1 000 000

2014-47

Prieš šešerius metus, maždaug tokiu metu, o gal ir kiek anksčiau, gimė šis blogas. Ypatingo jubiliejaus lyg ir nėra, tačiau miglotą blogo gimtadienį paminėti norėjau dėl kitų priežasčių. Bet apie jas – kiek vėliau. Nes kol to gimtadienio laukiau, nutiko kitas minėtinas faktas. Tik va – Sūduvai sezono pradžia buvo tokia tragiška, kad džiaugtis jos gyvenimą sekančio blogo pasiekimais nebuvo didelio noro. Dabar reikalai pasitaisė, tai galima viską išklot bei išdėliot visas auksčiau minėtas priežastis ir mintis.

Šių metų balandžio pradžioje šio blogo peržiūrų kiekis perlipo vieno milijono skaičių. Suprantu, kad ypatingos reikšmės tai neturi, tačiau skaičius, kaip bežiūrėsi, yra simbolinis. Per tą laiką tamstos čia palikote daugiau nei 17 000  komentarų. Turint omeny, kad kokie 95  proc. čia paliekamų komentarų yra protingi, susidaro nebloga krūvą padorių minčių. Mano raštų per tą laiką irgi susikaupė beveik 700.

O dabar einu prie minčių, derančių gimtadienio progai. Laukdamas šio sezono pradžios svarsčiau štai tokius reikalus. Galvojau, kad gal jau laikas mest žingsniavimą koja kojon su komanda. Maniau, kad šis sezonas bus paskutinis, kai sau įprastu būdu kartu su tamstomis rungtynės po rungtynių lipsime į sezono kalną.

Priežasčių tokioms mintims buvo kelių rūšių. Viena, per tuos šešerius metus jaunesnis netapau. Gyventi su komanda per sezoną rašant blogą (o tai daugmaž reiškia bent po du tekstus per savaitę) reikalauja net ne fizinių, o emocinių jėgų. Gali būti, kad per tuos metus nuolat būnant kartu su komanda tapau tuo beviltišku futbolo gerbėju, kuriam komandos pralaimėjimas savaitgalį sugadina visą ateinančią savaitę. Ir taip toliau, ir panašiai. Apie štai tokias mintis ir dvejones puikią knygą yra suraitęs anglas Nickas Hornby. Vadinasi ji “Pitch Fever” ir šiame bloge jau buvo kažkada aprašyta.

Kitas dalykas yra paprastesnis. Aš visuomet norėjau ir planavau skirti bent dalį savo Sūduvai rezervuoto laiko komandos istorijai tyrinėti. Jei atvirai – tas man ko gero net įdomiau, nei šiandiena. Juk ir pagal diplomą esu istorikas (nors tai buvo labai seniai). Sūduvos istoriją knaisioti  galima tik dviem būdais. Visų pirma, kalbėti su žmonėmis, kurie buvo istorijos dalyviai. Antra, kapstyti visokio plauko archyvus, ieškant įdomybių.

Man kaip istorikui visą laiką buvo skaudu dėl dviejų Sūduvos istorijai dedikuotų knygų. Tam, kad atsirastų tos knygos jų autoriau paaukojo daugybę savo laiko ir jėgų. Tačiau ir vienas, ir kitas buvo kiauri mėgėjai. Todėl ir knygos, nepaisant jose sukauptos medžiagos, tėra mėgėjiškai sudėlioti žinių kratiniai. Gaila ir skaudu, kad tokios pastangos baigiasi apverktinu rezultatu. Jose yra galybė skaičių, daugybė vardų ir gimimo datų, tačiau nėra gyvybės. Istorija iš didžiosios raidės jose tesudaro kokius 5 procentus turinio.

Tačiau kai tokius projektus judini laisvu laiku (po darbo, šeimos ir kitų pareigų), tenka rinktis – arba vienas, arba kitas. Kadangi kol kas žingsniuoju su komanda per šiandieną, istorijos rašymą tenka atidėti ateičiai. Tačiau pati istorija tokių atidėjimų labai nemėgsta – kuo daugiau laiko nuteka, tuo labiau faktus ir įvykius užkloja užmaršties migla. Štai dėl šių dviejų priežasčių ir galvojau mesti šiandieną ir susitelkti ties praeitimi.

Bėda ta, kad tas žingsniavimas su komanda taip įaugo į metų ritmą, kad būtų kvaila imti ir viską numesti. Padėti tašką ir palikti likimo valiai. Idealus sprendimas būtų paskatinti naujų rašytojų gimimą, kurie galėtų perimti šio darbo vairą iš mano pagyvenusių rankų. Savaime suprantama, rašymo ir analizavimo menas ne kiekvienam įkandamas. Tai nėra talentas, greičiau – praktikos ir studijavimo rezultatas. Tačiau tai dar ne viskas.

