Žmonių Sūduva

2014-67

Šį savaitgalį Marijampolėje su žmonėmis bičiuliavosi visi kas netingėjo – nuo savigynos triukus rodžiusių karatistų iki kareivių, atsivežusių trijų aukštų namo dydžio tamsiai žalių sunkvežimių. Turėti tokioje miesto šventėje vienintelės profesionalios futbolo komandos kioskelį daugelyje pasaulio šalyje atrodytų savaime suprantamas dalykas. Tačiau – ne Marijampolėje. Sūduva šventėje, į kurią ko gero atėjo dauguma miesto ir rajono žmonių dalyvavo ko gero pirmą kartą. Aišku, zyzti nėra ko – geriau vėliau, nei niekada.

Sūduvos zonoje buvo visokių įdomybių. Žmonės spardė kamuolį ir taip laimėjo bilietų į rungtynes. Kai kurie mažamečiai žmonės tą kamuolį spardė taip mikliai, kad laimėjo ne vieną bilietą. Kiti, solidesni žmonės, ne taip sėkmingai bandė dešimtis kartų. Legenda byloja, kad bilietą į rungtynes taip laimėjo netgi Sūduvos prezidentas.

Tarp žmonių šmėžavo Sūduvos žaidėjai. Tai – išskirtinis dalykas. Visi suprantam, kad Lietuva – ne Ispanija, ne Anglija ir netgi ne Danija. Tapęs Danijos čempionu lietuvis Spalvis pasakojo, kad dėl fanų dėmesio jau sunkiai gali prisėsti miesto kavinėje. Tačiau net ir Lietuvoje pamatyti krūvą komandos žaidėjų kasdienėje aplinkoje yra išskirtinė patirtis. Ypač tiems mažamečiams futbolo mylėtojams.

Beje, šventėje dalyvavo ne tik šiandieniniai Sūduvos žaidėjai. Virtualiai Marijampolėn sugrįžo būrys buvusių Sūduvos žmonių – ant marškinėlių, kuriuos vilkėjo gerbėjai ir kurie puošė palapinę. Lukšys, Kozyuberda, Skinderis, Loginovas ir daugelis kitų vardų smagiai ir simboliškai papildė dalyvių sąrašą, suteikdami susibūrimui gilesnės, istorinės prasmės. Žmonės kalbėjo, kad Vaidas Slavickas, neradęs šioje kolekcijoje marškinėlių su savo vardu, sunerimo ir pažadėjo išrausti spintas ir tokiu būdu įrašyti save į šią virtualią visų laikų Sūduvos žaidėjų bendruomenę.

2014-82

Sūduvos žaidėjai šnekučiavosi, juokėsi, lošė stalo futbolą ir pasirašinėjo ant kortelių, kurių čia pat buvo galima įsigyti. Buvo galima nusipirkti ir Sūduvos atributikos – nuo raktų pakabukų ir Joma marškinėlių. Aišku, čia buvo galima ir nepirkti, nes pirkti galima kiekvienose Sūduvos namų rungtynėse. Minėtos žaidėjų kortelės mane labiausiai džiugino – tai yra gan įdomus ir netikėtas Sūduvos “marketingo skyriaus” sprendimas, kuris dėl savo simbolinės kainos gali Sūduvos mylėtojams būti labai patrauklus.

Sūduvos zonoje buvo linksma. Visi, kurie ten sukosi, darė tai apimti pakilios nuotaikos. Nieko nuostabaus – tai buvo nauja visiems šio spektaklio dalyviams. Ir komandai, ir Sūduvos Sakalams, ir žmonėms, kurie išsukdavo iš miesto šventės tako ir stabtelėdavo prie atributikos palapinės ar futbolo stalų.

Iš šalies žvelgiant, galėtum sakyti, kad žmonių galėjo būti ir daugiau. Juk giedoriaus Motvydo klausėsi daugiau šeštokių ir septintokių, nei į Sūduvos zoną užsuko vyrų ir berniukų. Ir nespiegė jie taip, kaip prieš Montvydo sceną spiegė mokinukės.

Tačiau tai yra pirmo karto efektas. Marijampolės žmonės dar nepratę Sūduvos matyti mieste, už stadiono vartų. Jie nelaukia tokio stebuklo, todėl gali būti, kad nemažai potencialių komandos palapinės lankytojų tiesiog nežinojo, kad turi puikią galimybę pasitrinti petys petin su žaidėjais. Tačiau galimybė buvo sukurta – ir tai yra svarbiausia. Juk tai yra viena iš geležinių viešųjų ryšių taisyklių – būti pasiekiamam tuomet, kai žmonėms gali kilti kontakto noras.

