Laukiam: Sūduva – Granitas

2014-96Arminas Vaskela ir Tomas Radzinevičius po pergalės prieš Trakus. 

Praeitą savaitę čia kažkaip išsivyniojo diskusija, kurios metu pasirodė įdomi mintis, bent jau man anksčiau nešovusi į galvą. Buvo sakoma, kad “galimai” keistas Lietuvos A lygos tvarkaraštis yra lemtas ne tik orakulo, kuris tuos tvarkaraščius nuo akmens amžiaus laikų sudarinėja, bet ir dėl tam tikrų veikėjų užsienio šalyje poreikių. Iš kalbos lyg ir aiškėjo, kad tie užsienio veikėjai “galimai” turi interesų futbolo lažybų žaidimuose.

Tai va dabar ir galvoju – ar čia jau yra tokio lygio įtarimai, kuriuos LFF bosai galėtų perduoti prokuratūrai ištirti, kaip perduoda ir visos popierius apie įtartinus Lietuvos futbolo klubų vieksmus, kuriuos gauna iš UEFA? Ne tik perduoda, bet dar ir visiems laikraščiams apie tuos perdavimo aktus garsiai paskelbia.

O gal tokius gandus būtų efektyviau perduoti Andrew Jenningsui, Jens Weinreichui ar Declan Hillui – pagarsėjusiems FIFA korupcijos ir sutartų rungtynių žinovams? O gal užtektų informuoti lietuvišką Transparency International skyrių, kuris ne taip seniai irgi rodė dėmesio nelegalių lažybų futbole klausimui? Štai kiek priežasčių galvas palaužyti. Ir paskutinis klausimas – įdomu, ar štai tokios dvi pastraipos eilinio blogerio rašte reiškia, kad jis aktyviai jungiasi prie FIFA iniciatyvos “kartu kovokime prieš sutartas rungtynes”, apie kurią šioji organizacijas praneša reklaminiu klipu per Pasaulio čempionatų rungtynių pertraukas?

Tačiau kadangi aš nesu toks drąsus ir ryžtingas kovotojas kaip Andrew Jenningsas ar Declan Hillas, tai šią pavojingą temą baigsiu. Ir taip yra ką veikt – laužyt galvą dėl to, kaip susidėliot darbus antradienį, kad 17val. galėčiau viską nustumt šalin ir lietuviško futbolo pažiūrėt.

A lygoje reikalai ir vėl susipainiojo. Prieš praeitą turą atrodė, kad komandos pamažus skirstosi į mažesnes grupeles. Žalgiris mažais žingsneliai tolsta nuo visų kitų. Dėl kitų medalių stumdosi kiek didesnė grupė, tačiau I rate stebuklus rodžiusi Banga ir vėl pradeda taikytis ne į antrą ar trečią, o į sau įprastą šeštą vietą. Tuo tarpu Granitas, Ekranas ir Šiauliai lieka pačioje liūdniausioje zonoje – be šanso kristi į patį dugną, tačiau ir be galimybės lipti aukščiau.

Tačiau po 17 turo taip jau nebeatrodo. Žalgirio atstumas ir vėl tapo padorus, nerodantis išskirtinio pranašumo. Pralaimėjimas Žalgirio statistikoje įdomesnę lygą liudija lygiai tiek pat, kaip ir pirmoji pergalę Dainavos krepšyje. Tuo tarpu Ekranas, Granitas ir Banga, nugalėję teoriškai galingesnius varžovus ir paneigę išankstines prognozes, iš esmės ir vėl sugrįžo į tą didžiąją komandų grupę. Sunkesnė tik Šiaulių situacija, tačiau ir ši komanda gali kovoti su bet kuo (net jei ne visuomet tai pavyksta). Jei ir toliau jie sugebės nugalėti tokias komandas kaip Banga ar Atlantas, medalininkų būrelį greitai prisivys. Tad nuspėti, kaip komandos išsidėstys po paskutinio II rato turo – ir vėl sudėtinga. Tiesa, ko gero tik Trakus galima iš anksto pasveikinti po pusės čempionato pakilus į garbingą antrą vietą.