Visai neseniai šovė dar viena mintis. Ji kartais ateidavo ir anksčiau, tačiau aš ją iš principo vydavau šalin. Nes būtent tokie principai buvo. Tik nieko nėra amžino ir netgi griežčiausi principai kartais ima ir pasikeičia. Kadangi blogas yra gyvas ir pakankamai lankomas (turint omeny labai jau siaurą jo temą), visada galima perlipti ant aukštesnio laiptelio ir paversti jį pinigus uždirbančiu. Tam yra įvairiausių būdų, o kad tikslas nėra uždirbti milijoną, tai jį pasiekti ko gero nebūtų labai sunku. Tuomet uždirbtus pinigus būtų galima leisti benzinui (kurio, deja, neišvengiamai reikia jei nori žiūrėti futbolą gyvai) ir papildomam blogo turiniui “pirkti”. Iš tų pačių entuziaztų, kurie galbūt galėtų perimti futbolo analizavimo vairalazdę.

Tiek. Dabar išvados. Nesu tikras, kaip čia viskas pakryps. Tačiau kad ir kaip pakryptų, tai neprieštaraus tam, ką tuoj pasakysiu. Norėčiau pakviesti ir paskatinti žmones, norinčius rašyti apie Sūduvą (visų pirma) ir apie futbolą (kas irgi neišvengiama) griebtis klavišų ir mėginti. Aš pasižadu suteikti eterio – jei tik tų pastangų rezultatas bus mano manymu pakankamas, kad galėtų tapti viešas būtent mano bloge (aišku, nieks netrukdo mano nuomonės nepaisyti ir savo raštus skelbti savarankiškai). O jei bus noro, tačiau iš pradžių nebus tinkamo rezultato, pasižadu paskirti šiek tiek savo laiko ir duoti elementarių šio darbo atlikimo pamokų. Sūduvos gyvenimo komenavimą gali perimti ne vienas, o keli žmonės. Tuomet būtų žymiai lengviau suderinti asmeninio gyvenimo poreikius ir sezono tempą.

Toks mano pasiūlymas. Yra norinčių?

18 Responses to “1 000 000”


 1. 1 griezhtas 2014-05-08 21:17

  Butu galima kazka patalkinti, pasidalinti skyriais kas apie ka raso. As galesiu rasyt apie zaideju suzvaigzdejima ir tingejima :D

 2. 2 pastor 2014-05-08 21:47

  na, kažkiek simboliška, nes jei jau per TV, tegul ir internetinę, esat vadinamas legendiniu blogeriu, ypač tokioje LT nišinėje srityje kaip futbolas, tai daug ką pasako. Kad ir koks bus tolesnis sprendimas, tikiuosi, kad šis blogas gyvuos ir kartelė nenusileis.
  Sveikinimai!

 3. 3 jotvingis 2014-05-08 22:03

  Kadangi kokius 4 metus šis blogas yra mano Home page, jaučiuosi biškį prisidėjęs prie milijono :))) Sveikinimai, P.o.p.

 4. 4 p.o.p. 2014-05-08 23:39

  ačiū už gerus žodžius. Griezhtas, o tai derėtų susirasti kokį kolegą vardu Minkštadūšis, tai galėtume aštrius disputus ta tema varyt. Vienas keikia, kitas – giria:)

 5. 5 sargenas 2014-05-09 08:32

  Sveikinimai! Ačiū už gerą galimybę paskaityti protingus tekstus ir padiskutuoti. Šio blogo unikalumas ir tame, kad į jį nesiskverbia keikūnai, minkštagalviai ir į juos panašūs… Dar kartą ačiū.

 6. 6 griezhtas 2014-05-09 08:35

  Na tai as galesiu ir girt grigaravicius, chvedukus ir kitus besidraskancius, reikes tik kas girtu ir gintu andelkovicius, ledesmas ir kitus tinginius

 7. 7 Lukas 2014-05-09 09:58

  Gerai, kažkada atsiųsiu savo rašliavo kol kas kodiniu pavadinimu “Religija ir futbolas“ :)

 8. 8 Varvalas 2014-05-09 10:08

  Plojimai ir gėlės Legendiniam blogeriui. Man atrodo, kad ir iširus Sūduvai P.O.P. dar dvejus metus turėtų ką rašyti apie ją :) Ir nesakyk, kad čia kalčiausia ta marijampolietė, kurią tu nugriebei :)
  Primenu, kad vienas toks vyrukas yra parašęs dainą “Trys milijonai“ (tiesa, pasikeitus statistikai, dabar kuria jos kitą versiją – “Du milijonai“). Aplenk jį !!! O mes padėsime. Tik ne pinigais – jau trys mėnesiai taupome karui.