O pabaigai – nedidelis deguto šaukštas. Kad ir kaip smagu buvo matyti Sūduvos skyrelį miesto šventėje, paties klubo oficialaus dalyvavimo pritrūkau. Realybė yra tokia, kad Sūduvos futbolo klubo “marketingo skyriaus” darbą šiais metais atlieka Sūduvos Sakalai. Džiaugtis reikia ir tuo. Tuo, kad Sūduva pagaliau suteikė teisę atstovauti klubą tiems, kurie turi noro ir energijos tai daryti. Neabejoju, kad prie to drūčiai prisidėjo Karolis Skinkys, Sūduvos viešųjų ryšių pareigūnas.

Tačiau reikia suprasti, jog entuziazmu grįstos Sūduvos Sakalų galimybės yra ribotos. Ir fizinės, ir finansinės. O juk nuo to ir priklauso tokio veiksmo mąstas. Esu tikras, kad Sūduvos zona būtų gyvesnė, jei apie tai būtų buvę garsiai pranešta keliose paskutinėse Sūduvos namų rungtynėse. Juk toli gražu ne visi stadiono lankytojai kasdien užsuka į klubo interneto svetainę. Čia buvo galima dalinti ne tik bilietus į rungtynes, bet ir picą. O ir tas nepilnamečių mergaičių dievukas Montvydas galėjo būtent čia kokią giesmę sugiedot.

Vienas kitas papildomas veiksmas Sūduvos teritoriją galėjo padaryti reikšmingu ir karštu šventės tašku. Tačiau, kad tai nutiktų, reikia ir solidesnio organizacinio darbo, ir rimtesnių finansinių lėšų. Sūduvos Sakalai tam yra per silpni. O ir keista būtų, jei jie tuo užsiimtų – juk čia investuotos lėšos tiesiogiai sugrįžtų į klubą keliais šimtais papildomai parduotų bilietų. Galų gale, ir aukščiausioji klubo valdžia galėjo ne tik trumpam pasisvečiuoti, bet normaliai atitidirbti, pasitikdama kiekvieną zonos svečią ir paspausdama jam ranką už susidomėjimą bei palaikymą. Juk ir kvailam aišku – klubo prezidento asmeninis pasveikinimas tokioje liaudies šventėje yra rimtesnė paskata užsukti į artimiausias komandos rungtynes, nei Sūduvos Sakalų plakatai ir vėliavos, kurios puošė teritoriją.

2014-81

2014-66

2014-68

2014-84

2014-70

2014-73

2014-74

2014-75

2014-78

2014-80

2014-76

2014-77

2014-79

2014-69

15 Responses to “Žmonių Sūduva”


 1. 1 Remis 2014-06-01 12:23

  Niekaip nepatikėsiu, kad tai tiesa: Marijampolės žmonės dar nepratę Sūduvos matyti mieste, už stadiono vartų :) Lietuvoje tikriausiai nėra nei vieno tokio klubo, kurio žaidėjai gyventų pilyse ir nesusidurtų bei nebendrautų su žmonėmis eilinę dieną. Pilyse paprastai gyvena klubų vadai, va tokius į liaudį sunkiau ištraukti :)

 2. 2 epro 2014-06-01 12:46

  Taip bent jau as neprates. Kartas nuo karto viena kita zaideja pamatai kur parduotuveje. Bet is taip arti netenka matyt kaip gali su jeis suzaist stalo futbola ar pasneketi. Ir man tikrai dziugu kaip sugalvojo ir igyvendino Karolis ir SS bendromis pastangomis. Aciu jiems aciu ir komandai… man idomiausias kampelis miesto dienose buves :-)

 3. 3 p.o.p. 2014-06-01 12:48

  Remi, netikiu kad nesupratai, ką turejau omeny:)

  • 4 Remis 2014-06-01 13:54

   Supratau, ką turėjai omenyje, bet ir aš turėjau omenyje ne tik galimybę gatvėj pamatyti kažką su klubo apranga.
   Tą privalumą, kad gali pakalbinti žaidėją, pajuto tik tie, kas šiaip kompleksuoti ir nedrįsta užkalbinti susidūrę eilinę dieną. O jaunimas mūsuose ne toks jau ir kompleksuotas. Spėju, kad ir alaus pasiūlo kokioj kavinėj ar parkelyje sutikę ir nuotrauką bendrą bet kada pasidaro. Bėda, kad tų, kuriems tie futbolininkai yra reikšmingos figūros, yra labai nedideli kiekiai :)

 4. 5 p.o.p. 2014-06-01 14:06

  Na kapitalistinis žvaigždes fenomenas yra antraeilis dalykas ir musuose kol kas sunkiai isivaizduojamas. Kalbeti deretu apie elementarios bendruomenes kurimą

 5. 6 alfa 2014-06-01 15:37

  Sūduvoje didžiausia ale žvaigždė “Tumosa“ . Nepastebėjote?