Tuo tarpu Sūduva turi realų šansą baigti II ratą trečioje vietoje. O tai yra dalykas, kuris po I rato mums galėjo atrodyti kaip nepasiekiama svajonė. Tad net jei aplinkybės susiklostys taip, kad Sūduva liks ketvirta ar penkta, galėsime drąsiai sakyti, kad mūsų komandos reikalai iš esmės pasitaisė. Pirmam rate ryžtingai švaisčiusi taškus, antrame Sūduva ir vėl sugrįžo į kovą dėl medalių. Viskas yra prieš akis ir medalius laimės tie, kam antroje sezono dalyje liks daugiausiai jėgų.

Netikėta Granito pergalė prieš Žalgirį kažin ar gali turėti kokios nors išskirtinės įtakos Sūduvos pasirengimo planui antradienio rungtynėms. Panašiai buvo ir pirmame rate – tą kartą Sūduva lošė prieš komandą, praeitame ture netikėtai su Žalgiriu išplėšusi lygiąsias. Tą kartą jautėsi, kad Granitui lygiosios su čempionu kainavo labai daug jėgų. Šį kartą tas jausis dar labiau, nes Granitas ne tik turėjo rimtesnį žaidimą nei Sūduva, bet ir viena diena mažiau poilsio gaus. Lietuvoje tokios aplinkybės kartais būna reikšmingos. Nepamirškime ir poros valandų kelionės, kurią rungtynių dieną teks išgyventi Klaipėdos komandos žaidėjams (nelabai tikiu, kad Granitas į Marijampolę atvažiuotų išvakarėse).

Tad rengtis šioms rungtynėms reikia tiek pat rimtai, ramiai ir pagal išanksto numatytą planą. Tikuosi, kad būtent taip vyksta Sūduvos pasirengimai artėjantiems turams. Granitas yra lentelės apačioje, tačiau pergalė pirmame rate toli gražu nebuvo lengva. Tą kartą Sūduva buvo šiek tiek geresnė, o ir sekėsi mūsų komandai mažumą labiau, nei Granitui (čia omeny turiu būtent Granito atakas).

Tuo tarpu mūsiškių būklę ir formą kol kas sunkoka įsivaizduot. Prieš Kruoją Sūduva lošė lyg miegodama ir pamiršusi viską, ką buvo atradusi prieš tą poros savaičių pertrauką. Dainavą, be abejo, sutrypė, tačiau Alytaus komandą labiau ėmė jėga, o ne nuostabiu žaidimu. Tad situacija labai panaši į tą, kurioje mūsų komanda buvo I rato pabaigoje – lyg ir pradėjusi atsigaut, tačiau dar neįrodžiusi savo sugebėjimų konkrečiais rezultatais.

Dvi rungtynės po pertraukos parodė šiokias tokias Sūduvos žaidimo problemas. Panašu į tai, kad prieš pertrauką atsigavusi komanda nemažai teigiamų rezultatų pasiekė užsidegimu ir padidintu noru laimėti, kuris šluodavo kai kuriuos lygos priešininkus. Dvi savaitės poilsio tą užsidegimą šiek tiek prigesino. Todėl ir matėsi, kad dar nemažai ką Sūduvos treneriams liko tobulinti. Ir daryti tą reikia kuo greičiau, nes paskui gali smarkiai pritrūkti laiko medaliams laimėti. Juk toks tikslas komandai keltas (kitaip nei pernai), o šiais metais du trečdaliai lygos rungtynių iš esmės vyksta dėl tų simbolinių 6 taškų. Būtent tiek kainavo pralaimėjimas Kruojai.

Sūduvos žaidimo sutrikimai koncentruojasi aikštės viduryje. Gynėjai klysta, tačiau klysta žymiai mažiau, nei sezono pradžioje. Ginantis geresni ir gynėjų santykiai su saugais – sėkmingai pasibaigusiose Sūduvos rungtynėse mūsų komanda neretai taikydavo priešininko spaudimą nuo anų aikštės pusės. Juk jei ne tie du pralaimėjimai Žalgiriui, ir Sūduvos praleistų įvarčių kiekis būtų visai pakenčiamas. Žodžiu, Sūduvos gynyba dirba ne geriau, bet ir ne prasčiau už daugumą lygos komandų.