 9. 9 p.o.p. 2014-05-09 10:14

  Varvalai – pora metų būtų ką rašyt:) Įsivaizduok – interviu su kiekvienu buvusiu Sūduvos futbolininku ar treneriu, kurių Marijampolėje knibšdėte knibžda:)

  Lukai – atsiųsk ne kada nors, o kitą pirmadienį. Bus šiokia tokia pertrauka A lygoje, tai laisvo eterio atsiras:)

  O šitą esi matęs:
  https://suduva.wordpress.com/2009/02/15/knyga-faith-of-our-fathers/

 10. 10 Diviriks 2014-05-09 11:15

  Lukai, šiaip tema labai įdomi ir verta dėmesio. Šiek tiek faktinės medžiagos apie futbolo evangelizaciją :) :

  1. http://www.bernardinai.lt/straipsnis/2012-06-08-apie-old-firm-derbius-ir-ritualinius-karus-futbolo-arenoje/83609

  2. http://www.bernardinai.lt/straipsnis/2013-11-08-dominik-antonowicz-sakralumas-profanams/109757/print

  Galbūt atrasi pavyzdžių arba prieštarų, kurias norėsi paneigti :)

 11. 11 p.o.p. 2014-05-09 12:43

  Šį kartą net du Sūduvos įvarčiai tarp turo gražiausių. Simboliška, bet trečiasis kandidatas – Trakų žaidėjas. Kol kas užtikrintai pirmauja Audrius Brokas.

  http://futbolo.tv/reportazai/2014-metai/a-lyga/varciai/graziausio-smscredit-lt-a-lygos-xii-turo-varcio-rinkimai

 12. 12 Varvalas 2014-05-09 13:05

  kutena smegenis tokia idėja – vienlapis laikraštėlis su mėgėjiška praėjusių Sūduvos rungtynių apžvalga, t.y. su P.O.P’o tekstu. Biznio jokio nebūtų, bet … Turiu omeny, kad ne P.O.P. jį leistų. Galimi keli variantai. Analogą turi Stade Rennais FC, Štutgarto futbolo klubas. Net apie Sirgėdą skaičiau. Ir alaus nusipirkau, kuris ten reklamuojamas. Musėt aludariai ir finansuoja tą reikalą.

 13. 13 Draugas 2014-05-09 13:19

  Sveikinimai Ponuliui, bei visiems istikimiems sio “klubo“ nariams! Bent jau as pats kas diena atsiverciu si bloga paziuret ar nauju rasiniu neikelta, komentaru ir panasiai. Jei pats blogas isnyktu, tai ir dalis komandos isnyktu, juk cia renkasi istikimi sirgaliai, ir netik!

 14. 14 Povilas 2014-05-09 13:30

  Prisipažinsiu, jog esu kitos komandos fanas ir Sūduvai jokių simpatijų nejaučiu, tačiau visada įdomu užsukti čia. Nuostabus reiškinys Lietuvos futbole!

 15. 15 p.o.p. 2014-05-09 13:41

  Varvalai – manau, kad tokie popieriniai variantai yra įmanomi ir tik ten, kur į stadioną bent 20 000 žmonių susirenka. O kai pas mumi ateina 500 ir pusė skaityt nemoka, tai, bijau, labai greitai prapuls ūpas tokius zinus leist. Todėl ir geriau, kai tokias listovkes pats klubas ar koks rėmėjas leidžia. ale ir iki to mums dar labai toli (jau senokai neteko matyti legendinių Sūduvos programėlių).

  Įdomesni, manau, yra elektroniniai variantai. Pvz., kaip yra per pastaruosius kelis metus prakutęs dizaino žurnalas “Lamų slėnis“. Ten jie tiesiog “išleidžia“ numerį, kurį gali apžiūrėti internete: http://www.lamuslenis.lt/zurnalas/

  Tik šiuo atveju tai galėtų būti mėnesinis leidinys ir ko gero prasmingiau jį būtų dedikuoti visam lietuviškam futbolui ar netgi futbolui apskritai. Yra galimybė tokius leidinukus ir apps’ais paverst, kuriuos už simbolinę kainą per appsų parduotuvęs galima platint.

  Tačiau tam jau reik komandos – nesvarbu, ar ji būtų nusiteikusi tai daryti savo malonumui ar galų gale paversti tai komerciniu projektu.

 16. 16 Lukas 2014-05-09 15:04

  o aš dar kitokią idėją popui turiu. aprašysiu atskirai meilu, kai savo rašliavą atsiųsiu :)

 17. 17 suvalk. 2014-05-10 00:22

  Valio! Sveikinimai, pagarba žodžio talentui bei linkėjimai šioms apžvalgoms bei įžvalgoms gyvuoti ilgai! Ir sėkmės tobulinant šį “Suduvos“ gerbėjų ir ne tik, išskirtinį projektą. O mes, kaip kraštiečiai kartais šneka, padėsim kuo galėsim :)

 18. 18 fabkldmko@gmail.com 2014-08-27 01:11

  see here for best information on this page anywhere


Comments are currently closed.Adresas

ponaspop@yahoo.com

Archyvas

Sūduva Flickr'e

Statistika

 • 1 190 407 hits