 6. 7 Anonimas 2014-06-01 18:36

  Na taip, elgėsi neprofesionaliai.

 7. 8 Jotvingis 2014-06-01 22:39

  Tikrai nėra visas sūduvos marketingas, ant sūduvos sakalų. Šiam renginui tiek klubas, tiek fanų klubas įdėjo tiek pat pastangų. Šaukštas deguto yra požiūrio reikalas, nes įsitraukdami į bendrą veiklą kartu su klubo administracija, sūduvos sakalai gali labiau pasijusti klubo/komandos/bendruomenės dalimi, aišku nukenčia renginio profesionalumas. Bet prie klubo valdžios skiriamo dėmesio viešiems ryšiams, tai geriausia tiek klubui, tiek fanų klubui. Tokia mano nuomonė, ir ne mano vieno.

 8. 9 p.o.p 2014-06-01 23:27

  ne tai turėjau omeny. neketinau kritikuot nei renginio, nei tos bendradarbiavimo formos, kuri pastaruoju metu yra labai matoma. ypač neketinau kaip nors menkinti Sūduvos Sakalų indėlio. viskas yra gerai ir gražu. šimtą kartų gražiau nei prieš pora metų, kai apskritai nieko nebuvo.

  tačiau pasakysiu tiesiai šviesiai, nevyniodamas į vatą ir tikėdamas, kad niekas šių žodžių nepriims personaliai ir nepuls įsižeidinėt. tokia sunki mano misija – mėgint į reikalą pažiūrėt iš šalies ir pasakyt atvirai kaip iš tos šalies viskas atrodo.

  Sūduva nėra FBK šiandien ar Žalgiris prieš penkerius metus, kad klubo gerbėjai turėtų už klubą rengti klubo žaidėjų ir kitų gerbėjų susitikimą. Sūduva yra pakankamai finansiškai stabilus klubas, kad tokius darbus būtų pajėgus nudirbti pats. Esmė ta, kad šiandien į tokį renginį Sūduvos Sakalai turėtų ateiti švariom rankom kaip garbingiausi renginio svečiai. Suprantu, kad jei ne vienas žmogus iš klubo ir jo pastangos, toks komandos pasirodymas apskritai galėjo neįvykti.

  O bėda yra tame, kad iš šalies šeštadienio įvykis ir atrodė kaip Sūduvos Sakalų renginys. Sakalai ten matėsi visur – ir ant vėliavų, ir tarp žmonių. O va paties klubo – nesimatė. Todėl, įtariu, tūlas miestietis ir ėjo pro šalį iš tako nepasukdamas. Nes į klubo palapinę jis greičiausiai būtų užsukęs, o va į Sūduvos Sakalų palapinę – gal ir nelabai drįso. Ypač jei pėdino su žmona ir vaikais. Tūlam ir solidžiam miestiečiui gal nelygis eiti ten, kur Sakalų baneris kabo. “Juk ten tas žalias jaunimėlis iš galinės tribūnos“ – manė jis stebėdamas viską iš šalies. O va jei iš tolo būtų matęs klubo ženklą ir prezidentą – visai kitaip viską būtų “perskaitęs“.

  Štai ką turėjau omeny. Ir tai nereiškia, kad nesidžiaugiu. Tiesiog galvoju, kad kitą kartą galima viską padaryti dar geriau.

 9. 10 Shalo 2014-06-02 00:36

  Siek tiek ne i tema, bet atrodo, kad bresta idomus projektelis – https://www.youtube.com/watch?v=pqqwLlOyZXA

  • 11 Ramūnas 2014-06-02 08:06

   Kame čia įdomumas? Pirmąkart pamatei parduoti žaidėjui skirtą video?

   • 12 Shalo 2014-06-02 19:52

    idomu tai, kad cia ne klubo darytas video :) atkreipk demesi i youtube paskyra.

 10. 13 Diviriks 2014-06-02 00:57

  Pirmiausia, Sūduvos sakalai vienokia ar kitokia forma vis tiek sudalyvautų net tada, jei panašų renginį organizuotų profesionalai. Ne tik iš altruistinių paskatų. Aktyviai dalyvaudami Sūduvos gyvenime mes bandome prisitraukti naujų narių. O mums šviežias kraujas tikrai nepamaišytų – eina 6 metai nuo mūsų atsiradimo, bet tribūnoje, be kelių išimčių, šmėžuoja tie patys veidai kaip ir gūdžiais 2008 metais.