O va saugai vis dar negroja taip, kaip galėtų groti. Ši grandis Sūduvoje šiais metais ilgiausiai “bręsta” ir vis dar neduoda tų vaisių, kurių iš tokio lygio ir tokio kiekio saugų galėtum tikėtis. Pirmam rate trūko Šoblinsko, trūko solidesnio Chveduko žaidimo ir labai trūko aiškaus žaidimo organizatoriaus. Vaskelai ilgokai užtruko įsiterpti į komandos audinį, o štai serbas Andelkovičius taip ir neįsiterpė. Ir tik tuomet, kai Andelkovičiaus komandoje praktiškai nebeliko (jo neliko anksčiau, nei jis oficialiai paliko Sūduvą), vis daugiau pasitikėjimo įgauti ėmė Vaskela. Pagaliau užgrojo Chvedukas ir – pagaliau – sugrįžo Šoblinskas (jis taip pat iš tikro sugrįžo kiek vėliau, nei formaliai pasirodė aikštėje).

Šie trys žaidėjai ir jų nuolat gerėjantis žaidimas ko gero ir lėmė Sūduvos atgimimą. Tiesa, būtina dar paminėti ir Mindaugą Grigaravičių (“šio sezono atradimas”) ir išskirtinai įspūdingą Audriaus Broko žaidimą. Broko įtaka šių metų Sūduvos žaidimui tokia reikšminga, kad galima netgi įtarti, kad šio žaidėjo trauma yra viena iš priežasčių, dėl kurių mūsų komandos futbolas ir vėl ėmė mažumą strigti.

Nieko, Broko dar sulauksime, o dabar grįžkime prie dalykų, kurie matėse rungtynėse su Kruoja ir Dainava. Akivaizdu, kad Sūduvos žaidimo varikliu šiandien yra Arminas Vaskela. Buvo teisūs visi tie, kurie kantriai laukė, kad šis žaidėjams ims lošti su pernykšte jėga. Žaidimo stiliumi Vaskela man šiek tiek primena legendinį Darių Maciulevičių (minus fenomenalų Dariaus aikštės matymą ir plius Armino žymiai energingesnį dalyvavimą tiek puolimo, tiek gynybos veiksmuose).

Bėda yra tame, kad kol kas vis dar trūksta treniruotėse sudėliotos interakcijos tarp Vaskelos. Šoblinsko, Chveduko ir Radzinevičiaus. Šie žaidėjai yra Sūduvos atakų ašis, būtent aplink juos sukasi atakų varikliai. O kadangi jie kol kas “nesikalba iš pusės žodžio”, labai dažnai užstringa tos atakos, kurios keliais greitais pasais galėtų virsti kontratakomis. Tai buvo didžioji Sūduvos bėda žaidime su Kruoja, atėmusi iš mūsų komandos galimybę atakuoti aštriai ir pavojingai. Tačiau net ir penktadienio rungtynėse prieš Dainavą Sūduvos atakuojantys saugai nuolat perlaikydavo kamuolį. Tiek Vaskela, tiek Chvedukas per ilgai judėdavo su kamuoliu besidairydami, kur jį padėti. Taip ilgai, kad net ir Dainavo jaunikliai sugebėdavo žaidėjus išsirankioti.

Aišku, šių saugų kamuolio perlaikymo bėda nėra izoliuota nuo kitų žaidėjų veiksmų. Trūksta aštrių įkirtimų, dinamiškų pasikeitimų pozicijomis ir greitai įgyvendinamų schemų, kurios painiotų priešininkų gynėjų veiksmus. Kadangi kolegos per mažai juda, tai ir saugams dažnai kamuolio tiesiog nėra kur dėti.

Kad ir kaip kai kas mėgsta pakritikuoti Nerijų Valskį, tačiau būtent šio žaidėjo sugebėjimas efektyviai atlikti tai, apie ką čia ką tik pašnekėjau, pernai buvo vienas galingesnių Sūduvos atakų ginklų. Saugas meta kamuolį Radzinevičiui, o tas – vienu lietimu – išveda į laisvą plotą Valskį. Valskis gi arba muša į vartus, arba meta kamuolį kolegoms, kurie išlaisvėja dėl to, kad priešininkai būriu puola Valskio dengt.

