Anonimas 2014-03-28 14:01

  galima pasakyt tik tiek kad komanda neparuošta sezonui ,reiks ruost sezono eigoj o tai labai blogai prarasim dauk tasku, o ju gale labai truks.

 5. 5 ASR 2014-03-28 16:18

  rytoj turėtų labai įdomi sudėtis būt Sūduvos, keli žaidėjai žais ne savo pozicijose

 6. 6 carlos 2014-03-28 16:39

  man tai toks jausmas, kad visas šitas chaosas gvildžiui yra didis siurprizas, tai klausimas ką ten per pasirengimą darė, iš iš vis susidaro įspūdis, kad taktiškai anas gana silpnas, pasiruošia kažkokį planą jei kažkas nepavyksta, o kol kas dažniausiai ir nepavyksta, atsarginių variantų kaip ir nėra, manau, trenerio pagrindinė užduotis ir yra pritaikyti komandos braižą pagal esamus žaidėjus…

 7. 7 Varvalas 2014-03-28 20:09

  “patiko“ ASR žinia, kad vėl Sūduvos žaidėjai žais ne savo pozicijose. Jau žinome, kuo tokie cirkai baigėsi rungtynėse su serbais ir makedonais. Dabar Atlantui tai visai šakės, nes nežinos ką ir kur dengti. Šiaip dar visi galėtų ir šukuosenas pakeisti ir barzdas užsiauginti. Va, čia tai rimta taktika. Pirmyn maskaradas!!!

 8. 8 Remis 2014-03-28 23:34

  Varvalai, lyg nežinotum auksinės vairuotojų (beveik tas pats, kas treneris futbole) taisyklės – kai nežinai, kas netvarkoj su automobiliu, tiesiog paspardai ratus ir tikiesi, kad važiuos. Futbole tai reiškia, jog permaišai žaidėjus ir tikiesi, kad dabar tai užgros :)

 9. 9 Aladinas, raganų medžiotojas ir futbolo pranašas 2014-03-29 02:02

  Baikit su tuo Marko statymu po puolėjais, čia tik parodo, kad žaidėjas paimtas į komandą, nes buvo galimybė, o ne todėl, kad tai futbolininkas, kurio treneris bet kokia kaina norėjo, nes jis atitiktų žaidimo filosofiją. Jei imi tokį žaidėją ir statai į tokią poziciją, tai iš esmės viską ir pasako, kad meti pinigus į balą.

 10. 10 griezhtas 2014-03-29 14:03

  Del marko tai turiu savo teorija, kad jis kaip ir ledesma atsirado, kazkieno asmeniniu pageidavimu, o ne del to, kad jo komandai reikia. Gvildys ziema minejo, kad reikia isigyti vartininka ir zaideja galinti zaisti atraminio saugo ir vidurio gynejo pozicijoje. Zaideju prisipirkta daug, bet ne to ko is tikro reikejo…

 11. 11 Anonsas 2014-03-29 18:02

  Ekranas 0:0 Žalgiris. Žalgiris daug atakavo, bet pavojingiausią rungtynių momentą sukūrė panevėžiečiai, kai antrojo kėlinio viduryje kamuolys pabučiavo skersinį.

 12. 12 griezhtas 2014-03-29 18:30

  Saunuolis ekranas, zvaigzdunus issivaike, tai liko tik norinti zaisti komanda. Gaila, kad suduva mete pernyksti kelia, del senu niekur nevedanciu takeliu

 13. 13 voleur 2014-03-29 20:57

  na o kažkas buvo užsiminęs “o kaip gerai sūduva sezono gale jau renkasi žaidėjus“ deja šiais metais vėl prisipirko kaziuko mugėje visokio šlamšto per išpardavimą:) seniai nebuvome autsaiderių tarpe oi kaip seniai…

 14. 14 Anonimas 2014-03-29 21:13

  žaidimą atspindi turnyrinė lentelė: per 5 rungtynes įmušti 3 įvarčiai, praleista 11… šūdina gynyba ir bedantis puolimas… ir jūs sakykit ką norit, bet per 5 varžybas kiek realių progų sukurta buvo? kiek smūgių į vartų plotą? tragedija o ne žaidimas. Padėkot Gvildžiui už praėjusio sezono antrą pusę ir tegul valina lauk

 15. 15 griezhtas 2014-03-29 21:22

  Siandien buvo chaoselis, bet nebuvo tinginiaujanciu ir visi draskesi, puolant nieko nesigavo, bet taip stengiantis su laiku ateis ir atakose astrumas, zodziu man siandienos zaidimas nepaisant rezultato tinka.
  Andelkovicius vel pasirode visu grazumu – isejo princese praradinet kamuolius, o prarades sustingsta ir vaizduoja baisiai nustebusi, vietoj to kad taisytu savo klaidas. Zodziu tai blogiau nei ledesma, nes anas tinginys bent jau talento turejo ir Andelkoviciu kuo greiciau reikia vyti is komandos, nes tai sanatorinio zaidimo ambasadorius griaunantis komandine dvasia.


Comments are currently closed.Adresas

ponaspop@yahoo.com

Archyvas

Sūduva Flickr'e

Statistika

 • 1 190 407 hits