  Kita vertus, džiugu, jog visas iniciatyvas palaiko komanda (kalbu apie žaidėjus). Ir ne simboliškai, yra keletas nuoširdžiai aukojančių savo laiką ir jėgas tam, jog visi šie gėriai įvyktų. Šiame renginyje dalyvavo praktiškai visi žaidėjai. Po treniruotės visi sutartinai atėjo, aktyviai bendravo su žmonėmis, buvo geranoriški. Manau, kad toks ryšys yra žymiai geriau nei tavo minėtų futbolo funkcionierių dalyvavimas panašaus pobūdžio renginiuose. Na, nebent norėtųsi kažkokio super duper oficialumo.

  Šią iniciatyvą derėtų vertinti tik pozityviai (Pop pastabos vertingos, bet pirmas blynas neprisvilo, mano akimis). Net ir šiuo renginiu mesteltas sunkus akmuo į kitų klubų daržą. Problema ta, jog LT futbolo klubai neišnaudoja erdvių, kuriose būtų galima sudominti žmones ateiti į stadioną, pritraukti naujų gerbėjų ir pan. Tas pats visų giriamas Žalgiris Gedimino prospekte niekaip nesugeba pasistatyti savo palapinės Sostinės dienų ar kitų renginių metu, kurie Vilniuje yra labai dažni.

  Apibendrinant, sakyčiau, jog bet koks panašus pabruzdėjimas (ne tik Sūduvos atveju), kad ir koks jis bebūtų, yra super reikalas. Ir nenustebčiau, kad po šio pavyzdžio atsibus ir kiti klubai. O kokybė ir profesionalumas ateis, teks šiek tiek palaukti – gyvenam velnio užmirštoje futbolo provincijoje :)

 11. 14 jotvingis 2014-06-02 01:15

  Aišku, kad galima viską padaryti geriau ir dėl kritikos čia nėra (neturi būti) kam įsižeidinėti.

  Pirma – Sūduvos sakalai šiame renginyje bandė pristatyti ir save, iš dalies dėl to rankas ir purvinosi :) Problema, kurią ir pastebėjom pradžioje, kad trūko didesnės Sūduvos klubo vėliavos (arba reikėjo nedėti Sūduvos sakalų banerio), bet problema taip ir liko neišspręsta. O tūlas miestietis, jei ir vengė Sūduvos kampelio, mano nuomone, tai tik todėl, kad beveik viską buvo okupavę vaikai, dėl nemokamų (gal geriau – lengvai prieinamų) pramogų. Mamyčių ir tėvelių su vaikais taip pat netrūko, Didesnė problema buvo žmonių srautų sureguliavimas, organizuotumas ir darbų pasidalinimas, bet čia patirties trūkumas kaltas.

  O dėl finansinių galimybių, manau, kad esmė ne finansų, o žmonių (žmogaus), kuris reguliuoja finansus, požiūrio į viešuosius ryšius ir jų naudą. Bet tikiuosi ir ateity viskas judės į priekį.

 12. 15 p.o.p 2014-06-02 09:07

  na gal jau ir uždarom temą:) nes įvykis iš tikro buvo super pozityvus, naudingas, vertingas ir, esu tikras, visiems dalyviams atnešęs daug teigiamų emocijų. tad pernelyg karštai diskutuodami apie jo pagerinimo galimybes, galime sudaryti įspūdį, jog taip nebuvo:)

  O kas liečia Žalgirį, tai jis yra per pora šviesmečių priekyje. Esmė yra ta, kad tokiam Žalgiriui nėra prasmės švaistyt pinigus ir statyt savo palapinę sostinės dienose, nes yra pilna kitų, efektyvesnių priemonių, kurias tas klubas naudoja. Pavyzdžiui, vaikų futbolo mokyklos, kurių plakatas kone kiekvienoj klasėj kabo. Arba žaidėjų vizitai į tas pačias mokyklas, kurie baigiasi, pvz., visos klasės (įskaitant ir tėvus) atsakomuoju vizitu į stadioną. Arba koks rėmėjų dovanojamas automobilis, apklijuotas Žalgirio spalvom ir pastatytas Akropolyje. Nesidomiu tuo, ką daro Žalgiris, bet jei gyveni Vilniuje, tai žaliai baltas spalvas matai nuolat.


Comments are currently closed.Adresas

ponaspop@yahoo.com

Archyvas

Sūduva Flickr'e

Statistika

 • 1 190 407 hits