Štai tokių junginių Sūduvos atakoms labai trūksta. Radzinevičių kaip taisyklė prižiūri pora gynėjų, todėl jam retokai pavyksta stoti į smūgiui dėkingą poziciją. O va vienu lietimu numesti kamuolį irgi nelabai yra kam. Visų pirma čia kalbu apie schemą, po kurios buvo įmuštas ketvirtasis įvartis į Trakų vartus. Radzinevičius gauna pasą ir kažkokiu stebuklingu būdu sugeba vienu lietimu kamuolį bakstelėti link vartų judančiam Grigaravičiui taip, kad anam belieka tik į vartus pataikyt.

Štai tokios tokelės. Viskas yra visai neblogai ir tas viskas visiškai priklauso nuo pačių Sūduvos žaidėjų. Kartais jie šiemet jau rodė beveik idealų žaidimą, tačiau kartais to idealizmo drūčiai trūkdavo. Sekmės formulė paprasta – geruosius žaidimo fragmentus ilginti tol, kol jie apims didžiąją rungtynių dalį. Paprasta kaip trys kapeikos.

>>>

P.S. Praeitą savaitę oficialioji Sūduva atidarė savo skyrelį Twitteryje. Kas mėgsta šitą įrankį – jau galit sekti.

18 Responses to “Laukiam: Sūduva – Granitas”


 1. 1 Remis 2014-06-16 10:27

  p.o.p., nusiinpretavai kaip reikalas. Viskas ten teisėta ir gražu su tom transliacijomis. O neskelbiama viešai tik todėl, kad viešųjų ryšių prasme nelabai gražiai skambėtų. Kaip atrodytų, jei imtų ir pasakytų, jog ne garsusis Romukas laisva valia sudarinėja tvarkaraštį, o kokia nors legaliai veikianti kontora X, kuri nori vaizdelio iš A lygos, kad galėtų savo klientams pasiūlyti papildomų paslaugų.

 2. 2 p.o.p 2014-06-16 10:46

  Remi, štai ir sudėstei viską puikiausiai į savo vietas.

  Jeigu tai yra padorus verslo sandėris – vadinasi, nėra ko slėpti. Juk ir FIFA/UEFA ir LFF gieda apie “skaidrumą“ ir kitus niekus. Tiesiai šviesiai viską išdėstai ir niekam nekyla jokių klausimų. Ypač jeigu dar pabrėžtum, kad už tai gaunamais pinigais ką nors gero LT futbolui padarai.

  O jeigu visa tai slepi, tai tokie sistemos žaidimuose nedalyvaujantys personažai kaip aš, turi pilną teisę įtarinėti ir kurti sąmokslo teorijas. Ypač, kai kažkur kažkas puse lūpų užsimena apie tokį šiuolaikinio futbolo baubą kaip “lažybos“.

  štai tau ir gaunasi elementari viešųjų ryšių pamokėlė. šiais informacinių technologijų ir socialinių tinklų diktatūros laikais, tokio lygio “paslaptys“ vis viena vieną dieną išlenda iš maišo.

  O blogiausia yra tai, kad šis tavo “paneigimas“ iš tikro nieko nepaneigia. iš maišo paleistą įtarimų ir gandų džiną numarinti yra velniškai sudėtinga. čia dar viena viešųjų ryšių pamokėlė.

  • 3 akva 2014-06-17 10:33

   Popai, bėda yra ta, kad daugelis klubų apie tokį sandėrį tarp futbolo.tv (aišku su lff palaiminimu) ir bet kompanijos Azijoje – nežino. O tai reiškia, kad už produktą, kurį kuria A lygos klubai, jie negauna nei cento.

   Maža to, kai rungtynės 17 valandą darbo dienomis – jie nukenčia, nes atvyksta žymiai mažiau žmonių.

   • 4 Remis 2014-06-17 13:40

    Žino visi, o jei sako, kad nežino, tai tiesiog meluoja (ypač, kai viskas jau ne pirmi metai vyksta). Ir patys su viskuo sutinka. Kiek girdėjai iš klubų pasipiktinimo, kad laikai netikę parinkti? Tikriausiai vieninteliai Trakai papageidavo, kad prasidėtų ne 17:00, o 17:30.

  • 5 akva 2014-06-17 10:35

   Ir dar. Bet kompanijos parenka šūdinus laikus todėl, kad tuo metu pasaulyje beveik niekas nevyksta.

 3. 6 Remis 2014-06-16 11:08

  p.o.p., manęs mokyti nereikia, jei aš daryčiau, tai daryčiau kitaip nei dabar yra daroma. Bet aš esu tiek pat sprendimus nulemiantis žmogus, kiek ir tu ar bet kas iš čia diskutuojančių (nebent Murauskas incognito diskutuoja :)).

 4. 7 Kuzma SS 2014-06-16 11:11

  Na va – ir vėl darbo diena, 17 valanda… Nejaugi ten kažkur Kinijoj tikrai tiek statančių Lietuvos A lygos varžybose?

  Remi, kad praneš kam nors viešai tikėtis tikrai neverta. Nors tai ir nedraudžiama, bet piariškai tikrai būtų eilinė LFF nesėkmė. Todėl ir slepia, vadina visa tai kažkokiu “įtemptu tvarkaraščiu“ ar dar velnias žino kuo.

  O šįkart, tikrai neabejoju: Sūduva laimės! Sėkmės komandai ir tiems, kas galės tai pamatyt

 5. 8 Tadas 2014-06-16 11:31

  Reikės iš darbo anksčiau išvažiuot, kad pamatyt rungtynes. Mistika kažkokia.. Įdomu kiek federacijai nubyra už šias rungtynių laiko kataklizmas, kad net klubai tyli ir neverkia dėl potencialių tarkime 300 žmonių?

 6. 9 p.o.p 2014-06-16 14:45

  kalba tomas radzinevičius: http://fksuduva.lt/?p=7411

 7. 10 edmaz 2014-06-17 14:41

  p.o.p. atsimeni kaip snekejom apie Tumosa tai vyras traumuotas deja

 8. 11 klubai 2014-06-17 14:43

  patenkinti nes nors kartais nukencia laikai uztat yra futbolotv. anksciau to nebuvo

 9. 12 p.o.p 2014-06-17 16:27

  nori pasakyt, kad klubams būtų visai fain, jei chebra tik per internetą sau žiūrėtų ir į stadionus neitų? nesąmonė. kiekvienų rungtynių transliacija ir rungtynių laikas yra du skirtingi dalykai.

  kitas niuansas – dabar jau čia beveik piešiasi toks vaizdelis, kad tos interneto transliacijos apskritai vyksta ne futbolo populiarinimo vardan ar rūpinantis futbolo gerbėjais (kas oficialiai teigiama), o dėl to, kad kažkas kažkur jas užsako ir už tai susimoka.

  • 13 Remis 2014-06-17 17:28

   Abu dalykai (kad kažkas moka ir kad populiarinam) viens kitam neprieštarauja. Už tuos pinigus tiek klubai, tiek gerbėjai gauna ne tik pliką rungtynių vaizdą (ko pakanka užsakovui), bet ir komentarus po rungtynių, santraukas, reportažus įvairiausiomis temomis. Praktiškai vienintelė problema ir yra, kad kenčia dalis tų, kurie eina į stadionus. Na ir futbolininkai, kai viduryje vasaros tenka bėgioti 12 ar 14 valandą.

 10. 14 griezhtas 2014-06-17 16:59

  idomi sudetis… cinikas ar kovasevicius krasto saugu zais?

 11. 15 p.o.p 2014-06-17 17:21

  na, besidžiaugiant transliacijos teikiamais džiaugsmais, būtų neblogai bent interneto kabelį susitvarkyt – Sūduva vis dar išlieka ko gero vienintele lygos komandos, iš kurios stadiono transliacijos nuolat stringa

 12. 16 edmaz 2014-06-17 17:50

  progu relizacija tai ziauri galejo buti jau dabar 5 golai jai nerealizacija

 13. 17 hmz 2014-06-17 18:55

  kad ir praso klubai pakeist rungtyniu laika niekam lff tai neidomu…

 14. 18 Anonimas 2014-06-17 19:43

  manieže vaizdas strikdavo spėju dėl to, kad maniežas blokuodavo ryšį telefono ar interneto (ne kabelinis?)
  taupumas nevisada atveda žmones į stadionus :)


Comments are currently closed.Adresas

ponaspop@yahoo.com

Archyvas

Sūduva Flickr'e

Statistika

 • 1 190 406 hits